Luftimi i erërave të frigoriferëve

Më shpesh, një frigorifer për ne është mishërimi i pastërtisë dhe freskisë, pasi do të ishte thjesht budallallëk të ruash ushqimin në kushte të tjera. Sidoqoftë, ndodh që në disa raste të fillojë të nuhasë larg nga të freskëta ... E ashtuquajtura " aroma e frigoriferit " është e njohur për shumë, por jo të gjithë dinë si ta trajtojnë siç duhet. Por qelibari i tillë nuk është vetëm i pakëndshëm, por gjithashtu prish shpresën e shijes së shumë enëve, përveç nëse i paketoni ato në çanta hermetike, për të cilat ndonjëherë nuk ka dëshirë, dhe më shpesh nuk ka kohë të mjaftueshme. Këtu janë disa këshilla të thjeshta por të fuqishme për t'ju ndihmuar të luftoni kundër aromave të frigoriferëve.
Megjithatë, ka disa mënyra për të ndihmuar në heqjen e erës nga frigoriferi.
1. Së pari, ne lirojmë raftet e frigoriferit nga ushqimi dhe e fshijmë atë plotësisht me përbërësit e mëposhtëm: tretësirë ​​sode, tretësirë ​​e amoniakut ose uthullës, pastë dhëmbësh të aplikuar në një sfungjer;
2. Ventiloni dhe thani frigoriferin.
3. Vendosni një lloj absorbues: një kore buke të ndenjur (ose disa feta nëse aroma është shumë e qëndrueshme), një mollë të prerë, copa patatesh të papërpunuara, fasule kafeje të bluara në një tas të hapur, lëvozhgë agrumesh, një paketë të hapur sodë.
Siç mund ta shihni, mënyrat për të hequr aromat e frigoriferit janë shumë të thjeshta. Mos harroni të shkrini dhe lani atë dy herë në vit duke përdorur metodat e treguara më sipër, dhe ruajeni ushqimin nën kapak në enë të bëra vetëm nga materiale me cilësi të lartë.

Luftimi i erërave të frigoriferëve
Luftimi i erërave të frigoriferëve
Luftimi i erërave të frigoriferëve
Luftimi i erërave të frigoriferëve Luftimi i erërave të frigoriferëve Luftimi i erërave të frigoriferëveHome | Articles

December 5, 2022 20:49:40 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting