Pozemská televízia

Momentálne v Rusku televízia vysiela v štandarde SECAM (625 riadkov), obraz sa zobrazuje s rozlíšením 720 x 576 pixelov a snímkovou frekvenciou 25 za sekundu.
Viaceré zahraničné krajiny vysielajú vo formáte PAL, ktorý sa líši iba v algoritme farebného kódovania.
Predpokladá sa, že technologicky najvyspelejšie krajiny vysielajú vo formáte NTSC 3.58. V tomto štandarde je počet snímok za sekundu 29,97 a rozlíšenie obrazovky v digitálnom znázornení je 720 x 480 pixelov. Štandard NTSC má teda vyššiu rýchlosť snímkovania, ale nižšie vertikálne rozlíšenie.
Existujú dva spôsoby formovania obrazu - progresívny a prekladaný. Pri progresívnej metóde zobrazovania obsahuje každý snímok všetky riadky obrazu, to znamená, že napríklad pri rýchlosti 30 snímok za sekundu sa zobrazí 30 plných snímok. Pri metóde prenosu prekladaného obrazu sa párne riadky pôvodného obrázka (celý rám) zobrazia v párnych rámcoch a nepárne riadky v nepárnych rámcoch. Prekladaný obrázok vyzerá v porovnaní s progresívnym trochu rozmazane, ale môže výrazne znížiť množstvo prenášaných informácií. Mnoho ľudí nemá rád blikanie vytvorené prekladanými obrázkami.
Progresívny obrázok je označený písmenom p (progresívny), napríklad 720p. Prekladaný obrázok - označený písmenom I (prekladaný), napríklad 1080i.
Staršie formáty PAL, SECAM a NTSC 3.58 používajú prekladaný spôsob prenosu informácií.

Pozemská televízia
Pozemská televízia
Pozemská televízia
Pozemská televízia Pozemská televízia Pozemská televíziaHome | Articles

November 28, 2022 17:08:56 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting