Porovnanie ATSC a DVB-T

Keby americkí špecialisti vykonávali porovnávacie testy svojho systému nielen v laboratóriu, ale aj v skutočnom meste, ťažko by objavili výhody štandardu ATSC. Pokiaľ ide o kvalitu, ATSC aj DVB-T skutočne poskytujú každému divákovi štúdiovú kvalitu produkovanú poprednými televíznymi spoločnosťami. Z tohto hľadiska nemá zmysel tieto normy porovnávať. DVB-T, podobne ako ATSC, obsahuje HDTV a Dolby AC-3. Normy sú založené na MPEG-2, ale to, čo ich skutočne odlišuje, je spoľahlivosť doručenia signálu konkrétnemu divákovi. Takže napríklad ak vták počas bejzbalovej šou ATSC nečakane pristane na anténe a z tohto dôvodu sa preruší prenos, bude divák nespokojný s prevádzkou takejto televízie.
Ak porovnáme USA a Rusko, niekomu sa môže zdať, že krajiny sú si podobné. To však platí iba pre ich rozsiahle územia. Pre USA aj Rusko to znamená význam rozvoja satelitnej konštelácie pre primárnu distribúciu a redistribúciu televíznych programov. Rozdiely sú primárne spojené s rôznymi klimatickými podmienkami. Bez ohľadu na to, ako sa to zdá čudné, priehľadnosť budov v teplejších klimatických podmienkach uľahčuje príjem televízie. Avšak aj za takýchto priaznivých podmienok sa s príjmom ATSC na interiérových anténach a prenosných televízoroch vôbec neuvažuje. V New Yorku je každý dom pripojený k káblu, avšak každá americká rodina má ďalšie 3 - 4 televízory s izbovou anténou pre jeden káblovo prepojený televízor.
Praktická implementácia štandardu ATSC teda jasne ukázala nekonzistenciu ako amplitúdovej modulácie (8VSB), tak aj nedostatok účinných prostriedkov na riešenie odrazeného signálu. V skutočnosti sa namiesto inzerovaného zníženia výkonu vysielača DH v skutočnosti zvýšil výkon vysielača v najvyššej budove v New Yorku na 350 kW, pričom neposkytoval zaručený príjem na každom mieste v meste. Je potešiteľné poznamenať, že USA pridelili pásmo na experimentálne vysielanie DVB-T.
V Rusku sú budovy väčšinou železobetónové alebo tehlové so železobetónovými podlahami. Dokonca aj veľa dedín a miest dacha je zložených z domov obsahujúcich železobetónové alebo kovové konštrukcie, ktoré z nich robia nepriehľadné. Nemali by sme zabúdať na skutočnosť, že v Rusku a susedných krajinách bol prijatý štandard analógovej televízie Secam, ktorého opatrenia proti rušeniu vôbec nie sú uvedené v norme ATSC. Zavedenie normy ATSC v Rusku bude nielen škodlivé, ale aj katastrofálne, pretože si bude vyžadovať obrovské investície do anténnych napájacích zariadení televíznych sietí, ako aj okamžité upustenie od analógového vysielania v štandarde Secam.

Porovnanie ATSC a DVB-T
Porovnanie ATSC a DVB-T
Porovnanie ATSC a DVB-T
Porovnanie ATSC a DVB-T Porovnanie ATSC a DVB-T Porovnanie ATSC a DVB-THome | Articles

November 27, 2022 03:43:33 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting