Prečo je potrebné HDMI

Medzi početnými vstupmi / výstupmi, ktoré sú k dispozícii na servisných paneloch moderného videotechniky, je určite konektor HDMI. Toto vysokorýchlostné rozhranie je v skutočnosti budúcim štandardom pre nové prehrávače a digitálne televízory.
Žili skôr jednoduchšie a skromnejšie. Na televízore bol jeden RF anténny vstup, ku ktorému bolo pripojené všetko - UHF antény, obyčajné antény a kto ich mal, videorekordéry. To, čo prišlo v 90. rokoch minulého storočia so sériou veľkých a malých vedeckých a technologických revolúcií, sa nazýva chaos. Použilo sa veľa video technológií a každá z nich vyžadovala samostatný vstup na televízore - RCA, S-Video, RGB atď. Nová etapa vo vývoji televízie bola poznačená vzhľadom digitálnych televíznych panelov. Po sérii pokusov sa objavilo univerzálne digitálne rozhranie na prenos obrázkov vo vysokom rozlíšení - HDMI (High Definition Multimedia Interface).
Digitálne rozhranie HDMI slúži na prenos mediálneho obsahu (zvukového aj obrazového) zo zdroja - DVD prehrávača, satelitného prijímača alebo dekodéra do digitálnej televízie. Dáta sa prenášajú bez kompresie jediným káblom (na rozdiel napríklad od kompatibilného DVI, ktorý funguje iba s obrázkami).
Dnes sa HDMI stalo de facto výrobným štandardom pre prenos audio a video obsahu. V poslednej dobe ho využívajú nielen známi výrobcovia spotrebnej elektroniky - Hitachi, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), Philips, Sony, Thomson (RAC), Toshiba, ale aj najväčšie zábavné spoločnosti - Fox, Universal, Warner Bros., Disney atď. Do konca tohto roka sa plánuje predaj až 60 miliónov zariadení s pripojením HDMI.
Vývojári tvrdia, že hlavnými dôvodmi na vytvorenie rozhrania sú užívateľská prívetivosť a vysoká kvalita výsledného obrázka. Samotní používatelia majú na túto vec rozdielne názory.
Všeobecné vlastnosti
HDMI je nepochybne progresívna technológia. Posledné rozhranie z júna 2006, verzia 1.3, poskytuje prevádzku na frekvencii 340 MHz (až 10,2 Gbps) - v prvom rade sú tieto indikátory určené pre budúci vývoj formátu HDTV, ale teraz je väčšina kapacít v dopyt po zariadeniach a používajú sa na zamýšľaný účel.
Rozhranie je ideálne na prácu s diskami Blu-Ray a HD-DVD, hernými konzolami novej generácie (XBOX 360, Playstation3) a modernými televízormi HDTV.
Rozhranie je spätne kompatibilné s DVI. To znamená, že teoreticky je možné sledovať video zo zariadenia DVI na televízore HDMI a naopak.
HDMI podporuje pripojenie počítačov k spotrebnej elektronike. Počítač prostredníctvom grafickej karty je možné pripojiť k digitálnemu monitoru aj k televízoru.
Rozhranie sa navyše neustále vylepšuje, aby sa zachovala spätná kompatibilita so staršími zariadeniami.
Video
HDMI je schopné pracovať s digitálnym signálom konvenčnej kvality aj s kvalitou HDTV - s rozlíšením od 420p do 1080p pre digitálne video a v zásade s analógovými systémami NTSC, PAL atď.
Posledná verzia HDMI 1.3 podporuje 30, 36 a 48-bitové farby v rámci štandardu RGB - to znamená viac ako miliardu (!) Odtieňov - vylepšený kontrast, farebné prechody atď. Nechýba podpora nových farebných štandardov (napr. xvYCC - 1,8-krát viac farieb ako podporuje dnešný signál HDTV).
Zvuk
Rozhranie pracuje s rôznymi zvukovými formátmi:
Stereo;
Viackanálové zvukové formáty - Dolby Digital, DTS atď .;
Formáty blízkej budúcnosti - Dolby TrueHD a DTS-HD;
Podporuje prenos 8-kanálového digitálneho zvuku pri 192 kHz bez akejkoľvek kompresie.
Verzia HDMI 1.3 poskytuje synchronizáciu videa a zvuku. Spracovanie videa zvyčajne trvá o niečo dlhšie ako zvuk - HDMI sa upravuje automaticky.
Všeobecne by sa mal kupujúci najskôr oboznámiť so špecifickými špecifikáciami rozhrania zakúpeného zariadenia. Výrobcovia spotrebnej elektroniky zvyčajne zahŕňajú podporu iba tých funkcií, ktoré na základe svojej vízie spotrebiteľských potrieb považujú za potrebné pre konkrétny model. Teda nominálne modernejšie rozhranie HDMI v jednom televíznom modeli nemusí mať funkcie poskytované starším v inom. Každý nákup musí byť vybraný na základe vašich konkrétnych potrieb.
A čo je najdôležitejšie, aby ste sa vyhli problémom, mali by ste sa vopred postarať o to, aby váš televízor s rozhraním HDMI podporoval technológiu HDCP.
HDCP
(HDCP) High-bandwidth Digital Content Protection je technológia vyvinutá spoločnosťou Digital Content Protection, LLC (dcérska spoločnosť spoločnosti Intel) na ochranu mediálneho obsahu pred neoprávneným nahrávaním. Používa sa v DVI (zriedka) aj HDMI. V súčasnosti sú takmer všetky digitálne televízory so širokouhlou obrazovkou vybavené technológiou HDCP. Pretože HDCP je neoddeliteľne prepojený s HDMI, práve toto spôsobuje hlavné sťažnosti používateľov na rozhranie.
Ako viete, tvorcovia obsahu sa desia krádeží a prepisovania vysokokvalitného digitálneho obsahu pirátmi. Používatelia preto často obviňujú filmové spoločnosti z toho, že na trhu s elektronikou spôsobujú určitý zmätok.
Princíp fungovania HDCP je pomerne jednoduchý - zariadenia pomocou kábla HDMI navzájom nadväzujú komunikáciu a vymieňajú si kľúč na dešifrovanie signálu. Ak je pripojené záznamové zariadenie, prehrávací modul do neho odmieta prenášať informácie. Medzi obeťami tejto vynaliezavosti sú aj majitelia televízorov HDMI, ktoré nepodporujú HDCP. Takéto zariadenia nielenže nepíšu chránený obsah, ale ani ho nečítajú.
To spôsobuje celkom oprávnené podráždenie kupujúcich, ktorí nedávno dali veľa peňazí za špičkové technológie. Teoreticky je zariadenie pripravené na príjem vysoko kvalitného signálu - ochrana proti zápisu HDCP v skutočnosti interferuje s príjmom.
Technológia ochrany proti zápisu v skutočnosti hrá úlohu „nepolapiteľného Joe“. Správy o hacknutí diskov Blu-Ray aj HDCP sa rozšírili po internete takmer okamžite po ohlásení technológie, avšak kradnúť a produkovať HDCP obsah, ktorý je dodnes zriedkavý, je príliš drahé.
Rozhranie HDMI je teda nepochybne užitočné a sľubné pre takmer všetky výrobky a dostáva nepotrebný dodatok v podobe technológie ochrany proti zápisu komukoľvek okrem niekoľkých mediálnych spoločností. Kupujúci napriek tomu stále nemajú na výber - musia si kúpiť zariadenie so vstupom HDMI alebo zostať na okraji pokroku.

Prečo je potrebné HDMI
Prečo je potrebné HDMI
Prečo je potrebné HDMI
Prečo je potrebné HDMI Prečo je potrebné HDMI Prečo je potrebné HDMIHome | Articles

December 6, 2022 16:01:10 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting