איך עובדת טלוויזיית LCD

התחרות בין הטלוויזיות גבוהה מאוד. אחת הדרישות הנוכחיות היא היכולת לעבד אותות דיגיטליים. בשל הספציפיות של מקורן, לטלוויזיות LCD יש בתחילה מספר יתרונות רציניים.
בעולם המודרני, אדם מסתמך במידה רבה על "עוזרים" טכניים רבים - מכוניות, מחשבים, מערכות GPS, טלפונים ניידים ואלקטרוניקה אחרת. LCD - הטכנולוגיה הצליחה להוכיח את שימושיותה בכל תחומי הפעילות האנושית. קשה לדמיין משהו מתקדם מבחינה טכנולוגית ללא תצוגת LCD אינפורמטיבית, הנוחה לניטור פעולתו של כל מכשיר. טכנולוגיית LCD מוצאת יישומים חדשים בכל יום. באופן לא מפתיע היא כבשה את שוק ה-IT ובסופו של דבר חוללה מהפכה בייצור הטלוויזיות.
טלוויזיות LCD הן מכשירים שטוחים ומסוגננים שהביקוש הולך וגדל מיום ליום.
עקרון הפעולה
גבישים "נוזליים" התגלו בשנת 1888 על ידי בוטנאי אוסטרי. בתנאים שונים, יש להם דרגות שונות של שקיפות. בשנות ה-60 של המאה הקודמת, מדענים הצליחו ליצור את המודלים הניסיוניים הראשונים של מסכי גביש נוזלי, אבל הם היו לא יציבים מכדי שיוכלו להכניס אותם לייצור. רק לאחרונה יחסית, המפתחים השיגו תוצאות מקובלות.
בטלוויזיות מודרניות, טכנולוגיית TFT LCD משמשת לרוב - תצוגת גביש נוזלי טרנזיסטור סרט דק. הוא מורכב משתי יריעות של חומר מקוטב דמוי זכוכית, שאחת מהן מכוסה בסרט TFT. הסרט מכיל קריסטלים, כמה קריסטלים - כל כך הרבה פיקסלים. טרנזיסטורי סרט דק מווסתים את זרימת הזרם, וגורמים לגבישים שלהם להשתנות ולהתעוות, ומספקים שקיפות/אטימות.
הקריסטלים עצמם אינם זוהרים, ולכן יש מנורת פלורסנט מאחורי הצג. התצוגה והמנורה מופרדות על ידי מסך לבן המפיץ את האור באופן שווה.
כדי לקבל תמונה צבעונית, נעשה שימוש בפילטר מיוחד. זה מוסיף צבעים אדום, ירוק וכחול. ניתן ליצור כל צבע אחר על ידי שילובם. מכיוון שהפיקסלים קטנים מאוד, הצופה בסופו של דבר רואה תמונה "שלמה".
בשל התכונות של טכנולוגיית LCD, המסך אינו פולט קרינה.
תמונה
האלכסון של המסך בטלוויזיות LCD מגיע ל-50 אינץ', ובחלק מהדגמים - ועוד. עד כה, היצרנים לא הצליחו לפתור לחלוטין את בעיית הגדלת הגודל. עבור כל פיקסל שנוסף נדרשים שלושה טרנזיסטורים, ובדגמים מעל 37 אינץ' פיזור האור בעייתי. למרבה המזל, יצרנים מובילים הצליחו לפתור בעיה זו במידה רבה. סוני, סמסונג, שארפ, LG - אלו המותגים שתחתיהם נמכרות טלוויזיות LCD איכותיות עם אלכסון גדול.
יחס הגובה-רוחב של המסך של דגמים מסוימים הוא 16:9, פורמט זה מתאים ביותר לצפייה ב-DVD ו-HDTV, עם זאת, דגמים רבים שומרים על ה-4:3 המסורתי שרוב ערוצי הטלוויזיה עדיין תומכים בו. הפער בין פורמטי האות לטלוויזיה מפוצה בדרך כלל על ידי אלגוריתמים שונים.
התמונה בטלוויזיית LCD היא בדרך כלל הרבה יותר בהירה וניגודיות מאשר ב-CRT רגיל. זה נותן "תמונה" טובה בכל אור. לא אור יום ולא אור מלאכותי יכולים להפריע לפעולתו הנכונה.
ניתן לצפות בטלוויזיה מכל עמדה, שכן זווית הצפייה היא לרוב מ-160 מעלות, בדגמים העדכניים ביותר - עד 178 מעלות. בעבר, ל"פלזמה" יש זווית צפייה טובה יותר, עם זאת, הביצועים התואמים של שתי הטכנולוגיות כמעט שווים. ככלל, זווית הצפייה מושפעת לא פחות מה"גרגר" של המסך, מה שנקרא. "גובה נקודות" - רצוי שיהיה פחות מ-0.28 מ"מ.
אחד המאפיינים החשובים ביותר של LCD הוא זמן התגובה - ככל שהוא קטן יותר, כך טוב יותר (הוא מראה כמה מהר השקיפות של פיקסל בודד יכולה להשתנות מבלי לאבד את איכות התמונה). זמן התגובה נמדד באלפיות שניות, הערך האופטימלי הוא 20 ms או פחות. זמני תגובה מהירים חשובים מאוד בעת צפייה בתקליטורי DVD ו-HDTV על מסכים גדולים, במיוחד בסצנות אקשן.
בניגוד לטלוויזיות פלזמה ו-CRT, התמונה ב-LCD לא "נשרפת", ולכן היא טובה מאוד לעבודה עם מחשב או לחיבור ממיר וידאו. איכות התצוגה של הטקסט והגרפיקה גבוהה מאוד.
אחת התפיסות השגויות הנפוצות היא "ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, כך התמונה גדולה יותר". זה לא תמיד כך. ברוב טלוויזיות ה-CRT הקונבנציונליות, הרזולוציה היא VGA (640X480 פיקסלים), בעוד שמצלמות LCD יכולות להיות גם XGA (1024X768) או W-XGA (1280X768). לפני לימוד המספרים, עדיף להשוות את ה"תמונה" עצמה.
תכונות טכניות
בדרך כלל טלוויזיות LCD נמכרות עם מערכת שמע מובנית, מקלטים וכו', אך עדיף לברר מראש מה כלול בערכה. לדוגמה, טלוויזיות של חלק מהיצרניות אינן תומכות בחיבורי PC, מה שעלול להפתיע רוכש לא קשוב, לפעמים, כדי לעבוד במערכת קולנוע ביתית, הטלוויזיה אינה מצוידת ברמקולים.
חשוב שהטלוויזיה תתמוך באות HDTV. תמונה דיגיטלית ברזולוציה גבוהה הרבה יותר טובה מאשר תמונה רגילה. כיום, חלק מערוצי הכבלים והלוויין עובדים עם HDTV, בעתיד גם הטלוויזיה הקונבנציונלית תעבוד איתה.

איך עובדת טלוויזיית LCD
איך עובדת טלוויזיית LCD
איך עובדת טלוויזיית LCD
איך עובדת טלוויזיית LCD איך עובדת טלוויזיית LCD איך עובדת טלוויזיית LCDHome | Articles

May 24, 2024 04:11:53 +0300 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting