Jak wybrać słuchawki

Aby zrozumieć, które słuchawki wybrać, musisz odpowiedzieć na pytanie, po co nam słuchawki? Oczywiście, żeby posłuchać muzyki. I bardzo dobrze, że temu procesowi będzie towarzyszyła wygoda. Z pewnością podstawowym kryterium wpływającym na komfort odsłuchu będzie brak obcego hałasu. W żadnym wypadku nie możesz usłyszeć kołysania się basu, gwizdania lub jakiegokolwiek innego dźwięku, który nie ma nic wspólnego z plikiem, którego słuchasz. Ale w żadnym wypadku nie wszystkie słuchawki spełniają te wymagania. Większość osób posiadających urządzenia przenośne musi kupić dla nich oddzielne słuchawki. Dzieje się tak dlatego, że słuchanie muzyki na słuchawkach dołączonych do urządzenia nie jest przyjemne. Co trzeba zrobić, żeby wybrać dobre „ uszy ”? Jak wybrać odpowiednie słuchawki?
Najważniejszą zasadą, która pomoże Ci oszczędzić nerwy, jest nie preferowanie tanich słuchawek. Oszczędności znacznie wpłyną na jakość dźwięku. Oszczędność pieniędzy na słuchawkach to ogromna utrata jakości. Jest bardzo mało prawdopodobne, że chcesz usłyszeć nie przyjemny, czysty dźwięk, ale syk lub gwizd. W przypadku zakupu wysokiej jakości słuchawek, Twoje koszty nie pójdą na marne. Na wyjściu otrzymasz wspaniały dźwięk i brak obcych dźwięków.
Projekt
W zależności od rodzaju konstrukcji słuchawki dzielą się na kilka typów. Są elektrostatyczne, dynamiczne i wzmacniające.
W słuchawkach dynamicznych zastosowano elektrodynamiczną zasadę konwersji sygnału. Do membrany przymocowana jest cewka z drutu znajdująca się w polu magnesu trwałego. Pod działaniem prądu przemiennego cewka wykonuje ruch, który dokładnie powtarza kształt sygnału elektrycznego. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wady tej metody konwersji sygnału, to zastosowanie nowych materiałów i wynalazków wygładza je, poprawiając jakość odtwarzanego dźwięku.
Słuchawki wzmacniające są w zasadzie dość podobne do słuchawek dynamicznych. Głównym elementem takich słuchawek jest szkielet, tzw. Płytka w kształcie litery U, wykonana ze stopu ferromagnetycznego. Oddziaływanie pola magnetycznego na zworę przymocowaną do membrany powoduje jej drgania, które są w pełni zgodne z odbieranym sygnałem. Drgania membrany odbieramy jako dźwięk. Taka konstrukcja pozwala uniknąć zniekształceń podczas odtwarzania, dlatego tego typu słuchawki są bardzo popularne wśród muzyków. Dźwięk tych słuchawek zależy w dużym stopniu od bezpośredniego ułożenia słuchawek w uchu oraz od budowy anatomicznej ucha. Wadą jest również wysoki koszt tej odmiany.
Słuchawki elektrostatyczne wykorzystują membranę między dwoma elektronami do tworzenia dźwięku. Do membrany przykładane jest stałe napięcie, a do elektrod podawany jest sygnał z systemu audio, pod wpływem którego drgania membrany niesamowicie dokładnie powtarzają kształt sygnału elektrycznego. Te słuchawki są często używane w połączeniu ze sprzętem audio Hi-Fi i Hi-End. Wynika to z faktu, że ich cena jest bardzo wysoka.
Kabel słuchawkowy musi być jednokierunkowy lub dwukierunkowy. W przypadku, gdy połączenie jest dwukierunkowe, to przewód pasuje osobno do każdej słuchawki, ale jeśli mamy połączenie jednokierunkowe, to przewód pasuje tylko do jednej słuchawki. Druga słuchawka jest podłączona przewodem, który jest ukryty za kokardką. Co jest bardzo wygodne dla osoby, która ich używa.
Głównym składnikiem kabla połączeniowego jest miedź, która pełni rolę przewodnika. Kabel połączeniowy składa się z połączenia szeregowego pojedynczych granulek. Każda granulka wewnątrz siebie ma sieć krystaliczną o prawidłowej strukturze. Jednak przejścia między granulkami są utleniane i zakłócają strukturę. Te przejścia są przeszkodą, która degraduje sygnał, zapobiegając prądowi elektrycznemu. Najwyższej klasy słuchawki wykorzystują przewodnik z miedzi beztlenowej. Dzięki temu nie dochodzi do naruszenia struktury między granulkami, co ma pozytywny wpływ na jakość sygnału.
Długość kabla zwykłych słuchawek wynosi 1-3 metry, ale w niektórych odmianach może dochodzić do 7 metrów. Słuchawki dla graczy mają kabel o długości 50 centymetrów, ale bardzo często do słuchawek dołączany jest przedłużacz, ponieważ długość kabla może nie wystarczyć, aby wygodnie zmieścić odtwarzacz w kieszeni. Kabel słuchawkowy do sprzętu przenośnego powinien mieć średnio 1-1,2 metra długości, ale ta długość może nie wystarczyć do użytku domowego.
Częstotliwość
Wybierając słuchawki, dokładnie przyjrzyj się pudełku. Powinien wskazywać częstotliwość, która wpływa na jakość dźwięku wydobywającego się ze słuchawek. W przypadku, gdy zakres częstotliwości jest wąski, na wyjściu uzyskamy metaliczny ton dźwięku przy bardzo wysokich lub bardzo niskich częstotliwościach, a także charakterystyczny syk. Jednak producenci, chcąc zainteresować klienta, bardzo często wskazują szerszy asortyment, niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak, ponieważ kryteria pomiaru zakresu częstotliwości są różne dla każdego producenta. Poza zakresem dźwięk nie będzie inny, poza tym, że będzie nieco cichszy. Dlatego ludzie tak często są zaskoczeni porównaniem tanich i drogich słuchawek o tych samych zakresach częstotliwości. W związku z tym warto pamiętać, że nie należy zwracać uwagi na ten parametr.
Jest coś takiego jak charakterystyka częstotliwościowa lub wykres odpowiedzi amplitudowo-częstotliwościowej, który zawsze powinien pozostać liniowy, bez zniekształceń dźwięku. Dlatego bez liniowości odpowiedzi częstotliwościowej charakterystyka zakresów częstotliwości pozostaje bezużyteczną informacją. Amplituda częstotliwości w całym pakiecie nie jest wykrywana. Aby to zrobić, trzeba przez słuchawki posłuchać ekspresyjnej kompozycji, testując w ten sposób urządzenie.
Membrana słuchawek jest również jednym z czynników wpływających na jakość dźwięku. Im większa średnica membrany słuchawek, tym lepiej takie słuchawki będą oddawać „ low end ”. W rezultacie, jeśli ważna jest dla Ciebie jakość odbieranego dźwięku, pamiętaj, że membrana nie powinna mieć mniej niż 30 mm.
Odporność
Inne ważne parametry podane są na opakowaniu. Rezystancja jest miarą minimalnej rezystancji w odniesieniu do prądu przemiennego. Ten parametr jest brany pod uwagę w odniesieniu do urządzenia, do którego będą podłączone słuchawki. Do odtwarzacza przenośnego nadają się słuchawki o impedancji 16-40 omów. Warto jednak wiedzieć, że jeśli opór spadnie poniżej minimalnego dopuszczalnego poziomu, użytkownik usłyszy nie tylko muzykę, ale także szelesty, które pojawiają się przy przełączaniu zakładek odtwarzacza, a także inne odgłosy.
Jeśli do odtwarzacza podłączymy słuchawki z dużym monitorem o impedancji 250 omów, nie usłyszymy dźwięku, a szept. Musisz również wiedzieć, że aby podłączyć słuchawki o impedancji powyżej 150 omów, musisz użyć własnego wzmacniacza. Słuchawki przeznaczone do kart dźwiękowych i używane bez wzmacniacza muszą mieć impedancję w zakresie od 120 do 150 omów. Najwyższej klasy słuchawki mają impedancję powyżej 300 omów. Zmniejsza to ogólne zniekształcenia, ale wymaga sygnału wysokiego napięcia ze wzmacniacza.
Wrażliwość
Ten parametr wpływa na poziom głośności słuchawek, przy pewnych wartościach dostarczanego do nich sygnału. Słuchawki o wyższym poziomie czułości będą działać głośniej niż słuchawki, z którymi mają ten sam poziom impedancji. O czułości słuchawek decyduje ciśnienie, jakie wytwarzają, gdy są zasilane sygnałem elektrycznym o mocy 1 mW.
Ciśnienie akustyczne mierzone jest w dB (decybelach). Próg ludzkiego słuchu wynosi zero decybeli. Próg bólu wynosi 140 dB. Pod tym względem czułość słuchawek musi wynosić co najmniej 100 dB. Na szczególną uwagę zasługują rdzenie magnetyczne słuchawek. Mała średnica rdzenia może wskazywać na małą moc magnesu. W przypadku, gdy słuchawki z dużymi membranami nie są dla Ciebie odpowiednie, to powinieneś zdecydować się na słuchawki z rdzeniem neodymowym, które mają wysoki poziom energii magnetycznej.
Słuchawki mają moc wyjściową w zakresie od 1 do 3500 mW. Wskazuje głośność, z jaką słuchawki odtwarzają dźwięk. Najważniejsze, aby zrozumieć, że głośność zależy nie tylko od mocy, ale także od oporu i czułości.
Rodzaj połączenia
Różne są też sposoby podłączania słuchawek. Według rodzaju połączenia istnieją słuchawki bezprzewodowe i przewodowe. Jaki jest najlepszy wybór? Oczywiście słuchawki bezprzewodowe to całkiem atrakcyjne rozwiązanie, które pasuje do osób poruszających się lub tańczących podczas słuchania muzyki. Istnieje jednak opinia, że ​​jakość transmisji dźwięku takich słuchawek jest bardzo różna, na gorsze, od przewodowych słuchawek tej samej klasy. Nie należy jednak przeceniać takich słuchawek. Nowoczesna technologia pozwala uniknąć poważnych zniekształceń podczas transmisji sygnału za pomocą słuchawek bezprzewodowych.
Bezprzewodowy nadajnik słuchawek może mieć od 1 do 27 kanałów. Więcej kanałów stwarza warunki do łatwiejszego wyboru częstotliwości roboczej. Wynika to z faktu, że jeśli na jednym z kanałów wystąpią zakłócenia, można przełączyć się na następny. Im wyższa częstotliwość pracy nadajnika, tym lepszy sygnał przechodzi przez ściany i inne przeszkody. Jeśli w Twoich planach jest używanie słuchawek poza pokojem lub poza strefą dzienną, warto wybrać słuchawki z częstotliwością pracy nadajnika co najmniej 800 MHz.
Zasięg takich słuchawek jest bardzo zróżnicowany i może sięgać 100 m. W przypadku, gdy potrzebujesz słuchawek, które będą działać w pomieszczeniu, wystarczy Ci zasięg kilkunastu metrów. Do poruszania się po mieszkaniu wystarczy zasięg 10-30 m. Słuchawki o zasięgu do 100 m nadają się do użytku na zewnątrz.
Oprócz źródeł podczerwieni i sygnału radiowego istnieją modele wykorzystujące technologię Bluetooth, dzięki czemu mogą łączyć się z wieloma urządzeniami, które mają wbudowany adapter Bluetooth obsługujący profil A2TP.
Nie jest tajemnicą, że bezprzewodowe „ uszy ” są nieco cięższe niż ich przewodowi „ towarzysze ”. Wynika to z faktu, że do ich działania potrzebne są baterie lub akumulatory, które również są dość często rozładowywane. Dlatego, aby nie kupować osobnych słuchawek do systemów Hi-Fi i Hi-End, warto od razu zdecydować się na słuchawki przewodowe.
Bez wyjątku wszystkie bezprzewodowe, a także niektóre modele przewodowych słuchawek mają regulację głośności. Staje się to przydatne, jeśli osoba jest daleko od źródła sygnału.
Projekt akustyczny
W zależności od konstrukcji akustycznej istnieje kilka typów słuchawek: zamknięte, otwarte i półotwarte. Zamknięte słuchawki zapobiegają przenikaniu dźwięków zewnętrznych, co jest dobre podczas słuchania muzyki w transporcie publicznym. Gdy urządzenie jest zamknięte, łuk, jeśli jest obecny, naciska na ucho mocniej niż w przypadku innych typów słuchawek. Dzieje się tak, ponieważ dźwięki o niskiej częstotliwości będą osłabione, jeśli miseczki nie będą dobrze dopasowane. Wybierając wkładki douszne, noś je przez 5-10 minut. Od razu poczujesz, czy cię naciskają.
Otwarte słuchawki pozwalają na przenikanie dźwięków z zewnątrz. Pod tym względem osoba nie jest słyszalnie oddzielona od świata zewnętrznego, co sprawia, że ​​dźwięk jest bardziej naturalny. Ale w transporcie publicznym słuchanie muzyki za pomocą takich słuchawek staje się problematyczne. Półotwarte słuchawki przepuszczają dźwięki z zewnątrz, ale zapewniają przyzwoitą izolację dźwięku.
Komfort
Istnieje kilka typów konstrukcji słuchawek:
- podłącz
- listy przewozowe
- wkładki douszne
- monitor
Słuchawki umieszczane bezpośrednio w uszach dzielą się na dwa rodzaje: douszne i douszne. Wkładki douszne są małe, bardzo wygodne w użyciu z urządzeniami przenośnymi. W zestawie z większością odtwarzaczy. Wadą jest to, że są raczej słabo trzymane w uszach. Wynika to z faktu, że ludzie mają bardzo różne kształty uszu. Ponadto te słuchawki mają niską izolację akustyczną, słabo odtwarzają dźwięki o niskiej częstotliwości.
Słuchawki douszne znacznie lepiej trzymają się ucha. Osiąga się to dzięki mniejszej średnicy. Są również wprowadzane głębiej do przewodu słuchowego. Zazwyczaj takie słuchawki mają tzw. Silikonowe nauszniki, które dobrze mocują słuchawkę w uchu, a także pomagają poprawić izolację akustyczną, co podnosi jakość słuchania muzyki.
Słuchawki nauszne za pomocą łuku potylicznego są dociskane do uszu, a ponadto mają znacznie większą średnicę membrany, co ma korzystny wpływ na jakość dźwięku. Czasami pionowa kokardka służy jako opaska, która łączy dwie miseczki tych „ uszu ”. Powoduje to równomierne rozłożenie ciężaru wkładek dousznych na całej powierzchni głowy.
Najlepsze są słuchawki monitorowe, które służą do odsłuchiwania dźwięku w studiach nagraniowych. Ale warto zauważyć, że istnieją słuchawki monitorowe do użytku domowego. Ta wersja ma duży pałąk, nauszniki, które jak najbardziej zakrywają ucho, a także duże membrany, które równomiernie odtwarzają cały zakres częstotliwości.
Różne modele słuchawek monitorowych mają swoje własne cechy. Niektóre mają kabel, który wygląda jak przewód słuchawki lub odłączany kabel. Skręcony kabel zapobiega zwisaniu drutu pod stopami. Odłączany kabel pozwala na wymianę w przypadku uszkodzenia. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę cenę słuchawek monitorowych. O wiele łatwiej jest kupić nowy kabel niż wyrzucić wysokiej klasy słuchawki za najmniejsze uszkodzenie.
Duże znaczenie ma również waga wkładek dousznych, ponieważ są one stale noszone na głowie. Wstawki ważą od 5 do 30 gramów, obciążenie od 40 do 100 gramów, a monitorowe 150-300 gramów.
Komutacja
Istnieją dwa rodzaje transmisji sygnału audio - analogowe i cyfrowe. Transmisja cyfrowa oznacza, że ​​sygnał jest przesyłany w postaci zakodowanej jako jedynki i zera. Podobny typ transmisji jest używany w słuchawkach bezprzewodowych, ale większość słuchawek wykorzystuje typ transmisji analogowej. Oznacza to, że wielkość sygnału jest wprost proporcjonalna do siły sygnału. Słuchawki cyfrowe zapewniają wyższą jakość dźwięku, brak zakłóceń, efekt zanikania w ruchu i szumów, ale tego typu słuchawki mają dość wysoką cenę.
Wyjścia
Słuchawki bezprzewodowe mają jednostkę bazową, w której znajduje się nadajnik, elektronika do przetwarzania sygnału i wyjście liniowe, w którym sygnał jest kopiowany. Pozwala to na podłączenie do nich wzmacniacza z głośnikami bez wyłączania słuchawek.
Wejścia
Jednostka bazowa, zainstalowana w słuchawkach bezprzewodowych, ma również cyfrowe wejście koncentryczne, które eliminuje zakłócenia i szum. Dzięki niemu można przesyłać sygnały audio zarówno w trybie stereo, jak i wielokanałowym. Może być również używany do przesyłania dźwięku wielokanałowego za pomocą prostego kabla ze złączem RCA.
Oprócz tego wejścia może istnieć cyfrowe wejście optyczne. Pozwala na przesyłanie sygnału cyfrowego w kilku trybach. Główną różnicą w stosunku do wejścia koncentrycznego jest wykorzystanie światła do transmisji sygnału, a także użycie światłowodu zamiast kabla elektrycznego. Wszystko to pozwala zapewnić ochronę sygnału nawet przy silnych zakłóceniach elektromagnetycznych.
Złącza
Istnieje kilka typów gniazd do podłączania słuchawek do urządzenia. Są to mini jack 3,5, mini jack 2,5, 5-pinowe, jack 6,3. Istnieją dwa rodzaje gniazd - 6,3 dla systemów audio i 3,5 dla graczy.
Rozmiar słuchawek musi odpowiadać średnicy wejścia systemu audio. Bardzo często w słuchawkach z gniazdem mini jack 3,5 jednym z akcesoriów jest przejściówka do gniazda 6,3. Z kolei słuchawki z gniazdem 6,3 są dostarczane z przejściówką na 3,5. Prawie wszystkie słuchawki elektrostatyczne mają złącze 5-pinowe.
Istnieje kilka modyfikacji złącza mini jack. Jest to złącze proste i w kształcie litery L. W przypadku używania sprzętu przenośnego odpowiednie jest złącze w kształcie litery L. Wynika to z faktu, że ściślej przylega do ciała, a także w żaden sposób nie wpływa na jego wymiary. Słuchawki z prostą wtyczką nadają się do sprzętu stacjonarnego.
Wniosek
Różnorodność typów słuchawek utrudnia ich wybór. Wybierając słuchawki, musisz zdecydować, w jakim celu, a także w jakich warunkach zamierzasz z nich korzystać. Bardzo ważne jest również uwzględnienie wszystkich parametrów, które zostały określone w tym artykule. Różnorodność słuchawek pozwala każdemu dobrać dla siebie odpowiednie „ uszy ”. Ten artykuł miał na celu pomóc przeciętnemu użytkownikowi w wyborze słuchawek. Mamy ogromną nadzieję, że przekazane przez nas informacje okazały się dla Ciebie przydatne i udało Ci się wybrać słuchawki, które w pełni spełniły Twoje wymagania i oczekiwania.

Jak wybrać słuchawki
Jak wybrać słuchawki
Jak wybrać słuchawki
Jak wybrać słuchawki Jak wybrać słuchawki Jak wybrać słuchawkiHome | Articles

November 29, 2022 14:04:57 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting