Si të zgjidhni një krijues të bukës?

Fillimisht, amviset ukrainase gatuanin bukë shtëpiake. Ata u ngritën në të gdhirë, ndezën furrën, krijuan supë mbi brumin, gatuan bukë të pastra dhe së shpejti aroma aromatik e bukës së freskët u përhap në shtëpi. Pjekja e bukës mori shumë durim, vëmendje dhe, natyrisht, kohë. Kjo është arsyeja pse në kohën tonë, me shqetësimet dhe shqetësimet e saj të vazhdueshme, nuk kanë mbetur aq shumë familje ku amvisat i kënaqin të dashurit e tyre me bukë shtëpiake. Shumica thjesht blejnë produkte të pjekura nga dyqani lokal. Por mos ia mohoni vetes kënaqësinë!
Mbi të gjitha, me ardhjen e një prodhuesi të mrekullueshëm të bukës në shtëpinë tuaj, ju do të jeni në gjendje të festoni me pasta të vërteta shtëpiake çdo ditë!
Pra, le të mësojmë më shumë për prodhuesin e bukës. Nga pamja e jashtme, të gjithë prodhuesit e bukës janë të ngjashëm me njëri-tjetrin, ato ndryshojnë vetëm në ngjyra dhe materialin e trupit - plastike ose çelik inox. Dizajni i prodhuesve të bukës gjithashtu ka shumë të përbashkëta: çdo model është një dhomë pune me një kapak, një tub ngrohës (element ngrohës) brenda dhe një motor. Një kovë futet në një "furrë" të tillë, e cila hiqet, me një shul për një thikë (quhet gjithashtu shpatull). Kova ka një dorezë të rehatshme, veshje jo ngjitëse dhe është një pjatë për pjekje. Spatula përzie përbërësit për të formuar një brumë, ndërsa dhjetë e kthen brumin në bukë. Pjesëmarrja juaj në procesin e gatimit minimizohet: thjesht duhet të ngarkoni përbërësit e treguar në recetë në furrë pa i përzier. Prodhuesi i bukës do të bëjë pjesën tjetër në vetvete: do të përziejë përbërësit, do t'i ngrohë, le të piqet brumi, ta gatuaj, të piqet buka. Kur buka të jetë gati, prodhuesi i bukës do t'ju njoftojë me një bip. Thatshtë kaq e thjeshtë!
Përveç pjekjes së drejtpërdrejtë të bukës, një prodhues i bukës mund t'ju ndihmojë të merrni brumë të gatshëm nëse nuk keni kohë ose forcë mendore për ta bërë vetë. Falë funksionit të pjekjes pa pjekje, ju merrni një brumë të shkëlqyeshëm për petat e mbushura, brumë pa maja për pica dhe pete me qëndrueshmëri optimale. "Bukë" e përzier nga sobë do të duhet të ndahet në pite, të vendoset në një fletë pjekje, t'i lërë të ngrihen dhe të piqen në furrë. Ekziston edhe një funksion drejtpërdrejt i kundërt - pjekja pa brumosje, e cila është e përshtatshme për produkte të pjekura - kifle, sharlot. Së pari, duke përdorur një mikser, brumi rrihet, pastaj derdhet në një myk - dhe në një krijues bukë! Ju do të keni nevojë për këtë funksion nëse furra është e zënë me, të themi, pjata me mish.
Përveç funksioneve të bukës, në disa modele ekziston një mundësi tjetër "Jam" me një emër të shijshëm: mund të gatuani reçel, reçel, marmelatë nga fruta dhe manaferra të freskëta ose të ngrira. Sekreti i kësaj mënyre është kombinimi i një temperature të ulët, kohës optimale të gatimit dhe nxitjes së vazhdueshme të ngadaltë me një shpatull.
Funksionaliteti i prodhuesve të bukës varet nga nevojat dhe preferencat tuaja. Kur zgjidhni një makinë për bukë, duhet t'i kushtoni vëmendje parametrave të mëposhtëm:
Fuqia - nga 400 në 1650 W në modele të ndryshme. Sa më i lartë treguesi, aq më shpejt funksionon furra. Shumica e prodhuesve modernë të bukës kanë një fuqi mesatare prej të paktën 600 vat. Pesha dhe madhësia e bukës. Për një familje me 2-4 persona, një produkt me peshë nga 500g deri në 1 kg është zakonisht i mjaftueshëm, por disa prodhues të bukës janë të aftë të pjekin bukë të mëdha deri në 1,5 kg! Për të siguruar që buka të përgatitet në moderim çdo herë, prodhuesi i bukës ju lejon të vendosni madhësinë e secilës bukë - të vogël, të mesme ose të madhe.
Dizajni dhe numri i thikave: ekzistojnë modele të modelit vertikal dhe horizontal, të dizajnuara për një dhe dy thika. Prodhuesit sigurojnë se me ndihmën e dy thikave, brumi gatuhet në mënyrë më të barabartë.
Gotë e shikimit: procesi i pjekjes do të zhvillohet menjëherë para syve tuaj, nëse zgjidhni një model me një dritare inspektimi. Çfarë është më e madhe është më mirë: të shikosh në një shesh të vogël do të jetë jashtëzakonisht e papërshtatshme, sigurisht që do të dëshirosh të hapësh furrën, por kjo nuk rekomandohet. Nëse nuk keni ndërmend të kontrolloni funksionimin e prodhuesit të bukës, blini një model me një kapak "të zbrazët".
Numri i programeve të pjekjes.
Krijuesit e bukës mund të kenë nga 3 deri në 17 programe. Programet ndryshojnë kryesisht në temperaturat e gatimit, pjekjes dhe funksionimit. Në modelet moderne, ju mund të gjeni programe " standarde " për pjekjen e bukës " bazë " dhe " grurë " , si dhe programe origjinale, për shembull: bërja e reçelit, bërja e kifleve, pjekja e bukës Borodino, pjekja e bukës me aditivë të ndryshëm, një special program për bukë thekre, pjekje ëmbëlsirash, pjekje bukë pa dietë, pjekje bukë nga misër, oriz, elb margaritar, miell hikërror, një program për pjekje nga mielli i trashë, një program për produkte të pjekura të ëmbla me rrush të thatë, çokollatë, mjaltë, sheqer dhe aditivë të tjerë, etj.
Kohëmatësi do ta bëjë të lehtë përcaktimin e kohës deri në të cilën produktet tuaja të pjekura duhet të jenë gati: në varësi të modelit, është krijuar për 12-15 orë. Kjo është, duke shkarkuar përbërësit dhe duke instaluar aplikacionin, për shembull, në mbrëmje, ju do të merrni produkte të pjekura të nxehta të freskëta menjëherë për mëngjes. Luksozisht! Prodhuesi i bukës do të llogarisë vetvetiu në cilën pikë duhet të fillojë procesin.
Ekrani është gjithmonë kristal i lëngët, ndonjëherë me një ndriçim të përshtatshëm. Sa më i madh aq më mirë: i vogli tregon vetëm numrat që tregojnë fillimin dhe mbarimin e procesit të pjekjes. Ekrani i madh, plotësisht funksional do të sigurojë të gjitha informacionet në lidhje me cilësimet e furrës, kohën dhe gjendjen aktuale të procesit të pjekjes së bukës ose rrotullave.
Funksioni i kujtesës mbron nga ndërprerjet e mundshme të energjisë. Pothuajse të gjithë prodhuesit e bukës e kanë atë: nëse energjia elektrike është e fikur, furra e mban programin nga 30 sekonda në 40 minuta, në varësi të modelit, dhe kur ndizet rryma, automatikisht kthehet në ciklin e ndërprerë dhe vazhdon të punojë .
Si të shtoni përbërës: Dëshironi të bëni tufa të ëmbla, kifle me rrush të thatë ose bukë me arrë fshatar? Këta përbërës shtohen në brumin e gatshëm, kështu që akoma duhet të hapni kapakun e një makinerie të rregullt për bukë. Kështu që mikroklima brenda furrës të mos shqetësohet, është më mirë të blini një model me bombol me vrimë nxjerrëse: derdhni rrush të thatë, arra ose fruta të thata në një ndarje të vogël në kapak, dhe në kohën e duhur ato derdhen automatikisht në një kovë me brumë, i shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë brumin.
Aksesorët: furra vjen me pajisje të tilla si një filxhan matës, një lugë matëse të kombinuar me dy skaje, shpesh me pajisjen do të gjeni atë dhe një furçë për mbulimin e produkteve të pjekura me lustër. Në modelet me funksionin e bërjes së baguetave, ka stenda të veçanta. Dhe sigurisht - një libër i recetave të markave për pjekjen e bukës me dozën e saktë të produkteve dhe këshilla të dobishme për kuzhinierët fillestarë.

Si të zgjidhni një krijues të bukës?
Si të zgjidhni një krijues të bukës?
Si të zgjidhni një krijues të bukës?
Si të zgjidhni një krijues të bukës? Si të zgjidhni një krijues të bukës? Si të zgjidhni një krijues të bukës?Home | Articles

November 29, 2022 14:06:22 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting