MPEG2 i MPEG4 - opisy formatów

W chwili obecnej większość operatorów telewizji kablowej i satelitarnej używa standardu MPEG2 do przesyłania swoich sygnałów. Standard MPEG2 został opracowany przez Moving Pictures Experts Group z Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. MPEG2 został opublikowany jako międzynarodowy standard ISO / IEC 13818. Norma ta opisuje tylko ogólne zasady kompresji, pozostawiając szczegóły producentom koderów.
Algorytm kompresji oparty jest na cechach ludzkiej percepcji obrazu. Na przykład ludzkie oko znacznie lepiej odbiera gradacje jasności niż chromatyczność; gradacje niektórych kolorów są lepiej postrzegane, inne - gorzej.
Ponadto na ekranie najczęściej wyświetlane jest statyczne tło i kilka poruszających się obiektów. Dlatego wystarczy tylko przesłać informacje o ramce bazowej, a następnie przesłać ramki zawierające informacje o poruszających się obiektach.
Inną zasadą stosowaną podczas kompresji obrazów w standardzie MPEG2 jest odrzucanie nieistotnych informacji, podobnie jak w przypadku formatu graficznego JPEG.
Wróćmy jednak do właściwego tematu naszej rozmowy. Rozwój technologii kieruje się zasadą: lepiej, piękniej, więcej mniejszym kosztem i mniejszym kosztem. W naszym przypadku mamy na myśli obraz lepszej jakości, przy mniejszej szerokości kanału informacyjnego (satelitarny, kablowy, naziemny). Udoskonalenie kodeków wideo MPEG2 doprowadziło do tego, że obecnie do transmisji obrazu wymagany jest kanał o szerokości pasma 2 razy mniejszej niż na początku ery nadawania cyfrowego. Z biegiem czasu stało się oczywiste, że nowe rozwiązania mogą znacznie zmniejszyć ilość przesyłanych informacji, ale nie odpowiadają one istniejącemu formatowi MPEG2. Dlatego specjaliści stanęli przed zadaniem opracowania bardziej uniwersalnego standardu, odpowiadającego nowoczesnym technologiom.
Dla cyfrowej telewizji satelitarnej wykorzystującej MPEG2, o rozdzielczości 720 na 576 punktów, maksymalny przepływ informacji wynosi 15 Mbit / s, a praktycznie stosowana przepływność to 3-4 Mbit / s. Jeden transponder (odbiornik - nadajnik) na satelicie zwykle mieści 8-12 kanałów.
Ponieważ HDTV przyjmuje rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, tj. powierzchnia ekranu jest 5 razy większa niż w konwencjonalnej telewizji, wówczas do nadawania jednego kanału HDTV w standardzie MPEG2 należałoby wypożyczyć połowę transpondera.
Standard MPEG4 stał się nowym krokiem w rozwoju algorytmów kompresji obrazu. Ideą standardu MPEG4 nie jest standaryzacja jednego produktu, ale połączenie kilku pod-standardów, spośród których dostawcy mogą wybrać taki, który najlepiej odpowiada ich potrzebom.
Najważniejsze normy podrzędne:
ISO 14496-1 (systemy), format kontenera MP4, animacja / interaktywność (np. Menu DVD)
ISO 14496-2 (wideo nr 1), Advanced Simple Profile (ASP)
ISO 14496-3 (audio), zaawansowane kodowanie audio (AAC)
ISO 14496-10 (wideo nr 2), zaawansowane kodowanie wideo (AVC), znane również jako H.264.
Nie będę wymieniał cech technologii i algorytmów, które zostały wykorzystane przy tworzeniu formatu MPEG4.
Przejdźmy do najważniejszej rzeczy: połączone wykorzystanie DVB-S2 (ulepszony standard cyfrowej transmisji danych) i H.264 pozwala na umieszczenie 6-8 kanałów w transponderze, ale już telewizji HDTV. Należy zauważyć, że jak zwykle wzrost jakości nie przebiega za darmo: liczba obliczeń zarówno w odbiornikach, jak i na sprzęcie nadawczym znacznie wzrosła. Niestety miało to znaczący wpływ na koszt sprzętu dla konsumentów i nadawców.

MPEG2 i MPEG4 - opisy formatów
MPEG2 i MPEG4 - opisy formatów
MPEG2 i MPEG4 - opisy formatów
MPEG2 i MPEG4 - opisy formatów MPEG2 i MPEG4 - opisy formatów MPEG2 i MPEG4 - opisy formatówHome | Articles

December 3, 2022 03:28:46 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting