איך בוחרים מזגן?

בקיץ, המזגן מבצע את תפקידו של מציל חיים, יוצר קרירות נעימה בבית, במשרדים ובחנויות.
וכשכבר החלטתם על סוג המזגן (המאמר הקודם "סוגי מזגנים - באיזה מהם לבחור?" יעזור לכם בכך), הגיע הזמן להתעסק במאפיינים הטכניים על מנת לבחור באפשרות הטובה ביותר בשבילך.
כוח הנצרך על ידי המזגן
צריכת חשמל מתבלבלת לעתים קרובות עם כוח קירור. למעשה, ההספק שצורך המזגן קטן בערך פי 3 מהספק הקירור, כלומר מזגן של 2.5 קילוואט צורך כ-800 וואט בלבד - פחות ממגהץ או קומקום חשמלי. לכן, מזגנים ביתיים, ככלל, יכולים להיות מחוברים לשקע רגיל ללא חשש מתקעים "נדפקים". אין כאן פרדוקס, שכן המזגן הוא מכונת קירור שלא "מייצר" קור, אלא מעבירה אותו מהרחוב לחדר.
היחס בין הספק הקירור לצריכת החשמל הוא המדד העיקרי ליעילות האנרגטית של המזגן, אשר מצוין בקטלוגים הטכניים על ידי מקדם ERR (Energy Efficiency Ratio). פרמטר נוסף - COP (Coefficient of Performance - מקדם תרמי) שווה ליחס בין כוח החימום לצריכת החשמל. יחס ה-ERR של מערכות מפוצלות למגורים הוא בדרך כלל בטווח שבין 2.5 ל-3.5, וה-COP הוא בין 2.8 ל-4.0. אתה יכול לראות שהערך של COP גבוה מ-ERR. זאת בשל העובדה כי במהלך הפעולה המדחס מתחמם ומעביר חום נוסף לפראון. לכן מזגנים תמיד מייצרים יותר חום מאשר קור. עובדה זו משמשת לעתים קרובות על ידי יצרנים חסרי מצפון, המציינים בפרסום כדי לאשר את היעילות האנרגטית הגבוהה של המזגנים שלהם, מקדם COP במקום ERR. כדי לציין את היעילות האנרגטית של מכשירי חשמל ביתיים, יש שבע קטגוריות, המסומנות באותיות מ-A (הטוב ביותר) עד G (הגרוע ביותר). למזגנים מקטגוריה A יש COP > 3.6 ו-ERR > 3.2, ולקטגוריה G יש COP < 2.4 ו-ERR < 2.2.
יש לציין כי צריכת החשמל ויכולת הקירור נמדדות בדרך כלל בהתאם לתקן ISO 5151 (טמפרטורה פנימית 27 מעלות צלזיוס, טמפרטורה חיצונית 35 מעלות צלזיוס). במידה ותנאים אלו ישתנו, הספק ויעילות המזגן יהיו פחותים (לדוגמה, בטמפרטורה חיצונית של מינוס 20 מעלות צלזיוס, הספק המזגן יהיה רק 30% מהערך הנומינלי).
מיזוג "חם" או אפשרות לחימום האוויר
ישנם מזגנים שיכולים רק לקרר את האוויר, הנקראים קר בלבד, ומזגנים בעלי יכולת חימום אוויר, הנקראים חם-קר, משאבת חום, מזגן הפיך או פשוט מזגן "חם". דגמים עם אפשרות לחימום אוויר הם יקרים יותר, אבל בעונה מחוץ (סתיו ואביב) הם יכולים להחליף את התנור.
השם משאבת חום לא ניתן במקרה. זה מראה שהמזגן לא מחמם את האוויר עם סליל חשמלי או גוף חימום, כמו דוד חשמלי, אלא עם חום הנלקח מהאוויר החיצוני (החום מועבר מהרחוב לחדר). לפיכך, במצב החימום מתרחש אותו תהליך כמו במצב הקירור, נראה שרק היחידות החיצוניות והפנימיות של המזגן מחליפות מקום. בהתאם לכך, במצב החימום, כמו גם במצב הקירור, צריכת החשמל קטנה פי 3-4 מהספק החימום, כלומר, עבור 1 קילוואט אנרגיה שנצרכה, המזגן פולט 3-4 קילוואט חום. שימו לב שכל המזגנים עם משאבת חום יכולים לעבוד ביעילות רק בטמפרטורות חיצוניות חיוביות ולכן אי אפשר להתחמם עם מזגן בחורף!
רמת הרעש של המזגן
אם אתם עומדים להתקין מזגן בחדר השינה, או אם יש חלון של שכן ליד היחידה החיצונית, אז כדאי לשים לב לרמת הרעש של המזגן שאתם רוכשים. רמת הרעש נמדדת בדציבלים (dB) - יחידה יחסית שמראה כמה פעמים צליל אחד חזק יותר מהשני. סף השמיעה נלקח כ-0 dB (שימו לב שצלילים עם רמה של פחות מ-25 dB למעשה אינם נשמעים). רמת הלחישה היא 25 - 30 dB, הרעש במשרד, כמו עוצמת הקול של שיחה רגילה, מתאים ל-35 - 45 dB, והרעש של רחוב סואן או שיחה רועשת הוא 50 - 70 dB.
עבור רוב המזגנים הביתיים, רמת הרעש של היחידה הפנימית נעה בטווח של 26 - 36 dB, היחידה החיצונית - 38 - 54 dB. ניתן לראות כי הרעש של היחידה הפנימית הפועלת אינו עולה על רמת הרעש של חלל המשרד. לכן, הגיוני לשים לב לרמת הרעש של המזגן אם מתכננים להתקין אותו בחדר שקט (חדר שינה, משרד פרטי וכו').
נראה שעכשיו מספיק לבחור במזגן עם רמת הרעש הנמוכה ביותר, והנוחות מובטחת. אבל לא הכל כל כך פשוט: אולי יתברר שמזגן ברמת רעש של 26 dB בפועל יעבוד חזק יותר ממזגן ברמת 32 dB. יתרה מכך, אין כאן הטעיה, וכל המדידות בוצעו כהלכה. והנה העניין. כל מזגן יכול לפעול בכמה עשרות מצבים, ולכל מצב יש את רמת הרעש שלו. מכיוון שמקור הרעש העיקרי של היחידה הפנימית הוא זרימת האוויר דרך המאוורר, הרדיאטור ורפפות החלוקה, הגיוני למדוד את רמת הרעש במהירות המאוורר הנמוכה ביותר ולשמור על מהירות זו נמוכה ככל האפשר.
הבעיה היא שבמצב זה המזגן לא יפיק את ההספק המוצהר ובמזג אוויר חם הוא או יעבור אוטומטית למהירות גבוהה יותר (עם רעש מוגבר) או לא יוכל לשמור על הטמפרטורה שנקבעה. בתיאור מלא של המזגן, ככלל, רמת הרעש ניתנת עבור כל מצבי פעולת המאוורר, או לפחות ערכי המקסימום והמינימום. יחד עם זאת, רמת הרעש האופיינית של היחידה הפנימית של מזגן עילית היא 27 - 31 - 34 dB עבור מאוורר בעל שלושה מהירויות. עם זאת, בחוברת הפרסום ניתן לתת רק את הנתון הנמוך ביותר של 27 dB, ולא את ערך הרעש המקסימלי הנכון יותר של 34 dB.
יש לציין כי מזגנים יכולים להוות מקור לא רק לרעש המונוטוני שנוצר על ידי זרימת האוויר, אלא גם לכמה צלילים אחרים - פצפוצים, שרושים, גרגורים, נקישות. בדרך כלל הרעשים האלה מורגשים רק בשקט מוחלט, אבל הם יכולים להפריע לשינה נינוחה, שכן צלילים פתאומיים הרבה יותר מעצבנים מרעש מונוטוני. צלילים אלו הם בעלי אופי שונה. סדקים מתרחשים כאשר חלקים של מארז פלסטיק מתרחבים ומתכווצים עקב שינויי טמפרטורה. פריאון יכול לגרגר ולרוש כאשר המדחס מופעל ומכבה. וקליקים מתרחשים בעת החלפת ממסרים השולטים בפעולת המאוורר, המדחס ושאר רכיבי המזגן. מבין כל הרעשים האלה, המעצבן ביותר הוא פצפוץ המארז – צלילים כאלה יכולים אפילו להעיר אותך באמצע הלילה. ניתן לזהות יחידה פנימית "מתפצחת" לפי פלסטיק זול, אשר במראה ובתחושה שונה משמעותית מהפלסטיק ממנו עשויים מזגני קבוצת עילית.
אם אתם באמת צריכים מזגן "שקט", לפני הקנייה, ניתן להמליץ לכם להסתובב במספר חברות שיש להן אולמות תצוגה עם דוגמאות עבודה של מזגנים, לגעת ביחידות הפנימיות, להקשיב כיצד הן פועלות במצבים שונים. ככלל, ככלל, המזגנים הכי "מתקדמים" ויקרים הם גם השקטים ביותר.
כמה מילים על היחידה החיצונית. כשהחלונות סגורים, אחרת אסור להפעיל את המזגן, הרעש של היחידה החיצונית כמעט ואינו נשמע. אבל הרעש הזה נשמע בבירור לשכנים שלך אם אין להם מיזוג אוויר מותקן וכל החלונות פתוחים. למרות שהרעש של היחידה החיצונית של מזגן ביתי בר שירות לעולם אינו עולה על הרמה המותרת לאזור מגורים, רעש זה עדיין עלול להפריע מאוד לתושבים, במיוחד בלילה. שימו לב שההבדל ברמת הרעש של היחידות החיצוניות של מזגנים מקבוצת המחיר העליונה והתחתון גבוה משמעותית מההבדל ברמת הרעש של היחידות הפנימיות.
מערכות מיגון למזגן
אם הפונקציות הצרכניות של כל המזגנים זהות, אז הפונקציות של הגנה מפני פעולה לא תקינה או תנאים חיצוניים שליליים, להיפך, שונות באופן משמעותי. מערכת שלמה לניטור מצב המזגן מייקר את עלותה ב-20 - 30%. יחד עם זאת, לא סביר שניתן יהיה לפרסם בצורה יעילה, נניח, נוכחות של מתג לחץ נמוך ובהתאם לא ניתן יהיה לקבל במהירות החזר על ההשקעה. לכן, במזגנים "תקציביים" כמעט חסרות מערכות מיגון. גם בקבוצה הראשונה, למזגנים רבים יש הגנה חלקית בלבד מפני שימוש לרעה.
מערכות בקרה והגנה עיקריות:
אתחול. פונקציה זו מאפשרת למזגן להידלק לאחר הפסקת חשמל. יתרה מכך, המזגן יופעל באותו מצב בו פעל לפני התקלה. הפונקציה הפשוטה ביותר הזו מיושמת ברמת הקושחה ולכן קיימת כמעט בכל המזגנים.
מעקב אחר מצב המסננים. אם לא מנקים את המסננים של היחידה הפנימית של המזגן, אז בעוד כמה חודשים תצמח עליהם שכבת אבק כזו שביצועי המזגן יפחתו פי כמה. כתוצאה מכך, פעולתה הרגילה של מערכת הקירור תופרע ופריאון נוזלי ייכנס לכניסת המדחס במקום פריאון גזי, מה שיוביל ככל הנראה לשיבוש המדחס. אבל גם אם המדחס לא נכשל, אז עם הזמן האבק יידבק לצלחות הרדיאטור של היחידה הפנימית, ייכנס למערכת הניקוז ויצטרך לקחת את היחידה הפנימית למרכז שירות. כלומר, ההשלכות של הפעלת מזגן עם מסננים מלוכלכים יכולות להיות החמורות ביותר. כדי להגן מפני השלכות אלו, מובנית במזגן מערכת ניטור ניקיון המסננים - כאשר המסננים מלוכלכים, המחוון המתאים נדלק.
בקרת דליפת פריאון. בכל מערכת מפוצלת, כמות הפראון פוחתת עם הזמן עקב דליפה מנורמלת. זה לא מסוכן לאדם, שכן פריאון הוא גז אינרטי, אבל מזגן יכול "לחיות" רק 2-3 שנים ללא תדלוק. העובדה היא שמדחס מיזוג האוויר מקורר על ידי פריאון, ואם הוא חסר, הוא עלול להתחמם יתר על המידה ולהיכשל. בעבר שימש מתג לחץ נמוך לכיבוי המדחס עם חוסר פריאון - כאשר הלחץ במערכת ירד, מתג זה כיבה את המדחס. כעת, רוב היצרנים עוברים למערכות בקרה אלקטרוניות המודדות את הטמפרטורה בנקודות מפתח במערכת ו/או בזרם המדחס, ועל סמך נתונים אלו מחושבים כל פרמטרי ההפעלה של מערכת הקירור, כולל לחץ פריאון.
הגנה נוכחית. ניתן להשתמש בזרם המדחס כדי לקבוע מספר תקלות במערכת הקירור. זרם נמוך מציין שהמדחס פועל ללא עומס, כלומר פריאון דלף החוצה. זרם מוגבר מצביע על כך שלא מסופק פריאון גזי אלא נוזלי לכניסת המדחס, דבר שיכול להיגרם כתוצאה מטמפרטורה חיצונית נמוכה מדי או מסננים מלוכלכים של היחידה הפנימית. לפיכך, חיישן זרם המדחס יכול לשפר משמעותית את אמינות המזגן.
הפשרה אוטומטית. כאשר טמפרטורת האוויר החיצונית היא מתחת ל-5 מעלות צלזיוס, היחידה החיצונית של המזגן עלולה להתכסות בשכבת כפור או קרח, דבר שיוביל להידרדרות בהעברת החום, ולעיתים אף לשבירה של המאוורר מפגיעות. הלהבים על הקרח. כדי למנוע את זה, מערכת בקרת המזגן עוקבת אחר תנאי פעולתה ובמידה וקיימת סכנת התקרחות מפעילה מדי פעם את מערכת ההפשרה האוטומטית (המזגן פועל 5-10 דקות במצב קירור ללא סיבוב על מאוורר היחידה הפנימית, בזמן שמחליף החום של היחידה החיצונית מתחמם ומפשיר).
הגנה על טמפרטורה נמוכה. מאוד לא מומלץ להפעיל מזגן לא מותאם בטמפרטורות חיצוניות שליליות. כדי למנוע תקלות, דגמים מסוימים של מזגנים נכבים אוטומטית אם הטמפרטורה החיצונית יורדת מתחת לרמה מסוימת (בדרך כלל מינוס 5 - 10 מעלות צלזיוס).
כמובן שמיגון המזגן אינו מוגבל רק למערכות המפורטות, אך שקלנו את אותן מערכות שנוכחותן רצויה מאוד כדי שהמזגן ידאג לכם, ולא לכם במזגן.
מרחק בין היחידות החיצוניות והפנימיות של המזגן
למרחק בין יחידות יש חשיבות רבה הן לעלות התקנת מזגן והן לחיי השירות שלו. מרחק זה נקבע על פי אורך החיבורים - צינורות נחושת וכבל. ההתקנה הסטנדרטית כוללת לרוב מסלול של 5 מטר - ברוב המקרים זה די מספיק. באופן עקרוני, האורך המרבי של מסלול למזגנים ביתיים הוא 15–20 מטר, עם זאת, לא מומלץ להשתמש במסלול באורך זה ממספר סיבות. ראשית, עלות התקנת מזגן עולה משמעותית - ב-15 - 20 דולר על כל מטר תקשורת נוסף, ואם יש צורך במרדף אחר קיר, אז העלות הכוללת של כל מטר נוסף יכולה לעלות ל-40 - 50 דולר. שנית, עם הגדלת אורך המסלול, עוצמת המזגן יורדת והעומס על המדחס עולה.
אם יש צורך להשתמש במסלול ארוך מ-15 - 20 מטר, למשל, בהצבת יחידה חיצונית על גג בניין, אז תצטרך להשתמש לא במזגן ביתי, אלא במערכת חצי תעשייתית. אז, מערכות VRV מאפשרות לך לרווח בלוקים ב-100 מטר עם הפרש גובה של 50 מטר, אבל העלות של מערכות כאלה היא הרבה יותר גבוהה.
השפעת הטמפרטורה על פעולת המזגן
מזגן שנבחר כראוי מסוגל להגדיר ולשמור על טמפרטורת אוויר נוחה בחדר - בדרך כלל מ-18 מעלות צלזיוס עד 28 מעלות צלזיוס. הטמפרטורה בחוץ קשה יותר. עבור מצב קירור: הגבול התחתון הוא מ-5°С עד +18°С עבור דגמים שונים, הגבול העליון הוא בערך +43°С. עבור מצב חימום: הגבול התחתון הוא מ-5°С עד +5°С עבור דגמים שונים, הגבול העליון הוא בערך +21°С. התפשטות משמעותית בגבול הטמפרטורה התחתון מוסברת בכך שכדי להבטיח את פעולתו התקינה של המזגן בטווח טמפרטורות רחב, יש צורך להתקין חיישנים נוספים ולסבך את מעגל המזגן, והדבר מייקר את עלותו. אם אתם מתכננים להפעיל את המזגן לקירור כאשר טמפרטורת האוויר החיצונית נמוכה מ-15 מעלות צלזיוס, אז אנו ממליצים לכם לשים לב לטווח הפעולה של הדגם הנבחר. טווח טמפרטורת ההפעלה מצוין תמיד בקטלוגים הטכניים או במדריך למשתמש. הפעלת המזגן בטמפרטורה נמוכה מהטמפרטורה המותרת תגרום לפעולה לא יציבה ולהקפאה של הרדיאטור של היחידה הפנימית, כתוצאה מכך עלולים לטפטף מים מהמזגן.
אם הטמפרטורה החיצונית יורדת מתחת ל-5 מעלות צלזיוס, אז זה מאוד לא מומלץ להפעיל את המזגן. בטמפרטורות נמוכות, התכונות הפיזיקליות של פריאון ושמן מדחס משתנות. כתוצאה מכך, בעת ההפעלה, מדחס קר עלול להיתקע ויש להחליף אותו. אבל גם במקרה של הפעלה מוצלחת, הבלאי של המדחס יהיה גבוה משמעותית מהמותר. לכן, פעולת המזגן בחורף תוביל בהכרח לכשל של המדחס תוך 2-3 שנים. בנוסף, בטמפרטורות נמוכות, חור הניקוז של צינור הניקוז קופא ובמהלך פעולת הקירור, כל הקונדנסט מתחיל לזרום לחדר.
עם זאת, לא הכל כל כך גרוע. ליצרנים רבים יש מזגנים המותאמים לתנאי עבודת החורף.
לסיכום - המלצות מעשיות קטנות:
עוצמת המזגן נקבעת על בסיס החישוב ואינה תלויה ברצונות ובהעדפות שלנו. ניסיון לחסוך כסף ולקנות מזגן עם פחות הספק יכול להיות מוצדק רק בסטייה קטנה (10 - 15%) מהערך המחושב.
בבחירת מזגן עם יכולת לחמם את האוויר והוצאה נוספת של 100 - 150 דולר, תוכלו להתחמם בסתיו ובאביב, תוך חיסכון של 65% בחשמל. עם זאת, זכרו שבאותו כסף תוכלו לקנות דוד טוב שיכול לחמם גם בחורף. על פי הסטטיסטיקה, מזגנים "חמים" קונים פי כמה מאשר "קרים".
למזגן על בסיס פריאון ידידותי לאוזון מחיר גבוה ב-10-15% בהשוואה לדגם דומה על בסיס פריאון R-22, ועלות התקנת מזגן כזה עולה ב-20-30%. יחד עם זאת, השימוש בפראון בטוח לאוזון אינו משפיע על תכונות הצרכן של המזגן.
מזגן אינוורטר חוסך עד 30% בחשמל, שומר על הטמפרטורה שנקבעה בצורה מדויקת יותר ומרעיש פחות. יחד עם זאת, הרבה יותר קשה לייצור. לכן, אנו לא ממליצים לקנות ממירים של מותגים "עממיים". עדיף לקנות מזגן רגיל מהקבוצה הראשונה או השנייה באותו כסף - זה יהיה אמין יותר.
מכיוון שלמזגנים ביתיים אין יכולת לאוורר את האוויר, נדרשת מערכת אוורור אספקה ליצירת תנאים נוחים בחדרים הממוזגים. אחרת, יהיה עליך לפתוח את החלון מעת לעת כדי לאוורר את החדר.
פונקציות הצרכן של כל המזגנים הן בערך זהות, לכן, בבחירת מזגן, עדיף לשים לב לאמינותו ולנוכחות של מערכות הגנה מפני פעולה לא תקינה ותנאים חיצוניים שליליים.
למזגנים ביתיים מודרניים יש רמת רעש נמוכה מספיק כדי להתעלם מפרמטר זה ברוב המקרים.
הגבלות על טווח הטמפרטורות של האוויר החיצוני, הטבועות בכל המזגנים הזולים, אינן ממלאות תפקיד גדול בתנאים ביתיים, מכיוון שהמזגן משמש במצב קירור רק אם הטמפרטורה מחוץ לחלון עולה על 20 מעלות צלזיוס. אם אתם צריכים פעולה יציבה של המזגן בטווח רחב של טמפרטורות, אז עדיף לבחור בדגם המותאם במיוחד לתנאי החורף.
בעת תכנון הצבת יחידות מערכת מפוצלות, נסו למזער את אורך התקשורת הבין יחידה. בהתקנה טיפוסית של מזגן (יחידה חיצונית מתחת לחלון, יחידה פנימית לא רחוק מהחלון), אורך המסלול אינו עולה על 5 מטרים. אם אורך המסלול עולה על 7 מטר אז רצוי לא להשתמש במזגנים "תקציביים".

איך בוחרים מזגן?
איך בוחרים מזגן?
איך בוחרים מזגן?
איך בוחרים מזגן? איך בוחרים מזגן? איך בוחרים מזגן?Home | Articles

May 26, 2024 20:50:16 +0300 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting