MPEG2 a MPEG4 - popisy formátov

V súčasnosti väčšina operátorov káblovej a satelitnej televízie používa na prenos svojich signálov štandard MPEG2. Norma MPEG2 bola vyvinutá skupinou odborníkov na pohybové obrázky Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu. MPEG2 bol publikovaný ako medzinárodná norma ISO / IEC 13818. Táto norma popisuje iba všeobecné princípy kompresie a ponecháva podrobnosti výrobcom kódovacích zariadení.
Algoritmus kompresie je založený na vlastnostiach ľudského vnímania obrazu. Napríklad ľudské oko vníma stupne jasu oveľa lepšie ako chromatickosť; gradácie niektorých farieb sú vnímané lepšie, iné - horšie.
Okrem toho sa na obrazovke najčastejšie zobrazuje statické pozadie a niekoľko pohybujúcich sa objektov. Preto stačí iba prenášať informácie o základnom rámci a potom prenášať rámce obsahujúce informácie o pohybujúcich sa objektoch.
Ďalším princípom, ktorý sa uplatňuje pri kompresii obrázkov v štandarde MPEG2, je zahodenie nedôležitých informácií, podobné princípom používaným v grafickom formáte JPEG.
Vráťme sa však k aktuálnej téme nášho rozhovoru. Vývoj technológie sa riadi zásadou: lepšia, krajšia, viac s menšími nákladmi a menšími nákladmi. V našom prípade máme na mysli obraz lepšej kvality s menšou šírkou informačného kanála (satelitný, káblový, pozemný). Vylepšenie video kodekov MPEG2 viedlo k skutočnosti, že v súčasnosti je na prenos obrazu potrebný kanál so šírkou pásma 2-krát menšou ako na začiatku éry digitálneho vysielania. Postupom času sa ukázalo, že nový vývoj môže výrazne znížiť množstvo prenášaných informácií, ale nezodpovedá existujúcemu formátu MPEG2. Preto špecialisti stáli pred úlohou vyvinúť univerzálnejší štandard zodpovedajúci moderným technológiám.
Pre digitálnu satelitnú televíziu s použitím MPEG2 s rozlíšením 720 x 576 bodov je maximálny rýchlosť toku informácií 15 Mbit / s a ​​prakticky použitá bitová rýchlosť 3 - 4 Mbit / s. Jeden transpondér (prijímač - vysielač) na satelite sa obvykle zmestí na 8 - 12 kanálov.
Keďže HDTV predpokladá rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov, t.j. plocha obrazovky je 5-krát väčšia ako u konvenčnej televízie, potom pre vysielanie jedného kanálu HDTV v štandarde MPEG2 by bolo potrebné prenajať polovicu transpondéra.
Štandard MPEG4 sa stal novým krokom vo vývoji algoritmov kompresie obrazu. Myšlienkou štandardu MPEG4 nie je štandardizovať jeden produkt, ale spojiť niekoľko subštandardov, z ktorých si dodávatelia môžu vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje ich potrebám.
Najdôležitejšie subštandardy:
ISO 14496-1 (systémy), formát kontajnera MP4, animácia / interaktivita (napr. Ponuka DVD)
ISO 14496-2 (video č. 1), Advanced Simple Profile (ASP)
ISO 14496-3 (zvuk), pokročilé kódovanie zvuku (AAC)
ISO 14496-10 (Video # 2), Advanced Video Coding (AVC), tiež známe ako H.264.
Nebudem uvádzať vlastnosti technológií a algoritmov, ktoré boli použité pri vývoji formátu MPEG4.
Prejdime k najdôležitejšej veci: kombinované použitie DVB-S2 (vylepšený štandard pre digitálny prenos dát) a H.264 umožňuje umiestniť 6 - 8 kanálov do transpondéra, ale už televízie HDTV. Je potrebné poznamenať, že ako vždy, zvýšenie kvality neprechádza zadarmo: počet výpočtov v prijímačoch aj na vysielacích zariadeniach sa výrazne zvýšil. Toto malo, bohužiaľ, významný vplyv na náklady na vybavenie pre spotrebiteľov a pre vysielateľov.

MPEG2 a MPEG4 - popisy formátov
MPEG2 a MPEG4 - popisy formátov
MPEG2 a MPEG4 - popisy formátov
MPEG2 a MPEG4 - popisy formátov MPEG2 a MPEG4 - popisy formátov MPEG2 a MPEG4 - popisy formátovHome | Articles

December 3, 2022 05:23:12 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting