Jak wybrać okap?

Okap to pełnoprawny „ mieszkaniec ” nowoczesnego mieszkania. Jeśli często gotują w rodzinie, nie możesz obejść się bez tego urządzenia. Nie chcesz, żeby nowo wyremontowana kuchnia za rok straciła swój blask, prawda? Odpowiedź jest oczywista, a jeśli tak, to będziesz musiał zająć się walką z tłuszczem i sadzą. Możesz oczywiście umówić się na ogólne sprzątanie po każdym gotowaniu, ale lepiej kupić okap. Jak nie pomylić się przy wyborze tego urządzenia - dowiesz się z naszego materiału.
Przed zakupem czegoś ze sprzętu AGD warto przynajmniej ogólnie nakreślić, jak to działa. Kaptur nie jest wyjątkiem. Na szczęście to urządzenie jest proste, więc nauka go nie zajmie dużo czasu.
Głównym zadaniem okapu jest ochrona sufitu, mebli i sprzętów kuchennych przed osadzaniem się na nich sadzy i tłuszczu. Oczyszczanie powietrza z nieprzyjemnych zapachów, które często powstają w procesie kulinarnych czarów, to także jej życiowe dzieło. Dodatkowo okap służy również do oświetlenia kuchennego stołu roboczego. Oczywiście nowoczesne okapy wyglądają na tyle atrakcyjnie, że mogą z powodzeniem ozdobić kuchnię. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie jest jedno, ale ma wiele zalet.
Konstrukcja okapu kuchennego jest następująca: korpus wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, czasem z drewnianymi lub szklanymi wstawkami, silnik (czasami dwa) i filtry do oczyszczania powietrza nawiewanego.
Typ konstrukcji
W zależności od miejsca montażu sam okap wykonany jest w odpowiedniej obudowie i posiada inne cechy technologiczne. Ze względu na rodzaj konstrukcji okapy można podzielić na:
Okapy wyspowe są mocowane do sufitu nad obszarem roboczym. Potrzeba okapu wyspowego pojawia się, gdy piec znajduje się pośrodku kuchni lub nie przylega do żadnej ze ścian (w zależności od lokalizacji piec jest rodzajem „ wyspy ” - stąd nazwa okapów).
Naścienny (kopuła lub kominek) Jest to najpopularniejszy typ okapów przeznaczonych do montażu naściennego. Wykonane są w kształcie kopuły, piramidy, prostokąta i innych.
Okapy narożne Ten typ odnosi się do okapów naściennych, których obudowa jest zoptymalizowana do montażu w rogu pomieszczenia.
Okapy do zabudowy Typ okapu przeznaczony jest do montażu w dolnej części szafki wiszącej nad piecem. Często takie okapy mają wysuwany panel, który ma na celu zwiększenie obszaru wlotu powietrza. Większość kuchni jest niewielkich rozmiarów, więc takie wbudowane okapy pozwalają zmaksymalizować przestrzeń roboczą.
Krąży i płynie
Ze względu na rodzaj oczyszczania powietrza okapy można podzielić na obiegowe i przepływowe. Wiele nowoczesnych modeli okapów może pracować zarówno w trybie przepływowym, jak i recyrkulacyjnym.
Okapy cyrkulacyjne oczyszczają zasysane przez nie powietrze za pomocą systemu filtrów i zawracają je z powrotem do pomieszczenia, utrzymując w ten sposób ciepło w mieszkaniu, co jest szczególnie ważne w zimnych porach roku. Po pierwsze, powietrze przechodzi przez filtr przeciwtłuszczowy, który zatrzymuje wystarczająco duże cząsteczki, takie jak kropelki tłuszczu, produkty spalania itp. Takie filtry mogą być jednorazowe i wielokrotnego użytku. Filtry jednorazowe są zwykle wykonane z wyściółki poliestrowej, włókniny lub papieru. Gdy te filtry zostaną zatkane, należy je wyrzucić. Dlatego znacznie bardziej ekonomiczne jest stosowanie filtrów akrylowych lub metalowych wielokrotnego użytku. Po filtrze przeciwtłuszczowym powietrze jest ostatecznie oczyszczane w filtrze z węgla drzewnego. Filtry te są jednorazowe i należy je zakupić ponownie, gdy ulegną zabrudzeniu.
Plusy:
Nie ma potrzeby stosowania systemu wentylacji budynku.
Łatwe do podłączenia.
Utrzymuje ciepło w chłodne dni.
Wady:
Wymiana filtrów węglowych (gdy się zabrudzą).
Niska skuteczność czyszczenia. Bez względu na to, jak wysokiej jakości są filtry, nie oczyszczają one powietrza w 100%, najczęściej ta liczba jest bliższa 70%.
Okapy cyrkulacyjne zalecamy tylko w przypadku znacznych trudności w podłączeniu okapu do szybu wentylacyjnego.
Metoda czyszczenia przepływowego polega na usuwaniu zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz pomieszczeń. Ten typ jest trudniejszy do zainstalowania, ponieważ będzie wymagał wywiercenia otworów technologicznych w ścianie w celu podłączenia do systemu wentylacyjnego. Ale jednocześnie okapy wykorzystujące metodę czyszczenia przepływowego są znacznie skuteczniejsze, ponieważ zanieczyszczone powietrze zostanie całkowicie wyrzucone, a czyste powietrze je zastąpi.
W okapach przepływowych jest zainstalowany tylko filtr przeciwtłuszczowy. Konieczne jest, aby warstwa tłuszczu nie gromadziła się na ścianach okapu i łopatkach wentylatora, co może prowadzić do awarii części elektrycznych.
Rodzaje filtrów, ich czyszczenie i wymiana
Są trzy rodzaje filtrów tłuszczu lub gruboziarnistych:
wyściółki poliestrowe, włókninowe lub papierowe są jednorazowe. Na ich powierzchni znajdują się znaki, które można zobaczyć przez kratkę ochronną korpusu okapu. Wymiana jest wykonywana, gdy ślady przestają pojawiać się na powierzchni filtra;
filtry akrylowe nazywane są filtrami wielokrotnego użytku. Okresowo, mniej więcej raz w miesiącu, należy je myć ciepłą wodą z mydłem. W takim przypadku nie jest konieczne mocne ściskanie filtra, ponieważ można go łatwo uszkodzić;
filtry aluminiowe są również wielokrotnego użytku. Jak się brudzi, to mniej więcej raz w miesiącu taki filtr należy wyczyścić środkiem odtłuszczającym lub włożyć do zmywarki. Ponieważ filtr aluminiowy składa się zwykle z kilku cienkich warstw perforowanego aluminium, należy obchodzić się z nim ostrożnie, aby nie uszkodzić jego powierzchni.
Filtry węglowe składają się z węgla aktywnego. Są jednorazowe i należy je wymieniać co około 4-6 miesięcy. Dokładny czas wymiany filtra powinien zostać określony przez producenta okapu. Podkreślamy, że wszystkie filtry muszą być stale monitorowane, ponieważ zatkana powierzchnia filtra podczas aktywnego użytkowania maski drastycznie obniży wydajność pracy i zwiększy obciążenie silnika, co może znacznie skrócić żywotność maski.
Wydajność ekstrakcji
Wybierając okap należy zwrócić uwagę na taki parametr jak przepustowość czy wydajność okapu. Ten parametr pokazuje objętość powietrza, przez które okap może przejść przez siebie w jednostce czasu. Jest mierzona w metrach sześciennych powietrza na godzinę. Aby obliczyć ten parametr, istnieje następujący wzór:
Produktywność = (objętość pomieszczenia) x (współczynnik wymiany powietrza).
Nie będzie trudno obliczyć objętość pomieszczenia, mnożąc powierzchnię kuchni przez wysokość sufitu. Aby uzyskać większą dokładność, objętość zajmowaną przez meble kuchenne można odjąć od uzyskanej objętości.
Współczynnik wymiany powietrza to wartość, która określa liczbę wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę. Aby uzyskać optymalną wymianę powietrza, ten parametr powinien wynosić 12.
Jednak w każdym przypadku lepiej wybrać okap z marginesem wydajności, ponieważ ciągła praca przy maksymalnej mocy znacznie wpłynie na żywotność. Ponadto okap będzie wydawał dość głośny dźwięk przy maksymalnej prędkości. Ponadto, jeśli kanał powietrzny zbudowany dla okapu ma zagięcia, spowoduje to dodatkowe obciążenie okapu. Jak już wspomniano, wraz z zabrudzeniem filtrów spada również wydajność ekstrakcji, co również należy wziąć pod uwagę.
Ta formuła ma jedynie charakter informacyjny. Na przykład w kuchni o małej powierzchni stężenie szkodliwych substancji podczas aktywnego gotowania może bardzo szybko zbliżyć się do wartości krytycznych. Aby tego uniknąć, być może będziesz musiał przyjrzeć się bliżej okapom, których wydajność jest 1,5-2 razy większa niż zalecana.
Wymiary i poziom hałasu
Przy wyborze rozmiarów konieczne jest uwzględnienie wielkości pieca. Więc szerokość okapu musi być większa lub równa szerokości płyty, wtedy wychwyci ona cały przepływ powietrza wraz z zawartymi w nim lotnymi substancjami. Standardowe szerokości kapturów to 50, 60 i 90 cm.
Poziom hałasu mierzony jest w decybelach. Na przykład hałas 40 dB będzie porównywalny z cichą ludzką mową z odległości kilku metrów, a 60 dB będzie porównywalny z poziomem ludzkiej mowy z odległości około 1 m. maksymalna moc to około 60-70 dB. Ponieważ ludzie często spędzają dużo czasu w kuchni, hałas może mieć bardzo negatywny wpływ na nastrój. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz zwrócić uwagę na okapy z dwoma wentylatorami i wysokiej jakości silnikami elektrycznymi.
Kontrola
Jako główne elementy sterujące okapem można wyróżnić wyłącznik silnika elektrycznego, regulator prędkości i oświetlenie. Kontroler prędkości jest przydatny w tym sensie, że nie zawsze jest konieczne używanie okapu z pełną wydajnością. A w przypadkach, gdy jest to naprawdę konieczne, przyda się tryb turbo (nie występuje we wszystkich modelach).
Samo przełączanie może być przyciskane, dotykowe lub elektroniczne.
Najprostszym typem jest sterowanie za pomocą przycisku, które składa się z grupy przełączników umieszczonych na przednim panelu okapu. W zależności od konkretnego zadania konieczne jest włączenie lub wyłączenie żądanego przełącznika.
W przypadku wyłączania dotykowego zamiast dużych przełączników są małe przyciski, które są włączane przez lekkie naciśnięcie klawiszy. W tym przypadku przycisk znajduje się na poziomie panelu i nie jest w nim zagłębiony, co korzystnie wpłynie na łatwość czyszczenia okapu. Do zalet takiego zagospodarowania należy piękny wygląd.
Najdroższe sterowanie jest elektroniczne. Tak więc jednostka elektroniczna pozwala ustawić różne tryby pracy okapu w określonych odstępach czasu. Ponadto te okapy mają wiele dodatkowych funkcji. Na przykład automatyczne zwiększenie wydajności okapu, gdy powietrze jest silnie zanieczyszczone. Automatyczne włączanie podczas gotowania. Włączanie oświetlenia, gdy ktoś zbliża się do pieca, wskaźnik zapchania filtra i wiele więcej. Oczywiście można bez problemu obejść się bez tego wszystkiego, ale wszystkie dodatkowe funkcje dodają wiele zalet do takiego kryterium, jak łatwość obsługi.
Przydatna będzie funkcja wybiegu: pozostawia wentylatory na kolejne 10 minut po wyłączeniu okapu. Zapewnia to końcowe oczyszczanie powietrza po zakończeniu gotowania. Inna opcja jest nie mniej przydatna - tryb interwałowy. Okap co godzinę włącza się automatycznie przy niskim poborze mocy, zapewniając w ten sposób dodatkową wentylację w pomieszczeniu.
Jak widać, nie jest tak trudno ustalić, który okap jest lepszy do Twojej kuchni. Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Uczyniwszy to, otrzymasz doskonałe urządzenie, o którego zaletach dziwnie się mówi, jeśli nie chcesz mieć zadymionego sufitu i zatłuszczonych mebli i urządzeń kuchennych. Koszt okapów jest inny. Istnieją ekonomiczne modele, są też urządzenia z wbudowanymi radiami, telewizorami, z możliwością podłączenia do komputera, wykorzystujące drogie materiały do ​​dekoracji. Wybór nalezy do ciebie.

Jak wybrać okap?
Jak wybrać okap?
Jak wybrać okap?
Jak wybrać okap? Jak wybrać okap? Jak wybrać okap?Home | Articles

December 2, 2022 01:32:18 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting