איך בוחרים מקלט לווין דיגיטלי?

לאחרונה, הבעיה של בחירת מקלט לקליטת תוכניות המועברות בפורמט דיגיטלי הפכה לרלוונטית יותר.
בשידור זה, אות הטלוויזיה האנלוגי המקורי עובר דיגיטציה, דחוס ונארז לתוך זרם תחבורה לשידור. בזרם אחד ניתן לשדר ערוץ טלוויזיה אחד או חבילה של מספר ערוצים. זרמים מהסוג הראשון נקראים SCPC*1, ואלו מהסוג השני נקראים MCPC*. בצד המקבל, הזרם הדיגיטלי מפוענח ומשחזר הצורה האנלוגית של אות הטלוויזיה.
הופעת שידור מנות של ערוצים שינתה את ארגון החיפוש שלהם על ידי המקלט. ערוץ הלוויין האנלוגי תמיד תופס את כל המשדר. לכן, ניתן להקצות את פרמטרי הספק באופן חד משמעי לשם הערוץ. במהלך שידור דיגיטלי, ניתן לשדר עד כמה עשרות ערוצים בחבילה. זיהוים על ידי המקלט מתרחש בשני שלבים. ראשית, הפרמטרים של הטרנספונדרים הדיגיטליים הנשאים מאוחסנים בזיכרון - SR *, FEC *, תדר וקיטוב. ככלל, הפרמטרים של המשדרים הדיגיטליים המובילים של לוויינים מסוימים מאוחסנים בזיכרון כבר במפעל. כאשר מצביע על לוויין כזה, המקלט מנסה ברציפות לפענח מנות וזרמים בודדים. כתוצאה מכך נוצרות בזיכרון רשימות נפרדות של ערוצים שזוהו.
למקלטים דיגיטליים יש מספר תכונות חדשות שצריך לשים לב אליהן. חלקם קשורים לפרמטרים של הזרם הדיגיטלי. אחד המאפיינים החשובים ביותר הוא טווח המהירויות המקובל על המקלט. קצבי השידור של זרמי לוויין טלוויזיה דיגיטליים נעים בין 1.2 Msymbol/s ל-30.5 Msymbol/s.
לרוב יש בעיות עם זרמים במהירות נמוכה. הם אופייניים במיוחד למקלטים המיועדים לקבל חבילה מסוימת. הגבול התחתון של המהירויות המקובלות הוא, ככלל, 18-22 Msymbol/s. מקלטים כאלה אינם מאפשרים קליטת ערוצים בודדים או מנות במהירות נמוכה. רוב המקלטים שאין להם כיוון צר
הגבול התחתון הוא 2-5 Msymbols/s, ורק למעטים יש 1 Msymbols/s. לכן, לפני רכישת מקלט, כדאי בהחלט לברר את שיעורי ההעברה של זרמי הריבית.
תכונה נוספת הקשורה לפרמטרים של זרם סיביות היא היכולת להזין את ה-PID* באופן ידני. זה מאפשר לך לשנות את שפת האודיו של התוכנית, כמובן, אם יש כמה זרמי אודיו בערוץ. זה נכון עבור אותם מקלטים שבהם פונקציית החלפת השפה אינה כלולה בתפריט. בנוסף, ישנם ערוצים נדירים המשתמשים בכתובות זרם אלמנטרי לא סטנדרטיות שלא ניתן לקבל כלל ללא הזנה ידנית של ה-PID.
הפורמט הדיגיטלי, במידה רבה יותר מאשר האנלוגי, מספק הזדמנויות נוחות להעברת מגוון מידע קשור, כולל שירות. תכונות אלו נמצאות בשימוש נרחב על ידי מפעילים להעברת דפי טלטקסט* ומדריך אלקטרוני*. שימו לב שמקלטים דיגיטליים עם תמיכה בטלטקסט יכולים להשתמש בשתי אפשרויות לעיבוד שלו. במקרה הראשון, הטלטקסט מפוענח, מאוחסן בזיכרון המקלט וניתן לשדר אותו כאות טלוויזיה רגיל. מצב טלטקסט נבחר על ידי לחיצה על כפתור מיוחד בשלט הרחוק של המקלט. שיטה זו דומה לזו המשמשת במפענחי MAC D/D2. הוא אינו מצריך מפענח טלטקסט בטלוויזיה ומועדף עבור קליטה פרטית. השיטה השנייה כוללת שחזור של טלטקסט במרווח של פולס ההמרה האנכי (CHI), שבו הוא היה באות האנלוגי המקורי. במקרה זה, יש לפענח מחדש את הטלטקסט על ידי המפענח המובנה של הטלוויזיה. מקלטים המשחזרים טלטקסט במרווח THD נוחים לשימוש עבור קליטה קולקטיבית, שכן הם מאפשרים לכל אחד מהמנויים המחוברים לעבור למצב טלטקסט ללא תלות זה בזה.
תכונות ייחודיות למקלטים דיגיטליים כוללים את היכולת לחפש ערוצים באופן אוטומטי מתוך מידע רשת המשודר בזרם הדיגיטלי*. תוכנה צפויה בעתיד הקרוב לאפשר למקלטים להתחיל לחפש ללא כל מידע רקע. עם זאת, עד כה (בתחילת ספטמבר) לא ידוע לנו על אף דגם עם יכולות כאלה.
הופעת השידור הדיגיטלי הביאה לעלייה חדה במספר הערוצים המשודרים. נסיבות אלו נלקחות בחשבון בעת פיתוח מקלטים דיגיטליים. כמות הזיכרון המוקצה בהם לרשימות ערוצים, מאפשרת ברוב המקרים לאחסן עד 1000-3000 טלוויזיה ועד 500-1500 ערוצי רדיו. הבעיה של זיכרון מוגבל, הטבועה בחלק מהמקלטים האנלוגיים, מתבטלת כאן כמעט.
מספר רב של ערוצים ושפע של פונקציות שירות, האופייניות לשידור דיגיטלי, הובילו לסיבוך של מבנה התפריט. לכן, המקלט דורש ארגון נוח והגיוני של התפריט ויכולת לסדר ערוצים בצורה נוחה.
די קשה לממש את הדרישה הזו בכמה ביטויים. מבנה התפריט השתפר מגרסה לגרסה, וכיום רוב היצרנים העיקריים מציעים אפשרויות דומות למדי, שאליהן הגיעו בחיפוש אחר האופטימום.
המקלט צריך להיות קל לשדרוג. ברוב המקרים, גרסה חדשה של התוכנה מועברת מהמחשב, ולכן למקלט חייבת להיות יציאה לחיבורו. ככלל, זהו RS-232.
ישנן אפשרויות אחרות לשימוש במחשב. לעתים קרובות השימוש בעורכי מחשב יכול להקל מאוד על עריכת המשדרים ורשימות הערוצים. ועבור חלק מהמקלטים פותחו תוכניות לאבחון מחשב של תקלות.
בעת יצירת מערכת קליטה ממספר מיקומי מסלול, ייתכן שהמקלט יצטרך לתמוך בפרוטוקול DiSEqC. במערכת עם שתי אנטנות או יותר, היא יכולה לשלוט במתגי DiSEqC, שהפכו לאחרונה לנפוצים. אם מותקנת אנטנה סיבובית במערכת, זה יהיה נוח להשתמש במנח DiSEqC מודרני. מתגי DiSEqC משמשים לעתים קרובות בעת ארגון מערכות קליטה קולקטיביות עם הפצה של אות לוויין בתדר ביניים.
פרוטוקול DiSEqC נתמך כמעט על ידי כל הדגמים הדיגיטליים. עם זאת, עליך לשים לב לתאימות של פקודות DiSEqC של המקלט וההתקנים החיצוניים. סוג פרוטוקול DiSEqC הנתמך מצוין בדרך כלל באופן שרירותי למדי. לכן, יש צורך לוודא שמערכת הפקודות תואמת. בדרך כלל, מכשירים חיצוניים מציעים בחירה בין מספר סטים כאלה וניתן לבחור אחד שתואם את הפקודות של המקלט. גם אותות בקרה 13/18V, 22 kHz נמצאים בשימוש נרחב. מכיוון שהם נחוצים כדי לשלוט בממירים אוניברסליים, הם נוצרים על ידי כל המקלטים ללא יוצא מן הכלל. עבור חלק מהמתגים והקומוטטורים, הם יכולים לשמש כחלופה ל-DiSEqC.
בשל הספציפיות של זרמים דיגיטליים, כמה מאפיינים חשובים של מקלטים אנלוגיים עבור מקלטים דיגיטליים אינם רלוונטיים. זה חל בעיקר על רוחב הפס וסף הפחתת הרעש. רוחב הפס IF של אות דיגיטלי תלוי ישירות בקצב הסיביות ויכול להשתנות בטווח רחב מאוד. לכן, במקלטים דיגיטליים, רוחב הפס מותאם אוטומטית בהתאם לרוחב הפס IF של הזרם הדיגיטלי המתקבל. בנוסף, הזרם הדיגיטלי אינו אות הטלוויזיה עצמו, אלא הקוד של האות הזה דחוס ומוגן על ידי קידודים חסיני רעש. באשר להליך הפחתת הרעש, המתורגל בקבלה אנלוגית לצורך ניתוק מהפרעות, זה מסתכם בחיתוך הקצוות של פס ה-IF של האות המתקבל. יחד עם זאת, בשל אובדן מידע מסוים על פרטים צבעוניים קטנים, ניתן להגדיל את היחס בין רמת האות השימושית לרמת הרעש. ערכו של יחס זה מכריע לאפשרות קבלת האות. לאות דיגיטלי יש ספקטרום חלק יותר מאשר לאות אנלוגי, ולכן חיתוך הקצוות לא יגדיל את יחס האות לרעש באופן ניכר. בנוסף, לא אות הטלוויזיה עצמו מועבר בזרם הדיגיטלי, אלא הקוד שלו, וניתוק קצוות הרצועה עלול להוביל לאובדן של חלק מאוד משמעותי מהמידע. מסיבות אלו, הפחתת רעש אינה משמשת בקליטה דיגיטלית.
יש לומר כי עבור אות טלוויזיה דיגיטלי אין הדרגות של איכות התמונה המשוחזרת. אם ניתן לבטל את העיוותים שהתקבלו במהלך השידור עקב מאפייני השחזור של קידודי הגנה, אזי אות הטלוויזיה משוחזר כמעט בצורתו המקורית. איכות התמונה נקבעת על ידי המעגלים המייצרים את האות האנלוגי במקלט ואיכות מקלט הטלוויזיה. אם עומק קידוד ההגנה אינו מספיק, האות אינו משוחזר כלל. במצב גבולי, מתרחשים הפסקות סנכרון אופקי, המסגרת נעצרת או שהתמונה מתפוררת לקוביות נפרדות. גישה כזו אינה מקובלת בשום פנים ואופן. הנוכחות של גבול חד בין תמונה איכותית והיעדרה המוחלט לא מאפשרת להעריך חזותית את המניה "לפי איכות". לכן, מקלטים דיגיטליים רבים מצוידים במחווני רמת אות ואיכות. הרמה מובנת כרמה המוחלטת של האות, והאיכות נקבעת לפי מספר השגיאות בזרם לפני פענוח מתקן רעשים.
כדי לקבל תוכניות סגורות בקידוד מסוים, נדרש מודול גישה (מפענח) עבור קידוד זה. כרטיס בודד עם מידע על תנאי המנוי לשירותים חייב להיות מותקן בנוסף בחריץ המודול. מודול הגישה יכול להיות מובנה במקלט או חיצוני. מודולים מובנים מצוידים במקלטים המתמקדים בקבלת חבילות מסוימות בתשלום. מפענחים חיצוניים אינם מחוברים באמצעות SCART, כמו במקלטים אנלוגיים, אלא באמצעות ממשק סטנדרטי (O) - PCMCIA.
עד כה, קיימים מודולים חיצוניים עם CI עבור כל קידוד האותות העיקריים של טלוויזיה דיגיטלית - Viaccess, Irdeto, Seca / Mediaguard, Cryptoworcs, Conax, Nagravision. היוצא מן הכלל הוא קידוד PowerVu, אשר מיושם עם חריגות מסוימות מהמלצות ה-DVB. לחלק מהמקלטים יש 2 או אפילו 4 חריצי O, מה שמאפשר לך לא לדאוג לגבי החלפת המפענח בעת המעבר לקבלת תוכניות המכוסות בקידוד אחר. בעתיד, חריצי CI צפויים לשמש לחיבור מגוון רחב של מודולים פונקציונליים. זה יאפשר לך לשנות באופן גמיש את הפונקציונליות ויכולות השירות של יחידת הבסיס.
לעתים קרובות קונים מקלט דיגיטלי בנוסף למקלט אנלוגי. אם מתקבלים אותות דיגיטליים ואנלוגיים מאותה אנטנה, אז זה חכם לבחור במכשיר דיגיטלי עם אות קלט דרך מחבר F נוסף (יציאה לולאה *), שאליו ניתן לחבר מקלט אנלוגי. אם המערכת הושלמה שוב, אז עבור קליטה משותפת של תוכניות דיגיטליות ואנלוגיות נוח יותר לרכוש מקלט דיגיטלי לאנלוגי משולב.
ואם המערכת משתמשת באנטנה סיבובית, אז אתה יכול לבחור מקלט דיגיטלי לאנלוגי עם מתקן. לאחרונה, חברות רבות החלו לייצר סדרה של מקלטים, כולל דגמים עם סט שונה של מודולים פונקציונליים. ניתן להוסיף טיונר אנלוגי, ממשקי CI, מודולי גישה ומציבה למערך המודולים הבסיסי במקלט הפשוט ביותר בדגמים מורכבים יותר בשילובים שונים. זה מאפשר לך לעשות את הבחירה הטובה ביותר, תוך התחשבות בדרישות המנגנון ויכולות החומר.
המשמעות של מאפיינים מסוימים של המקלט תלויה במידה רבה במשימות שעליו לפתור. לכן, לפני שתמשיך בבחירה, יש צורך להגדיר בבירור את טווח המשימות הללו.
לסיכום, יש לומר כי ישנם מאפיינים חשובים רבים של פעולתו המעשית של הכונס שאינם באים לידי ביטוי בדרכונו. לכן, עבור חובבי ערוץ "גלישה", מהירות המעבר מערוץ לערוץ תהיה חיונית, בעת קליטת ערוצים חלשים, רגישות המקלט היא הקובעת, וכאשר התקנת המכשיר במדף, חימום יתר של המארז יכול להיות קריטי.
לכן, למי שרוצה לגשת ברצינות לרכישת מקלט ניתן להמליץ תחילה להכיר את הביקורות על העבודה המעשית של המכשיר המעניין. מידע כזה ניתן למצוא באינטרנט, כמו גם בסדרת מאמרי מבחן המופיעים במדריך זה.

איך בוחרים מקלט לווין דיגיטלי?
איך בוחרים מקלט לווין דיגיטלי?
איך בוחרים מקלט לווין דיגיטלי?
איך בוחרים מקלט לווין דיגיטלי? איך בוחרים מקלט לווין דיגיטלי? איך בוחרים מקלט לווין דיגיטלי?Home | Articles

May 20, 2024 03:23:36 +0300 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting