Dlaczego potrzebne jest złącze HDMI

Wśród licznych wejść / wyjść dostępnych na panelach serwisowych nowoczesnego sprzętu wideo zdecydowanie znajduje się złącze HDMI. W rzeczywistości ten szybki interfejs jest przyszłym standardem dla nowych odtwarzaczy i telewizorów cyfrowych.
Żyli prościej i skromniej. W telewizorze było jedno wejście antenowe RF, do którego podłączono wszystko - anteny UHF, zwykłe anteny i, kto je miał, magnetowidy. To, co nastąpiło w latach 90. ubiegłego wieku wraz z serią dużych i małych rewolucji naukowych i technologicznych, nazywa się chaosem. Zastosowano wiele technologii wideo, a każda wymagała osobnego wejścia w telewizorze - RCA, S-Video, RGB itp. Pojawienie się cyfrowych paneli telewizyjnych naznaczyło nowy etap w rozwoju telewizji. Po serii prób pojawił się uniwersalny interfejs cyfrowy do przesyłania obrazów o wysokiej rozdzielczości - HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface).
Cyfrowy interfejs HDMI służy do przesyłania treści multimedialnych (zarówno audio, jak i wideo) ze źródła - odtwarzacza DVD, odbiornika satelitarnego lub dekodera do telewizora cyfrowego. Dane są przesyłane bez kompresji jednym kablem (w przeciwieństwie na przykład do kompatybilnego DVI, które działa tylko z obrazami).
Dziś HDMI stało się de facto standardem produkcyjnym do przesyłania treści audio i wideo. W ostatnim czasie używają go nie tylko znani producenci elektroniki użytkowej - Hitachi, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), Philips, Sony, Thomson (RAC), Toshiba, ale także największe firmy rozrywkowe - Fox, Universal, Warner Bros., Disney itp. Do końca tego roku przewiduje się sprzedaż do 60 milionów urządzeń ze złączami HDMI.
Twórcy przekonują, że głównym powodem stworzenia interfejsu jest łatwość obsługi i wysoka jakość powstałego obrazu. Sami użytkownicy mają różne opinie na ten temat.
Właściwości ogólne
Niewątpliwie HDMI to technologia progresywna. Ostatni interfejs z czerwca 2006 w wersji 1.3 zapewnia pracę z częstotliwością 340 MHz (do 10,2 Gb / s) - przede wszystkim takie wskaźniki są przeznaczone do przyszłego rozwoju formatu HDTV, ale teraz większość pojemności jest w zapotrzebowania na sprzęt i są używane zgodnie z ich przeznaczeniem.
Interfejs jest idealny do pracy z Blu-Ray i HD-DVD, konsolami do gier nowej generacji (XBOX 360, Playstation3) oraz nowoczesnymi telewizorami HDTV.
Interfejs jest wstecznie kompatybilny z DVI. Oznacza to, że teoretycznie możliwe jest oglądanie wideo z urządzenia DVI na telewizorze HDMI i odwrotnie.
HDMI obsługuje podłączanie komputerów PC do elektroniki użytkowej. Komputer za pośrednictwem karty graficznej można podłączyć zarówno do monitora cyfrowego, jak i do telewizora.
Ponadto interfejs jest stale ulepszany, aby zachować kompatybilność wsteczną ze starszymi urządzeniami.
Wideo
HDMI jest w stanie pracować zarówno z sygnałem cyfrowym o konwencjonalnej jakości, jak iz jakością HDTV - z rozdzielczością od 420p do 1080p dla cyfrowego wideo i, w zasadzie, z systemami analogowymi NTSC, PAL itp.
Najnowsza wersja HDMI 1.3 obsługuje 30, 36 i 48-bitowe kolory w standardzie RGB - czyli ponad miliard (!) Odcieni - poprawiony kontrast, przejścia kolorów itp. Jest też wsparcie dla nowych standardów kolorów (np. xvYCC - 1,8 razy więcej kolorów niż obsługuje dzisiejszy sygnał HDTV).
Dźwięk
Interfejs współpracuje z różnymi formatami audio:
Stereofoniczny;
Wielokanałowe formaty audio - Dolby Digital, DTS itp.;
Formaty najbliższej przyszłości - Dolby TrueHD i DTS-HD;
Obsługuje transmisję 8-kanałowego dźwięku cyfrowego przy częstotliwości 192 kHz bez żadnej kompresji.
Wersja HDMI 1.3 zapewnia synchronizację obrazu i dźwięku. Przetwarzanie wideo trwa zwykle nieco dłużej niż audio - HDMI dostosowuje się automatycznie.
Ogólnie rzecz biorąc, kupujący powinien najpierw zapoznać się ze specyfikacją interfejsu w zakupionym sprzęcie. Zwykle producenci elektroniki użytkowej zapewniają obsługę tylko tych funkcji, które uznają za niezbędne dla danego modelu na podstawie ich wizji potrzeb konsumentów. W związku z tym nominalnie nowocześniejszy interfejs HDMI w jednym modelu telewizora może nie mieć funkcji zapewnianej przez starszy w innym. Każdy zakup należy wybrać w oparciu o konkretne potrzeby.
I co najważniejsze, aby uniknąć kłopotów, należy wcześniej zadbać o to, aby Twój telewizor z interfejsem HDMI obsługiwał technologię HDCP.
HDCP
(HDCP) High-bandwidth Digital Content Protection to technologia opracowana przez Digital Content Protection, LLC (spółkę zależną firmy Intel) w celu ochrony zawartości multimedialnej przed nieautoryzowanym nagrywaniem. Używany zarówno w DVI (rzadko), jak i HDMI. Obecnie prawie wszystkie szerokoekranowe telewizory cyfrowe są wyposażone w HDCP. Ponieważ HDCP jest nierozerwalnie połączony z HDMI, to właśnie to powoduje główne skargi użytkowników na interfejs.
Jak wiesz, twórcy treści są przerażeni kradzieżą i przepisywaniem wysokiej jakości treści cyfrowych przez piratów. Dlatego użytkownicy często obwiniają firmy filmowe za spowodowanie zamieszania na rynku elektroniki.
Zasada działania HDCP jest stosunkowo prosta - urządzenia poprzez kabel HDMI nawiązują ze sobą komunikację i wymieniają klucz w celu odszyfrowania sygnału. Jeśli podłączone jest urządzenie nagrywające, moduł odtwarzania odmawia przesyłania do niego informacji. Właściciele telewizorów HDMI, które nie obsługują HDCP, również są ofiarami tej pomysłowości. Takie urządzenia nie tylko nie zapisują chronionych treści, ale także ich nie odczytują.
Powoduje to dość uzasadnioną irytację kupujących, którzy w ostatnim czasie przeznaczyli sporo pieniędzy na sprzęt high-tech. Teoretycznie urządzenie jest gotowe do odbioru wysokiej jakości sygnału - w rzeczywistości ochrona przed zapisem HDCP zakłóca odbiór.
W rzeczywistości technologia ochrony przed zapisem odgrywa rolę „nieuchwytnego Joe”. Wiadomości o włamaniach do Blu-Ray i HDCP rozeszły się w Internecie niemal natychmiast po ogłoszeniu technologii, ale kradzież i produkcja treści HDCP jest zbyt kosztowna, co do tej pory jest wciąż rzadkie.
Tym samym interfejs HDMI, niewątpliwie przydatny i obiecujący, w prawie wszystkich produktach otrzymuje niepotrzebny dodatek w postaci technologii ochrony przed zapisem dla każdego, z wyjątkiem kilku firm medialnych. Mimo to kupujący nadal nie mają wyboru - muszą kupić urządzenie z wejściem HDMI lub pozostać na uboczu postępu.

Dlaczego potrzebne jest złącze HDMI
Dlaczego potrzebne jest złącze HDMI
Dlaczego potrzebne jest złącze HDMI
Dlaczego potrzebne jest złącze HDMI Dlaczego potrzebne jest złącze HDMI Dlaczego potrzebne jest złącze HDMIHome | Articles

December 5, 2022 03:11:25 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting