Jak wybrać odkurzacz?

Kiedy w naszym kraju pojawiły się właśnie odkurzacze, wielu traktowało je tylko jako „ zabawki ” dla burżuazji, preferując stary proletariacki sposób radzenia sobie z kurzem w postaci miotły i miotły. Na szczęście te czasy minęły i nawet najstarsze pokolenie zdołało już przekonać się o zaletach odkurzaczy. Ponadto nowoczesny odkurzacz od dawna nie jest tym wyjącym potworem, którego worek przepuszczał jakby połowę całego kurzu zebranego przez ten mechanizm. Wręcz przeciwnie, nowoczesne odkurzacze nie tylko wykorzystują pojemnik z wodą jako odpylacz, ale mogą być również wykonane w postaci robotów, które samodzielnie sprzątną Twój dom.
Jak wybrać odkurzacz?
Pierwsze pytanie, na które powinien odpowiedzieć potencjalny nabywca, brzmi mniej więcej tak: jakie funkcje powinien spełniać odkurzacz? Odpowiedź „ odkurzać ” się nie liczy - wszystkie odkurzacze robią to inaczej, a tutaj ważne jest ustalenie zakresu zadań, przed którymi stoi Twój przyszły odkurzacz.
Jeśli głównym zadaniem urządzenia jest usuwanie kurzu z linoleum, mebli i dywanów, to najbardziej odpowiednim zakupem będzie dla Ciebie prosty odkurzacz, który działa tylko w trybie czyszczenia na sucho i ma moc około 300 watów. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta o długości wełny lub same dywany mają znaczną powierzchnię, lepiej kupić mocniejsze urządzenie - do 500 W, ponieważ mocniejszy sprzęt z reguły ma większy zasób i lepiej radzi sobie z zanieczyszczeniami.
Czyszczenie na sucho to nie jedyna funkcja odkurzacza. Około trzydzieści lat temu pojawiły się modele „ myjące ” - tj. odkurzacze, za pomocą których można przeprowadzić czyszczenie na mokro pomieszczeń. Takie odkurzacze są znacznie droższe od zwykłych, jednak przynoszą znacznie więcej korzyści, ponieważ potrafią wyczyścić nie tylko dywany i linoleum, ale także wiele innych powierzchni. Być może łatwiej jest wyjaśnić, że odkurzacze do prania nie mogą czyścić - są to parkiety, dywany na bazie pianki i drogie meble, które zapadają się pod wpływem kapiącej płynnej wilgoci.
Najnowocześniejszym rodzajem odkurzacza jest robot. Takie odkurzacze, według producentów, same są w stanie określić zanieczyszczenie podłogi, wyczyścić ją i powrócić do ładowania. W praktyce okazuje się trochę inaczej: odkurzacze-roboty są „ nudne ”, dlatego jakość ich pracy pozostawia wiele do życzenia - żaden z nich nie jest więc w stanie jeszcze wyczyścić zakamarków pomieszczenia.
Decydując się na funkcjonalność i moc odkurzacza, należy zająć się tak ważnym punktem jak rodzaj zbiornika, w którym gromadzi się kurz.
Obecnie istnieją trzy takie typy: filtr do wody, pojemnik i torba.
Najwygodniejsze są odkurzacze z filtrem wodnym. Istotą ich pracy jest to, że zasysane powietrze przechodzi przez warstwę wody, a cały pył pozostaje wewnątrz zbiornika. Jest to prawie idealny rodzaj filtra, jednak takie odkurzacze z reguły są nieco droższe: ponadto w niektórych modelach proces czyszczenia filtra jest raczej trudny.
Odkurzacze kontenerowe zbierają kurz w plastikowym lub metalowym pojemniku. Pod ciśnieniem powietrza pył jest kompresowany do postaci gęstej bryły, którą następnie po prostu wyrzuca. Odkurzacze kontenerowe mają dwie wady - duże rozmiary i spory hałas związany z wibracjami plastiku.
Najpopularniejsze są odkurzacze wyposażone w worki jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Takie urządzenia mogą być bardzo kompaktowe: dodatkowo koszt odkurzacza z workami jest również stosunkowo niski. Jedynym możliwym problemem w tym przypadku jest to, że torby jednorazowe prędzej czy później wyczerpują się i nie zawsze można kupić nowe. Tę złożoność należy przewidzieć z wyprzedzeniem - wystarczy zapytać sprzedawcę, czy w sprzedaży jest zapasowa torba lub jej ekwiwalent wielokrotnego użytku.
Ważnym szczegółem w odkurzaczu jest przewód, a raczej jego długość. Zakup odkurzacza z przewodem o długości mniejszej niż sześć metrów wiąże się z ciągłymi trudnościami w korzystaniu z niego, a przewody o długości od trzech do czterech metrów zazwyczaj automatycznie wymagają przedłużacza. Ponadto należy zwrócić uwagę na jakość izolacji przewodu, ponieważ sznury odkurzaczy są na ogół podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Jednym z najtrudniejszych pytań, na które musi odpowiedzieć kupujący, jest kwestia wielkości odkurzacza. Oczywiście każdy dąży do uzyskania możliwie jak najbardziej kompaktowego urządzenia, jednak należy zdawać sobie sprawę, że nikt nie jest w stanie jednocześnie wykonać zwartego, mocnego i niezawodnego silnika elektrycznego - dlatego zawsze trzeba coś poświęcić.

Jak wybrać odkurzacz?
Jak wybrać odkurzacz?
Jak wybrać odkurzacz?
Jak wybrać odkurzacz? Jak wybrać odkurzacz? Jak wybrać odkurzacz?Home | Articles

December 2, 2022 02:48:01 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting