Jak wybrać telewizor LCD?

Telewizja nie bez powodu uważana jest za jeden z głównych wynalazków ubiegłego wieku. Ktoś kocha programy telewizyjne, ale ktoś chce oglądać piłkę nożną z butelką piwa. I jaka radość jest na twarzach dzieciaków, gdy z entuzjazmem oglądają swoje ulubione bajki. Prawie każdy ogląda telewizję, co oznacza, że ​​prędzej czy później każda rodzina staje przed problemem wyboru tego cudu technologii.
Wyboru telewizora LCD należy dokonać nie tylko na podstawie estetycznych preferencji i wyglądu konkretnego modelu, ale zgodnie z parametrami technicznymi podanymi w telewizorze. A więc co musisz wiedzieć przy wyborze LCD, czyli jak to mówią - telewizor LCD.
Przekątna telewizora LCD
Ten parametr jest jednym z najważniejszych przy wyborze dowolnego telewizora, a zwłaszcza nowoczesnych telewizorów LCD, których przekątna przekroczyła już 50-calowy, czyli 127 cm, jeśli zamierzasz uratować oczy przed stresem i uzyskać maksymalny komfort od oglądania nowego telewizora, pamiętaj, że odległość, z której będą oglądane Twoje ulubione programy telewizyjne, powinna być 4-5 razy większa niż przekątna ekranu telewizora. Dlatego jeśli kupiłeś 32-calowy telewizor LCD (1 "= 2,54 cm), odległość oglądania powinna wynosić od 3,25 m do 4 m.
Nie próbuj gonić za rozmiarem, nie dzieje się tak, gdy więcej znaczy lepiej. Uczucie uderzenia głową, próbując śledzić szybko zmieniający się obraz, nie będzie najprzyjemniejszym momentem.
Rozdzielczość telewizora LCD
Na ten wskaźnik warto zwrócić szczególną uwagę. Rozdzielczość telewizora LCD, czyli rozdzielczość matrycy telewizora, to nic innego jak liczba świecących komórek (pikseli), które tworzą obraz widoczny na ekranie. Piksel to mały kwadrat (punkt), który ma znormalizowany rozmiar i zawiera informacje o jasności trzech kolorów (RGB - czerwonego, zielonego i niebieskiego), które tworzą obraz na ekranie LCD.
Wartość charakteryzująca rozdzielczość telewizora LCD jest podawana jako stosunek liczby pikseli poziomych do liczby pikseli w pionie. Na przykład, jeśli parametry techniczne telewizora wskazują rozdzielczość 1366 × 768, oznacza to, że ekran składa się z 1366 pikseli szerokości i 768 pikseli wysokości.
Jeśli chcesz oglądać tylko programy telewizyjne, pamiętaj, że przesyłany sygnał w formacie PAL lub SECAM, który jest szeroko stosowany w naszym kraju, odpowiada rozdzielczości 720x576 (720 linii szerokości i 576 wysokości). Stosuje się również, że podany rozmiar to 720 pikseli szerokości i 576 pikseli wysokości. Dlatego jeśli chcesz kupić telewizor LCD o małej przekątnej, szukaj rozdzielczości większej niż ten rozmiar. Aby oglądać filmy w wysokiej jakości z odtwarzacza DVD, potrzebujesz już rozdzielczości 1366x768, a aby uzyskać pełną jakość z cyfrowego sygnału wysokiej rozdzielczości (HDTV) 1920 x 1080.
Chociaż cyfrowa telewizja wysokiej rozdzielczości w naszym kraju nie znalazła jeszcze powszechnego zastosowania, cyfrowe technologie bluе-ray za kilka lat mogą poważnie wypchnąć format DVD, tak rozpowszechniony dzisiaj. Już teraz, mając pod ręką odtwarzacz multimedialny i odtwarzacz Bluе-ray, możesz cieszyć się ulubionym filmem w jakości HD. Oczywiście, jeśli Twój telewizor obsługuje rozdzielczość 1920 x 1080. Zatem oszczędzanie na dzisiejszej rozdzielczości ekranu telewizora LCD może pozbawić Cię wielu korzyści i przyjemności w przyszłości.
Kąt widzenia
Kąty widzenia w pionie i w poziomie to parametry, których nie należy lekceważyć przy wyborze telewizora LCD. Jeśli spojrzysz na ekran od strony jego środka, zobaczysz gwałtowny spadek kontrastu i zmiany kolorów. Wraz ze wzrostem odległości od środka telewizora LCD zniekształcenia będą się tylko zwiększać. Minimalne dopuszczalne kąty widzenia w pionie i w poziomie to 160 stopni. Oznacza to, że podczas oglądania telewizji pod kątem 80 stopni kontrast będzie 10 razy mniejszy niż podczas oglądania telewizji w centrum.
Nowoczesne telewizory LCD powinny mieć kąty widzenia rzędu 176-178 stopni. Dlatego zwróć uwagę na ten parametr, aby nie kupować przestarzałego modelu LCD, który może mieć niższe kąty widzenia.
Czas odpowiedzi
Aby na ekranie pojawił się kolorowy obraz, który zmienia się intensywnie podczas oglądania jakichkolwiek programów telewizyjnych, filmów itp. ciekłe kryształy, na których opiera się technologia produkcji telewizorów LCD, muszą przejść z pozycji wyjściowej do skrajności. Na przykład w pozycji poziomej widoczny jest tylko kolor biały, a gdy są odwrócone do góry, widoczny będzie tylko kolor czarny. Czas potrzebny na przejście ciekłych kryształów z poziomu do pionu nazywany jest czasem odpowiedzi ciekłych kryształów. Dlatego im szybszy czas odpowiedzi, tym lepsze odwzorowanie kolorów obrazu. W przeciwnym razie, jeśli czas reakcji ma duże znaczenie, to podczas oglądania dynamicznych scen „ ślad ” pozostanie za szybko działającymi obiektami lub jeden obraz zostanie nałożony na inny. W przypadku nowoczesnych wyświetlaczy LCD czas odpowiedzi nie powinien przekraczać 8 ms (milisekund, czyli 1 ms = 1x10-3 s).
Kontrast i jasność
Kontrast telewizora LCD to jeden z najważniejszych parametrów. Jeśli kontrast telewizora jest niski, na ekranie nie zobaczysz bogatej palety kolorów obrazów i bogatej gamy tonów i półcieni kolorów. Ostatnio jednak parametr ten stracił szczególne znaczenie, ponieważ jego cechy jakościowe osiągnęły już bardzo wysokie wartości. Telewizory LCD mają współczynnik kontrastu 600: 1. Oznacza to, że najciemniejsze części obrazu różnią się od najjaśniejszych 600 razy. Oczywiście im większy ten współczynnik, tym lepsze będzie odwzorowanie kolorów obrazu. W przypadku nowoczesnych telewizorów LCD ten parametr powinien wynosić co najmniej 800: 1.
Niektórzy producenci mogą określić współczynnik kontrastu 12 000: 1. Mowa o kontraście dynamicznym, który uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych algorytmów adaptacyjnych, czyli poprzez dodatkową regulację obrazu. Dlatego nie należy zwracać uwagi na tę wartość, ale na główną wartość przy wyborze zdradzenia statycznego kontrastu.
Kolejnym równie ważnym parametrem telewizora LCD jest jasność obrazu. Jeśli jasność zakupionego modelu telewizora jest niska, będziesz musiał bardzo wytężać oczy, aby dobrze zobaczyć przesyłany obraz, a oglądanie programów telewizyjnych w ciągu dnia może przekształcić się w torturę. Dlatego jasność nowoczesnych telewizorów LCD musi wynosić co najmniej 450 cd / m2, wartość ta jest uważana za normalną przy oglądaniu programów telewizyjnych. Jeżeli wartość jasności zakupionego modelu przekracza 450 cd / m2 (np. 600 cd / m2), to na pewno nie będzie to wada LCD. Niektóre modele telewizorów LCD mają wbudowany czujnik do określania poziomu oświetlenia w pomieszczeniu roboczym. W zależności od mierzonej wartości jasność telewizora zmienia się automatycznie, aby osiągnąć maksymalny komfort podczas oglądania telewizji i plików wideo.
Dźwięk
Wybierając telewizor LCD, zwróć szczególną uwagę na posiadany system stereo. Większość nowoczesnych modeli ma cyfrowy wzmacniacz, który zapewnia maksymalną czystość dźwięku. Telewizor LCD musi mieć co najmniej 2-komorowy system głośników składający się z 4 głośników i głośników wysokotonowych. Wielkość głośników zapewniająca komfortową percepcję dźwięku powinna wynosić co najmniej 6 cm, a głośników wysokotonowych co najmniej 2 cm.
Ponadto zwróć uwagę na obecność korektora w ustawieniach telewizora, pozwoli to nieznacznie dostosować tę samą charakterystykę częstotliwościową dźwięku do własnego gustu.
Interfejs połączenia
Właściciel nowoczesnego telewizora LCD może za pomocą podłączonych urządzeń stworzyć domowe centrum rozrywki iw pełni korzystać ze wszystkich możliwości telewizora.
Aby to osiągnąć, telewizor musi mieć co najmniej minimalny zestaw standardowych wejść i wyjść:
Wejście antenowe - przeznaczone do podłączenia telewizji naziemnej lub kablowej. Możesz podłączyć magnetowid.
Złącza kompozytowe są obecne w prawie każdym sprzęcie audio-wideo i są przeznaczone do przesyłania sygnałów analogowych.
Wejście S-Video - podobnie jak złącze kompozytowe, przeznaczone jest do przesyłania analogowego sygnału wideo o maksymalnej rozdzielczości 480i. Pozwala uzyskać lepszy obraz, ponieważ zapewnia oddzielną transmisję luminancji (Y) i dwóch połączonych sygnałów chrominancji (C) niezależnymi kablami.
Wejścia komponentowe - przeznaczone do przesyłania sygnału wideo według składowych koloru. Dzięki oddzielnej transmisji obraz jest wyraźniejszy, stabilniejszy i wiernie odwzorowuje kolory.
SCART (Syndicat des Constructeurs d 'Appareils, Radiorecepteurs et Televiseurs) to uniwersalny 21-pinowy interfejs audio-wideo do przesyłania sygnału analogowego w dwóch kierunkach.
Złącze RGB - służy do podłączenia do komputera. Obraz jest przesyłany bezpośrednio na ekran, z pominięciem procesorów telewizora.
DVI (Digital Video Interface) to złącze cyfrowe, które nie podlega żadnej konwersji sygnału, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń obrazu.
HDMI (High Definition Multimedia Interface) to cyfrowy interfejs multimedialny, który może jednocześnie przesyłać do 8 kanałów audio i telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV).
Złącze koncentryczne jest również cyfrowe. Zawsze podświetlony na pomarańczowo i przeznaczony do transmisji ze źródła cyfrowego.
Optyczne - znowu cyfrowe, oparte na połączeniu światłowodowym.
Złącze FireWire to dwukierunkowy system cyfrowy do podłączania kamer lub innych cyfrowych urządzeń rejestrujących.
Niestety nie wszyscy producenci wyposażają swoje telewizory LCD we wszystkie powyższe zestawy wejść i wyjść. Dlatego wybierając telewizor, upewnij się, że ma kilka wyjść cyfrowych. W przeciwnym razie podczas pracy nieunikniona jest sytuacja, w której trzeba ręcznie przełączać się między różnymi urządzeniami. Dzieje się tak oczywiście w przypadku, gdy chcesz podłączyć kilka źródeł sygnału na raz, na przykład odtwarzacz DVD, odbiornik satelitarny, komputer itp. I na pewno będziesz tego chciał wcześniej czy później.
Dlatego przejrzeliśmy prawie wszystkie cechy telewizora LCD, na które z pewnością będziesz musiał zwrócić uwagę przy wyborze. Skorzystanie ze wszystkich wymienionych zaleceń pomoże Ci dokonać właściwego wyboru pod względem stosunku ceny do jakości.

Jak wybrać telewizor LCD?
Jak wybrać telewizor LCD?
Jak wybrać telewizor LCD?
Jak wybrać telewizor LCD? Jak wybrać telewizor LCD? Jak wybrać telewizor LCD?Home | Articles

November 26, 2022 22:10:35 +0200 GMT
0.009 sec.

Free Web Hosting