Jak wybrać odkurzacz?

W rzeczywistości koncepcja „ odkurzacza ” jest jednocześnie prosta i złożona. Z jednej strony przeznaczenie urządzenia jest dość oczywiste z jego nazwy, ale z drugiej strony ... Jak pokazuje doświadczenie, wybór tego typu sprzętu AGD nawet w sklepie, w którym asortyment ogranicza się do kilkanaście modeli, może powodować trudności. Co możemy powiedzieć o galeriach handlowych, w których oknach mamy szeroką gamę typów odkurzaczy! Jedne są kompaktowe i lekkie, drugie uderzają swoją mocą, trzecie wyróżniają się stylowym designem i dzięki temu pasują kolorystycznie do nowych mebli, a czwarte podbijają z całkowitą niezależnością od właścicieli. Jednak należy bardziej szczegółowo rozważyć wszystkie możliwe typy i typy tych urządzeń gospodarstwa domowego.
Rodzaje odkurzaczy
Zacznijmy od tego, że istnieją odkurzacze mobilne, czyli przenośne i do zabudowy. Te ostatnie to cały system składający się z zasilacza, wlotów ściennych i węży z różnymi szczotkami i dyszami. Wąż jest podłączany do jednego z wpustów ściennych, a następnie śmieci są odprowadzane systemem kanałów powietrznych do pojemnika na śmieci zainstalowanego na zewnątrz domu. Ten rodzaj odkurzacza ma niezaprzeczalną zaletę: z pomieszczenia usuwane są nie tylko śmieci, ale także kurz, czego po prostu nie da się osiągnąć za pomocą mobilnego odkurzacza. Do niedawna wbudowane odkurzacze były przeznaczone tylko do czyszczenia na sucho, ale teraz pojawiły się modele połączone. Teraz można ich używać do zbierania kurzu, odświeżania dywanów, sprzątania rozlanej wody, a nawet mycia okien. Doświadczenie pokazuje, że zaletom muszą towarzyszyć wady, a nasz przypadek nie jest wyjątkiem. Główną i chyba jedyną wadą takiego odkurzacza jest jego wysoka cena. Być może dlatego wbudowane modele nie są jeszcze zbyt popularne na rosyjskim rynku urządzeń gospodarstwa domowego. Do tej pory reprezentowane są przez produkty KRONEMARK, BEAM, BVC SIEMENS, Husky, PUZER i kilka innych. A jednak w życiu codziennym używane są bardziej znane modele mobilne.
Oba typy odkurzaczy mogą wykonywać czyszczenie na sucho lub na mokro, dlatego wybierając model do domu należy zdecydować, jaką pracę ma on wykonać. Jeśli zamierzasz czyścić parkiety, dywany i meble, których wilgoć jest przeciwwskazana, warto zatrzymać się przy najpopularniejszym odkurzaczu do czyszczenia na sucho. Te z kolei dzielą się na odkurzacze balonowe, pionowe i zrobotyzowane.
Odkurzacze cylindryczne
Odkurzacze cylindryczne są reprezentowane głównie przez modele kompaktowe, których waga nie przekracza 7 kilogramów, lub urządzenia z dużym odpylaczem. Takie jednostki mogą ważyć do 10 kg ze względu na wiele dodatkowych funkcji i obecność zmechanizowanej turboszczotki, która wyrzuca kurz z dywanu. Aby zatrzymać kurz i zapobiec uwalnianiu jego najmniejszych cząstek do powietrza, stosuje się różnorodne filtry - od papierowych i tkaninowych po węglowe i syntetyczne. W niektórych nowoczesnych modelach stosuje się filtry wodne, w których separator neutralizuje pył, mieszając go z wodą.
Odkurzacze pionowe
Odkurzacze pionowe, tak popularne na Zachodzie, weszły teraz w życie rosyjskiego konsumenta. Takie modele to objętościowy cylindryczny korpus przymocowany do szczotki podłogowej. Są przeznaczone do usuwania gruzu i kurzu w dużych pomieszczeniach i wykonują dobrą robotę w tym zadaniu. Jednak wraz z zaletami mają one swoje wady - stosunkowo wysoki poziom hałasu i imponujące wymiary: noszenie takiego modelu po podłogach domku jest wątpliwą przyjemnością.
Odkurzacze roboty
Odkurzacz robot zawsze był jednym z najbardziej znanych mieszkańców domu w prawie każdej książce science fiction. Ale nie tak dawno marzenie o czystości, stworzone bez ingerencji człowieka, stało się rzeczywistością. Wiele firm AGD oferuje klientom modele, które poradzą sobie z czyszczeniem każdego pomieszczenia. Przemyślany system szczotek pozwala zbierać zanieczyszczenia z dywanów i powierzchni podłogowych, a także zwracać szczególną uwagę na listwy przypodłogowe i inne trudno dostępne miejsca. Robot samodzielnie wyznacza optymalną trasę sprzątania, dzięki wbudowanym czujnikom omija przeszkody iw razie potrzeby udaje się do stacji bazowej w celu naładowania akumulatorów. Gdy pojemnik na kurz jest pełny, jednostka czyszcząca zrzuca zebrany kurz do dużego pojemnika znajdującego się na podstawie, a następnie kontynuuje czyszczenie. Poziom hałasu takich modeli jest dość niski, ale wadą jest wysoka cena, która nie pozwala nikomu na zakup „ inteligentnego ” urządzenia.
Odkurzacze do prania
Ci, którzy chcą i potrafią połączyć proces wywozu śmieci z czyszczeniem na mokro, wybierając odkurzacz, powinni zwrócić uwagę na linię modeli „ myjących ” . Z reguły są to urządzenia do czyszczenia kombinowanego, czyli można je czyścić zarówno w trybie „na sucho ” , jak i przy użyciu detergentów w płynie. Prace na mokro są zwykle wykonywane na drobnych dywanach lateksowych, podłogach i ścianach wyłożonych kafelkami lub pomalowanych związkami wodoodpornymi. Jeśli masz odpowiednie dysze (zwykle jest ich od pięciu do siedmiu), możesz użyć odkurzacza do czyszczenia okien, zebrania rozlanej cieczy i odblokowania zatkanej wanny lub zlewu.
Odkurzacze myjące wyposażone są w dwa zbiorniki: z pierwszego do szczotki podawany jest środek czyszczący, który jest rozpylany na całej powierzchni dyszy, a do drugiego woda jest już zanieczyszczona, zbierana z powierzchni wraz z kurzem i gruzu. W trybie prania odkurzacz musi działać z pełną mocą, aby zebrać płyn, zanim dywan lub tkanina obiciowa ulegną zamoczeniu. Niemniej jednak po takim czyszczeniu czyszczone powierzchnie przez pewien czas pozostają wilgotne. Ten „ efekt uboczny ” jest nieunikniony przy używaniu dowolnej jednostki, nawet największej mocy.
Zaletą modeli myjących jest możliwość nawilżania i odświeżania powietrza podczas sprzątania. Główną wadą jest duży rozmiar, waga, a co za tym idzie mała manewrowość. Dodatkowo po każdym użyciu odkurzacz należy zdemontować, zbiorniki umyć i pozostawić na świeżym powietrzu do całkowitego wyschnięcia. Koszt odkurzacza do prania jest nieco wyższy niż w przypadku modeli do odkurzania na sucho. Nie można też zapominać o kosztach płynu do czyszczenia.
Jeśli już zdecydowałeś się na rodzaj i rodzaj odkurzacza, pora porozmawiać o tym, na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze modelu.
Charakterystyka
Moc. Ta cecha jest zwykle wskazywana na obudowie modelu. Należy jednak mieć świadomość, że zużycie energii i moc ssania to dwie zupełnie różne koncepcje. A jeśli pierwszy może mieć od 1200 do 1800 W, to wartość drugiego prawdopodobnie nie przekroczy znaku 440 aerowatów (A W). Jednak duża moc ssania w życiu codziennym nie jest wymagana: do codziennego czyszczenia stosunkowo czystych pomieszczeń wystarczy od 250 do 330 A W. Skuteczne usuwanie pyłu zapewniają modele o mocy od 350 do 440 A W. Czy istnieją „ mocniejsze ” odkurzacze, a jeśli tak, to gdzie można ich używać - pozostaje tajemnicą, ponieważ już 400 A W może ostatecznie wystrzępić tkaninę na meblach lub włosie dywanu wykonanego z włókien naturalnych. Z reguły wszystkie nowoczesne modele są wyposażone w regulator siły ssania.
Filtry. Cena odkurzacza w dużej mierze zależy od ich ilości i jakości: im więcej filtrów, tym droższy będzie kosztował wybrany model. Nie zapominaj jednak, że przede wszystkim filtry są przeznaczone do oczyszczania powietrza dolotowego z kurzu, więc oszczędzanie na nich jest nierozsądne. Skuteczność filtracji jest często wskazywana w paszporcie odkurzacza i wyrażana w procentach. Im wyższa liczba, tym czystsze będzie powietrze w Twoim domu. Oczywiście obecność wielu nowoczesnych filtrów, które zapewniają dobre czyszczenie, powoduje konieczność zwiększenia poboru mocy odkurzacza, a ten wskaźnik pociąga za sobą wzrost jego całkowitego kosztu. Obecnie producenci odkurzaczy oferują modele z filtrami papierowymi, tkaninowymi, węglowymi, wodnymi i syntetycznymi.
Typ odpylacza. Może to być wyjmowana torba - papierowa lub płócienna torba, trwała płócienna torba lub plastikowy pojemnik. Te ostatnie wymagają dodatkowego płukania i suszenia po każdym usunięciu zanieczyszczeń.
Liczba załączników. Z reguły głównymi, najczęściej używanymi dyszami są szczotka do dywanów, szczotka do podłóg, nasadki do czyszczenia mebli, w tym wąskie nasadki do usuwania kurzu z trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo można dołączyć szczotkę do czyszczenia okien, szczotkę do czyszczenia płytek oraz tłok (jeśli odkurzacz myje).
Gwarancja
Odkurzacze mobilne różnych modeli są zwykle objęte roczną lub dwuletnią gwarancją. Znany producent sprzętu AGD Miele nazywa tę samą liczbę. Twórcy drogich odkurzaczy wbudowanych oferują swoim klientom od trzech (BEAM) do 7-8 (BVC SIEMENS) lat serwisu gwarancyjnego, ale producenci odkurzaczy zrobotyzowanych nie odważą się wydłużyć okresu gwarancji powyżej 18 miesięcy.
Jak zdecydować o wyborze marki
Przy tym samym zestawie funkcji koszt odkurzaczy produkowanych pod różnymi markami jest inny. Z reguły znani, o ugruntowanej pozycji producenci tego typu produktów oferują droższe modele. Są szanse, że kwota będąca różnicą w cenach między dwoma podobnymi modelami zostanie zapłacona za markę. Ale nie zapominaj, że to promowana marka gwarantuje jakość i niezawodność: wieloletnia sława i wizerunek firmy staną się kluczem do efektywnej pracy Twojego nowego przejęcia.

Jak wybrać odkurzacz?
Jak wybrać odkurzacz?
Jak wybrać odkurzacz?
Jak wybrać odkurzacz? Jak wybrać odkurzacz? Jak wybrać odkurzacz?Home | Articles

December 3, 2022 13:25:33 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting