Jak działa telewizor LCD

Konkurencja między telewizorami jest bardzo duża. Jednym z faktycznych wymagań jest zdolność przetwarzania sygnałów cyfrowych. Ze względu na specyfikę swojego pochodzenia telewizory LCD mają początkowo szereg poważnych zalet.
We współczesnym świecie człowiek w dużej mierze polega na licznych „asystentach” technicznych - samochodach, komputerach, systemach GPS, telefonach komórkowych i innej elektronice. LCD - technologia udowodniła swoją przydatność we wszystkich sferach działalności człowieka. Trudno sobie wyobrazić coś zaawansowanego technologicznie bez informacyjnego wyświetlacza LCD, wygodnego do monitorowania pracy dowolnego urządzenia. Każdego dnia technologia LCD znajduje się w nowych obszarach zastosowań. Nic dziwnego, że podbił rynek IT i ostatecznie zrewolucjonizował produkcję telewizyjną.
Telewizory LCD to płaskie, stylowe urządzenia, które każdego dnia cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Zasada działania
„Ciekłe” kryształy zostały odkryte w 1888 roku przez austriackiego botanika. W różnych warunkach mają różny stopień przezroczystości. W latach 60. ubiegłego wieku naukowcom udało się stworzyć pierwsze eksperymentalne modele ekranów ciekłokrystalicznych, ale pracowały one zbyt niestabilnie, aby wycofać je z produkcji. Dopiero stosunkowo niedawno deweloperzy osiągnęli zadowalające wyniki.
W nowoczesnych telewizorach najczęściej stosowana jest technologia TFT LCD - wyświetlacz ciekłokrystaliczny na tranzystorach cienkowarstwowych. Składa się z dwóch arkuszy polaryzowanego materiału przypominającego szkło, z których jeden jest pokryty folią TFT. Film zawiera kryształy, tyle kryształów - tyle samo pikseli. Tranzystory cienkowarstwowe regulują przepływ prądu, powodując zmianę i deformację kryształów, zapewniając przezroczystość / nieprzezroczystość.
Same kryształy nie świecą, więc za wyświetlaczem znajduje się świetlówka. Wyświetlacz i lampę oddziela biały ekran, który równomiernie rozprowadza światło.
Do uzyskania kolorowego obrazu używany jest specjalny filtr. Dodaje kolory czerwony, zielony i niebieski. Każdy inny kolor można stworzyć, łącząc je. Ponieważ piksele są bardzo małe, widz widzi „pełny” obraz.
Ze względu na specyfikę technologii LCD ekran nie emituje promieniowania.
Obrazek
Przekątna ekranu w telewizorach LCD sięga 50 cali, aw niektórych modelach nawet więcej. Do tej pory producenci nie byli w stanie całkowicie rozwiązać problemu rosnących rozmiarów. Każdy dodany piksel wymaga dodania trzech tranzystorów; w modelach powyżej 37 cali rozsył światła jest problematyczny. Na szczęście czołowym producentom udało się w dużym stopniu rozwiązać ten problem. Sony, Samsung, Sharp, LG - to marki, pod którymi sprzedawane są wysokiej jakości telewizory LCD o dużej przekątnej.
Współczynnik proporcji niektórych modeli to 16: 9, ten format najlepiej nadaje się do oglądania DVD i HDTV, jednak wiele modeli zachowuje tradycyjny format 4: 3, który jest nadal obsługiwany przez większość kanałów telewizyjnych. Rozbieżność między sygnałem a formatami telewizyjnymi jest zwykle kompensowana przez różne algorytmy.
Obraz na telewizorze LCD jest zwykle znacznie jaśniejszy i bardziej kontrastowy niż na konwencjonalnym kineskopie. Daje dobry „obraz” w każdym świetle. Ani światło dzienne, ani sztuczne nie mogą zakłócać jego prawidłowego działania.
Możesz oglądać telewizję z dowolnej pozycji, ponieważ kąt widzenia wynosi zwykle od 160 stopni, w najnowszych modelach nawet do 178 stopni. Wcześniej uważano, że „plazma” ma najlepszy kąt widzenia, jednak odpowiednie wskaźniki obu technologii są prawie równe. Z reguły na kąt widzenia nie mniej ważny jest wpływ „ziarnistość” ekranu, tzw. „wielkość plamki” - najlepiej mniej niż 0,28 mm.
Jedną z najważniejszych cech LCD jest czas reakcji - im mniej, tym lepiej (pokazuje, jak szybko zmienia się przezroczystość pojedynczego piksela bez utraty jakości obrazu). Czas odpowiedzi mierzony jest w milisekundach, optymalny wskaźnik wynosi od 20 ms lub mniej. Krótki czas reakcji jest bardzo ważny podczas oglądania filmów DVD i HDTV na dużych ekranach, zwłaszcza w przypadku szybko zmieniających się scen.
W przeciwieństwie do telewizorów plazmowych i CRT obraz na ekranie LCD nie „wypala się”, więc bardzo dobrze nadaje się do pracy z komputerem czy podłączania konsol wideo. Jakość wyświetlania tekstu i grafiki jest bardzo wysoka.
Jednym z powszechnych nieporozumień jest to, że „im wyższa rozdzielczość, tym większy obraz”. Nie zawsze tak jest. Większość konwencjonalnych telewizorów CRT ma rozdzielczość VGA (640x480 pikseli), LCD może również mieć XGA (1024X768) lub W-XGA (1280X768). Przed przestudiowaniem liczb lepiej porównać sam „obraz”.
Właściwości techniczne
Zazwyczaj telewizory LCD są sprzedawane z wbudowanym systemem audio, tunerami itp., Jednak lepiej jest wcześniej wiedzieć, co zawiera pakiet. Na przykład telewizory niektórych producentów nie obsługują połączenia z komputerem PC, co może być zaskoczeniem dla nieuważnego kupującego, czasami telewizor nie ma głośników, aby pracować w systemie kina domowego.
Ważne jest, aby telewizor obsługiwał sygnały HDTV. Cyfrowy obraz o wysokiej rozdzielczości jest znacznie lepszy niż zwykły obraz. Dzisiaj niektóre kanały kablowe i płatne kanały satelitarne współpracują z HDTV, w przyszłości będzie z nim współpracować telewizja konwencjonalna.

Jak działa telewizor LCD
Jak działa telewizor LCD
Jak działa telewizor LCD
Jak działa telewizor LCD Jak działa telewizor LCD Jak działa telewizor LCDHome | Articles

December 5, 2022 20:01:17 +0200 GMT
0.008 sec.

Free Web Hosting