Një sobë ruse në kuzhinën tuaj. Si të zgjidhni një ajër ajri

Që nga kohërat antike, enët e gatuara në furrën ruse janë vlerësuar veçanërisht për shijen dhe aromën e tyre të patejkalueshme. Furra e konvekcionit është një nga përpjekjet për të rikrijuar metodat e gatimit të furrës në kuzhinën moderne.
Çfarë është ajri i ajrit dhe si funksionon ai
Furra e konvekcionit ose, siç quhej fillimisht, një furrë konvekcioni është një pajisje elektrike shtëpiake për gatim në mënyra të ndryshme duke përdorur rrjedha të ajrit të nxehtë, të shpikur në SHBA në vitet '80 të shekullit të kaluar dhe i projektuar në atë kohë për të zëvendësuar furrat me mikrovalë. Emri " airfryer " u përdor për herë të parë në Rusi në 1996 dhe që nga ajo kohë është bërë një emër shtëpiak për këtë teknikë kuzhine.
Jashtë, ajri i ajrit është një enë qelqi-balonë me një mbajtëse dhe një kapak, në të cilën janë ndërtuar një element ngrohës dhe një tifoz. Elementi i ngrohjes ngroh ajrin brenda balonës në një temperaturë të caktuar, dhe ventilatori shpërndan në mënyrë të barabartë rrymat e ajrit të nxehtë që qarkullojnë në të dhe përgatisin pjatën. Jashtë është paneli i kontrollit.
Përparësitë e ajrit të ajrit
Prania e fjalës " djeg " në emër të tonë " heroit " nuk do të thotë një specializim të tillë të ngushtë. Përkundrazi, kjo pajisje e mrekullueshme do të jetë në gjendje të zëvendësojë pjesërisht ose plotësisht shumë pajisje kuzhine, pasi ajo mund të skuqet, të skuqet, të gatuajë një Barbecue, të zëvendësojë një kazan të dyfishtë dhe thotë dolli, të krijojë efektin e një kazan ose tenxhere, madje bëj një ryazhanka! Ekzistojnë gjithashtu mundësi jo standarde për përdorimin e ajrit të shpejtë - mund ta përdorni për të pirë duhan peshku dhe mishi, për të gatuar tava dhe pite, për të sterilizuar kavanoza, fruta të thata dhe barishte, për të shkrirë dhe thjesht për të ngrohur vaktet e gatshme. Për më tepër, ju mund të gatuani disa pjata të ndryshme në të njëjtën kohë, duke kursyer kohë dhe energji duke vendosur disa enë me çdo material rezistent ndaj nxehtësisë brenda tasit të qelqit.
Importantshtë e rëndësishme të theksohet se ju mund të gatuani në ajrosës pa shtuar vaj dhe yndyrna, metoda e gatimit me ajër të nxehtë ruan maksimumin e substancave dhe vitaminave të dobishme në produkte, kështu që pjatat tuaja jo vetëm që do të jenë të shijshme dhe të shijshme në pamje, por edhe të shëndetshëm.
Fryerja përgatitet shpejt: për shembull, mund të shërbeni një pulë të pjekur në skarë me peshë 1 kg në tryezë brenda 40 minutash pas fillimit të gatimit. Falë transparencës së balonë, procesi i gatimit mund të monitorohet vazhdimisht. Si rregull, pajisja do t'ju njoftojë për përfundimin e punës me një sinjal zanor.
Funksionet e ajrit të ajrit. Çfarë të kërkoni kur blini
Megjithëse, në parim, të gjitha aerogrilët janë të njëjta, ato mund të ndryshojnë nga njëra-tjetra në prani ose mungesë të një numri funksionesh dhe pajisje shtesë.
Funksionet kryesore të ajrit të ajrit përfshijnë:
Kohëmatësi (i pranishëm në pothuajse të gjitha modelet, vetëm koha e funksionimit të tij mund të ndryshojë - nga 1 në 24 orë me mundësinë e një fillimi të vonuar)
Tregimi i zërit dhe dritës i përmendur tashmë i fillimit dhe mbarimit të punës
Aftësia për të rregulluar fuqinë (temperatura e ngrohjes së elementit të ngrohjes)
Rregullueshme shpejtësinë e ventilatorit
Lloji i mbulesës - i lëvizshëm ose i fiksuar me një kllapa të veçantë. Lloji i parë është pak më i përshtatshëm për tu kujdesur, i dyti është më i besueshëm dhe i sigurt (më pak rrezik nga djegia nga sipërfaqja e nxehtë e kapakut ose rënia aksidentale e tij)
Funksioni i vetë-pastrimit (i pranishëm në modele të shtrenjta)
Lloji i kontrollit (mekanik ose elektronik)
Numri i programeve të gatimit
Sa i përket aksesorëve, këto mund të përfshijnë një shtojcë shtesë që rrit vëllimin e balonë, mbathje të ndryshme, darë, shpatulla dhe gropa për nxjerrjen e enëve të gatshme, një libër recetash. Kushtojini vëmendje kompletit të plotë të ajrit që planifikoni të blini.
Si përfundim, disa këshilla praktike. Me disa metoda të gatimit të produkteve, ajri i ajrit përballon në mënyrë specifike. Për të kuptuar ndërlikimet e punës së tij, do të ndihmojnë rishikimet dhe këshillat nga pronarët e ajrit të ajrit.
Kështu që, zbuluam që ajri i ajrit është një pajisje moderne kompakte dhe shumëfunksionale e kuzhinës për përgatitjen e një larmie pjatash të shijshme dhe të shëndetshme.
Ju bëftë mirë!

Një sobë ruse në kuzhinën tuaj. Si të zgjidhni një ajër ajri
Një sobë ruse në kuzhinën tuaj. Si të zgjidhni një ajër ajri
Një sobë ruse në kuzhinën tuaj. Si të zgjidhni një ajër ajri
Një sobë ruse në kuzhinën tuaj. Si të zgjidhni një ajër ajri Një sobë ruse në kuzhinën tuaj. Si të zgjidhni një ajër ajri Një sobë ruse në kuzhinën tuaj. Si të zgjidhni një ajër ajriHome | Articles

December 2, 2022 01:32:57 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting