Jak podłączyć telewizor do komputera

Żywe kolory i szerokie ekrany nowych telewizorów cyfrowych robią żywe, mocne wrażenie. Dlatego prędzej czy później każdy widz ma pytanie: czy można wykorzystać wszystkie zalety telewizji podczas pracy z komputerem? Mogą!...
Kompatybilność krzyżowa jest bardzo popularna wśród koneserów wysokiej jakości elektroniki. Aparat jest bezpośrednio podłączony do drukarki, odtwarzacz Flash do telefonu, telefon do PDA, a wszystko to jest kompatybilne z komputerem osobistym. Nic dziwnego, że sam komputer to system różnych wtyczek. Dlatego możliwość korzystania z telewizora zamiast monitora to całkowicie logiczna decyzja.
Oprogramowanie i narzędzia sprzętowe zapewniające tę kompatybilność istnieją od dawna. Nowoczesne możliwości kart graficznych pozwalają w niektórych przypadkach na podłączenie więcej niż jednego wyświetlacza do komputera. Oczywiście najczęściej karta graficzna obsługuje wersję „lekką” - podczas pracy monitora alternatywnego główny jest wyłączony, ale nie jest to rzadkością w systemach z dwoma lub więcej działającymi jednocześnie „ekranami”.
Interfejsy
Istnieje wiele opcji podłączenia telewizora do komputera, zarówno w przypadku szerokoekranowych modeli cyfrowych, jak i skromnych telewizorów analogowych:
RCA (A / V dla wtyków RCA)
To uniwersalne złącze można znaleźć na prawie każdej karcie graficznej. Dzięki niemu można podłączyć komputer do większości telewizorów analogowych i wielu cyfrowych. Jakość obrazu po podłączeniu do RCA jest najskromniejsza, jego główną zaletą jest masywność.
S-Video
Wyjście jest dostępne na wielu kartach graficznych. Zapewnia transmisję na trzech kanałach - jednym dla luminancji i dwóch dla chrominancji. Jakość obrazu jest znacznie wyższa niż w przypadku korzystania z RCA.
DVI - HDMI
Nowoczesne cyfrowe interfejsy transmisji wideo. Są bardzo podobne, ale przez HDMI dodatkowo przesyłany jest dźwięk (do 8 kanałów), podczas gdy przy DVI jest osobny kabel audio. Interfejsy są ze sobą kompatybilne bez specjalnych konwerterów, wyłącznie poprzez kabel adaptera, oba obsługują HDCP (High Definition Content Protection) - zabezpieczenie przed nieautoryzowanym nagrywaniem treści chronionych prawem autorskim. Dlatego stanowią potencjalne zagrożenie dla postępowych użytkowników. Niemniej jednak interfejsy są dość powszechne w kartach graficznych. Wiele kart jest już dziś wyposażonych w DVI, według niektórych raportów niedawno pojawiły się karty oparte na GeForce 7600 GT, a także rodzina Radeon z wyjściami HDMI.
VGA (D-Sub)
Jeden z rodzajów połączeń RGB, najczęściej używany do podłączenia monitora do komputera. Wiele nowoczesnych telewizorów cyfrowych jest wyposażonych w złącze RGB. Jednak nazwa nie oznacza, że ​​dane wyjściowe obsługują tylko rozdzielczość VGA. Połączenie jest odpowiednie dla rozdzielczości SVGA, QXGA, UXGA itd. Być może obsługiwana jest najwyższa jakość obrazu.
W przypadku, gdy wyjścia na karcie graficznej komputera nie odpowiadają złączom telewizora, stosuje się różne dodatkowe urządzenia, które zapewniają pełną kompatybilność i modulację sygnału, jeśli nie robi tego karta graficzna, nie tylko w rozdzielczości, ale także częstotliwości itp. Czasami urządzenia są dość drogie, ale w niektórych przypadkach, szczególnie w przypadku telewizorów analogowych, są po prostu konieczne.
Telewizory analogowe
Możliwości telewizorów analogowych są nieco ograniczone. Przeznaczone są do długotrwałych systemów kolorystycznych. Standard NTSC obsługuje maksymalną rozdzielczość 525 linii, PAL i SECAM - 625, a rzeczywista rozdzielczość jest jeszcze niższa. W rezultacie telewizor analogowy zwykle nie może zapewnić rozdzielczości komputera wyższej niż 640x480, na współczesne potrzeby ma bardzo skromne możliwości.
Deklarowana częstotliwość telewizorów analogowych to 50 i 100 Hz, w rzeczywistości nikt nigdy nie osiągnął tych wskaźników. Warto wiedzieć, że wygodna praca przed zwykłym monitorem komputera jest możliwa przy wartościach 70-80 Hz.
Ponadto wszystkie telewizory analogowe wykorzystują tzw. skanowanie z przeplotem (ramka jest sekwencyjnie tworzona z dwóch półramek z nieparzystych i parzystych linii). Na monitorach - skanowanie progresywne. Jednak niektórzy koneserzy uważają przeplot za optymalny do oglądania filmów, grania w gry itp. - scen z dużą ilością ruchu.
Optymalnymi interfejsami do „bezpośredniego” podłączenia telewizora do komputera są analogowe RCA i S-Video. Za pomocą specjalnych konwerterów można również zapewnić kompatybilność złączy telewizora z wyjściem VGA komputera karty graficznej. W takim przypadku sygnał w naturalny sposób traci swoją jakość.
A jednak telewizory analogowe zdołały zająć silną pozycję w walce o popyt na pracę z komputerami PC. Materiały tekstowe na ekranie wyświetlane są raczej niewyraźnie i rozmyte, ale do oglądania filmów to dodatkowy plus. „Rozmyty” obraz pozwala wygładzić artefakty związane z programowym przetwarzaniem cyfrowych klipów wideo. Ponadto telewizor analogowy to niedrogie urządzenie do prezentacji budżetowych.
Telewizory cyfrowe
Telewizory LCD, plazmowe i projekcyjne są zwykle już wyposażone w bezpośrednie wejście VGA dla komputera. Najnowsze modele zostały pierwotnie stworzone z myślą o HDTV - telewizji wysokiej rozdzielczości, łatwo integrują się z komputerami o wysokiej rozdzielczości. Ostatnio są one początkowo wykonywane w wersji kompatybilnej z komputerem (telewizor / monitor komputera).
Panele LCD, które odziedziczyły technologię po monitorach, mają bardzo wysokiej jakości wskaźniki. Krawędź telewizora / monitora jest w nich prawie nie do odróżnienia. Telewizory LCD zajmują mało miejsca i dobrze współpracują ze statycznymi obrazami. Pod tym względem przewyższają „plazmę”.
Chociaż kolory w telewizorach plazmowych są często jaśniejsze i bardziej „żywe” niż na ekranach LCD, wewnętrzna powłoka fosforowa „plazmy” „wypala się”, gdy nieruchomy „obraz” jest oglądany przez długi czas. Chociaż dzięki najnowszym osiągnięciom problem ten stracił już swoją dawną dotkliwość, nadal występuje.
Telewizory projekcyjne nie zawsze wyświetlają kolory z wystarczającą jasnością, zwłaszcza poziom czerni, ale są liderami w rozmiarach ekranu, które nie zostały jeszcze osiągnięte przez inne technologie.
We wszystkich tych przypadkach preferowane jest połączenie VGA lub cyfrowe połączenie DVI-HDMI komputera i telewizora. Pokazują najlepsze wyniki. Korespondencję rozdzielczości sygnału / obrazu w telewizorze zapewnia wbudowany tuner lub karta graficzna PC.
Większość cyfrowych telewizorów HDTV ma duży ekran, wysokiej jakości odtwarzanie wideo w szerokim formacie, wspaniałe prezentacje i pełnowartościowe gry komputerowe 3D. Panele numeryczne z łatwością wyświetlają tekst i małą grafikę w razie potrzeby.
W ten sposób telewizory zdołały zachować swoją przydatność nawet w „grze na obcym boisku”. Duże ekrany pozwalają im sprostać wielu zadaniom, które są trudne dla konwencjonalnych monitorów. Jest prawdopodobne, że wraz z rozwojem technologii przemysłowych te dwa typy urządzeń zostaną połączone w jeden blok multimedialny nadający się do użytku w dowolnym środowisku cyfrowym.

Jak podłączyć telewizor do komputera
Jak podłączyć telewizor do komputera
Jak podłączyć telewizor do komputera
Jak podłączyć telewizor do komputera Jak podłączyć telewizor do komputera Jak podłączyć telewizor do komputeraHome | Articles

December 3, 2022 16:54:50 +0200 GMT
0.008 sec.

Free Web Hosting