Czas reakcji LSD

Według niektórych ta cecha jest najważniejsza w przypadku telewizorów LCD. Inni uważają, że nie odzwierciedla to rzeczywistej jakości obrazu. W każdym razie na rozwój tematu wydano wystarczającą ilość pieniędzy, aby zwrócić na niego uwagę.
Spośród czynników decydujących o jakości wyświetlania „obrazu” na ekranie telewizora LCD, specyfikacja „czasu reakcji” otrzymuje zwykle najbardziej niejednoznaczną ocenę specjalistów i zwykłych użytkowników. Niestety wynika to nie tylko ze zwykłego pluralizmu opinii, nieodłącznie związanego z każdą dziedziną wiedzy. Firmy telewizyjne zrobiły wiele, aby stworzyć ten bałagan.
Ogólnie czas reakcji to szybkość, z jaką komórka ciekłokrystaliczna-piksel ekranu LCD jest w stanie zmienić stopień przezroczystości w celu utworzenia obrazu. Jednak prawie każdy producent uważa za swój obowiązek wprowadzenie własnego „układu współrzędnych”, opartego na własnych wyobrażeniach o istocie zjawiska.
Głównym punktem, który łączy wszystkie rozbieżne specyfikacje, jest to, że w przypadku wszystkich systemów uważa się, że im krótszy czas odpowiedzi, tym wyższa jakość obrazu. Dotyczy to zwłaszcza przestarzałych telewizorów LCD lub produktów producentów „trzeciego oddziału” - młodych firm koreańskich lub chińskich, które nie mają wystarczających środków na wdrażanie wydajnych technologii.
Długi czas reakcji to przede wszystkim niewyraźny „obraz”. W tym przypadku szybko poruszające się obiekty pozostawiają po sobie tzw. Ślad, widoczny dla oczu widza. Przede wszystkim ta właściwość może się objawiać podczas oglądania programów sportowych, dynamicznych scen w filmach, a także fanów akcji - gry komputerowe (podczas grania na dekoderze lub podłączania telewizora jako monitora) również mogą doświadczyć jej efektu.
Niezależnie od jasności, kontrastu i rozdzielczości ekranu telewizora, niska prędkość reakcji może zakłócić przyjemność oglądania. Dlatego niektórzy producenci, którzy mają niewielkie możliwości materiałowe i techniczne, podeszli do rozwiązania problemu twórczo - poprzez wynalezienie własnych systemów pomiaru czasu odpowiedzi.
Warianty
W przypadku wczesnych telewizorów LCD istniał tylko jeden standard pomiaru - tak zwana reakcja narastająco-opadająca lub TrTf (czas narastający, opadający w czasie). W tym przypadku wskazywany jest czas przejścia (w milisekundach - ms) „ciekłego” kryształu ze stanu aktywnego (czarny) do nieaktywnego (biały) iz powrotem. W rzeczywistości brana jest pod uwagę aktywność 90% dla kolorów czarnych i 10% dla kolorów białych. Renomowany programista standardów VESA zastosował go dla telewizorów i monitorów.
Jednak nie ma tu jeszcze twardych dyrektyw. Pomimo autorytetu VESA, producenci znaleźli pole do manipulacji w tych ramach. Na przykład w specyfikacjach telewizora wskazana jest tylko połowa czasu - przejście komórki z czerni na biel. Pozwala to na „skrócenie” o połowę czasu reakcji. Dodatkową możliwością manipulowania liczbami jest deklarowanie maksymalnych współczynników odpowiedzi pikseli zamiast średniej.
Innym sposobem pomiaru czasu reakcji jest GTG (Gray to Gray). Nie mierzy się tutaj przejścia od czerni do bieli, ale czas gradacji od jednego odcienia szarości do drugiego. Oczywiste jest, że wszystkie te specyfikacje nie są ze sobą skorelowane.
Zwracając uwagę na czas odpowiedzi w instrukcjach, nie wszyscy producenci wskazują, za pomocą którego systemu są mierzone. Wielu w ogóle tego nie wskazuje. Jedni - bo nie uważają tego za ważne, inni bo tak naprawdę nie mają nic do wskazania.
Opcja „kanoniczna”
Niemniej jednak najpopularniejszym standardem jest TrTf (Czas rośnie, Czas spada). Przede wszystkim jest używany przez duże firmy „z nazwą”.
Optymalny czas odpowiedzi dla tego systemu w niedawnej przeszłości wynosił 20-25 ms. Zdaniem ekspertów wystarczy to do wygodnego oglądania „szybkiego” wideo. Jednak zdaniem użytkowników część z nich jest w stanie rozróżnić pętlę po dwunastu, a nawet ośmiu milisekundach. Oczywiście są to indywidualne cechy percepcji wzrokowej poszczególnych osób, ponieważ według niektórych szacunków obraz na ekranie telewizora CRT o częstotliwości 50 Hz odpowiada w przybliżeniu 16 milisekundom LCD.
Wniosek
W obecnych okolicznościach trzeba przyznać, że choć „czas odpowiedzi” jest z pewnością istotną wielkością, to główną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na szczegóły: układ pomiarowy, subiektywną ocenę producenta itp.
Na szczęście VESA już zaczęła ujednolicać wspólny standard oparty na TrTf. Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie przyjęty wszędzie.

Czas reakcji LSD
Czas reakcji LSD
Czas reakcji LSD
Czas reakcji LSD Czas reakcji LSD Czas reakcji LSDHome | Articles

November 29, 2022 13:51:15 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting