Jak wybrać nawigatora

Życie współczesnego człowieka jest absolutnie niemożliwe do wyobrażenia bez nawigatora GPS. Te wspaniałe urządzenia to nie lada gratka dla podróżników i tych, którzy cenią swój czas i nie chcą go spędzać na wędrowaniu po niekończących się labiryntach wielkich miast. Nawigatory łączą w sobie funkcje odbiornika GPS i komputera. Odbiornik koncentruje się na przetwarzaniu sygnałów satelitarnych, komputer jest zajęty ich dekodowaniem. Większość domowych urządzeń nawigacyjnych jest obsługiwana przez system Navstar, którego właścicielem jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Satelity Navstar znajdują się w odległości 20180 km. Głównym konkurentem Navstar jest system Glonass. Konstelacja satelitarna tego systemu i prawa do korzystania z niej należą do rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Satelity Glonass są rozmieszczone w trzech płaszczyznach w odległości 19100 kilometrów. Firmy europejskie, chińskie i indyjskie są na etapie rozwijania swoich systemów. Sposób wyboru nawigatora zostanie omówiony później.
Rodzaje nawigatorów
Wśród typów nawigatorów GPS są modele morskie, lotnicze, uniwersalne, motocyklowe, rowerowe, samochodowe. Być może najbardziej popularnymi wśród mieszkańców miasta są nawigatorzy samochodowi, więc kwestia wyboru nawigatora samochodowego jest obecnie bardzo popularna. Ten typ nawigatora jest wyposażony w silnik głosowy, który podpowiada trasę, funkcję obliczania trasy oraz możliwość pobierania map miast.
Ponadto nawigatorzy są podzieleni na dwie duże grupy - niezależne i stacjonarne. Jednostki autonomiczne nie wymagają do działania zewnętrznego komputera. Mają wyświetlacz, który odzwierciedla potrzebne informacje. Urządzenia te są zasilane przez wbudowany akumulator o dużej pojemności. Nawigatory zaprojektowane dla samochodu są stacjonarne. Są ładowane z zapalniczki.
Projekt nawigatora
Na co jeszcze zwrócić uwagę, jak samemu wybrać nawigator GPS? Nie martw się, projekt jest dość prosty. Urządzenie zawiera oprócz samego odbiornika procesor, pamięć RAM, obudowę wyposażoną w wyświetlacz oraz baterię. Szybkość odbiornika GPS zależy od mocy procesora wbudowanego w nawigator. Im mocniejszy, tym szybciej wykonuje swoją pracę (oblicza trasę, ładuje mapy itp.). Parametr mocy mierzony jest w megahercach. Wskaźnik częstotliwości waha się od 266 do 600 MHz. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ten parametr.
procesor
Procesor to chipset wykonujący obliczenia w celu określenia współrzędnych. Odpowiada również za odbiór sygnału. Najpopularniejsze obecnie chipy to SiRF Star III, SiRF Atlas III oraz SiRF Atlas IV i SiRF 3i. Najnowsze generacje nawigatorów używają sprzętowego akceleratora graficznego wbudowanego w kryształ procesora. Konieczne jest wyświetlanie wideo niedostosowanego do urządzenia nawigacyjnego oraz tworzenie modeli 3D wszelkiego rodzaju budynków wyświetlanych na mapach nawigacyjnych.
Procesory nawigacyjne są zasilane przez systemy WAAS / EGNOS. Mają na celu poprawę dokładności pozycjonowania. Nowoczesne procesory mają możliwość nanoszenia poprawek na te systemy. Jednak poprawki systemowe działają tylko w tych punktach, w których znajdują się stacje bazowe, które je transmitują.
Kolejny typ chipsetu SiRF - Centrality Atlas III, sukcesywnie zyskuje popularność wśród użytkowników nawigatorów. Ich pobór mocy jest stosunkowo niski i obsługują około 51 kanałów. Wyraźnie śledząc satelity, chipsety te wykorzystują swoje sygnały do ​​pracy przy określaniu współrzędnych. Niemniej jednak obecnie te modele chipów są znacznie gorsze od opracowań SiRF Star Atlas IV i SiRF 3i +, które obsługują do 64 równoległych kanałów.
Czas rozpoczęcia
Czas rozpoczęcia dla każdego modelu może być inny. Oddziel tzw. Zimny, ciepły i gorący początek pracy.
Chłodny początek. Jeżeli GPS zostanie odłączony od zasilania na dłuższy czas, proces zimnego startu wznowi działanie, częściowo wykorzystując informacje zapisane w pamięci urządzenia. Pomimo tego, że informacje będą nieco nieaktualne, nadal można je wykorzystać do przejścia w tryb operacyjny. Czas zimnego startu może trwać od 100 do 300 sekund.
Ciepły początek. Proces rozpoczynający się po wyłączeniu urządzenia na krótki czas. Sam czas startu jest stosunkowo krótki w porównaniu z tym samym zimnym startem - od 1 do 60 sekund. Jednocześnie odbiornik GPS przechowuje w swojej pamięci wszystkie informacje o satelitach, czasie systemowym i współrzędnych. Pełne przywrócenie działania odbiornika w zwykłym trybie zajmie tylko kilkadziesiąt sekund.
Gorący start. Niemal natychmiastowy tryb przywracania GPS, stosowany po utracie zasilania z powodu utraty sygnału satelitarnego. Dzieje się tak na przykład, gdy znajdziesz się w tunelu. W takim przypadku, mimo utraty łączności z satelitą, zachowane są wiarygodne informacje o współrzędnych lokalizacji. Pozostaje zapisany z poprzedniej lokalizacji współrzędnych. Czas gorącego startu zwykle nie przekracza dziesięciu sekund. Im niższy wskaźnik, tym dokładniej odbiornik śledzi daną trasę.
Twoje dane o lokalizacji są aktualizowane z dużą szybkością. Ten parametr jest równy wskaźnikowi w zakresie od 0,1 do 10 razy / s. Zdecydowana większość modeli aktualizuje swoje dane lokalizacyjne co sekundę. Wskaźnik wyprzedzający odbiornika dla tego parametru to 10 aktualizacji na sekundę.
Praca nawigatorów jest bardzo ściśle związana z sieciami komórkowymi. Najpopularniejsze z nich to tylko dwa, są to GSM i 3G. Sieci komórkowe są używane w celu zapewnienia możliwie jak największej dokładności i szybkości obliczania lokalizacji. Interakcja z sieciami komórkowymi rozszerza możliwości urządzenia. Wśród takich możliwości jest pobranie mapy lokalizacji satelitów względem terenu, określenie czasu i lokalizacji użytkownika. Ta opcja jest realizowana przy użyciu połączenia GPRS przez Internet.
Korekty dokładności współrzędnych
Ta opcja jest dostępna w prawie wszystkich nowoczesnych modelach nawigatorów. Mówimy o poprawkach specjalnych układów, które służą do podwyższenia wskaźnika dokładności współrzędnych. Systemy nazywają się WAAS i EGNOS. Jednak opcja jest realizowana tylko na terytoriach, na których znajdują się stacje bazowe, które mogą przesyłać te poprawki. Czas poświęcony na obliczenie współrzędnych w mikroukładzie odpowiada czasowi, w jakim fale radiowe pokonują odległość od satelity do mikroukładu kontrolera.
System EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Services) został stworzony specjalnie w celu zwiększenia dokładności urządzeń nawigacyjnych z grupy satelitarnej. System działa na terenie Europy. W Rosji niestety korzystanie z systemu jest prawie niemożliwe. Wyjątkami są obwody Leningradu, Smoleńska, Pskow i Nowogrodu, a także Republika Karelii. Na tych terytoriach tworzone są stacje bazowe, których współrzędne są znane z góry. Stacje odbierają dane z satelitów i ich współrzędne. W rezultacie stacje obliczają błąd, który jest istotny dla danego czasu i lokalizacji. Istnieje kilka przyczyn pojawienia się błędu: opóźnienia w jonosferze, nieważne warunki pogodowe, błędy w bezpośredniej lokalizacji satelitów i kilka innych.
WAAS (Wide Area Augmentation System) działa w taki sam sposób jak EGNOS. System koryguje dane otrzymane z satelity. Proces ten jest kontrolowany przez stacje bazowe. Stacje korygują dane za pomocą specjalnych poprawek, natomiast same stacje są instalowane bezpośrednio w strefach serwisowych WAAS. System nie dotyczy terytoriów Federacji Rosyjskiej, ale działa na terenie Stanów Zjednoczonych.
Pokaz
Wyświetlacz jest częścią nawigatora, bez którego po prostu nie można było znaleźć niczego, ani współrzędnych, ani innych informacji. Wyświetlacz pokazuje wszystkie niezbędne informacje o lokalizacji, a także symuluje mapę okolicy. Ponadto wyświetlacz pokazuje trajektorię trasy. Wszystkie nowoczesne modele, które są obecnie wypuszczane na rynek sprzętu gospodarstwa domowego, są wyposażone w kolorowe wyświetlacze. Przekątna ekranu może wynosić do 7 cali. Minimalny rozmiar to 3,5 cala. Oczywiście duża przekątna ekranu zapewnia maksymalny komfort podczas korzystania z odbiornika GPS. Ważnym parametrem wyświetlacza jest rozdzielczość ekranu. Pod względem liczby pikseli wartość tego parametru waha się od 320 do 800 jednostek. Jeśli użytkownik często patrzy na ekran z daleka, rozmiar ekranu może odgrywać ważną rolę w podejmowaniu ostatecznej decyzji o zakupie.
Największa liczba modeli jest wyposażona w wyświetlacz dotykowy. Ta decyzja producentów jest podyktowana środkami bezpieczeństwa. Teraz podczas jazdy samochodem poświęcisz minimum uwagi nawigatorowi. Aby przesunąć mapę w dowolne miejsce, wystarczy przesunąć palcem po ekranie.
Ponadto wyświetlacz dotykowy jest wygodniejszy dla urządzenia do wykonywania funkcji multimedialnych. Niezbędne przyciski, niezależnie od trybu pracy urządzenia, czy to nawigacji, czy odtwarzania plików, są wyświetlane automatycznie. Możesz także dostosować poziom jasności i czas podświetlenia wyświetlacza w nawigatorze GPS. Jasny, podświetlany wyświetlacz jest bardzo wygodny dla kierowców poruszających się po trasie, także w ciemności. Podświetlenie rozjaśnia ekran i umożliwia korzystanie z GPS w nocy.
Pamięć nawigatora
Wbudowana pamięć nawigatorów pozwala na załadowanie jednej lub kilku map jednocześnie do urządzenia. Liczba kart, które można załadować bezpośrednio, zależy od ilości pamięci wbudowanej urządzenia. W związku z tym im więcej map jest ładowanych w tym samym czasie, tym lepsza jest wydajność odbiornika GPS. Wiele urządzeń można zaktualizować, zwiększając ilość pamięci wbudowanej. Ten parametr staje się ważny, jeśli nie można załadować treści z wymiennych kart pamięci do urządzenia. Wszystkie nawigatory GPS są wyposażone w specjalne gniazda na karty pamięci. Możesz także użyć pamięci urządzenia GPS do przechowywania plików multimedialnych, między innymi.
Oprogramowanie
Nawigatory, jak każdy inny sprzęt na rynku, są stale unowocześniane. Jest to podyktowane wysokim poziomem konkurencji. Konkurencja dotyczy nie tylko samych odbiorników GPS, ale także różnych produktów z nimi związanych. Na przykład oprogramowanie. Wśród producentów oprogramowania dla nawigatorów są dziesiątki konkurujących ze sobą firm. Opowiemy Ci o najpopularniejszym oprogramowaniu z tej długiej listy.
Navitel. Oprogramowanie rosyjskiej firmy, które jest wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje i najpotrzebniejsze treści. Dzięki Navitel możesz optymalnie obliczyć swoje trasy. Navitel, co ważne, wspiera możliwość pobierania informacji o obecności lub braku korków.
Obecnie Navitel obsługuje mapy miast Federacji Rosyjskiej.
Garmin. Oprogramowanie z flagowego rynku urządzeń nawigacyjnych uważane jest za jedno z najlepszych na świecie. Oprogramowanie Garmin zawiera mapy wszystkich miast i krajów na świecie. Oprogramowanie tej firmy wyróżnia się najwyższym poziomem merytorycznym oraz możliwością pracy z produktami o najwyższych technologiach. System rozpoznawania mowy, system antykradzieżowy, system synchronizacji Google są obsługiwane przez oprogramowanie Garmin. Oprogramowanie Garmin to chyba najlepszy wybór dla osób podróżujących po świecie.
Przewodnik miejski. Oprogramowanie, którego główną cechą jest codzienne udostępnianie aktualnych map miast i sytuacji na drogach. Mapy są również aktualizowane codziennie w trybie automatycznym. Sytuacja drogowa obejmuje również między innymi różne znaki drogowe, ograniczenia prędkości i korki. Ponadto City Guide to także całodobowy serwis informacyjny. Usługi informacyjne obejmują dostarczanie informacji o korkach i alternatywnych opcjach tras. City Guide działa na wszystkich znanych platformach. Wśród nich są znane iOS, Android, Windows Mobile.
Sygic to innowacyjne oprogramowanie w świecie oprogramowania do nawigacji GPS. Aplikacja Sygic Mobile Maps na urządzenia mobilne jest oparta na popularnych nowoczesnych platformach. Wśród nich są Windows Mobile, Symbian, Linux, Ios i inne. Dodatkowo oprogramowanie posiada interfejs i komendy głosowe w języku rosyjskim.
„ Progorod ”. Oprogramowanie przeznaczone do pracy, głównie na terenie rosyjskich miast. Różni się wysokim stopniem szczegółowości map terenu. Miasto jest przeznaczone dla nawigatorów pracujących z satelitami GLONASS. Treści, z którymi współpracuje Progorod, są imponujące. Liczba osiedli, oprogramowanie narzuty „ Progorod ” sięga 33 tys., Aw regionach jest ich około pięćdziesiąt. Sieć drogowa ujęta na mapach PO „ Progorod ” liczy 800 tysięcy kilometrów. " Progorod " obsługuje platformę Windows Mobile i nawigatory samochodowe - PND, serię klasycznych modeli odbiorników GPS.
IGO to oprogramowanie przeznaczone dla sieci drogowych Moskwy, St. Petersburga i Europy. Charakterystyczną cechą IGO jest specjalna klawiatura. Klawiatura pozostawia aktywne tylko te klawisze podczas wpisywania nazw ulic, które są możliwe przy kombinacji już wprowadzonych znaków.
TomTom to program, który można znaleźć zarówno w oryginalnych nawigatorach, jak i na urządzeniach innych firm. Jedną z funkcji jest możliwość pobierania najnowszych informacji ze stacji pogodowych.
Avtosputnik to rosyjski program obejmujący ponad 200 miast i miasteczek w Rosji, Ukrainie, Armenii, Białorusi, Kazachstanie i wielu terytoriach europejskich. Zgodnie z programem „ Autosputnik ” można wyszukiwać adresy, znając tylko numer domu, ogrodzenie lub konstrukcję. Umożliwia wyszukiwanie adresów nie tylko według numerów domów, ale także budynków i budowli. Ponadto za pomocą „ Avtosputnika ” można zbudować trasę uwzględniającą korki.
Navteq to program, który obecnie zapewnia nawigację w Moskwie i regionie moskiewskim, Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim, a także w Europie.
Karty
Z reguły producenci nawigatorów już wcześniej dbają o niezbędne oprogramowanie dla swoich urządzeń. Wbudowane mapy, preinstalowane oprogramowanie sprawiają, że nawigator jest całkowicie gotowy do pracy, gdy jest jeszcze w witrynie sklepu.
Jeśli chcesz pobrać jakąś zawartość i zainstalować programy od niektórych producentów, możesz kupić i zainstalować to wszystko bez żadnych problemów. Najbardziej szczegółowe mapy terenu dla odbiornika GPS nadal trzeba zakupić osobno lub załadować do pamięci z dowolnego odpowiedniego nośnika flash. Ładowanie odbywa się za pomocą odpowiednich kart pamięci flash, kartridży i interfejsów.
Na mapach zainstalowanych w urządzeniu użytkownik może oznaczać punkty trasy, które służą jako oznaczenia miejsc docelowych. W większości przypadków są to różne miejsca odpoczynku. Jeśli podróżni wcześniej opracowali trasę, punkty trasy będą traktowane jako kluczowe oznaczenia trasy i będą kojarzone z wszelkimi zmianami kierunków ruchu, miejsc parkingowych, noclegów, promów, lokalizacji atrakcji, które chcieliby odwiedzić.
Trasy
Jak uzyskać wskazówki dojazdu za pomocą nawigatora? Trasa to zestaw punktów pośrednich rozmieszczonych sekwencyjnie na kluczowych odcinkach trasy. Jedna trasa może zawierać maksymalnie 50 punktów trasy. Obecny model odbiorników GPS obsługuje około 20 tras. Poprzez niezależne przełączanie nawigatora użytkownik jest prowadzony wzdłuż trasy od punktu do punktu.
W tym przypadku użytkownik porusza się względem tylko dwóch punktów - punktu początkowego i punktu końcowego. Trasa składająca się z grupy małych odcinków będzie dokładniejsza, biorąc pod uwagę złożoność sieci drogowej. Rzeczywiście, w prawie wszystkich obszarach ruch w taki czy inny sposób może być trudny z wielu powodów. Mogą to być roboty drogowe, korki, oznakowanie dróg i nie tylko.
Metody tworzenia tras
Automatyczne generowanie. Metoda uznana za najwygodniejszą i najskuteczniejszą. Jest dostępny w większości nowoczesnych modeli nawigatorów. Użytkownik ustawia punkt końcowy. Nawigator automatycznie oblicza trasę. Ta metoda jest obsługiwana przez funkcję „ autorouting ”. Autorouting jest trasowaniem automatycznym. Ponadto, aby zaimplementować funkcję automatycznego wyznaczania tras, należy załadować do nawigatora mapy z aktualnymi informacjami o ruchu drogowym.
Zapisana trasa. Po przebyciu określonej ścieżki użytkownik konwertuje ją na trasę. Zapisana trasa jest wykorzystywana do dalszych podróży tą trasą.
Ręczne wprowadzanie punktów pośrednich. Użytkownik samodzielnie wybiera potrzebne mu miejsca na mapie i dodaje punkty. W takim przypadku możesz wybrać własne nazwy punktów.
Pobierz z komputera. Możesz załadować punkty trasy z komputera osobistego do pamięci urządzenia na trasie. Sporządzono z góry.
Wybieranie punktów z listy. Jeśli lista punktów na drodze została przygotowana wcześniej, użytkownik może zmieniać kolejność punktów, dodając je lub usuwając.
Jeśli nie chcesz przegapić tego, czego potrzebujesz. Skonfiguruj alert niestandardowy. Gdy zbliżysz się do wybranego punktu, zabrzmi alarm. Ponadto nawigator oszacuje pozostałą odległość do punktu i czas potrzebny na dotarcie do niego. Nawigator powiększa również mapę, aby ułatwić manewrowanie samochodem. Po osiągnięciu żądanego punktu urządzenie przejdzie do następnego punktu, zgodnie z określoną listą.
Utwory
W nawigatorach GPS ślady to określona sekwencja punktów odzwierciedlająca przebytą trasę. Punkty trasy są czasami mylone z punktami trasy, ale są to różne pojęcia. Punkty trasy informują użytkownika o współrzędnych obowiązujących w danej minucie czasu, o wartości wysokości i prędkości samochodu. Prędkość jest obliczana na podstawie sąsiednich punktów współrzędnych, a także różnicy obliczonej przez czas nagrywania. Tor ma możliwość powrotu użytkownika na początek ścieżki. Odbywa się to za pomocą specjalnej funkcji zwanej trackback.
Szczegóły
Szczegółowość trasy charakteryzuje się liczbą punktów na torze. Proporcje są następujące: im większa liczba punktów na torze, tym trasa jest bardziej szczegółowa. Liczba punktów na torze może się różnić. Modele współczesnych nawigatorów mogą zawierać do 5 tysięcy punktów na trasie, podczas gdy jeden ślad po zapisaniu nie może zawierać więcej niż 256 punktów. W związku z tym nie wpływa to w najlepszy sposób na jakość szczegółów. Ponadto zapisany ślad nie pozostawia odczytów wysokości i czasu, tylko współrzędne. Należy również dodać, że w stanie wyłączonym urządzenie GPS nie będzie rejestrować śladu. Dlatego połączenie punktów nastąpi przed wyłączeniem urządzenia i zaraz po jego włączeniu.
Komutacja
Należą do nich wymienne karty pamięci flash, interfejsy, gniazda przeznaczone do utrzymywania urządzenia w sieci.
Gniazda na karty pamięci
Wymienne karty pamięci służą do rozszerzenia wbudowanej pamięci odbiornika GPS. Jest to konieczne, aby rozszerzyć możliwości nawigatora. Możesz przechowywać szczegółowe mapy, trasy, punkty trasy w dużych ilościach, jeśli używasz dodatkowej karty pamięci. Istnieje kilka typów kart pamięci, które współpracują z nowoczesnymi modelami nawigatorów.
CompactFlash. Najpopularniejszy i najtańszy typ karty pamięci.
MicroSD (Micro Secure Digital) to rodzaj karty pamięci flash o minimalnym rozmiarze. Istnieje możliwość kilkukrotnego zwiększenia rozmiaru pamięci nawigatora.
SD (Secure Digital) to najszybszy standard spośród wszystkich kart pamięci flash współpracujących z nawigatorami. Oprócz zwiększonej szybkości przesyłania i nagrywania danych ma również wysoki stopień ochrony danych. Karty SD są trwałe, małe i energooszczędne. Możesz również włożyć karty MMC do gniazda SD, ale nie możesz włożyć kart SD do gniazda karty MMC.
Nabój. Kaseta nie jest przeznaczona do przechowywania i przenoszenia plików, ale zawiera już wszystkie niezbędne mapy terenu. Naboje są produkowane przez producentów nawigatorów.
Złącza
Większość nawigatorów jest wyposażona w gniazdo słuchawkowe. Jest to konieczne do realizacji multimedialnych możliwości urządzeń GPS. Funkcje te obejmują odtwarzanie plików muzycznych, plików wideo, nagrywanie dźwięku na dyktafon i system przesyłania wiadomości audio.
Wejścia
Nawigatory mają wejście AV. Może być używany do przesyłania sygnałów audio i wideo. Służy również do podłączania sygnału z niektórych urządzeń przenośnych. Na przykład kamera lub tuner telewizyjny.
Interfejsy
Bluetooth. Możliwość przesyłania danych bez użycia przewodów czy kabli. Bluetooth służy do pobierania nowych map i tras do urządzenia, a także przesyłania niezbędnych danych do komputera osobistego.
Port COM lub RS-232. Kolejny interfejs do przesyłania danych, który jest używany w taki sam sposób jak Bluetooth. Dzięki niemu możesz pobierać mapy, ślady i trasy. Ostatnio ten typ interfejsu stracił popularność. Wynika to z faktu, że port COM zapewnia raczej niską prędkość transmisji w porównaniu z analogami.
GSM / GPRS. Moduł z obsługą Bluetooth, który zapewnia połączenie z Internetem. Moduł może być zewnętrzny lub wbudowany. Ten interfejs pobiera dane przy użyciu technologii GPRS. Aby jednak skorzystać z tej usługi, właściciel nawigacji GPS musi zakupić osobną kartę SIM. Podczas wyznaczania trasy na pewno będziesz musiał wziąć pod uwagę istniejące korki i ogólną sytuację na drogach. Biorąc pod uwagę ten warunek, użytkownicy preferują mini przeglądarkę Opera, która jest obsługiwana przez technologię GPRS i nie wymaga poważnych kosztów finansowych podczas pobierania danych. Opera mini wymaga również wewnętrznego modemu i możliwości łączenia się z Internetem z zewnątrz, aby działała. Jeśli Twoje urządzenie nie ma takich możliwości, możesz użyć do tych celów modułu CFIO-Bluetooth lub telefonu komórkowego.
USB (Universal Serial Bus) to kolejny interfejs używany do przesyłania danych. Uważany jest za najbardziej przyjazny dla użytkownika. Wszystkie laptopy i komputery osobiste są wyposażone w ten interfejs.
Normy
Odbiorniki GPS używają protokołu przesyłania danych NMEA 0183. Ponieważ NNEA 0183 jest ogólnie przyjętym standardem, większość odpowiednich urządzeń jest do niego dostosowana. Protokół przesyłania danych gwarantuje kompatybilność Twojego urządzenia z popularnym oprogramowaniem obsługującym nawigację GPS.
Dodatkowe funkcje
Obecnie nawigatorzy podążają drogą obraną przez producentów większości konsumenckich urządzeń elektronicznych i cyfrowych. Przede wszystkim mówimy o wielofunkcyjności i wszechstronności urządzeń. W związku z obecnymi trendami producenci zmuszeni są produkować swoje urządzenia z dość dużą listą dodatkowych funkcji. Funkcje te obejmują:
Pilot. Urządzenie, które zdalnie steruje nawigatorem. Obecność pilota wynika z wielofunkcyjności urządzenia. Konsola posiada oddzielne przyciski dla każdej funkcji.
Zestaw głośnomówiący. Dzięki tej funkcji możesz komunikować się przez telefon za pomocą mikrofonu i głośnika oraz połączenia Bluetooth. Funkcja jest wygodna do prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy, ponieważ nie ma potrzeby odwracania uwagi od prowadzenia pojazdu.
Odtwarzacz mp3. Wbudowany odtwarzacz to funkcja, która zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników. Odtwarzacz umożliwia słuchanie muzyki i innych plików audio odczytanych z wymiennej karty flash.
Wbudowane gry. Doskonale poradzą sobie z tęsknotą podczas długich postojów w korkach autostrad w dużych miastach.
Wbudowany dyktafon. Do tworzenia nagrań dźwiękowych lub krótkich notatek głosowych użytkownik potrzebuje dyktafonu.
Nadajnik FM. To jest nadajnik radiowy. Nadaje dźwięk do zwykłego magnetofonu i działa w zakresie fal FM. Aby móc korzystać z nadajnika, użytkownik musi ustawić wolną częstotliwość w nawigatorze i magnetofonie. Wolna częstotliwość oznacza częstotliwość, która nie jest zajęta na przykład przez żadną stację radiową. Nadajnik umożliwia słuchanie plików multimedialnych, nagrań głosowych i podpowiedzi bezpośrednio przez głośniki samochodowe. Jednak podczas korzystania z nadajnika często pojawiają się trudności. Na przykład przy wjeździe na terytorium, na którym używana przez niego częstotliwość jest zajęta przez powietrze radiowe. W takim przypadku działanie nadajnika będzie utrudnione przez zakłócenia, znalezienie nowej częstotliwości w takich sytuacjach może być dość trudne.
Kompas magnetyczny. Wykorzystuje informacje z satelitów. Warto zauważyć, że kompas nie przerywa swojej pracy nawet wtedy, gdy nawigator GPS jest wyłączony.
Wideo. Funkcja umożliwia przeglądanie plików wideo w formatach obsługiwanych przez urządzenie bezpośrednio na wyświetlaczu odbiornika GPS.
Zdjęcie. Kolorowe wyświetlacze nowoczesnych nawigatorów pozwalają na przeglądanie wszelkiego rodzaju plików graficznych bez utraty jakości obrazu. Pliki graficzne zawierają zdjęcia.
Wniosek
Wybór nawigatora, jak sam widzisz, jest dość trudnym zadaniem. Proces selekcji komplikuje również regularna aktualizacja gamy modeli nawigatorów oraz niekończąca się komplikacja funkcjonalności tych urządzeń. Pojawiło się oprogramowanie dla tych urządzeń, szczegółowość kart i wydajność chipów osiągnęły niespotykane dotąd wyżyny. Najprostsze urządzenia osiągnęły poziom urządzeń wielofunkcyjnych, które mają możliwość łączenia wielu urządzeń. Niemniej jednak jesteśmy pewni, że dokonasz trafnego wyboru, bo teraz wiesz już wszystko o nawigatorach GPS.

Jak wybrać nawigatora
Jak wybrać nawigatora
Jak wybrać nawigatora
Jak wybrać nawigatora Jak wybrać nawigatora Jak wybrać nawigatoraHome | Articles

December 3, 2022 04:31:41 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting