Technologia DLP

DLP to najnowsza precyzyjna technologia projekcyjna stosowana w monitorach biznesowych i domowych. Technologia DLP zapewnia niezrównaną jasność i wyrazistość obrazu.
Sercem technologii DLP jest optyczny półprzewodnik, cyfrowe urządzenie z mikrolustrem lub DMD, wynalezione w 1987 roku przez Larry'ego Hornbecka z Texas Instruments.
Kryształ DMD to precyzyjna matryca, która cyfrowo przekształca światło, innymi słowy, szybki mikroukład, którego powierzchnia składa się z wielu mikroskopijnych zwierciadeł odbijających światło. Za pomocą milionów mikroskopijnych luster powstaje wiązka. Każde takie lustro odpowiada jednemu pikselowi światła w wyświetlanym obrazie. W połączeniu z sygnałem cyfrowym, źródłem światła i soczewką projekcyjną, te lustra zapewniają doskonałą wydajność wideo i graficzną. Kiedy cyfrowy sygnał wideo lub graficzny dostaje się do systemu DLP, aktywowana jest mikroskopijna elektroda umieszczona pod każdym zwierciadłem DMD, powodując przechylenie lustra w kierunku źródła światła lub w przeciwnym kierunku. Kiedy lustro jest nachylone w kierunku źródła światła, odbija jeden piksel światła przez soczewkę projekcyjną na ekran. Po przechyleniu w przeciwnym kierunku światło nie pada w lustro, a odpowiednia przestrzeń pikseli pozostaje ciemna. Każde lustro DMD może przechylać się tysiące razy na sekundę.
Zmieniając czas, przez jaki światło pada na lustro, można uzyskać różne odcienie szarości. Jeśli lustro jest nachylone w kierunku światła dłużej niż w przeciwnym kierunku, wyświetla jasnoszary piksel, a gdy czas przechylenia od źródła jest dłuższy, wyświetla ciemnoszary piksel.
W ten sposób lustra DMD mogą wyświetlać do 1024 odcieni szarości, tworząc niezwykle precyzyjne czarno-białe obrazy. Ostatnim etapem cyfrowego przetwarzania światła jest konwersja powstałego obrazu monochromatycznego na kolor. Większość systemów DLP dodaje kolor za pomocą filtra światła zwanego „ kołem kolorów ”, który jest umieszczony między źródłem światła a panelem lustrzanym DMD.
Gdy koło kolorów się obraca, czerwone, zielone i niebieskie światło kolejno pada na mikrozwierciadła DMD. Koordynując kąt każdego lustra z tymi błyskami światła, standardowy system DLP może odtworzyć ponad 16 milionów różnych kolorów.
Na przykład fioletowy piksel jest tworzony przez przechylenie lustra w stronę źródła światła, gdy trafi w nie czerwona lub niebieska wiązka. Ludzkie oko łączy te podstawowe kolory i widzi fiolet. Telewizory DLP, kina domowe i projektory firmy Samsung wykorzystują pojedynczy kryształ DMD, lampę, koło kolorów i system soczewek projekcyjnych. Systemy te zapewniają wyższy kontrast, wyrazistość i nasycenie kolorów wideo i grafiki niż jakakolwiek inna technologia obrazowania.

Technologia DLP
Technologia DLP
Technologia DLP
Technologia DLP Technologia DLP Technologia DLPHome | Articles

December 3, 2022 14:36:05 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting