Odkurzacz automatyczny - gwarant czystości i porządku

Minęło nieco ponad dziesięć lat od pojawienia się pierwszego odkurzacza robota. W tym czasie urządzenie zostało ulepszone, a jego lokalizacja uległa zmianie: z biur i instytucji publicznych urządzenie zostało przeniesione do prywatnych mieszkań. Teraz zmodernizowane urządzenie zdolne do niezależnego monitorowania czystości wykładziny podłogowej stało się dostępne dla każdego konsumenta, ponieważ cena odkurzacza robota znacznie spadła w ostatnich latach.
Budowa odkurzacza robota, jak to działa
Każde urządzenie jest koniecznie wyposażone w następujące zespoły: system nawigacji, silnik, akumulator, moduł czyszczący. Poziom czystości na obrabianej powierzchni zależy od tego, jak dobrze każdy z nich radzi sobie z przypisanymi mu funkcjami.
Nawigacja
Poruszając się po pomieszczeniu robot zderza się z masą przeszkód, dla których system nawigacji służy do skutecznego pokonywania. Dzięki niej urządzenie bezpiecznie omija sofy i krzesła, unika kolizji z innymi rzeczami. Jeśli to urządzenie działa słabo, urządzenie może stracić orientację w przestrzeni, utknąć gdzieś, zostawić brudny obszar.
Stworzono różne systemy orientacji w pomieszczeniach. Każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Najpopularniejsze typy bloków nawigacji to:
• z czujnikami robotów;
• z zewnętrznymi przekaźnikami ruchu;
• urządzenia laserowe;
• urządzenia wideo.
Podczas korzystania z czujników wbudowanych w zderzak robota odkurzającego analizowana jest sytuacja w pomieszczeniu w danym momencie, w przypadku napotkania przeszkody urządzenie obraca się w bok lub porusza się wzdłuż przeszkody. Nowoczesne urządzenia mają również możliwość analizy stopnia zabrudzenia, dlatego tam gdzie jest to konieczne, pracuję intensywniej.
To, jak dobrze odkurzacz tego typu będzie poruszał się po terenie, zależy od wielu czynników:
• liczba czujników i zasada ich działania;
• szybkość procesora;
• ilość pamięci urządzenia;
• inne niuanse.
Poszczególne modele, napotykając obszary o dużej ilości kurzu i brudu, zmieniają algorytm ruchu, cyklicznie poruszając się tam iz powrotem (na boki, po kole itp.).
Stosowane są również urządzenia nawigacyjne umieszczone w pomieszczeniu, czasem pełnią rolę separatora stref. Nazywa się je również latarniami morskimi, czasami nazywanymi wirtualnymi ścianami. Na zewnątrz wyglądają jak małe plastikowe pudełko, które służy jako źródło promieni podczerwonych. Nie są dostrzegane ludzkim wzrokiem, nie szkodzą ciału (promieniowanie to jest wykorzystywane nawet do celów medycznych).
Dzisiaj nawigacja laserowa jest uważana za najbardziej zaawansowaną, w której wykorzystuje się dalmierze, które automatycznie określają odległość do obiektów w pomieszczeniu i na podstawie otrzymanych informacji tworzą „ mapę ” zapisaną w pamięci robota. Zazwyczaj w modelach z takimi systemami przeważają ścieżki proste. Po usunięciu jednego pomieszczenia robot sam przenosi się do innego pomieszczenia.
Odkurzacze automatyczne z kamerami orientują się wzdłuż sufitu. Obiektyw jest umieszczony na górze urządzenia, aby uchwycić obrazy ścian i sufitów. Jaki będzie algorytm ruchu, zależy od konkretnego producenta. Urządzenie może poruszać się chaotycznie, po linii prostej, po okręgach.
Proces czyszczenia
Ogólnie zasada czyszczenia powierzchni jest taka sama dla większości modeli: szczotka umieszczona z boku wychwytuje brud i przesuwa go bliżej środka, gdzie główna szczotka zamiata wszystko do kosza. Tam kurz i inne zanieczyszczenia są zbierane przez strumień powietrza i przenoszone do odpylacza, gdzie odbywa się prasowanie. Następnie powietrze jest oczyszczane w filtrach i wydmuchiwane do pomieszczenia przez specjalny otwór. Zatem jakość czyszczenia w dużej mierze zależy od pracy szczotek i filtracji masy powietrza. W niektórych modelach część kurzu wraca do pomieszczenia wraz z oczyszczonym powietrzem.
Główne parametry odkurzacza robota
Oferowanych jest wiele różnych urządzeń o różnych charakterystykach. Dlatego wybierając odkurzacz tego typu warto zapoznać się z podstawowymi właściwościami, co ułatwi dobór najbardziej odpowiedniego dla Ciebie modelu. Poniżej zestawiono najważniejsze parametry urządzenia:
• Zestaw dostarczonych szczotek. Najczęściej składa się z dwóch części, jeden z nich to guma. Podczas pracy odkurzacza jeden jest zajęty zbieraniem kurzu (szczeciną), drugi zamiataniem dużej śmieci (okruchy, piasek itp.). Większość urządzeń ma boczną szczotkę, dzięki czemu czyszczenie jest mniej czasochłonne.
• Rodzaj używanego filtra. Dostępnych jest wiele opcji, od prostych wkładek piankowych po wielowarstwowe oczyszczacze powietrza HEPA idealne dla alergików.
• Średnia moc silnika 40-65 watów.
• Objętość pojemnika na odpady, która może wynosić do 1 litra.
Nowoczesne urządzenia po zakończeniu czyszczenia mają możliwość samodzielnego powrotu do „ bazy ”, do urządzenia doładowującego.

Odkurzacz automatyczny - gwarant czystości i porządku
Odkurzacz automatyczny - gwarant czystości i porządku
Odkurzacz automatyczny - gwarant czystości i porządku
Odkurzacz automatyczny - gwarant czystości i porządku Odkurzacz automatyczny - gwarant czystości i porządku Odkurzacz automatyczny - gwarant czystości i porządkuHome | Articles

December 2, 2022 02:12:45 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting