Jak wybrać klimatyzator?

Latem klimatyzator działa jak „ magiczna różdżka ”, tworząc przyjemny chłód w domu, biurze, sklepie.
A kiedy już zdecydowałeś o typie klimatyzatora (poprzedni artykuł „ Rodzaje klimatyzatorów - który wybrać? ” Pomoże Ci w tym), pora zastanowić się nad charakterystyką techniczną, aby wybrać najlepszą opcję dla Ciebie.
Pobór mocy przez klimatyzator
Zużycie energii jest często mylone z mocą chłodzenia. W rzeczywistości moc pobierana przez klimatyzator jest około 3 razy mniejsza niż moc chłodzenia, czyli klimatyzator o mocy 2,5 kW zużywa tylko około 800 W - mniej niż żelazko czy czajnik elektryczny. Dlatego domowe klimatyzatory z reguły można podłączać do zwykłego gniazdka bez obawy o „ wybicie ” wtyczki. Nie ma tu paradoksu, ponieważ klimatyzator to maszyna chłodnicza, która nie „ produkuje ” chłodu, ale przenosi je z ulicy do pomieszczenia.
Stosunek mocy chłodniczej do poboru mocy jest głównym wskaźnikiem efektywności energetycznej klimatyzatora, co w katalogach technicznych jest wskazywane przez ERR (Energy Efficiency Ratio). Kolejny parametr - COP (Coefficient of Performance - współczynnik cieplny) jest równy stosunkowi mocy grzewczej do poboru mocy. ERR systemów mieszkaniowych typu split zazwyczaj waha się od 2,5 do 3,5, a współczynnik COP waha się od 2,8 do 4,0. Zauważysz, że COP jest wyższy niż ERR. Wynika to z faktu, że podczas pracy sprężarka nagrzewa się i przekazuje freonowi dodatkowe ciepło. Dlatego klimatyzatory zawsze generują więcej ciepła niż zimna. Fakt ten jest często wykorzystywany przez pozbawionych skrupułów producentów, wskazując w reklamach na potwierdzenie wysokiej efektywności energetycznej ich klimatyzatorów, zamiast współczynnika ERR, współczynnik COP. Istnieje siedem kategorii efektywności energetycznej urządzeń gospodarstwa domowego, oznaczonych literami od A (najlepsza) do G (najgorsza). Klimatyzatory kategorii A mają COP> 3,6 i ERR> 3,2, a kategorię G - COP <2,4 i ERR <2,2.
Należy zauważyć, że pobór mocy i wydajność chłodzenia są zwykle mierzone zgodnie z ISO 5151 (temperatura wewnętrzna 27 ° C, temperatura zewnętrzna 35 ° C). Gdy te warunki ulegną zmianie, moc i wydajność klimatyzatora będą niższe (na przykład przy temperaturze powietrza zewnętrznego równej minus 20 ° C moc klimatyzatora będzie wynosić tylko 30% wartości nominalnej).
Klimatyzator „ ciepły ” lub możliwość dogrzania powietrza
Są klimatyzatory, które tylko chłodzą powietrze, zwane tylko zimnymi, oraz klimatyzatory z możliwością ogrzewania powietrza, zwane ciepło-zimno, pompa ciepła, klimatyzator rewersyjny lub po prostu klimatyzator „ ciepły ” . Modele z możliwością ogrzewania powietrza są droższe, ale poza sezonem (jesień i wiosna) mogą wymienić grzejnik.
Nazwa pompy ciepła nie jest przypadkowa. Pokazuje, że klimatyzator ogrzewa powietrze nie za pomocą wężownicy elektrycznej lub elementu grzejnego, jak nagrzewnica elektryczna, ale ciepłem pobieranym z powietrza zewnętrznego (ciepło jest pompowane z ulicy do pomieszczenia). Tak więc w trybie ogrzewania zachodzi ten sam proces, co w trybie chłodzenia, tylko jednostki zewnętrzne i wewnętrzne klimatyzatora wydają się być zamienione. Odpowiednio, w trybie grzania, podobnie jak w trybie chłodzenia, pobór mocy jest 3 - 4 razy mniejszy niż moc grzania, czyli klimatyzator wydziela 3 - 4 kW ciepła na 1 kW zużytej energii. Należy pamiętać, że wszystkie klimatyzatory z pompą ciepła mogą skutecznie działać tylko przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, więc nie można ogrzewać się klimatyzatorem zimą!
Poziom hałasu klimatyzatora
Jeśli zamierzasz zainstalować klimatyzator w sypialni lub jeśli obok jednostki zewnętrznej znajduje się okno sąsiada, należy zwrócić uwagę na poziom hałasu zakupionego klimatyzatora. Poziom hałasu mierzony jest w decybelach (dB) - jednostce względnej, która pokazuje, ile razy jeden dźwięk jest głośniejszy od drugiego. Próg słyszalności przyjmuje się jako 0 dB (zwróć uwagę, że dźwięki o poziomie poniżej 25 dB w rzeczywistości nie są słyszalne). Poziom szeptu wynosi 25 - 30 dB, hałas w pomieszczeniu biurowym, podobnie jak głośność normalnej rozmowy, odpowiada 35 - 45 dB, a hałas ruchliwej ulicy lub głośnej rozmowy 50 - 70 dB.
W przypadku większości klimatyzatorów domowych poziom hałasu jednostki wewnętrznej mieści się w przedziale 26 - 36 dB, a jednostki zewnętrznej - 38 - 54 dB. Można zauważyć, że hałas pracującej jednostki wewnętrznej nie przekracza poziomu hałasu w pomieszczeniu biurowym. Dlatego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu klimatyzatora, jeśli planujesz zainstalować go w cichym pomieszczeniu (sypialnia, gabinet itp.).
Wydawałoby się, że teraz wystarczy wybrać klimatyzator o najniższym poziomie hałasu, a komfort jest gwarantowany. Ale nie wszystko jest takie proste: może się okazać, że klimatyzator z poziomem hałasu 26 dB w praktyce będzie pracował głośniej niż klimatyzator z poziomem 32 dB. Co więcej, nie ma tu oszustwa, a wszystkie pomiary zostały przeprowadzone poprawnie. To jest ta rzecz. Każdy klimatyzator może pracować w kilkudziesięciu trybach, a każdy tryb ma swój własny poziom hałasu. Ponieważ głównym źródłem hałasu w jednostce wewnętrznej jest przepływ powietrza przez wentylator, chłodnicę i żaluzje rozprowadzające, logiczne jest, aby mierzyć poziom hałasu przy najniższej prędkości wentylatora, a nawet zmniejszać tę prędkość.
Problem w tym, że w tym trybie klimatyzator nie dostarczy deklarowanej mocy iw czasie upałów albo automatycznie przełączy się na wyższą prędkość (ze zwiększonym hałasem) lub nie będzie w stanie utrzymać zadanej temperatury. W pełnym opisie klimatyzatora z reguły podany jest poziom hałasu dla wszystkich trybów pracy wentylatora lub przynajmniej wartości maksymalne i minimalne. Jednocześnie typowy poziom hałasu jednostki wewnętrznej klimatyzatora elite wynosi 27 - 31 - 34 dB dla wentylatora o trzech prędkościach. W broszurze reklamowej można podać tylko najmniejszą wartość 27 dB, a nie poprawną maksymalną wartość hałasu 34 dB.
Należy zaznaczyć, że klimatyzatory mogą być źródłem nie tylko jednostajnego hałasu generowanego przez przepływ powietrza, ale także innych dźwięków - trzaskania, syczenia, bulgotania, klikania. Zwykle odgłosy te są zauważalne tylko w całkowitej ciszy, ale mogą zakłócać spokojny sen, ponieważ nagle pojawiające się dźwięki są znacznie bardziej irytujące niż monotonne dźwięki. Te dźwięki mają inny charakter. Pękanie występuje, gdy plastikowe części obudowy rozszerzają się i kurczą, spowodowane zmianami temperatury. Freon może bulgotać i syczeć, gdy sprężarka jest włączana i wyłączana. Kliknięcia pojawiają się podczas przełączania przekaźników sterujących pracą wentylatora, sprężarki i innych elementów klimatyzatora. Spośród wszystkich tych odgłosów pękanie obudowy jest najbardziej niewygodne - takie dźwięki potrafią nawet obudzić w środku nocy. „ Trzeszczącą ” jednostkę wewnętrzną można rozpoznać po tanim plastiku, który wyglądem i dotykiem znacznie różni się od plastiku, z którego wykonane są klimatyzatory elitarnej grupy.
Jeśli naprawdę potrzebujesz „ cichego ” klimatyzatora, przed zakupem możesz poradzić, aby ominąć kilka firm, które mają salony z działającymi modelami klimatyzatorów, dotknąć jednostek wewnętrznych, posłuchać, jak pracują w różnych trybach. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej „ zaawansowane ” i najdroższe klimatyzatory są jednocześnie najcichszymi.
Kilka słów o jednostce zewnętrznej. Gdy okna są zamknięte, w przeciwnym razie nie można obsługiwać klimatyzatora, hałas jednostki zewnętrznej jest praktycznie niesłyszalny. Ale ten hałas jest wyraźnie słyszalny dla twoich sąsiadów, jeśli sami nie mają klimatyzacji i wszystkie okna są otwarte. Chociaż hałas jednostki zewnętrznej sprawnego klimatyzatora domowego nigdy nie przekracza poziomu dozwolonego dla obszaru mieszkalnego, hałas ten może nadal bardzo przeszkadzać mieszkańcom, szczególnie w nocy. Należy pamiętać, że różnica w poziomie hałasu jednostek zewnętrznych klimatyzatorów z górnej i dolnej grupy cenowej jest znacznie większa niż różnica w poziomie hałasu jednostek wewnętrznych.
Systemy ochrony klimatyzatorów
Jeśli funkcje konsumenckie wszystkich klimatyzatorów są takie same, funkcje ochrony przed niewłaściwym działaniem lub niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, wręcz przeciwnie, różnią się znacznie. Kompletny system monitorowania stanu klimatyzacji zwiększa jego koszt o 20 - 30%. Jednocześnie jest mało prawdopodobne, aby można było skutecznie reklamować, powiedzmy, obecność przełącznika niskiego ciśnienia, a zatem nie będzie możliwe szybkie uzyskanie zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Dlatego w klimatyzatorach „ budżetowych ” praktycznie nie ma systemów ochrony. Nawet w pierwszej grupie wiele klimatyzatorów ma tylko częściową ochronę przed niewłaściwym użyciem.
Główne systemy sterowania i ochrony:
Uruchom ponownie. Ta funkcja umożliwia włączenie klimatyzatora po awarii zasilania. Ponadto klimatyzator włączy się w tym samym trybie w jakim pracował przed awarią. Ta najprostsza funkcja jest realizowana na poziomie oprogramowania sprzętowego i dlatego jest obecna w prawie wszystkich klimatyzatorach.
Monitorowanie stanu filtrów. Jeśli filtry jednostki wewnętrznej klimatyzatora nie zostaną wyczyszczone, to za kilka miesięcy będzie się na nich gromadzić taka warstwa kurzu, że wydajność klimatyzatora kilkakrotnie spadnie. W rezultacie normalna praca układu chłodniczego zostanie zakłócona, a do wlotu sprężarki będzie dostarczany ciekły freon zamiast freonu gazowego, co najprawdopodobniej doprowadzi do zablokowania sprężarki. Ale nawet jeśli sprężarka nie ulegnie awarii, z czasem kurz przylgnie do płyt chłodnicy jednostki wewnętrznej, dostanie się do kanalizacji, a jednostka wewnętrzna będzie musiała zostać zabrana do centrum serwisowego. Oznacza to, że konsekwencje działania klimatyzatora z brudnymi filtrami mogą być najpoważniejsze. Aby zabezpieczyć się przed tymi konsekwencjami, w klimatyzator wbudowany jest system kontroli czystości filtra - gdy filtry są zabrudzone, zapala się odpowiedni wskaźnik.
Kontrola wycieku freonu. W każdym układzie typu split ilość freonu zmniejsza się w czasie z powodu znormalizowanego wycieku. Nie jest to niebezpieczne dla człowieka, ponieważ freon jest gazem obojętnym, ale klimatyzator bez tankowania może „ żyć ” tylko 2 - 3 lata. Faktem jest, że sprężarka klimatyzatora jest chłodzona freonem, a jeśli jest niewystarczająca, może się przegrzać i ulec awarii. Wcześniej wyłącznik niskiego ciśnienia służył do wyłączania sprężarki w przypadku braku freonu - gdy ciśnienie w układzie spadło, przekaźnik ten wyłączał sprężarkę. Obecnie większość producentów przechodzi na elektroniczne systemy sterowania, które mierzą temperaturę w kluczowych punktach układu i / lub prąd sprężarki i na podstawie tych danych obliczane są wszystkie parametry pracy układu chłodniczego, w tym ciśnienie freonu.
Zabezpieczenie nadprądowe. Szereg usterek układu chłodniczego można zidentyfikować na podstawie prądu sprężarki. Zmniejszony prąd wskazuje, że sprężarka pracuje bez obciążenia - co oznacza, że ​​doszło do wycieku freonu. Zwiększony prąd sygnalizuje, że na wejście sprężarki nie jest dostarczany gaz, ale ciekły freon, co może być spowodowane albo zbyt niską temperaturą zewnętrzną, albo zabrudzonymi filtrami jednostki wewnętrznej. W ten sposób czujnik prądu sprężarki może znacznie poprawić niezawodność klimatyzatora.
Automatyczne rozmrażanie. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz spadnie poniżej + 5 ° C, jednostka zewnętrzna klimatyzatora może zostać pokryta warstwą szronu lub lodu, co doprowadzi do pogorszenia wymiany ciepła, a czasem nawet do awarii wentylatora od uderzenia ostrzy na lodzie. Cokolwiek się stanie, układ sterowania klimatyzatorem monitoruje warunki jego pracy i, jeśli istnieje ryzyko oblodzenia, okresowo włącza system automatycznego rozmrażania (klimatyzator działa przez 5-10 minut w trybie chłodzenia bez włączania jednostki wewnętrznej) wentylatora jednostki, podczas gdy wymiennik ciepła jednostki zewnętrznej nagrzewa się i rozmraża) ...
Ochrona przed niską temperaturą. Kategorycznie nie zaleca się włączania niedostosowanego klimatyzatora przy ujemnych temperaturach zewnętrznych. Aby zapobiec awariom, niektóre modele klimatyzatorów wyłączają się automatycznie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej określonego poziomu (zwykle minus 5–10 ° C).
Oczywiście ochrona klimatyzatora nie ogranicza się do wymienionych systemów, ale rozważaliśmy te systemy, których obecność jest bardzo pożądana, aby klimatyzator zadbał o Ciebie, a nie o klimatyzator. .
Odległość między jednostkami zewnętrznymi i wewnętrznymi klimatyzatora
Odległość między urządzeniami ma ogromne znaczenie zarówno dla kosztów instalacji klimatyzatora, jak i dla jego żywotności. Odległość ta zależy od długości komunikacji między jednostkami - miedzianych rur i kabli. Standardowa instalacja obejmuje zwykle 5-metrowy tor - w większości przypadków to wystarczy. Zasadniczo maksymalna długość toru dla domowych klimatyzatorów wynosi 15 - 20 metrów, jednak z wielu powodów nie zaleca się stosowania toru o takiej długości. Po pierwsze, koszt instalacji klimatyzatora znacznie wzrasta - o 15-20 dolarów za każdy dodatkowy metr komunikacji, a jeśli wymagana jest kanalizacja ściany, wówczas całkowity koszt każdego dodatkowego metra może wzrosnąć do 40-50 dolarów. Po drugie, wraz ze wzrostem długości trasy moc klimatyzatora maleje, a obciążenie kompresora wzrasta.
Jeśli konieczne jest użycie toru dłuższego niż 15-20 metrów, na przykład podczas umieszczania jednostki zewnętrznej na dachu budynku, będziesz musiał użyć nie klimatyzatora domowego, ale systemu półprzemysłowego. Tak więc systemy VRV pozwalają na rozstawienie bloków co 100 metrów z różnicą wysokości 50 metrów, ale koszt takich systemów jest znacznie wyższy.
Wpływ temperatury na pracę klimatyzatora
Odpowiednio dobrany klimatyzator jest w stanie zapewnić i utrzymać w pomieszczeniu komfortową temperaturę powietrza - zwykle od +18 ° C do +28 ° C. Trudniej jest przy temperaturze zewnętrznej. W przypadku trybu chłodzenia: dolna granica wynosi od -5 ° C do +18 ° C dla różnych modeli, górna granica wynosi około +43 ° C.Dla trybu ogrzewania: dolna granica wynosi od -5 ° C do +5 ° C dla różnych modeli górny wynosi około +21 ° C.Duże rozrzuty w dolnej granicy temperatury tłumaczy się tym, że dla zapewnienia normalnej pracy klimatyzatora w szerokim zakresie temperatur konieczne jest zainstalowanie dodatkowych czujników komplikuje obwód klimatyzatora, a to zwiększa jego koszt. Jeśli planujesz włączyć klimatyzator w celu chłodzenia, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa niż +15 ° C, radzimy zwrócić uwagę na zakres roboczy wybranego modelu. Zakres temperatur pracy jest zawsze wskazany w katalogach technicznych lub w instrukcji obsługi. Praca klimatyzatora przy temperaturze poniżej dopuszczalnej prowadzi do niestabilnej pracy i zamarznięcia chłodnicy jednostki wewnętrznej, w wyniku czego z klimatyzatora może kapać woda.
Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej -5 ° C, zdecydowanie nie zaleca się włączania klimatyzatora. W niskich temperaturach zmieniają się właściwości fizyczne freonu i oleju sprężarkowego. W rezultacie podczas rozruchu zimna sprężarka może się zaciąć i będzie musiała zostać wymieniona. Ale nawet w przypadku udanego rozruchu zużycie sprężarki będzie znacznie większe niż dopuszczalne. Dlatego eksploatacja klimatyzatora zimą nieuchronnie doprowadzi do awarii sprężarki w ciągu 2-3 lat. Ponadto w niskich temperaturach otwór spustowy węża spustowego zamarza, a podczas pracy w celu chłodzenia cały kondensat zaczyna spływać do pomieszczenia.
Jednak nie wszystko jest złe. Wielu producentów posiada klimatyzatory przystosowane do warunków zimowych.
Podsumowując, oto kilka małych praktycznych zaleceń:
Moc klimatyzatora jest określana na podstawie obliczeń i nie zależy od naszych pragnień i preferencji. Próba zaoszczędzenia pieniędzy i zakupu klimatyzatora o mniejszej mocy może być uzasadniona jedynie niewielkim (10-15%) odchyleniem od obliczonej wartości.
Decydując się na klimatyzator z możliwością ogrzewania powietrza i wydając dodatkowe 100 - 150 $, można ogrzać się jesienią i wiosną, oszczędzając 65% energii elektrycznej. Pamiętaj jednak, że za te same pieniądze można kupić dobry grzejnik, który będzie w stanie ogrzewać nawet zimą. Według statystyk, klimatyzatory „ ciepłe ” kupuje się kilkakrotnie częściej niż klimatyzatory „ zimne ”.
Klimatyzator na bezpiecznym dla ozonu freonie ma cenę o 10-15% wyższą w porównaniu do podobnego modelu na freonie R-22, a koszt instalacji takiego klimatyzatora wzrasta o 20-30%. Jednocześnie zastosowanie bezpiecznego dla warstwy ozonowej freonu w żaden sposób nie wpływa na właściwości użytkowe klimatyzatora.
Klimatyzator inwerterowy oszczędza do 30% energii elektrycznej, dokładniej utrzymuje ustawioną temperaturę i wytwarza mniej hałasu. Jednocześnie jest znacznie trudniejszy w produkcji. Dlatego nie zalecamy kupowania falowników „ popularnych ” marek. Lepiej jest kupić zwykły klimatyzator z pierwszej lub drugiej grupy za te same pieniądze - będzie bardziej niezawodny.
Ponieważ w klimatyzatorach domowych nie ma możliwości wentylacji powietrza, niezbędny jest system wentylacji nawiewnej, aby stworzyć komfortowe warunki w klimatyzowanych pomieszczeniach. W przeciwnym razie będziesz musiał okresowo otwierać okno, aby przewietrzyć pomieszczenie.
Funkcje konsumenckie wszystkich klimatyzatorów są w przybliżeniu takie same, dlatego przy wyborze klimatyzatora lepiej zwrócić uwagę na jego niezawodność i obecność systemów ochrony przed nieprawidłową pracą i niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.
Nowoczesne klimatyzatory domowe mają na tyle niski poziom hałasu, że w większości przypadków nie zwracają uwagi na ten parametr.
Ograniczenia zakresu temperatur powietrza zewnętrznego, nieodłączne od wszystkich niedrogich klimatyzatorów, nie odgrywają dużej roli w warunkach domowych, ponieważ w trybie chłodzenia klimatyzator jest używany tylko wtedy, gdy temperatura za oknem przekracza 20 ° C. potrzebujesz stabilnej pracy klimatyzatora w szerokim zakresie temperatur, wtedy lepiej wybrać model specjalnie dostosowany do warunków zimowych.
Planując rozmieszczenie jednostek z podzielonym systemem, staraj się zminimalizować długość komunikacji między jednostkami. W typowej wersji instalacji klimatyzatora (jednostka zewnętrzna pod oknem, jednostka wewnętrzna przy oknie) długość trasy nie przekracza 5 metrów. Jeśli długość toru przekracza 7 metrów, nie zaleca się stosowania klimatyzatorów „ budżetowych ” .

Jak wybrać klimatyzator?
Jak wybrać klimatyzator?
Jak wybrać klimatyzator?
Jak wybrać klimatyzator? Jak wybrać klimatyzator? Jak wybrać klimatyzator?Home | Articles

December 3, 2022 18:56:53 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting