מדוע יש צורך ב-HDMI

בין הכניסות/יציאות הרבות הזמינות בלוחות השירות של ציוד וידאו מודרני, בטוח שיש מחבר HDMI. למעשה, ממשק מהיר זה הוא הסטנדרט של העתיד עבור שחקנים חדשים וטלוויזיות דיגיטליות.
בעבר, החיים היו פשוטים וצנועים יותר. בטלוויזיה הייתה כניסת RF אחת של אנטנה, אליה היה מחובר הכל - אנטנות UHF, אנטנות קונבנציונליות, ולמי היה אותן, מכשירי וידאו. מה שהגיע בשנות ה-90 של המאה הקודמת עם סדרה של מהפכות מדעיות וטכנולוגיות גדולות וקטנות נקרא כאוס. נעשה שימוש בהרבה טכנולוגיות וידאו, וכל אחת דרשה קלט נפרד בטלוויזיה - RCA, S-Video, RGB וכו'. שלב חדש בהתפתחות הטלוויזיה סימן את הופעת לוחות הטלוויזיה הדיגיטלית. לאחר סדרת ניסויים הופיע ממשק דיגיטלי אוניברסלי להעברת תמונות ברזולוציה גבוהה - HDMI (High Definition Multimedia Interface).
הממשק הדיגיטלי HDMI משמש להעברת תוכן מדיה (אודיו וגם וידאו) ממקור - נגן DVD, מקלט לווין או מפענח לטלוויזיה דיגיטלית. נתונים מועברים ללא דחיסה באמצעות כבל אחד (בניגוד למשל ל-DVI תואם, שעובד רק עם תמונה).
כיום, HDMI הפך לתקן התעשייה דה פקטו להעברת תוכן אודיו ווידאו. לאחרונה, נעשה בו שימוש לא רק על ידי יצרני מוצרי אלקטרוניקה ידועים - Hitachi, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), Philips, Sony, Thomson (RAC), Toshiba, אלא גם על ידי החברות הגדולות בתעשיית הבידור - Fox, Universal , Warner Bros., Disney וכו'. עד סוף השנה הזו צפויות מכירות של עד 60 מיליון מכשירים עם חיבורי HDMI.
המפתחים טוענים שהסיבות העיקריות ליצירת הממשק הן נוחות המשתמשים והאיכות הגבוהה של תמונת הפלט. למשתמשים עצמם יש דעות שונות בנושא.
נכסים כלליים
ללא ספק, HDMI היא טכנולוגיה מתקדמת. הממשק האחרון של יוני 2006, גרסה 1.3, מספק פעולה בתדר של 340 מגה-הרץ (עד 10.2 ג'יגה-ביט לשנייה) - קודם כל, אינדיקטורים כאלה מיועדים לפיתוח עתידי של פורמט HDTV, אך כעת רוב היכולות מבוקשים על ידי הציוד ומשמשים למטרה המיועדת להם.
הממשק אידיאלי לעבודה עם Blu-Ray ו-HD-DVD, קונסולות משחק מהדור החדש (XBOX 360, Playstation3) וטלוויזיות HDTV מודרניות.
הממשק תואם לאחור עם DVI. המשמעות היא שבאופן תיאורטי ניתן לצפות בווידאו ממכשיר DVI בטלוויזיה HDMI, ולהיפך.
HDMI תומך בחיבור מחשב לאלקטרוניקה. ניתן לחבר מחשב באמצעות כרטיס מסך גם לצג דיגיטלי וגם לטלוויזיה.
בנוסף, שיפור מתמיד של הממשק מתבצע תוך התחשבות בתמיכה המתמשכת בתאימות לאחור עם מכשירים ישנים יותר.
וִידֵאוֹ
HDMI מסוגל לעבוד גם עם אות דיגיטלי באיכות סטנדרטית וגם באיכות HDTV - ברזולוציה של 420p עד 1080p עבור וידאו דיגיטלי, ובאופן עקרוני עם מערכות אנלוגיות NTSC, PAL וכו'.
הגרסה העדכנית ביותר של HDMI 1.3 תומכת בצבעים של 30, 36 ו-48 סיביות בתוך תקן RGB - כלומר יותר ממיליארד (!) גוונים - שיפור ניגודיות, מעברי צבעים וכו'. קיימת גם תמיכה בתקני צבע חדשים (לדוגמה xvYCC - פי 1.8 יותר צבעים מאשר אות HDTV מודרני תומך).
נשמע
הממשק עובד עם מגוון פורמטים של סאונד:
סטריאו;
פורמטי שמע רב-ערוציים - Dolby Digital, DTS וכו';
פורמטים של העתיד הקרוב - Dolby TrueHD ו-DTS-HD;
תומך בשידור של שמע דיגיטלי 8 ערוצים במהירות 192 קילו-הרץ ללא דחיסה כלל.
גרסת HDMI 1.3 מספקת סנכרון של רצפי וידאו ושמע. בדרך כלל, עיבוד הווידאו לוקח קצת יותר זמן מאשר השמע - ממשק ה-HDMI מתכוונן אוטומטית.
ככלל, על הרוכש להכיר תחילה את מפרטי הממשק הספציפיים בציוד הנרכש. בדרך כלל, יצרני מוצרי האלקטרוניקה כוללים תמיכה רק באותן תכונות שנחשבות להן נחוצות עבור דגם מסוים בהתבסס על החזון שלהם לגבי צרכי הלקוח. לפיכך, ייתכן שממשק HDMI מודרני יותר בדגם טלוויזיה אחד לא יכיל את התכונות שמסופקות על ידי ממשק ישן יותר בדגם אחר. כל רכישה חייבת להיבחר בהתאם לצרכים הספציפיים שלך.
והכי חשוב, כדי למנוע בעיות, כדאי לדאוג מראש שטלוויזיה עם ממשק HDMI תומכת בטכנולוגיית HDCP.
HDCP
(HDCP) הגנה על תוכן דיגיטלי ברוחב פס גבוה היא טכנולוגיה שפותחה על ידי Digital Content Protection, LLC (חברה בת של אינטל) כדי להגן על תוכן מדיה מהקלטה לא מורשית. הוא משמש גם ב-DVI (לעתים רחוקות) וגם ב-HDMI. כמעט כל הטלוויזיות הדיגיטליות במסך רחב כיום מצוידות ב-HDCP. מכיוון ש-HDCP מקושר באופן בלתי נפרד עם HDMI, זה מה שגורם לתלונות העיקריות של משתמשים על הממשק.
יוצרי תוכן ידועים כמפחדים מפיראטים שגונבים ומחליפים תוכן דיגיטלי באיכות גבוהה. לכן, משתמשים לעתים קרובות מאשימים את חברות הסרטים בגרימת בלבול מסוים בשוק האלקטרוניקה.
עקרון הפעולה של HDCP הוא פשוט יחסית - מכשירים מתקשרים זה עם זה באמצעות כבל HDMI ומחליפים מפתח לפענוח האות. אם מכשיר הקלטה מחובר, מודול ההפעלה מסרב להעביר אליו מידע. בין הקורבנות לתושייה כזו היו הבעלים של טלוויזיות עם HDMI שאינן תומכות בטכנולוגיית HDCP. מכשירים כאלה לא רק שלא מקליטים תוכן מוגן, אלא גם לא קוראים אותו.
זה גורם לגירוי מוצדק למדי של קונים שנתנו לאחרונה הרבה כסף עבור ציוד הייטק. תיאורטית, המכשיר מוכן לקבל אות באיכות גבוהה - למעשה, הגנת כתיבה HDCP מפריעה לקליטתו.
למעשה, טכנולוגיית הגנת כתיבה משחקת את התפקיד של "ג'ו החמקמק". חדשות על פריצת Blu-Ray ו-HDCP נפוצו ברחבי האינטרנט כמעט מיד לאחר ההכרזה על הטכנולוגיות, אך גניבה והפקה של תוכן HDCP שעדיין נדיר הוא יקר מכדי להתמודד איתם ברצינות.
כך, ממשק ה-HDMI, ללא ספק שימושי ומבטיח, כמעט בכל המוצרים זוכה לתוספת מיותרת בדמות טכנולוגיית הגנת כתיבה לאף אחד מלבד כמה חברות מדיה. עם זאת, לקונים עדיין אין ברירה - הם צריכים לקנות מכשיר עם כניסת HDMI, או להישאר בצד של ההתקדמות.

מדוע יש צורך ב-HDMI
מדוע יש צורך ב-HDMI
מדוע יש צורך ב-HDMI
מדוע יש צורך ב-HDMI מדוע יש צורך ב-HDMI מדוע יש צורך ב-HDMIHome | Articles

May 28, 2024 20:09:18 +0300 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting