Jak wybrać kuchenkę mikrofalową?

Każdy określa rolę kuchenki mikrofalowej w życiu codziennym: dla jednych to kolejna modna „ zabawka ”, dla innych niezbędny i niezastąpiony pomocnik w kuchni. Ktoś go kupuje, żeby szybko i bezpiecznie odgrzać jedzenie, komuś całkowicie zastępuje płytę i piekarnik. Rzeczywiście, w nowoczesnej kuchence mikrofalowej można nie tylko rozmrażać jedzenie, gotować zupy, duszone warzywa, ryby, mięso, ale także piec ciasta, gotować kurczaka z apetyczną chrupiącą skórką i inne kulinarne przysmaki. Ważne jest tylko, aby wybrać odpowiedni model, a wtedy koszty nowego sprzętu AGD będą uzasadnione, a jego właściciele zadowoleni.
Mówiąc o wbudowanych urządzeniach gospodarstwa domowego, nawet doświadczeni konsumenci nie zawsze wiedzą, że można je również przypisać kuchence mikrofalowej. W międzyczasie od dawna produkowane są specjalne ramy, za pomocą których różne modele kuchenek mikrofalowych są bezpiecznie mocowane w niszach szafek ściennych, zwalniając w ten sposób miejsce na stołach kuchennych i szafkach nocnych. W ten sposób klient ma do wyboru kuchenkę mikrofalową do zabudowy lub kuchenkę mikrofalową solo.
Co to jest kuchenka mikrofalowa? Najprostsza to szafka z drzwiami zawierająca magnetron. To on generuje same mikrofale lub, w kategoriach naukowych, ultra-wysokie częstotliwości (mikrofale), za pomocą których przeprowadza się obróbkę cieplną produktów. Pod wpływem fal mikrofalowych zawarte w pożywieniu cząsteczki wody zaczynają wibrować, nagrzewając się i ogrzewając wszystko, co je otacza. W ten sposób produkty są gotowane od wewnątrz. Gotowanie mięsa, drobiu czy ryb w kuchence mikrofalowej nie wymaga tłuszczu ani wody, a potrawa zachowuje swoje użyteczne właściwości w jak największym stopniu.
Rodzaje kuchenek mikrofalowych
Wszystkie kuchenki mikrofalowe można podzielić na trzy typy:
kuchenka mikrofalowa;
kuchenki mikrofalowe i grille;
mikrofale, grill i konwekcja.
W każdym modelu pierwszego typu można rozmrażać, gotować i podgrzewać. Ale aby uzyskać bardziej zróżnicowane potrawy, same fale mikrofalowe nie wystarczą, dlatego wiele nowoczesnych modeli kuchenek mikrofalowych jest wyposażonych w grill.
Grill jest dwojakiego rodzaju: element grzejny i kwarc.
Spirala grilla elementu grzejnego znajduje się w górnej części komory roboczej, a niekiedy również na dole. Ta opcja pozwala zapewnić bardziej równomierne podgrzewanie potraw i stworzyć bardzo apetyczną chrupiącą skórkę, której nie można uzyskać w prostej kuchence mikrofalowej. W niektórych modelach grill może zmieniać swoją pozycję z poziomej na pionową. Przy wszystkich zaletach elementu grzejnego grill ma jeszcze jedną rzecz, która tak często okazuje się decydująca przy wyborze kuchenki mikrofalowej: modele z nią kosztują mniej niż podobne wyposażone w kwarc.
W górnej części kuchenki mikrofalowej wbudowany jest grill kwarcowy. Zajmuje mniej miejsca niż element grzejny, co oznacza, że ​​komora robocza mieści większą objętość produktów. Grill kwarcowy jest nieruchomy, szybciej zyskuje moc roboczą i jest znacznie łatwiejszy w utrzymaniu. Oczywiście będziesz musiał za to zapłacić trochę więcej.
Modele z funkcją grilla i konwekcji pozwalają stworzyć najbardziej prawdziwe kulinarne arcydzieła. Można je gotować na pięć różnych sposobów: mikrofalami, grillowaniem, a także łączeniem mikrofal i grillowania, grillowaniem i konwekcją, mikrofalami i konwekcją. Kuchenki konwekcyjne mają element grzejny i wentylator, który rozprowadza powietrze w całej komorze gotowania. Efekt jest taki sam, jak przy pieczeniu potraw w piekarniku, ale jednocześnie powietrze w kuchni nie nagrzewa się, a nawet w ekstremalnych upałach latem proces gotowania nie powoduje niedogodności.
Dobra kuchenka mikrofalowa z grillem i konwekcją, jeśli w domu jest czajnik elektryczny i ekspres do kawy, pozwala całkowicie zrezygnować z płyty i piekarnika. Po co zajmować miejsce nieporęcznego, choć znanego z dzieciństwa, kuchenki, jeśli wszystko - od bulionu po kompot i ciasta - można ugotować w kuchence mikrofalowej? Takie modele, instalowane w małych kawiarniach i kuchniach biurowych, doskonale spełniają swoje zadanie, pozwalając nie tylko podgrzać gotowe potrawy, ale także smażyć kurczaka lub rybę, piec ciasta i robić grzanki.
Komfort wymaga jednak inwestycji przyzwoitej kwoty, a wymiary piekarnika z konwekcją i grillem przewyższają wymiary prostej kuchenki mikrofalowej o tej samej objętości.
Objętość kuchenki mikrofalowej
Na ten parametr należy zwracać nie mniejszą uwagę niż na rodzaj kuchenki mikrofalowej i rodzaj grilla, ponieważ objętość komory roboczej decyduje o tym, ile produktów można załadować i gotować jednocześnie. Kuchenka mikrofalowa o objętości komory roboczej 8,5 litra wystarczy dla jednej osoby, model na 13-19 litrów jest odpowiedni dla dwóch osób, a jeśli twoja rodzina składa się z 3 lub więcej osób, powinieneś skupić się na 23-32 litrach. Ale ta głośność nie jest jeszcze limitem! Dla tych, którzy lubią zapraszać gości i urządzać przyjęcia, wolą piekarnik o pojemności od 38 do 41 litrów, który bez problemu pomieści dużego kurczaka, kaczkę, a nawet gęś, w którym można ugotować pieczone ziemniaki lub duży garnek płużkowy . Należy jednak pamiętać, że wbudowany grill wymaga określonego miejsca, dlatego też zewnętrznie identyczne piekarniki z mikrofalami oraz z mikrofalami i grillem mają inną objętość komory roboczej.
Typ kontroli
Rodzaj sterowania kuchenką mikrofalową w dużej mierze decyduje o tym, jak wygodne będzie jej używanie. Każda z metod oferowanych obecnie przez producentów tego typu sprzętu AGD ma swoje zalety i wady.
Najprostszym i najbardziej niezawodnym jest sterowanie mechaniczne. Dwa obrotowe pokrętła pozwalają ustawić moc urządzenia oraz czas jego pracy Zwykle minutnik jest zaprojektowany na 30-60 minut.
Sterowanie elektroniczne może być przyciskowe lub dotykowe.
Przyciski zapewniają wybór poziomów mocy, czasu gotowania, przełączania na tryb grilla lub konwekcji. Obecnie ten rodzaj sterowania mikrofalami jest uważany za optymalny: jest prosty i dość niezawodny. Czasami obok klawiatury znajduje się pokrętło.
Panel dotykowy jest całkowicie płynny i pozwala na całkowitą automatyzację procesu gotowania. Zwykle za jego pomocą można wstępnie zaprogramować kilka ulubionych przepisów, aw niektórych modelach takie przepisy są już zawarte w programie. Wystarczy wskazać wagę produktów i rodzaj potrawy, którą chcesz otrzymać. Piekarnik sam ustawi wymagany czas, wybierze tryb i na koniec procesu wyda sygnał dźwiękowy.
W przeciwieństwie do przycisków plastikowych, przyciski dotykowe nie mają wyraźnego reliefu i są wyzwalane lekkim dotknięciem.
Dodatkowe funkcje i akcesoria
Jedną z dodatkowych funkcji kuchenki mikrofalowej jest możliwość dostarczania pary, która zapobiega przesuszaniu niektórych potraw podczas gotowania. Dzięki tej funkcji jedzenie gotuje się od dwóch do trzech razy szybciej, zachowując przy tym naturalną konsystencję.
Możliwość wietrzenia komory roboczej można nazwać drobiazgiem, ale bardzo przyjemnym. Zapach ryby lub mięsa z przyprawami usuwa się w ciągu kilku minut, a wkrótce po przygotowaniu gorącej potrawy można włożyć do upieczenia ptysie lub placki.
Wielopoziomowy ruszt na talerze umożliwia jednoczesne podgrzewanie kilku potraw.
Dzięki dwóm rusztom do grillowania można ugotować dwa razy więcej jedzenia w jednej „ sesji ”.
Niektóre piekarniki są wyposażone w funkcję automatycznego ważenia, to znaczy są wyposażone we wbudowaną wagę elektroniczną. W takich modelach nie ma potrzeby wskazywania wagi produktów umieszczonych w komorze roboczej - kuchenka mikrofalowa sama to określi.
Talerz „ Crusty Plate ”, inaczej nazywany „ Crisp ”, umożliwia smażenie na nim potraw jak na patelni. Wykonany jest ze specjalnego metalu i nagrzewa się do 200 ° C.
Zadeklarowana przez producenta funkcja „ Podwójne promieniowanie ” oznacza, że ​​źródło promieniowania jest rozwidlone. Ta separacja przyczynia się do bardziej równomiernego ogrzewania produktów i zwiększa wydajność pieca.
Czasami kuchenki mikrofalowe są wyposażone w tryb interaktywny, w którym nawet dziecko może gotować. Główne pytanie jest podświetlone na wyświetlaczu i wystarczy na nie odpowiedzieć, aby pojawiło się następne. Niektóre modele głosowo powielają komunikaty wyświetlane na tablicy elektronicznej.
Elektroniczna książka kucharska - ta funkcja znacznie ułatwi portfel w momencie zakupu, a życie po tym, jak „ inteligentna ” kuchenka mikrofalowa zostanie dostarczona do domu. Nawet dziecko może gotować za pomocą zbioru przepisów, wystarczy zrozumieć, jak z niego korzystać. Jednak w naszej epoce komputerów dzieci przyjaźnią się z elektroniką znacznie lepiej niż dorośli.
Dekoracja wnętrza aparatu
Wewnętrzna powłoka komory roboczej może być inna.
Emalia jest prawdopodobnie najbardziej powszechna. Dbanie o to jest proste i nie zajmuje dużo czasu: wystarczy wytrzeć ściany kuchenki mikrofalowej wilgotną miękką szmatką.
Powłoka ceramiczna jest prawie niemożliwa do uszkodzenia, przynajmniej przy używaniu piekarnika zgodnie z jego przeznaczeniem, zgodnie z instrukcją. Cząsteczki tłuszczu nie pozostają na nim, a te, które przypadkowo pozostają na ścianach, można łatwo zmyć gąbką lub serwetką.
Komora robocza ze stali nierdzewnej ma atrakcyjny wygląd, wysoką wytrzymałość i jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury przez długi czas. Ale niestety opieka nad nią zajmuje trochę więcej czasu.
Niektóre tanie modele prostych kuchenek mikrofalowych można po prostu pomalować „ emalią ”. Biorąc pod uwagę, że takie piece są częściej używane do podgrzewania gotowej żywności, powłoka ta może trwać dość długo. Ale przy długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury dokładnie to, co powinno stać się z farbą: po prostu się odklei.
Jak wybrać markę
Jak pokazuje doświadczenie zakupów - elektronicznych i całkowicie rzeczywistych - ceny kuchenek mikrofalowych wahają się od 100 do 2200 euro. A jeśli zrozumiała jest pewna różnica w cenie między różnymi typami piekarników - obejmuje koszt grilla, wentylatora konwekcyjnego, wyświetlacza i panelu dotykowego, to kuchenki mikrofalowe z tym samym zestawem funkcji różnych producentów dają do myślenia. Po co płacić na przykład sześćset, skoro to samo można kupić za cztery? To samo, ale nie to. Spróbuj porównać tanie modele produkcyjne z tymi z wyższej półki, w których każdy szczegół jest testowany i debugowany, aby działał idealnie! Może to drobiazg, ale używanie solidnego drogiego sprzętu jest znacznie przyjemniejsze niż jego taniego odpowiednika. W kuchenkach mikrofalowych Miele, Bosch, Siemens, Gaggenau czy Kuppersbusch, przyjemny jest sam dotyk materiału powierzchni, szyby drzwi, przycisków lub pokręteł. Modele tak znanych marek to stylowy design, dostępność dodatkowych funkcji i przyjemnych drobiazgów, a także gwarancja bezbłędnej pracy.
Okres użytkowania i gwarancje
Kuchenki mikrofalowe są zwykle objęte roczną gwarancją producenta, a deklarowana żywotność wynosi od 5 do 8 lat. W wybranych sklepach udzielamy trzyletniej gwarancji na modele renomowanych producentów.
I w końcu
Przy całej różnorodności funkcji nowoczesnej kuchenki mikrofalowej warto pamiętać, że najważniejsze w niej nie jest wbudowany toster, okap lub odbiornik, a nie możliwość samodzielnego dostępu do Internetu, a na pewno nie możliwość „ mówić ”. Mikrofale, grillowanie i konwekcja są tym, czego potrzebujesz do codziennego gotowania lub podgrzewania potraw.
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny to fajna rzecz, ale niezbyt dostosowująca się do „ naszych ” spadków napięcia. Po prostu „ bolesne ” jest wyłączenie prądu, aby zareagować i dotknąć panelu sterowania, więc jeśli jesteś zdeterminowany, aby kupić właśnie taki model, uważaj na zakup stabilizatora. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał za nią zapłacić od 70 do 200 jednostek konwencjonalnych.
Nie ma znaczenia, którą kuchenkę mikrofalową zdecydujesz się wybrać: do zabudowy czy solo, z pełną gamą funkcji czy najprostszą, najważniejsze jest to, że spełnia wszystkie Twoje wymagania i staje się prawdziwym pomocnikiem w kuchni oraz nie piękne drogie meble. W tym artykule omówiliśmy główne parametry wyboru kuchenki mikrofalowej. I tylko Ty możesz określić żądany kolor i kształt.

Jak wybrać kuchenkę mikrofalową?
Jak wybrać kuchenkę mikrofalową?
Jak wybrać kuchenkę mikrofalową?
Jak wybrać kuchenkę mikrofalową? Jak wybrać kuchenkę mikrofalową? Jak wybrać kuchenkę mikrofalową?Home | Articles

December 3, 2022 04:25:31 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting