Porównanie ATSC i DVB-T

Gdyby amerykańscy specjaliści przeprowadzili testy porównawcze swojego systemu nie tylko w laboratorium, ale także w prawdziwym mieście, to z trudem odkryliby zalety standardu ATSC. Rzeczywiście, pod względem jakości, zarówno ATSC, jak i DVB-T zapewniają każdemu widzowi jakość studyjną wyprodukowaną przez wiodące firmy telewizyjne. Pod tym względem nie ma sensu porównywać tych standardów. DVB-T, podobnie jak ATSC, obejmuje HDTV i Dolby AC-3. Standardy opierają się na MPEG-2, ale to, co naprawdę je wyróżnia, to niezawodność dostarczania sygnału do określonej przeglądarki. Na przykład, jeśli ptak nieoczekiwanie wyląduje na antenie podczas pokazu baseballowego ATSC i transmisja zostanie z tego powodu przerwana, widz będzie niezadowolony z działania takiej telewizji.
Jeśli porównamy Stany Zjednoczone i Rosję, komuś może się wydawać, że kraje są podobne. Ale dotyczy to tylko ich rozległych terytoriów. Zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i dla Rosji oznacza to znaczenie opracowania konstelacji satelitów do podstawowej dystrybucji i redystrybucji programów telewizyjnych. Różnice związane są przede wszystkim z różnymi warunkami klimatycznymi. Bez względu na to, jak dziwne może się to wydawać, radiowa przejrzystość budynków w cieplejszym klimacie ułatwia odbiór telewizji. Jednak nawet przy tak sprzyjających warunkach odbiór ATSC na antenach wewnętrznych i przenośnych telewizorach w ogóle nie jest brany pod uwagę. W Nowym Jorku każdy dom jest podłączony kablem, jednak każda amerykańska rodzina ma 3-4 dodatkowe telewizory z anteną pokojową na jeden telewizor podłączany kablem.
Zatem praktyczna implementacja standardu ATSC wyraźnie pokazała niespójność zarówno modulacji amplitudy (8VSB), jak i brak skutecznych środków radzenia sobie z odbitym sygnałem. W rzeczywistości zamiast reklamowanego spadku mocy nadajnika DH, w rzeczywistości moc nadajnika w najwyższym budynku w Nowym Jorku została zwiększona do 350 kW, nie zapewniając jednocześnie gwarantowanego odbioru w każdym punkcie miasta. Z satysfakcją można zauważyć, że Stany Zjednoczone przeznaczyły pasmo na eksperymentalne nadawanie DVB-T.
W Rosji budynki są przeważnie żelbetowe lub ceglane z żelbetowymi podłogami. Nawet wiele wiosek i miasteczek w daczach składa się z domów zawierających żelbetowe lub metalowe konstrukcje, które powodują, że nie przepuszczają promieniowania. Nie powinniśmy zapominać o tym, że w Rosji i krajach sąsiednich przyjęto standard telewizji analogowej Secam, którego środki przeciwzakłóceniowe w ogóle nie są przewidziane w standardzie ATSC. Wprowadzenie standardu ATSC w Rosji będzie nie tylko szkodliwe, ale także katastrofalne, ponieważ będzie wymagało kolosalnych inwestycji w urządzenia antenowe sieci telewizyjnych, a także natychmiastowej rezygnacji z nadawania analogowego w standardzie Secam.

Porównanie ATSC i DVB-T
Porównanie ATSC i DVB-T
Porównanie ATSC i DVB-T
Porównanie ATSC i DVB-T Porównanie ATSC i DVB-T Porównanie ATSC i DVB-THome | Articles

November 26, 2022 20:38:43 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting