Si të zgjidhni një PC Tablet

Popullariteti i kompjuterëve tabletë aktualisht po merr vetëm vrull. Madhësia, pesha dhe funksioni i tyre vazhdimisht evoluojnë dhe ecin në hap me zhvillimin e teknologjisë kompjuterike. Gjithnjë e më shumë kompani ofrojnë tableta në treg dhe ndonjëherë është e vështirë për një njeri të thjeshtë të zgjedhë nga kjo larmi pajisjesh. Këtu do të përpiqemi t'ju ndihmojmë dhe t'i përgjigjemi pyetjes: si të zgjidhni një kompjuter tabletë?
A ia vlen të filloni me përkufizimet dhe të kuptoni se çfarë është saktësisht një kompjuter tablet? Në fakt, disa lloje të pajisjeve janë të fshehura nën një emër. Le të shqyrtojmë ato më të zakonshmet. Isshtë një Tablet PC dhe një Tablet Interneti.
Lloji i parë është një kompjuter normal i plotë, ndryshimi nga një kompjuter personal i zakonshëm i palëvizshëm është vetëm faktori i tij i formës, me fjalë të thjeshta, duket shumë si një tabletë i madh. Për të punuar me pajisje të jashtme, ajo ka të gjitha ndërfaqet e mundshme dhe mund të lidhni një tastierë dhe një mouse dhe të gjitha pajisjet e zakonshme për të punuar në një zyrë. Versione të plota të sistemeve operative Windows, Linux ose Mac OS janë instaluar në një kompjuter të tillë.
Veçmas, duhet thënë për tabletin në Internet. Kombinon dy pajisje, një smartphone dhe një kompjuter portativ, dhe ka një avantazh të pamohueshëm, është kompakt. Pavarësisht nga madhësia, tabletët modernë të internetit janë mjaft funksionalë dhe të përqendruar kryesisht në punën në internet dhe aplikacione në internet. Çdo tabletë në internet është në përputhje me një kompjuter personal dhe ka aftësinë të lidhet me të për shkëmbimin e skedarëve dhe operacione të tjera. Sistemet operative më të zakonshme për këto tableta janë android dhe iOS. Onshtë në këto sisteme që prodhohen shumica dërrmuese e tabletave moderne.
Tani që diferenca midis tabletëve të Internetit dhe kompjuterëve tabletë është përcaktuar, mund të qëndroni në tabletët e Internetit në më shumë detaje dhe të zbuloni se çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje të veçantë kur zgjedhni.
Një nga pyetjet kryesore kur blini ndonjë pajisje dixhitale, së cilës ju vetë duhet t'i përgjigjeni është pyetja, pse më duhet? Për cilat detyra keni nevojë për një tabletë? Nëse jeni duke kërkuar peshë të vogël, kompaktësi, lëvizshmëri, komoditet të përdorimit të internetit dhe shfletimit të internetit me lojëra, atëherë kjo pajisje është për ju.
Pamja dhe ergonomia
Një nga kriteret kryesore për blerësin është pamja e pajisjes. Siç thonë ata, ata përshëndeten nga rrobat. Sot, qindra modele nga prodhues të ndryshëm ju ofrohen për të zgjedhur, të gjithë kanë çipat e tyre, njëra prej të cilave mund të jetë bukuria e pajisjes. Me fjalë të tjera, nuk ka shokë për shije dhe ngjyrë. Këtu është e nevojshme të bëni një rezervim që pas tërheqjes së jashtme mund të ketë një mbushje të mjerueshme ose momente të tjera të pakëndshme, për shembull, ergonomi e dobët e tabletës. Për të zbuluar, ka dy mënyra, e para është të lexoni përshtypjet rreth pajisjes në forume dhe faqe të specializuara interneti me ndihmën e ekspertëve ose të verifikoni personalisht lehtësinë e përdorimit të pajisjes duke e parë dhe shqyrtuar atë.
CPU
Mbushja e tabletës është një detaj tjetër i rëndësishëm. Procesori është zemra e tabletës, natyrisht, nuk ka të njëjtën fuqi me atë të kompjuterëve të palëvizshëm, sepse nuk kryen veprime komplekse matematikore. Nëse jeni një përdorues i zakonshëm dhe zakonisht do të surfoni në internet në kërkim të informacionit interesant, atëherë një procesor me një frekuencë të orës 600-800 MHz është mjaft i përshtatshëm për ju. Nëse do të luani dhe shikoni video, atëherë kushtojini vëmendje modeleve më të fuqishme.
Kujtesa
Para së gjithash, vlen të bëhet dallimi midis RAM dhe kujtesës së integruar. E para ndikon në shpejtësinë e operacioneve dhe e dyta është përgjegjëse për ruajtjen e të dhënave. Me RAM, gjithçka është e qartë, sa më shumë që të jetë, aq më mirë, si dhe me të dytën. Duhet të mbahet mend se për të rritur kujtesën për ruajtjen e informacionit, prodhohen karta memorie, kështu që vëllimi i saj mund të rritet.
Sistemi operativ
Siç u përmend më lart, liderët në tregun e sistemit operativ tablet janë Google me android dhe Apple me iOS. Windows Phone ka për qëllim të shkelë thembra e tyre, por është dukshëm inferior ndaj dy të parëve për nga popullariteti. Ka shumë mendime në lidhje me avantazhet e një ose sistemit tjetër operativ, këtu janë disa pika për t'u kushtuar vëmendje:
Duke blerë një ipad, ju bëheni pronari krenar i iOS. Ajo është e shpejtë, e qëndrueshme në punë dhe jashtëzakonisht tërheqëse. Disavantazhet e tij përfshijnë një numër të madh të aplikacioneve me pagesë, shqetësimin e shkarkimit të skedarëve nga një kompjuter dhe mungesën e pajtueshmërisë me Flash player, domethënë, animacione të ndryshme me shtrirjen swf në tabletin tuaj iOS nuk do të shfaqen.
Nëse keni një pajisje android, atëherë ju jeni pronari i sistemit operativ mbase më “popullor” sot. Oidshtë pa të gjitha disavantazhet e mësipërme, fleksibël në cilësimet, ka aftësinë për të azhurnuar dhe një bandë aplikacionesh në tregun android.
Ka sisteme të tjera operative për tabletët, por ato nuk janë aq të popullarizuara në Rusi dhe ne nuk do t'i kushtojmë vëmendje atyre.
Ekran dhe diagonale
Kjo specifikim mund të shkojë nga 4 në 11 inç. Çmimi i pajisjes mund të varet kryesisht nga ky parametër. Nëse dëshironi të shfletoni në mënyrë të qetë në internet, atëherë një kompjuter tablet 10 inç është mjaft i përshtatshëm për ju.
Tabletat kanë një ekran me prekje, vlen të përmendet se ekzistojnë lloje kapacitive dhe rezistuese të ekraneve të prekjes. Ato kapacitare reagojnë ndaj një prekje të lehtë të gishtërinjve, por nuk janë të përshtatshme për prekjen e majë shkruese, dhe ato rezistuese janë të dizajnuara për majë shkruese, por aftësia për të prekur me gishta është gjithashtu e pranishme, por ju do të duhet të shtypni në ekran me përpjekje. në këtë kohë, lloji kapacitor i ekraneve është bërë më i përhapur.
Jetëgjatësia e baterisë
Një parametër shumë i rëndësishëm, të cilit duhet t’i kushtoni shumë vëmendje. Pjesa më konsumuese e energjisë së një tableti është ekrani, natyrisht, sa më i madh të jetë, aq më shpejt do të thahet bateria. Kushtojini vëmendje kapacitetit të baterisë, është e dëshirueshme që të jetë së paku 2400 mAh, kjo do të jetë e mjaftueshme për 4-6 orë funksionim të vazhdueshëm.
Një pikë tjetër e rëndësishme është pesha, gjithçka varet nga preferencat tuaja, sot prodhuesit kanë lehtësuar ndjeshëm modelet e tyre falë teknologjisë dhe nuk do të ketë ndonjë problem të madh në zgjedhjen.
Përshtatës pa tel
Puna në internet dhe aplikacione në internet është qëllimi kryesor i tabletave, prandaj ato duhet të jenë të pajisura me adaptorë Wi-Fi dhe 3G. Sot, rrjetet e gjeneratës së tretë dhe Wi-Fi pa tel janë në dispozicion në Rusi në pothuajse çdo lokalitet.
Këllëf tabletash
Si rregull, trupi është bërë prej metali ose plastike. Natyrisht, kaseta metalike është shumë më e fortë se ajo plastike. Kushtojini vëmendje që trupi të mos "përtypet" në duar dhe të duket i plotë. Sidoqoftë, për të gjitha tabletat në internet, pa përjashtim, ia vlen të blini një mbulesë. Do të shpëtojë tabletën tuaj nga cerapinat dhe njollat ​​e padëshiruara.

Si të zgjidhni një PC Tablet
Si të zgjidhni një PC Tablet
Si të zgjidhni një PC Tablet
Si të zgjidhni një PC Tablet Si të zgjidhni një PC Tablet Si të zgjidhni një PC TabletHome | Articles

December 5, 2022 19:35:11 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting