Robotický vysávač - garant čistoty a poriadku

Od objavenia prvého robotického vysávača uplynulo niečo viac ako desať rokov. Počas tejto doby sa zariadenie vylepšilo a zmenilo sa jeho umiestnenie: z kancelárií a verejných inštitúcií bolo zariadenie premiestnené do súkromných bytov. Teraz je pre každého spotrebiteľa k dispozícii modernizované zariadenie schopné nezávisle monitorovať čistotu podlahovej krytiny, pretože cena robotického vysávača v posledných rokoch výrazne poklesla.
Štruktúra robotického vysávača, ako to funguje
Každé zariadenie je nevyhnutne vybavené nasledujúcimi jednotkami: navigačný systém, motor, batéria, čistiaci modul. Úroveň čistoty na ošetrenom povrchu závisí od toho, ako dobre si každý z nich poradí s priradenými funkciami.
Navigácia
Pohybom po miestnosti sa robot zrazí s hromadou prekážok, ktoré navigačný systém úspešne využíva na prekonanie. Vďaka nej prístroj bezpečne obchádza pohovky a stoličky, vyhýba sa kolíziám s inými vecami. Ak táto jednotka nefunguje dobre, zariadenie môže stratiť orientáciu v priestore, niekde sa zaseknúť a nechať časť znečistenú.
Boli vytvorené rôzne systémy orientácie v interiéroch. Každý z nich má svoje klady aj zápory. Najbežnejšie typy navigačných blokov sú:
• so senzormi robota;
• s externými pohybovými relé;
• laserové zariadenia;
• videozariadenia.
Pri použití senzorov zabudovaných v nárazníku robotického vysávača sa analyzuje situácia v miestnosti v konkrétnom okamihu, ak dôjde k prekážke, zariadenie sa otočí nabok alebo sa pohybuje pozdĺž prekážky. Moderné zariadenia majú tiež schopnosť analyzovať stupeň kontaminácie, a preto v prípade potreby pracujem intenzívnejšie.
To, ako dobre vysávač tohto typu zvládne terén, závisí od mnohých faktorov:
• počet snímačov a princíp ich činnosti;
• rýchlosť procesora;
• veľkosť pamäte prístroja;
• ďalšie nuansy.
Jednotlivé modely, ktoré narazia na oblasti s veľkým množstvom prachu a nečistôt, menia algoritmus pohybu, ktorý sa cyklicky pohybuje tam a späť (do strán, do kruhu atď.).
Používajú sa tiež navigačné zariadenia umiestnené v miestnosti, niekedy fungujú ako oddeľovač zón. Tiež sa im hovorí majáky, niekedy sa im hovorí aj virtuálne steny. Navonok vyzerajú ako malá plastová krabička, ktorá slúži ako zdroj infračervených lúčov. Nie sú vnímané ľudským zrakom, nepoškodzujú telo (toto žiarenie sa dokonca používa na lekárske účely).
Dnes sa za najpokročilejšiu považuje laserová navigácia, pri ktorej sa používajú diaľkomery, ktoré automaticky určujú vzdialenosť k objektom v miestnosti a na základe prijatých informácií tvoria „ mapu “ uloženú v pamäti robota. Typicky v modeloch s takýmito systémami prevažujú priame cesty. Po odstránení jednej miestnosti sa robot sám presunie do inej miestnosti.
Robotické vysávače s kamerami sa orientujú pozdĺž stropu. Objektív je umiestnený v hornej časti jednotky a umožňuje snímanie obrazov stien a stropov. Aký bude pohybový algoritmus, závisí od konkrétneho výrobcu. Zariadenie sa môže pohybovať chaoticky, po priamke, po kruhoch.
Proces čistenia
Všeobecne platí, že princíp čistenia povrchu je pre väčšinu modelov rovnaký: kefa umiestnená na boku zachytáva nečistoty a posúva ich bližšie k stredu, kde hlavná kefa zametá všetko do odpadkového koša. Tam sa prach a ďalšie nečistoty zachytávajú prúdom vzduchu a prenášajú sa do zachytávača prachu, kde prebieha lisovanie. Potom sa vzduch vyčistí vo filtroch a vyfúkne do miestnosti cez špeciálny otvor. Kvalita čistenia teda vo veľkej miere závisí od činnosti kefiek a filtrácie vzduchovej hmoty. V niektorých modeloch sa časť prachu spolu s vyčisteným vzduchom vracia do miestnosti.
Hlavné parametre robotického vysávača
Mnoho rôznych zariadení sa ponúka s rôznymi vlastnosťami. Preto pri výbere vysávača tohto typu stojí za to oboznámiť sa so základnými vlastnosťami, čo uľahčí výber modelu, ktorý je pre vás najvhodnejší. Najvýznamnejšie parametre zariadenia sú uvedené nižšie:
• Sada dodávaných štetcov. Najčastejšie obsahuje dva kusy, jeden z nich je gumový. Počas prevádzky vysávača je jeden zaneprázdnený zhromažďovaním prachu (štetiny), druhým zametáva veľké odpadky (drobky, piesok atď.). Väčšina spotrebičov má bočnú kefu, čo robí čistenie menej časovo náročným.
• Typ použitého filtra. Existuje veľa možností, od jednoduchých penových vankúšikov až po viacvrstvové čističe vzduchu HEPA ideálne pre alergikov.
• Priemerný výkon motora je 40-65 wattov.
• Objem nádoby na odpad, ktorý môže byť až 1 liter.
Moderné zariadenia po ukončení čistenia majú schopnosť samostatného návratu na „ základňu “, k nabíjaciemu zariadeniu.

Robotický vysávač - garant čistoty a poriadku
Robotický vysávač - garant čistoty a poriadku
Robotický vysávač - garant čistoty a poriadku
Robotický vysávač - garant čistoty a poriadku Robotický vysávač - garant čistoty a poriadku Robotický vysávač - garant čistoty a poriadkuHome | Articles

December 5, 2022 20:47:11 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting