Jak wybrać lodówkę?

Nowoczesne modele lodówek różnią się od swoich poprzedników nie tylko wyglądem, ale także nowymi, nowoczesnymi materiałami, a także zestawem funkcji, które pozwalają na przechowywanie szerokiej gamy produktów przez długi czas. Sprzęt AGD do zabudowy stał się nowym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz kuchni, a obok pieców, piekarników, pralek i zmywarek pojawiła się koncepcja „ lodówek do zabudowy ”. W porównaniu z modelami wolnostojącymi mają kilka zalet: wyższą wydajność pracy - dzięki lepszej izolacji termicznej ścian, niższy poziom hałasu, gdyż dekoracyjne panele mebli znacznie „ tłumią ” dźwięk. I oczywiście wbudowane lodówki harmonijnie pasują do środowiska kuchennego i zapewniają wygodny dostęp do ich zawartości w dowolnym momencie.
Producenci sprzętu gospodarstwa domowego oferują konsumentom modele o różnych rozmiarach, kształtach, a nawet kolorach. Aby jednak wybrać najlepszą opcję, musisz wiedzieć, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę.
Wymiary lodówki i cechy modelu
Przede wszystkim należy zdecydować o objętości lodówki, a tym samym o jej wymiarach. Dla rodziny składającej się z 1-2 osób odpowiedni jest kompaktowy model, który nie jest duży. Z reguły są to lodówki jednokomorowe o wysokości do 1 metra, w tym lodówka i mała zamrażarka. Pod pewnymi względami mogą przypominać skromne stare modele, które trzeba było rozmrażać ręcznie. Ale teraz prawie wszystkie lodówki są wyposażone w system No Frost, który zapobiega tworzeniu się szronu na ścianach komory (w przypadku lodówek Liebherr ta nazwa jest zapisywana razem - Nofrost). Przykładem takich lodówek jest model Bosch KIF 20A50.
Rodzina składająca się z 3-4 osób będzie potrzebować większego modelu. Tutaj już warto zwrócić uwagę na lodówkę z przestronną komorą główną i zamrażarką zamykaną osobnymi drzwiami. Wysokość takich modeli sięga 1,9 metra, przestrzeń wewnętrzna jest zwykle podzielona na trzy strefy: chłodniczą, mrożącą oraz strefę zerowej temperatury, która jest znana większości konsumentów jako „ strefa zachowania świeżości ”. Jeśli nie ma pytań dotyczących dwóch pierwszych rozdziałów, trzeci wymaga wyjaśnienia. Komora, która zajmuje do jednej piątej głównej przestrzeni lodówki, jest specjalnie zaprojektowana do przechowywania łatwo psującej się żywności. Rozmrażanie takiej lodówki jest dość proste: z reguły tylko komora zamrażarki wymaga całkowitego rozmrożenia, komora chłodziarki jest wyposażona w ten sam system No Frost.
Lodówki dwukomorowe mogą pracować z jedną lub dwiema sprężarkami, a obie opcje mają swoje zalety. Pierwsza jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji, ale druga pozwala wyłączyć i rozmrozić dowolną z komór pozostawiając drugą sprawną. A to, jak pokazuje doświadczenie, jest znacznie wygodniejsze.
I wreszcie duże lodówki side-by-side. Właściciele przestronnych kuchni mogą sobie na to pozwolić, ponieważ jest to chyba najbardziej pojemny i wymiarowy rodzaj lodówki. Dosłownie „ obok siebie ” oznacza „ obok siebie ”, co jest prawdą: kamery znajdują się obok siebie i otwierają się za pomocą dwojga drzwi wahadłowych. Wysokość modeli waha się od 1,7 do 1,9 metra, szerokość do 1,2 m, a całkowita pojemność użytkowa od 520 do 800 litrów. Pomimo imponujących rozmiarów lodówek nie będziesz mieć problemów z rozmrażaniem: technologia No Frost jest w nich obowiązkowym standardem, na przykład wolnostojąca lodówka wolnostojąca Gaggenau IK 300-354 „Side by Side”
Modele side-by-side mają wiele stref temperaturowych, w tym komorę szczelną o zerowej temperaturze i komorę o zmiennej wilgotności. Niemal wszystkie lodówki tego typu zapewniają dodatkową możliwość schładzania napojów: w specjalnej komorze na drzwiach utrzymywana jest temperatura o 3 stopnie niższa niż w komorze głównej. Dodatkowo wbudowana kostkarka do lodu pozwala na wyprodukowanie około 4 kg lodu dziennie bez żmudnego wlewania wody do foremek, a następnie oddzielania od nich zamrożonych kostek. Przez wąż podłączony do sieci wodociągowej woda dostanie się do filtra z wymiennymi wkładami, a następnie oczyszczona z zanieczyszczeń przedostanie się do komory w celu wytworzenia lodu. Wygodny, prosty i bardzo skuteczny.
Jednak wybierając wymiary lodówki, nie zapomnij o kwestiach jej dostawy na miejsce instalacji. Należy pamiętać, że musi on przechodzić przez drzwi mieszkania i kuchni - przynajmniej i maksymalnie - zmieścić się w windzie, która przeniesie Twój zakup na wybrane piętro. Cóż, jeśli już zdecydowałeś się na model side-by-side, przygotuj się na niestandardową decyzję: być może będziesz musiał usunąć drzwi w mieszkaniu. Jedyną pociechą jest to, że te niedogodności są tymczasowe.
Lokalizacja kamer
Nie jest to konieczne, raczej postrzegane jako kwestia użyteczności. Jeśli Twoja lodówka ma dwie lub więcej komór, dobrym pomysłem może być podjęcie decyzji, gdzie powinna znajdować się zamrażarka - na górze lub na dole. Jeśli wolisz gotować głównie mrożonki i potrawy gotowe i używać zamrażarki kilka razy dziennie, po prostu nie ma sensu kucać przed nią. Dla tych, którzy częściej otwierają drzwi lodówki, wygodniej jest wybrać model, w którym zamrażarka znajduje się pod lodówką, tak jak ma to miejsce w modelu Bosch KIV 38X00.
Umiejętność zamrażania
Ta cecha jest często wskazywana na drzwiach komory zamrażarki lub, jeśli lodówka jest pojedynczą komorą, obok wskaźników działania. Dwa płatki śniegu wskazują, że maksymalna temperatura w zamrażarce wynosi -12 ° C, trzy wskazują, że ta wartość sięga -18 ° C, a przedstawiając cztery płatki śniegu, możesz spokojnie liczyć na wszystko -24 ° C.
Kontrola
Chłodziarką można sterować zarówno elektromechanicznie, jak i elektronicznie. Pierwszy jest najbardziej znany i prosty: włączanie i wyłączanie odbywa się za pomocą przycisków, a żądany tryb ustawia się za pomocą pokręteł termostatu. Druga metoda wykorzystuje panel elektroniczny z wyświetlaczem cyfrowym i panelem sterowania. Za ich pomocą można ustawić żądaną temperaturę z dokładnością do stopnia, czego nie da się zrobić ręczną regulacją, ale jeśli masz wyświetlacz, będziesz musiał zająć się zakupem dobrego stabilizatora napięcia.
Biorąc pod uwagę, że podstawowe funkcje lodówek z różnymi metodami sterowania są prawie takie same, wybór modelu dla tego parametru jest całkowicie według własnego uznania.
Rozmrażanie
Zgodnie z tym kryterium lodówki są podzielone na modele z ręcznym rozmrażaniem i automatycznym. Wzmianka o pierwszej opcji tylko podkreśla zalety drugiej, która nie wymaga interwencji człowieka. Odszranianie kondensatu odbywa się automatycznie na tylnej wewnętrznej ścianie komory chłodniczej, w której znajduje się parownik. Woda wpływa do specjalnego rowka na dnie komory chłodniczej i przez specjalny otwór trafia do tacy nad kompresorem, skąd pod wpływem wytwarzanego przez nią ciepła odparowuje.
Dodatkowe funkcje lodówki
Oprócz systemu No Frost, który zapobiega tworzeniu się lodu w komorze chłodziarki, wiele modeli nowoczesnych lodówek posiada szereg dodatkowych funkcji.
Air Shower zapewnia stworzenie i utrzymanie reżimu niskiej temperatury i cyrkulacji powietrza, dzięki czemu następuje rodzaj wentylacji komory chłodniczej.
BioFresh to funkcja pozwalająca na regulację temperatury i poziomu wilgotności w komorze, zapewniając tym samym stworzenie wszelkich niezbędnych warunków do przechowywania różnego rodzaju żywności. Wysoka wilgotność przyczynia się do długotrwałego zachowania świeżości warzyw, owoców, ziół.
Umieszczony na drzwiach wielofunkcyjny wyświetlacz MagicEye wyświetla informacje o pracy lodówki.
Coolmatic zapewnia szybkie wymuszone chłodzenie za pomocą prądów powietrza kierowanych wentylatorem. Po 6 godzinach od aktywacji tej funkcji przywrócona zostaje normalna temperatura.
Ochronę antybakteryjną zapewnia pokrycie ścian i wewnętrznej powierzchni drzwi komory lodówki polimerem na bazie jonów srebra. Ta funkcja jest dostępna w wielu modelach firm Bosch, Siemens i kilku innych producentów.
Crisp Fresh to filtr wbudowany w półkę do przechowywania warzyw i zapewniania im świeżości przez długi czas.
System GlassLight to oświetlenie LED wbudowane w półki, które pozwala szybko odnaleźć się w systemie półek i rozmieścić produkty.
Chłodnica to urządzenie wbudowane w drzwi lodówki do chłodzenia i podgrzewania wody pitnej, składające się ze zbiornika, jednego lub dwóch kranów oraz odwróconej butelki na wodę przymocowanej do góry. W zbiorniku woda w zależności od zadania jest podgrzewana lub schładzana, po czym doprowadzana jest przez kran.
Sygnał dźwiękowy - możliwość sygnalizacji otwartych drzwi lodówki.
System antybakteryjny SilverClean, stworzony przez producentów lodówek Neff, zapobiega osadzaniu się i rozwojowi szkodliwych bakterii. Opiera się na działaniu jonów srebra, które są częścią materiału ścian i wewnętrznej powierzchni drzwi komory chłodniczej. Lodówki wyposażone w system SilverClean nigdy nie będą miały nieprzyjemnego zapachu, a jedzenie będzie trwać dłużej.
Obecność wyjmowanej przegrody między pudełkami, która umożliwia przechowywanie produktów o dużych rozmiarach, nazywana jest inaczej w lodówkach różnych marek. Miele ma VarioRoom, Liebherr ma VarioSpace, AEG ma VarioBox. Producenci wyposażyli zamrażarki w szklane półki i wysuwane pojemniki dla wygodniejszego przechowywania żywności. W razie potrzeby wszystkie te elementy można po prostu usunąć, tworząc w ten sposób wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie dużych produktów.
Funkcja SuperCool zapewnia szybkie i wysokiej jakości chłodzenie powietrzem za pomocą specjalnego wentylatora. Wielokierunkowy przepływ powietrza chłodzi zawartość komory ze wszystkich stron, co jest szczególnie ważne w przypadku produktów, które właśnie zostały umieszczone w lodówce. LG ma tę samą funkcję, zwaną Multi Air Flow.
Tryb SuperFrost pozwala na szybkie zamrożenie dużej ilości żywności w temperaturze -32 ... -38 ° C, co zachowuje ich smak i zapewnia dłuższe przechowywanie. Tryb wyłącza się automatycznie, ponieważ cała ilość żywności jest zamrożona.
Funkcja FrostControl, opracowana przez firmę Liebherr, monitoruje temperaturę w zamrażarce i, jeśli wzrośnie, aktywuje alarm dźwiękowy i wizualny. Wskaźnik FrostControl pozwoli Ci na czas podjąć działania i skorzystać z trybu SuperFrost, jeśli w wyniku przerwy w dostawie prądu żywność zacznie się rozmrażać.
Wolnostojący lub wpuszczany
Ten punkt jest również bardzo ważny. Teraz, gdy sprzęt AGD do zabudowy powoli, ale pewnie wypiera model „ solo ”, kiedy piec zostaje zastąpiony płytą grzewczą i piekarnikiem, kiedy nawet kuchenki mikrofalowe są „ schowane ” w głębi eleganckich szafek, producenci lodówek coraz częściej rozszerzenie produkcji w pełni wbudowanych modeli. Oczywiście są znacznie droższe niż ich oddzielni „ bracia ”, bo wymagania wobec nich są dużo wyższe. Najpierw minimum wibracji, aby drewniane meble nie stały się rodzajem pudła rezonansowego, a buczenie silnika nie było słychać w całej kuchni. Po drugie, izolacja termiczna. Lodówki „ solo ” nie powinny przylegać do mebli i ścian, istnieje specjalny wymóg dotyczący odległości między lodówką a grzejnikiem. W pełni wbudowane modele można umieścić tam, gdzie jest to wygodne dla Ciebie i tylko dla Ciebie.
Na koniec rozważmy czysto estetyczną stronę wyboru lodówki. Wciąż najpopularniejsze są klasyczne białe modele, ale teraz wraz z nimi pojawiają się również kolorowe: żółte, stalowe, drewnopodobne, stal nierdzewna Liebherr CPes 40030. Najbardziej harmonijnie dopasuje się jednak tylko do wnętrza lodówki. jeśli tak, drzwi będą absolutnie tym samym panelem, co elewacje mebli kuchennych. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy kupisz model wbudowany.
Chłodziarki do wina lub stojaki na wino
Koneserzy dobrych win, którzy będą mieli możliwość ich zakupu w dużych ilościach, będą musieli zaopatrzyć się w specjalną jednostkę do przechowywania tego drogocennego trunku. Jak wiadomo, aby wino nie straciło swoich właściwości, konieczne jest zapewnienie nie tylko określonej temperatury, ale także wilgotności. Mając to na uwadze, wielu producentów sprzętu AGD opracowało i uruchomiło produkcję szafek na wino.
Podobnie jak lodówki, „ przechowywanie ” wina różni się od siebie wielkością i możliwościami. Dlatego kwestia wyboru szafki na wino wymaga osobnego rozważenia. Krótko mówiąc, możemy powiedzieć, że zwolennicy niektórych odmian win mogą sobie poradzić z modelami jednotemperaturowymi, ale miłośnicy różnorodności będą musieli zadbać o zakup win wielotemperaturowych. Co więcej, im droższa szafka na wino, tym więcej zawiera możliwości prawidłowego przechowywania szerokiej gamy win - białych i czerwonych, wzmocnionych i musujących. Chłodziarka do wina Miele model KWL 4712 SG ed
Możliwości finansowe
Wybierając lodówkę, nieuchronnie staniesz przed pytaniem finansowym, a mianowicie, ile pieniędzy zostawić w sklepie, aby uzyskać dobry wynik w kuchni. Każdy producent zazwyczaj oferuje różne opcje wyposażenia - od modeli budżetowych po modele luksusowe, więc całkiem możliwe jest znalezienie modelu na swoją kieszeń. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od innych typów sprzętu AGD, lodówkę kupuje się zwykle przez wiele lat: jej wymiary są dość duże, a waga nie pozwala po prostu wyjąć starego i włożyć nowego. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy przy zakupie zaoszczędzić pieniądze, czy też kupić naprawdę dobry model od jednego ze światowej sławy producentów.
Dobrze znana „ etykieta ” lodówki to nie tylko piękny projekt drzwi. To potwierdzenie jakości, znak, że firma odpowiada za swoje towary. Z biegiem czasu wszystko się zmienia, a sprzęt AGD ma nowe funkcje i możliwości. Wiedząc o tym, pospiesz się, aby kupić jeden z najnowocześniejszych modeli lodówek, później nie pożałujesz swojej decyzji. Tak, jednorazowo będziesz musiał zapłacić dużą sumę, ale wtedy będziesz mógł korzystać z zakupu przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, nie martwiąc się o jego naprawę i konieczność wymiany.
Niedrogie modele elitarnych lodówek:
Lodówka do zabudowy Miele K 9414 iF
Wbudowana lodówka Kuppersbusch IKE 247-8
Lodówka Liebherr CP 40030
Jak wybrać markę
Wyodrębnienie z ogólnej masy producentów marki, którą można nazwać najlepszą, niezawodną, ​​być może prestiżową, jest nierealne. Twój gust, a może nawet intuicja podpowie Ci, jak znaleźć odpowiedni model spośród wielu o podobnych funkcjach, ale wykonanych przez różnych producentów. Z reguły każda marka, oprócz standardowych funkcji, oferuje coś własnego, wyjątkowego. Na przykład firma Miele opracowała unikalny system oświetlenia GlassLight, a firma Bosch opracowała i wdrożyła nowy tryb super zamrażania.
Istotna przy wyborze produktu określonej marki jest obecność w Twoim mieście firmowego centrum usługowego. Jednak kupując produkty od poważnych producentów, takich jak Bosch, Siemens, Gaggenau, Miele, Kuppersbusch, Liebherr, Neff czy Zanussi, nie musisz się o to martwić.
Okres użytkowania i gwarancje
Żywotność nowoczesnych lodówek, podlegających wszystkim zasadom działania, wynosi od 10 do 15 lat, a niektórzy producenci, na przykład Miele, mówią o poważniejszym okresie. Doświadczenie pokazuje, że dobre modele trwają znacznie dłużej, a jeśli stają się przestarzałe, to moralnie. Oznacza to, że w wyznaczonym czasie pojawiają się doskonalsze, przemyślane i wyposażone w nowe funkcje lodówki, które nie kolidują ze starymi w pracy, pracy i pracy. Ale pomimo znacznej żywotności gwarancja na urządzenia chłodnicze jest raczej skromna - od 1 do 2 lat, a druga opcja będzie kosztować więcej kupujących.

Jak wybrać lodówkę?
Jak wybrać lodówkę?
Jak wybrać lodówkę?
Jak wybrać lodówkę? Jak wybrać lodówkę? Jak wybrać lodówkę?Home | Articles

December 3, 2022 14:42:57 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting