Si të zgjidhni një kompjuter tabletë?

Kompjuterët personal, laptopët, celularët - të gjitha këto pajisje bënë një përplasje me pamjen e tyre, pasi ato ndryshuan përgjithmonë idenë e një personi në lidhje me teknologjinë moderne dhe aftësitë e saj. Por e gjithë kjo zbehet përpara tabletëve të shfaqur së fundmi, të cilat më në fund kanë mahnitur të gjitha ëndrrat dhe mendimet e dashamirëve të veglave moderne. Deri vonë, nuk kishte më shumë se disa duzina modele tabletësh, ndërsa sot ka më shumë se një mijë prej tyre. Në një larmi të tillë, nuk është çudi që edhe një teknik me përvojë, për të mos përmendur një blerës të thjeshtë, të ngatërrohet. Pra, çfarë të kërkoni kur blini një tabletë? Nëse doni ta dini këtë, atëherë duhet ta lexoni këtë artikull!
Kompjuterët tabletë përfshijnë:
Librat elektronikë, ky tablet po fiton një audiencë në rritje. Përparësitë e një libri elektronik janë të shumta. Krahasuar me librat e zakonshëm, ajo zë pak hapësirë, ka një memorie shumë të madhe dhe shumë libra elektronikë kanë një funksion lexuesi. Shtë shumë i përshtatshëm për njerëzit që mësojnë gjuhë të huaja. Tani le të flasim pak për karakteristikat teknike. Shumë njerëz mendojnë se ekrani i një libri elektronik duhet të jetë i madh, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Gjëja kryesore është një rezolucion i mirë i ekranit. Për lexim më të rehatshëm, diagonali duhet të jetë 5.6 inç, dhe rezolucioni duhet të jetë 320 * 460 piksel. Gjithashtu, kur zgjidhni një libër elektronik, kushtojini vëmendje veshjes së ekranit, ai duhet të jetë anti-reflektues dhe të ketë një kënd të mirë shikimi. Kur zgjidhni një libër, sigurohuni që ta mbani atë në duar, ta ndizni, të shihni nëse është i përshtatshëm për ju ta lexoni, shihni cilësimet, nëse gjithçka ju përshtatet. Mos ndiqni markat, ato shpesh fryjnë çmimin, kjo vlen edhe për dyqanet ruse. Çmimet variojnë nga 1,800 deri në 15,000 rubla.
Tablet kompjuteri personal është një nga varietetet e laptopëve me një ekran me prekje, tabletët e tillë kanë pajtueshmëri të plotë me kompjuterët IBM PC dhe një sistem të plotë operativ. Kryesisht sistemet Windows, Linux, Apple Mac OS X përdoren si OS. Isshtë i përshtatshëm për njerëzit që gjithmonë duan të qëndrojnë në kontakt dhe të mbajnë krah për krah ngjarjeve. Diagonalja është nga 6 në 11.6 inç. Frekuenca e procesorit nga 1 GHz në 800 MHz, RAM nga 1 GB në 512 MB, memorie e përhershme 4 GB - 64 GB, modemi 3G mund të jetë i integruar ose jo. Kur blini një kompjuter personal tablet, sigurohuni që të familjarizoheni pak me të në dyqan: mbështesni atë në duart tuaja, ndizeni, shkoni te cilësimet.
Një tabletë në internet kombinon cilësitë e një laptop dhe një smartphone, ato mund të lidhen vazhdimisht me internet përmes sistemeve 3G dhe Wi-Fi, është shumë i përshtatshëm për ta përdorur atë për të parë të gjitha llojet e faqeve të internetit dhe faqeve, ekrani me prekje ju lejon për të kontrolluar tabletën me vetëm një prekje të gishtit tuaj. Dallimi midis një tableti në internet dhe një PC tabletë: së pari, kjo është kostoja, ajo varion nga 4500 në 15000 rubla; së dyti, interneti pa tel; së treti, funksionon për një kohë shumë të gjatë pa u rimbushur; nuk është i ndjeshëm ndaj sulmeve të hakerëve.
Si të zgjidhni një tabletë?
Ekzistojnë 2 lloje të teknologjisë së ekranit: rezistent dhe kapacitiv.
Një ekran rezistues është një ekran që përbëhet nga një panel me kristal të lëngët. Mbi të, mbivendosen dy pllaka transparente, ajo ndahet nga një dielektrik midis tyre. Përparësitë e një ekrani të tillë janë: kosto e ulët në krahasim me materialet e tjera, ndjeshmëri e lartë e ekranit dhe aftësia për të kontrolluar ekranin me ndonjë objekt.
Disavantazhet e teknologjisë: transmetimi i pamjaftueshëm i dritës, si rezultat i së cilës do t'ju duhet të përdorni ndriçim shtesë; ekranet e tilla gjithashtu konsumohen shpejt.
Ekran kapacitiv - një ekran me prekje, një panel qelqi në të cilin aplikohet një material rezistues në një shtresë të hollë. Në qoshet e panelit, janë instaluar elektroda që furnizojnë një tension alternative të tensionit të ulët në shtresën përçuese.
E keqja e një ekrani të tillë është se do të duhet të blini një majë shkruese të veçantë për të.
Kushtojini vëmendje të veçantë prodhuesve kinezë, ata kanë modele shumë të mira dhe me cilësi të lartë, megjithëse kanë një pengesë të vogël. Në shumë modele, çelësi i zërit zhytet, ndonjëherë zëri vetë dështon, por nëse dëgjoni përmes kufjeve, mund të dëgjoni gjithçka mirë, pasi për cilësinë e figurës, ajo është thjesht e shkëlqyeshme. Dhe një hile e vogël e " kinezëve ", për të kuptuar udhëzimet, do të duhet të studioni Internetin, pasi nuk ka asnjë fjalë në rusisht në udhëzimet e bashkangjitura.
Dhe një këshillë më shumë, para se të blini një tabletë, kaloni nëpër disa dyqane, bisedoni me shitësit, lejoni që t'ju shpjegojnë gjithçka në detaje, tregoni dhe ju tregojmë. Dhe më e rëndësishmja, bëni një shëtitje në internet, këtu jo vetëm që mund të gjeni të gjitha informacionet që ju interesojnë (me vlerësime pozitive dhe negative), por edhe të blini një tabletë për një çmim më të ulët. Shijoni blerjet tuaja.

Si të zgjidhni një kompjuter tabletë?
Si të zgjidhni një kompjuter tabletë?
Si të zgjidhni një kompjuter tabletë?
Si të zgjidhni një kompjuter tabletë? Si të zgjidhni një kompjuter tabletë? Si të zgjidhni një kompjuter tabletë?Home | Articles

November 27, 2022 04:01:50 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting