Si të zgjidhni një telefon celular

Po kërkoni të blini një telefon celular? Kjo përmbledhje e shkurtër do t'ju ndihmojë të lundroni në larminë e shumëllojshmërisë së mjeteve të komunikimit dhe të zgjidhni atë që ju përshtatet.
4 hapa të thjeshtë janë të mjaftueshëm për këtë:
Zgjidhni klasën e blerjes së ardhshme, llojin e kutisë (klasike, palosëse, rrotulluese, rrëshqitëse).
Vendosni për një sërë funksionesh të telefonit që do të përdorni në të vërtetë.
Merrni parasysh mënyrën në të cilën do të përdoret telefoni - kushtet e përdorimit, intensitetin, jetëgjatësinë e baterisë
Mendoni për një sërë aksesorësh të nevojshëm dhe kushtojini vëmendje paketës së paketës së pajisjes dhe promovimeve të ndryshme (kufje, kaseta, karta memorie, bonuse, etj.), Sepse konkurrenca midis prodhuesve dhe shitësve të telefonave është jashtëzakonisht e lartë.
Ergonomia dhe përdorshmëria
Sa i përket prodhuesve të telefonit, zgjidhni telefonin e prodhuesit që preferoni dhe nëse nuk keni ende një telefon, dëgjoni këshillat e miqve dhe të familjes. Në këtë rast, ju shpejt dhe lehtë do të zotëroni risinë, sepse pothuajse çdo markë e telefonave ka veçoritë e veta të ndërtimit të menusë dhe funksionalitetin kryesor të pajisjeve. Telefoni duhet të përshtatet mirë në dorë dhe ekrani duhet të jetë i rehatshëm për sytë.
Funksionaliteti
Gama e telefonave celularë është shumë e larmishme, ashtu si shijet e konsumatorëve. Pothuajse çdo telefon modern ka aftësi që shkojnë përtej përdorimit të tij kryesor për të bërë thirrje dhe dërguar mesazhe. Disa prej nesh preferojnë të përdorin telefonin për të dëgjuar muzikë, për të bërë fotografi, të tjerët nuk mund ta bëjnë pa aplikacione të integruara për shikimin dhe redaktimin e dokumenteve dhe postës elektronike. Të tjerët preferojnë telefona celularë të thjeshtë dhe funksionalë dhe i përdorin ato kryesisht për të bërë thirrje ose për të dërguar mesazhe. Prandaj, përcaktoni nevojat tuaja për funksione shtesë të telefonit dhe nivelin e zbatimit të tyre (funksionaliteti bazë i një telefoni buxhetor, telefon muzikor, telefon kamera, smartphone, komunikues).
Nëse po kërkoni një telefon vetëm për të bërë thirrje dhe për të shkruar mesazhe me tekst, mund të zgjidhni me siguri modelet më të lira. Vlen t'i kushtohet vëmendje funksioneve të tilla si një kalendar, organizator, kronometër, orë me zile (si rregull, ato janë të ndërtuara në çdo telefon të ri celular). Kohët e fundit, telefonat me mbështetje për dy karta SIM janë bërë gjithashtu shumë të popullarizuar, sepse shumë prej nesh përdorin shërbimet e disa operatorëve celularë. Nëse më parë telefona të tillë i përkisnin klasës premium, tani një numër në rritje i modeleve të klasës buxhetore marrin mbështetje për dy karta SIM.
Nëse do të përdorni telefonin si një riprodhues multimedial, parametra të tillë si kujtesa e telefonit dhe mbështetja për kartat e kujtesës, komoditeti i organizimit dhe hyrjes së skedarëve të medias në telefon, disponueshmëria dhe cilësia e një kufje dhe aftësia për të lidhur kufje standarde , lehtësia e transferimit të skedarëve nga një kompjuter në kujtesën e pajisjes, funksionet e zgjatura të media player (barazimi, regjistrimi në radio).
Për fotot " në lëvizje " dhe herë pas here mjafton një aparat fotografik me një sensor 2 megapiksel, por fotografët e apasionuar, natyrisht, preferojnë një aparat fotografik më të mirë me një blic ose edhe dy dhe praninë e aplikacioneve speciale për redaktimin e fotove dhe videove në telefon.
Telefon celular apo smartphone?
Nëse përdorni një telefon për punë (thirrjet nuk llogariten), zgjedhja juaj është një smartphone, komunikues ose një telefon i përparuar i klasit të biznesit me mbështetje për aplikacione zyre, standarde të ndryshme komunikimi (në veçanti, EDGE dhe Wi-fi), të përparuara sinkronizimi me pajisje të ndryshme (kompjuter, printer, pajisje rrjeti për të hyrë në internet dhe burime të korporatave), mbështetje me shpejtësi të lartë, multitasking. Mbani në mend se telefonat inteligjentë që përdorin një sistem operativ janë më kërkues për jetën e baterisë, si dhe përdorimin e rregullt të një lidhje pa tel (Bluetooth, Wi-fi) dhe aksesin në Internet.
Shpresojmë se këshillat tona do t'ju ndihmojnë të blini një celular të mirë.

Si të zgjidhni një telefon celular
Si të zgjidhni një telefon celular
Si të zgjidhni një telefon celular
Si të zgjidhni një telefon celular Si të zgjidhni një telefon celular Si të zgjidhni një telefon celularHome | Articles

December 3, 2022 05:17:48 +0200 GMT
0.008 sec.

Free Web Hosting