Jak wybrać projektor

Dość wysoka cena projektora oznacza jego staranny dobór. 30-60 tysięcy rubli to dokładnie kwota, na której musisz się skupić. Ten materiał pomoże ci odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać projektor i zrozumieć niuanse i ważne punkty tego wyboru.
Jak wspomniano powyżej, dość wysoka cena projektora wynika przede wszystkim z jego konstrukcji. Przede wszystkim, wybierając dowolne urządzenie cyfrowe, musisz zdecydować, do czego go potrzebujesz? To samo dotyczy projektora, ponieważ projektor do prezentacji i projektor filmowy w domu to zupełnie co innego.
Weźmy na przykład projektor do prezentacji. Ponieważ często podróżuje z tobą na różne imprezy, jego zwartość, waga i jasność są najważniejsze. Inna sytuacja i wymagania dotyczą projektorów domowych, ponieważ istotna jest dla nich cicha praca i wysoka jakość obrazu.
Rozważ podstawowe zasady działania projektora
Projektory CTR
Trzy kineskopy tworzą ogólny obraz za pomocą soczewki ustawionej na ekranie. Takie projektory są zazwyczaj nieporęczne, ciężkie (waga może sięgać kilkudziesięciu kg) i nie są mobilne, dlatego nie nadają się do obsługi prezentacji. Ponadto konfiguracja takich urządzeń jest trudna i wymaga pomocy specjalisty. pozytywną stroną CTR projektorów jest jakość obrazu. Dokładne odwzorowanie kolorów i bogate tony, brak szumów i pikselizacji. Wszystkie te zalety sprawiają, że jest to doskonały projektor do oglądania filmów w domu.
Należy zwrócić uwagę na wysoką cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za taki projektor, więc przytłaczająca większość kupujących zostaje natychmiast wyeliminowana.
Projektory LCD
Zasada konstrukcji obrazu jest następująca: światło przechodzące przez matrycę ciekłokrystaliczną uderza w ekran. Ta fizyka pracy umożliwia wytwarzanie dość zwartych modeli o dobrej jasności. Z poważnych wad warto zwrócić uwagę na hałas wentylatora chłodzącego matrycę, ponieważ składa się on z kryształów wrażliwych na wysokie temperatury. Przyglądając się uważnie, na ekranie można znaleźć siatkę pikseli matrycy.
Aby poprawić jakość obrazu, producenci czasami używają wielu matryc ciekłokrystalicznych. Projektory LCD to jeden z najpopularniejszych segmentów na rynku projektorów, koszt takich modeli może wynosić od 30000 tysięcy rubli i więcej.
Projektory LP
Stosunkowo nowa inwestycja, która ma już swoich klientów. Technologia oparta jest na odblaskowej matrycy, na którą składa się wiele mikrozwierciadeł. Światło z tej lampy odbija się od matrycy przez specjalny filtr światła i trafia w ekran. Istotną zaletą w porównaniu z projektorami LCD jest brak fragmentu piksela na ekranie, uzyskuje się to dzięki zmniejszonej granicy między zwierciadłami w porównaniu z matrycą ciekłokrystaliczną. Kolejnym pozytywnym punktem jest wysoki poziom jasności. Dzieje się tak, ponieważ strumień świetlny dociera do ekranu bez strat, w przeciwieństwie do projektorów LCD. A ostatnim plusem jest brak bezwładności.
Wśród minusów można wyróżnić obrazowanie dyskretne, albo punkt jest oświetlony, albo nie.
Technologia jest niedoskonała, ale producenci znajdują wyjście z tej sytuacji. Zwiększając liczbę matryc i zwiększając filtry światła.
Nie kupuj niedrogich projektorów DLP do oglądania wideo. generowany obraz jest dość specyficzny, a na ekranie występuje efekt migotania, który męczy oczy podczas długotrwałego oglądania.
Projektory D-ILA
Najpotężniejsza technologia łącząca pozytywne cechy projektorów LCD i DLP. Działa na odblaskowej złożonej matrycy ciekłych kryształów. Potrafi pracować w wysokich temperaturach. Eksperci uważają tę technologię za najlepszą, a producenci ją rozwijają.
Ale warto zauważyć, że te projektory nie są powszechne w życiu. Dzieje się tak, ponieważ cena jest zbyt wysoka, więc wybór prawdopodobnie będzie ograniczony do projektorów LCD i DLP.
Rozdzielczość projektora
W dawnych czasach rozdzielczość projektora była na poziomie standardowych kart wideo PC, ale wraz z rozwojem technologii cyfrowych, telewizji wysokiej rozdzielczości oraz pojawieniem się DVD i FullHD, rozdzielczość projektorów stała się znacznie wyższa.
Rozważmy typowe opcje uprawnień:
SVGA (800 x 600)
XGA (1024 x 780)
SXGA (1280 x 1024)
UXGA (1600 x 1200)
QXGA (2048 x 1536)
Full HD (1920 x 1080)
WUXGA (1920 x 1200)
HD 4K (4096 x 2400)
Oprócz wymienionych, istnieją również mniej popularne formaty. Jak już wspomniano, modele szerokoekranowe są bardziej akceptowalne do oglądania filmów. Należy również zauważyć, że trendy nowoczesnych technologii cyfrowych i telewizji w dużej mierze zdeterminowały przejście wśród producentów produkcji projektorów na matryce wielkoformatowe.
Nowoczesne projektory obsługują popularne formaty kolorów PAL, SECAM, NTSC4, w tym HDTV.
Należy pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz na ekranie i wyższy koszt projektora.
Strumień świetlny, jasność
Jednostki strumienia świetlnego to ANSI lm. Nie będziemy wchodzić w techniczne momenty, a jedynie podamy wartości, dzięki którym będziesz mógł nawigować. W przypadku projektorów przeznaczonych do oglądania filmów w zaciemnionym pomieszczeniu wystarczający jest strumień świetlny od 700 do 1500 lumenów ANSI. Jeśli projektor jest używany do prezentacji w oświetlonych pomieszczeniach, zaleca się zakup projektora o dużej jasności.
Kupując warto wziąć pod uwagę, że strumień świetlny określony w charakterystyce technicznej projektora jest niższy od wartości rzeczywistych o około 10%, aw niektórych przypadkach nawet więcej.
Warto też zapobiegać padaniu promieni słonecznych na ekran. Nie, nawet najmocniejszy projektor zapewni w tym przypadku dobry, wysokiej jakości obraz, dlatego podczas oglądania filmów używaj rolet lub zasłon wykonanych z grubego materiału.
Interfejsy sieciowe
Bezprzewodowa transmisja danych jest obecnie modna. Brak przewodów, technologie Wi-Fi i Bluetooth są mocno zakorzenione w życiu każdego aktywnego użytkownika komputera. Dzisiejsze projektory mogą odbierać dane przez sieć, w tym bezprzewodową. Kupując specjalny adapter, każdy projektor może odbierać strumieniowe wideo.
Kontrast
Stosunek maksymalnego podświetlenia ekranu do minimum nazywany jest kontrastem. Współczynnik kontrastu to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze projektora do kina domowego. Współcześni producenci, konkurując ze sobą, starają się nieznacznie zwiększyć ten parametr w charakterystyce produktu. Przy tym wszystkim technologie produkcji nie zmieniają się w tym samym czasie i prawie niemożliwe jest zrozumienie na podstawie tego, co producent ustala tę lub inną liczbę. Niestety wszystko to robi klientowi okrutny żart i wybór projektora pod względem kontrastu jest dość trudny. Na przykład w 2004 r. Wartość ta wynosiła około 3000: 1, a za 2010 r. W danych paszportowych jest to 10000: 1. Musisz skupić się na marce i własnym postrzeganiu.
Obiektyw projektora
Nowoczesne projektory wyposażone są w obiektywy ZOOM o zmiennej ogniskowej. To znacznie upraszcza pracę, staje się możliwa zmiana rozmiaru obrazu bez przenoszenia projektora z miejsca na miejsce.
Możliwość sterowania obrazem, regulacji ostrości istnieje dzisiaj i za pomocą pilota.
W najbardziej zaawansowanych modelach obiektywy wyposażone są w napędy elektryczne, które pozwalają nie tylko ręcznie, ale także z pilota na zmianę skali obrazu i regulację ostrości. Ta jakość jest oczywiście wygodna, zwłaszcza gdy projektor jest zamontowany na suficie, ale podnosi koszt urządzenia. Najważniejszą cechą obiektywu jest tzw. współczynnik projekcji Pro jest wartością równą stosunkowi odległości projekcji do szerokości obrazu. Standardowe obiektywy mają Pro w zakresie 1,8-2,2, daleki rzut - do 4-8, krótki rzut - 0,8-1,2. Ostatnio pojawiły się projektory o wyjątkowo niskich współczynnikach projekcji. Dzięki możliwości wyświetlania obrazów o przekątnej 80–100 cali (około 180–200 cm szerokości) przy odległości projekcji wynoszącej zaledwie 8–30 cm, projektory te są przeznaczone głównie do użytku z tablicami interaktywnymi i innymi specjalnymi zastosowaniami.

Jak wybrać projektor
Jak wybrać projektor
Jak wybrać projektor
Jak wybrać projektor Jak wybrać projektor Jak wybrać projektorHome | Articles

December 3, 2022 03:46:00 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting