Technológia DLP

DLP je najnovšia vysoko presná projekčná technológia používaná v obchodných a domácich displejoch. Technológia DLP poskytuje bezkonkurenčný jas a čistotu obrazu.
Srdcom technológie DLP je optický polovodič, digitálne mikrozrkadlo, alebo DMD, ktoré vynašiel v roku 1987 Larry Hornbeck z Texas Instruments.
Kryštál DMD je vysoko presná matrica, ktorá digitálne prevádza svetlo, inými slovami, vysokorýchlostný mikroobvod, ktorého povrch pozostáva z mnohých mikroskopických zrkadiel odrážajúcich svetlo. Pomocou miliónov mikroskopických zrkadiel sa vytvorí lúč. Každé takéto zrkadlo zodpovedá jednému pixelu svetla v premietanom obraze. V kombinácii s digitálnym signálom, zdrojom svetla a projekčnou šošovkou poskytujú tieto zrkadlá vynikajúci video a grafický výkon. Keď digitálny video alebo grafický signál vstupuje do systému DLP, aktivuje sa mikroskopická elektróda umiestnená pod každým zrkadlom DMD, čo spôsobí, že sa zrkadlo nakloní buď k svetelnému zdroju, alebo v opačnom smere. Keď je zrkadlo naklonené smerom k zdroju svetla, odráža jeden pixel svetla cez projekčnú šošovku na obrazovku. Pri naklonení do opačného smeru svetlo nenarazí na zrkadlo a zodpovedajúci priestor pixelov zostane tmavý. Každé zrkadlo DMD sa dokáže nakláňať tisíckrát za sekundu.
Zmenou času, počas ktorého svetlo dopadá na zrkadlo, môžete dosiahnuť zobrazenie rôznych odtieňov šedej. Ak je zrkadlo naklonené k svetlu dlhšie ako v opačnom smere, zobrazuje svetlošedý pixel a keď je čas náklonu od zdroja dlhší, zobrazuje tmavošedý pixel.
Zrkadlá DMD teda môžu zobrazovať až 1 024 odtieňov sivej a vytvárať tak veľmi presné čiernobiele obrázky. Poslednou etapou spracovania digitálneho svetla je prevedenie výsledného monochromatického obrazu do farebného. Väčšina systémov DLP pridáva farby pomocou svetelného filtra nazývaného „ farebné koliesko “, ktorý je umiestnený medzi svetelným zdrojom a zrkadlovým panelom DMD.
Pri otáčaní farebného kolieska dopadá na mikrozrkadlá DMD postupne červené, zelené a modré svetlo. Koordináciou uhla každého zrkadla s týmito svetelnými zábleskami dokáže štandardný systém DLP reprodukovať viac ako 16 miliónov rôznych farieb.
Napríklad fialový pixel sa vytvorí naklonením zrkadla smerom k zdroju svetla, keď naň dopadne červený alebo modrý lúč. Ľudské oko kombinuje tieto základné farby a vidí fialovú farbu. Televízory DLP, domáce kiná a projektory Samsung používajú jediný kryštál DMD, lampu, farebný kruh a systém projekčných šošoviek. Tieto systémy ponúkajú vyšší kontrast, čistotu a sýtosť farieb videa a grafiky ako ktorákoľvek iná zobrazovacia technológia.

Technológia DLP
Technológia DLP
Technológia DLP
Technológia DLP Technológia DLP Technológia DLPHome | Articles

December 5, 2022 03:41:50 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting