Jak wybrać nawilżacz?

Nasze zdrowie i samopoczucie zależą od wielu czynników, wśród których ważny jest otaczający nas mikroklimat, w szczególności wilgotność względna powietrza. Wszyscy cierpią na brak wilgoci: zarówno rozpadające się meble z parkietem, jak i rośliny domowe, które najpierw spowalniają ich wzrost, a następnie całkowicie umierają. Suchy klimat jest szczególnie niekorzystny dla dzieci. Kiedy takie powietrze jest wdychane, błony śluzowe wysychają, w wyniku czego wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego i zakaźnego z powodu osłabienia funkcji ochronnych organizmu.
Wniosek jest oczywisty - należy podjąć pilne działania w celu zwalczania zwiększonej suchości klimatu. Najłatwiej to zrobić, kupując specjalne urządzenie - nawilżacz powietrza. Wszystkie modele nawilżaczy domowych nie wymagają instalacji i mogą pracować przez całą dobę w zamkniętym pomieszczeniu (pokój, biuro, gabinet itp.). Nie bój się zainstalować go w sypialni, poziom hałasu urządzenia jest na tyle niski, że nie będzie zakłócał Twojego snu.
Urządzenie nawilżające jest bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy napełnić zbiornik wodą i włożyć go do gniazdka, resztę zrobi samo urządzenie.
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu
Tym samym wilgotność względna powietrza jest jednym z najważniejszych elementów utrzymania zdrowia człowieka oraz komfortu jego życia i pracy. Istnieją takie normy temperatury i wilgotności względnej dla pomieszczeń mieszkalnych:
Okres roku Temperatura Rel. wilgotność (optymalna) Rel. wilgotność (dopuszczalna)
Zimna 18-24 C 45-30% 60%
Ciepłe 20-28 C 60-30% 65%
Tradycyjnie uważa się również, że powietrze o wilgotności względnej poniżej 50% jest suche, 50–70% ma umiarkowaną wilgotność, a ponad 70% jest wilgotne. Lekarze dziecięcy zalecają dla zdrowia dziecka utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu na poziomie 50-60%. Przy takich wartościach bardzo wrażliwe błony śluzowe narządów oddechowych nie cierpią, dlatego prawdopodobieństwo zachorowania dziecka jest mniejsze.
Ale jednocześnie warto pamiętać, że jeśli powietrze jest zbyt wilgotne, może to mieć negatywne konsekwencje, ponieważ w wilgotnych, ciepłych pomieszczeniach rozmnażają się szkodliwe drobnoustroje, aw chłodniach następuje gwałtowny wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia chorób.
Rodzaje nawilżaczy
Istnieją cztery rodzaje nawilżaczy i aby wybrać odpowiedni dla siebie, warto zapoznać się z zaletami i wadami każdego z nich.
Tradycyjny. Działają na zasadzie naturalnego, „ zimnego ” parowania. Są uważane za najbardziej odpowiednie do mieszkań, a zwłaszcza do pokoi dziecięcych. Woda wlewa się do specjalnego pojemnika znajdującego się wewnątrz nawilżacza, a następnie doprowadzana jest do elementów wyparnych. Wbudowany prawie bezgłośny wentylator przepycha przez nie powietrze, wyprowadzając je z pomieszczenia i wydając już nawilżone. W tradycyjnych nawilżaczach można zastosować wymienne kasety papierowe z impregnacją antybakteryjną (tańsza opcja) lub plastikowe krążki z powierzchnią chłonną (droższe). Dzięki temu powietrze jest nie tylko nawilżane, ale także oczyszczane z kurzu i obecnych w nim obcych cząstek. Najważniejsze to nie zapominać co tydzień lub dwa o przepłukaniu filtra i pojemnika samą wodą.
Moc takich nawilżaczy z reguły jest niewielka - 20-60 W, minimum dzwonków i gwizdków, ale jednocześnie dość duża powierzchnia obsługiwana - do 150 m2. m. Parowanie wody w takich nawilżaczach następuje z szybkością do 300-400 gp / h, ale pod wieloma względami zależy to od wilgotności w pomieszczeniu. Niska wydajność nie pozwoli na krótki czas doprowadzić wilgotności względnej do wymaganego poziomu, a ponieważ powietrze jest nasycone wilgocią bliską kresu 60%, ich sprawność spada prawie do zera. To niewątpliwa zaleta: nawilżacz z zimnym parowaniem nigdy nie doprowadzi do nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu. Tradycyjne nawilżacze mogą być również używane jako urządzenia do współczesnej popularnej aromaterapii. Wystarczy założyć kapsułkę z substancją aromatyczną w nich.
Korzyści:
działa na zasadzie samoregulacji
nie wydobywa się z niego para
użycie wody wodociągowej
możliwość aromatyzacji
możliwe jest monitorowanie ilości wody w zbiorniku
dostępność filtrów wielokrotnego użytku w niektórych modelach
Niedogodności:
maksymalna wilgotność powietrza - 60%
poziom wilgotności rośnie wraz z temperaturą w pomieszczeniu
Nawilżacze parowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych, w których parowanie odbywa się „na zimno ” , łaźnie parowe działają na zasadzie wrzenia. Woda ze zbiornika doprowadzana jest do studzienki, w której zamontowane są elektrody. Po podłączeniu do sieci elektroda podgrzewa wodę i następuje parowanie. Nawilżacze parowe wyposażone są w system bezpieczeństwa - jeśli woda się zagotuje, urządzenie automatycznie się wyłączy. Również ze względów bezpieczeństwa obudowy nawilżacza wykonane są z tworzywa żaroodpornego, sama konstrukcja nie pozwoli na przewrócenie się urządzenia przy przypadkowym popchnięciu, a nawilżacz nie włączy się, jeśli pokrywa zbiornika na wodę nie zostanie szczelnie zamknięta. Para wydobywająca się z nawilżacza ma temperaturę 50-60 C, dlatego nie zaleca się umieszczania jej w pokoju dziecinnym. Jednocześnie nawilżacze parowe nie wymagają materiałów eksploatacyjnych (wkładów, kaset, filtrów).
Wydajność tego typu nawilżaczy jest dość wysoka: odparowują do 700 ml cieczy na godzinę. Nawilżacze parowe są również dobre, ponieważ można ich używać jako inhalatorów (niektóre modele są nawet wyposażone w specjalną dyszę). Do zbiornika aparatu można dodawać napary i wywary ziołowe lub lecznicze, a także substancje aromatyczne. Nawilżacze tego typu polecane są również do stosowania w szklarniach i ogrodach zimowych, ponieważ są w stanie zapewnić wilgotność względną do 60%. Pobór mocy nawilżaczy parowych to około 320 W, pojemność zbiorników na wodę 5-5,5 litra.
Korzyści:
nie potrzebuje czystej wody
sterylna para
istnieje możliwość inhalacji, zabiegów aromaterapeutycznych
brak materiałów do wymiany (filtry, wkłady)
posiada wygodny uchwyt do przenoszenia
ma najwyższą wydajność spośród wszystkich typów nawilżaczy
posiada wskaźnik ilości pozostałej wody
nawilża powietrze o ponad 60%
stosunkowo niski koszt i łatwość konserwacji
Niedogodności:
zużywa dużo energii elektrycznej - znacznie więcej niż inne typy nawilżaczy
nie posiada higrostatu pozwalającego na utrzymanie zadanej wilgotności w pomieszczeniu - należy go dodatkowo dokupić
nie polecany w domach, w których przebywają dzieci i zwierzęta, bo może być niebezpieczne przy nieostrożnym obchodzeniu się
Nawilżacze ultradźwiękowe. Ten typ nawilżacza jest szczególnie interesujący ze względu na swoją zasadę działania. Cały ten sam zbiornik z wodą, ale woda z niego nie wpada do studzienki, ale na płytę wibrującą z dużą (ultradźwiękową) częstotliwością. Wibracje rozszczepiają ciecz na drobne kropelki - uzyskuje się coś podobnego do mgły lub chmury. Wbudowany wentylator przepycha powietrze przez tę „ mgłę ”. Wygląda na to, że z urządzenia wydobywa się prawdziwa, gorąca para - ale jest absolutnie zimno, można bezpiecznie trzymać nad nim rękę.
Ultradźwiękowa metoda nawilżania jest obecnie uważana za najbardziej efektywną. Ten typ nawilżacza wyposażony jest we wbudowane higrostaty - urządzenia regulujące poziom wilgotności „ na wylocie ”, które są w stanie same się włączać i wyłączać, utrzymując zadany poziom. Do pracy nawilżaczy ultradźwiękowych wymagane są wkłady z żywicą jonowymienną, która oczyszcza wodę z soli metali ciężkich i zanieczyszczeń mineralnych (wkłady należy wymieniać co 3-4 miesiące). Szczególnie zaleca się instalowanie takich nawilżaczy w pomieszczeniach z parkietem, antycznymi meblami, instrumentami muzycznymi.
Pobór mocy nawilżaczy ultradźwiękowych wynosi od 40 do 130 W, pojemność zbiorników na wodę od 3,5 do 6,5 litra. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się nowe modele nawilżaczy, wyposażone w dodatkowe funkcje: wielostopniowe oczyszczanie powietrza (z nieprzyjemnych zapachów, szkodliwych substancji i związków chemicznych), jonizacja (produkcja ujemnych jonów tlenu, które są korzystne dla zdrowia i sprawiają, że powietrze świeże), filtry do oczyszczania powietrza z grubego pyłu i sierści zwierzęcej, dezynfekcja wody w zbiorniku, ozonowanie (do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach).
Korzyści:
dzięki wbudowanemu higrostatowi utrzymywana jest wymagana wilgotność
nawilżacz samoczynnie włącza się i wyłącza, stale utrzymując zadaną wilgotność
różne modele ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza pozwalają pokazać rzeczywistą wilgotność w pomieszczeniu, niszczyć mikroby w wodzie, posiadają przyciski dotykowe
mały rozmiar
nawilża powietrze o ponad 60%
posiada nowoczesny, stylowy wygląd
Niedogodności:
wymuszona wymiana filtra co 2-3 miesiące
brak możliwości aromatyzowania pomieszczenia
specjalna wrażliwość filtra na twardą wodę (konieczność użycia specjalnej wody zdemineralizowanej)
„ Air washer ” łączy w sobie funkcje nawilżacza i oczyszczacza powietrza. W takim przypadku nawilżanie powietrza następuje za pomocą plastikowych dysków, które zamieniają wodę w mgłę. W rezultacie następuje nie tylko nawilżanie, ale także oczyszczanie powietrza z kurzu, pyłków, mikroorganizmów itp. Podstawowa różnica między „oczyszczaniem powietrza” a tradycyjnymi nawilżaczami polega na tym, że urządzenie to działa bez wymiennych filtrów i nie potrzebuje materiałów eksploatacyjnych.
Konstrukcja „myjki powietrza” i zasada jej działania są dość oryginalne: w zbiorniku z wodą obraca się system plastikowych krążków o złożonym kształcie hydrodynamicznym. Cząsteczki kurzu, które zanieczyszczają powietrze, dostając się do urządzenia, są ładowane przez wbudowane urządzenie wstępnej jonizacji i osadzają się na tarczach, a następnie zmywane wodą. Znajdujące się w misce elektrody jonizujące ISS służą do zwalczania mikroorganizmów i bakterii. W ten sposób wraz z nawilżaniem „myjka powietrza” w naturalny sposób oczyszcza powietrze - kurz i brud gromadzą się w studzience. Jeśli chcesz stale czuć w swoim pomieszczeniu świeże i czyste powietrze (jak po deszczu), to „mycie powietrzem” bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem, aw pomieszczeniach o silnym zapyleniu to urządzenie jest po prostu niezbędne do szybkiego przywrócenia normalnego mikroklimatu.
Korzyści:
działa na zasadzie samoregulacji (bez higrostatu)
jest kapsułka do aromatyzowania
nie wydobywa się z niego para
różne modele mogą mieć specjalne filtry z prętem jonizującym do biologicznego oczyszczania powietrza z różnych mikroorganizmów
Niedogodności:
raczej duże wymiary
maksymalna wilgotność powietrza - 60%
filtry w niektórych modelach wymagają okresowej wymiany
„ Oczyszczacze powietrza ” są odpowiednie dla osób, które potrzebują wyjątkowo czystego, pozbawionego kurzu powietrza (alergicy, astma oskrzelowa), a także do domu po remoncie.
Kompleksy klimatyczne to nowoczesne sprzęty AGD, które wykonują szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza w domu.
Oczyszczanie powietrza. W kompleksach klimatycznych z reguły stosuje się kilka filtrów: filtr antybakteryjny typu HEPA (wysoce skuteczny zatrzymywanie cząstek), do oczyszczania powietrza z najmniejszych cząstek kurzu, roztoczy, bakterii oraz filtr węglowy usuwający nieprzyjemne zapachy , dym tytoniowy, smog miejski, spaliny. Proces nawilżania powietrza w kompleksie klimatycznym odbywa się poprzez naturalne odparowanie wody, podobnie jak w tradycyjnych nawilżaczach. Wydajność nawilżania zależy od wilgotności powietrza w pomieszczeniu, tj. Im wyższa wilgotność, tym mniejsze tempo parowania wody, tj. wilgotność powietrza jest automatycznie utrzymywana na optymalnym poziomie.
Niemal wszystkie kompleksy klimatyczne wyposażone są we wbudowany jonizator powietrza, który wzbogaca powietrze w ujemne jony tlenu, których ilość znajduje się w powietrzu nowoczesnych miast, a tym bardziej w mieszkaniach, pomieszczeniach z dużą ilością wyposażenia biurowego. Dzięki jonizacji poprawia się jakość powietrza, powietrze staje się „żywe”. Kompleksy klimatyczne przewidują możliwość aromatyzacji powietrza za pomocą specjalnej kapsułki. Twoje pomieszczenie wypełni przyjemny aromat, a pachnące olejki uspokoją system nerwowy, złagodzą napięcie i działają tonizująco.
Kompleksy klimatyczne z powodzeniem znajdują zastosowanie w mieszkaniach, biurach, gabinetach kosmetycznych, domach wiejskich i przedszkolach. Jego wysoce wydajna cyrkulacja powietrza sprawia, że ​​idealnie nadaje się do wyjątkowo zapylonych lub zadymionych środowisk.
Korzyści:
wielofunkcyjność
Mobilność
Niedogodności:
ograniczenie nawilżania powietrza do 60%
wymiary.
okresowa wymiana materiałów eksploatacyjnych (filtrów)
Powinieneś podsumować na czym zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu:
Powierzchnia pomieszczenia i obsługiwana powierzchnia konkretnego urządzenia. Przyznaj, nie ma sensu kupować urządzenia przeznaczonego do nawilżania 50-60 mkw. m, jeśli powierzchnia twojego pokoju wynosi 15 m2. m. Ponadto jest mało prawdopodobne, że będzie można używać 1 urządzenia do klimatyzacji we wszystkich pokojach mieszkania na raz, będziesz musiał przenieść je z jednego miejsca na drugie
Pojemność zbiornika na wodę. W kompaktowych nawilżaczach ultradźwiękowych rezerwa jest zwykle niewielka, do 5 litrów (w przeciwnym razie urządzenie ma już dość poważne rozmiary). Z reguły ta objętość jest więcej niż wystarczająca, jeśli nawilżacz pozostaje włączony w nocy. Dodatkowo, jeśli producent wskazuje, ile powietrza jest w stanie przejść przez urządzenie (na przykład podczas czyszczenia lub „ mycia ”), pożądane jest, aby cała objętość powietrza w pomieszczeniu mogła przejść przez filtry co najmniej 2 razy na godzinę
Funkcja utrzymywania wilgoci na zadanym poziomie. Pozwoli to nie nadmiernie nawilżać powietrza w pomieszczeniu, zapobiegnie występowaniu wilgoci
Pobór energii. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia są ekonomiczne, ale im więcej mocy, tym szybciej się nawadnia. Tutaj powinieneś już wyjść od swoich potrzeb, wybierając to, co jest dla Ciebie ważne - wydajność lub ekonomię
Zużycie wody jest mierzone w litrach na kęs lub w gramach na godzinę. Większość domowych nawilżaczy rozprasza od 8 do 12 litrów na sicie i to jest w zupełności wystarczające
Timer doda wygody podczas użytkowania: na przykład wyłączy urządzenie po określonym czasie pracy
Poziom hałasu (5-70 dB) zależy od stałości urządzenia, prędkości wentylatora. Najmniej hałaśliwe modele przeznaczone są do sypialni. Im niższy ten parametr, tym wygodniejszy sen podczas pracy urządzenia.
Filtry. Nawilżacz może być wyposażony w filtr wstępny - jest to mechaniczny filtr „ zgrubny ” do dużych zastosowań. Bardziej „ stonowane ” filtry oczyszczą powietrze z roztoczy, zarodników grzybów, pyłków roślin, chorych bakterii (HEPA, ULPA, elektrostatyczne i fotokatalityczne). Filtry fotokatalityczne są uważane za najlepsze i historycznie najnowsze filtry, poza tym są trwałe
Zwróć także uwagę na to, jaką jakościową wodę można wlać do zbiornika: destylowaną lub bezpośrednio z kranu.
Wszystkie nawilżacze przeznaczone są do pracy w tej samej zamkniętej przestrzeni, są łatwe w obsłudze i zaprojektowane do pracy przez całą dobę. Niezależnie od rodzaju nawilżacze charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu.
Korzystanie z nawilżaczy przyniesie korzyści nie tylko Tobie i Twoim dzieciom, ale także wszystkim, co Cię otacza: zwierzętom domowym, roślinom, a nawet elementom wyposażenia wnętrz. Ich stosowanie wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie i nastrój.

Jak wybrać nawilżacz?
Jak wybrać nawilżacz?
Jak wybrać nawilżacz?
Jak wybrać nawilżacz? Jak wybrać nawilżacz? Jak wybrać nawilżacz?Home | Articles

December 3, 2022 05:25:16 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting