Ako si zvoliť zvlhčovač vzduchu?

Naše zdravie a nálada s vami závisí od mnohých faktorov, medzi ktorými patrí dôležité miesto okolitá mikroklíma, najmä relatívna vlhkosť vzduchu. Každý trpí nedostatkom vlhkosti: rozpadajúci sa nábytok s parketovými podlahami aj izbové rastliny, ktoré najskôr spomalia svoj rast a potom úplne odumrú. Suché podnebie je obzvlášť zlé pre deti. Pri vdýchnutí takého vzduchu dochádza k vysychaniu slizníc, v dôsledku čoho sa zvyšuje riziko respiračných a infekčných chorôb v dôsledku zníženia ochranných funkcií tela.
Záver je zrejmý - je potrebné prijať neodkladné opatrenia na boj proti zvýšenej suchosti podnebia. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je zaobstarať si špeciálne zariadenie - zvlhčovač vzduchu. Všetky modely zvlhčovačov pre domácnosť nevyžadujú inštaláciu a sú schopné pracovať nepretržite v uzavretej miestnosti (miestnosť, kancelária, pracovňa atď.). Nebojte sa ho nainštalovať do spálne, hlučnosť prístroja je taká nízka, že nebude rušiť váš spánok.
Zvlhčovacie zariadenie sa obsluhuje veľmi ľahko. Musíte len naplniť nádrž vodou a zapojiť ju do zásuvky, zvyšok urobí zariadenie samo.
Vlhkosť vzduchu v interiéri
Relatívna vlhkosť vzduchu je teda jednou z najdôležitejších zložiek pri udržiavaní ľudského zdravia a pohodlia jeho života a práce. Pre obytné miestnosti existujú také normy teploty a relatívnej vlhkosti:
Obdobie roka Teplota Rel. vlhkosť (optimálna) Rel. vlhkosť (prijateľná)
Chlad 18-24 C 45-30% 60%
Teplé 20-28 C 60-30% 65%
Bežne sa tiež predpokladá, že vzduch s relatívnou vlhkosťou nižšou ako 50% je suchý, 50 - 70% so strednou vlhkosťou, nad 70% je vlhký. Detskí lekári odporúčajú pre zdravie dieťaťa udržiavať vlhkosť v miestnosti na úrovni 50-60%. Pri takýchto hodnotách netrpia veľmi citlivé sliznice dýchacích orgánov, preto je pravdepodobnosť ochorenia dieťaťa nižšia.
Zároveň si však treba uvedomiť, že ak je vzduch príliš vlhký, môže to mať negatívne následky, pretože vo vlhkých teplých miestnostiach sa množia škodlivé mikróby a v chladných miestnostiach sa prudko zvyšuje možnosť chorôb.
Typy zvlhčovačov
Existujú štyri typy zvlhčovačov vzduchu. Aby ste si vybrali ten pravý pre vás, mali by ste sa oboznámiť s výhodami a nevýhodami každého z nich.
Tradičné. Fungujú na princípe prirodzeného, „ studeného “ odparovania. Považujú sa za najvhodnejšie do bytov a hlavne detských izieb. Voda sa naleje do špeciálnej nádoby vo vnútri zvlhčovača, potom sa privádza do odparovacích prvkov. Takmer tichý zabudovaný ventilátor poháňa cez ne vzduch, vyťahuje ho z miestnosti a rozdáva ho už navlhčený. V tradičných zvlhčovačoch je možné použiť vymeniteľné papierové kazety s antibakteriálnou impregnáciou (lacnejšia možnosť) alebo plastové disky so savým povrchom (drahšie). Vzduch sa tak nielen zvlhčuje, ale aj čistí od prachu a cudzích častíc, ktoré sa v ňom nachádzajú. Hlavnou vecou nie je zabudnúť každý týždeň alebo dva opláchnuť filter a nádobu samotnou vodou.
Výkon takýchto zvlhčovačov je spravidla malý - 20 - 60 W, minimum zvonov a píšťaliek, ale zároveň pomerne veľká obsluhovaná plocha - až 150 štvorcových. m. K odparovaniu vody v takýchto zvlhčovačoch dochádza rýchlosťou až 300 - 400 gp / h, ale v mnohých ohľadoch to závisí od vlhkosti miestnosti. Nízky výkon neumožňuje krátkodobo dosiahnuť relatívnu vlhkosť vzduchu na požadovanú úroveň a keďže je vzduch nasýtený vlhkosťou blízkou hranici 60%, ich účinnosť klesá takmer na nulu. To je jednoznačná výhoda: zvlhčovač vzduchu so studeným odparovaním nikdy nebude viesť k nadmernej vlhkosti v miestnosti. Tradičné zvlhčovače vzduchu možno tiež použiť ako zariadenie pre dnešnú populárnu aromaterapiu. Stačí do nich nainštalovať kapsulu s aromatickou látkou.
Výhody:
funguje na princípe samoregulácie
nevychádza z neho para
použitie vody z vodovodu
možnosť aromatizácie
je možné sledovať množstvo vody v nádrži
dostupnosť opakovane použiteľných filtrov v niektorých modeloch
Nevýhody:
maximálna vlhkosť vzduchu - 60%
úroveň vlhkosti stúpa s teplotou v miestnosti
Parné zvlhčovače. Na rozdiel od tradičných, kde dochádza k odparovaniu „ studeným “ spôsobom, fungujú parné miestnosti na princípe varu. Voda z nádrže sa dodáva do nádrže, v ktorej sú nainštalované elektródy. Po pripojení k sieti elektróda ohrieva vodu a dochádza k odparovaniu. Parné zvlhčovače vzduchu sú vybavené bezpečnostným systémom - ak voda vrie, prístroj sa automaticky vypne. Z bezpečnostných dôvodov sú puzdrá zvlhčovača vyrobené z tepelne odolného plastu, samotná konštrukcia neumožňuje prevrátenie zariadenia pri náhodnom zatlačení a zvlhčovač sa nezapne, ak nie je tesne uzavreté veko nádrže na vodu. Para vychádzajúca zo zvlhčovača má teplotu 50 - 60 C, preto sa neodporúča dávať ju do škôlky. Parné zvlhčovače zároveň nepotrebujú spotrebný materiál (kazety, kazety, filtre).
Výkon tohto typu zvlhčovača vzduchu je dosť vysoký: odparujú až 700 ml kvapaliny za hodinu. Parné zvlhčovače vzduchu sú dobré aj pre možnosť ich použitia ako inhalátora (niektoré modely sú dokonca vybavené špeciálnou tryskou). Do nádrže prístroja je možné pridávať bylinné alebo liečivé infúzie a odvary, ako aj aromatické látky. Zvlhčovače tohto typu sa odporúčajú používať aj v skleníkoch a zimných záhradách, pretože sú schopné zabezpečiť relatívnu vlhkosť vzduchu až 60%. Príkon parných zvlhčovačov vzduchu je približne 320 W, objem vodných nádrží je 5-5,5 litra.
Výhody:
nepotrebuje čistú vodu
sterilná para
existuje možnosť inhalácie, aromaterapeutických procedúr
žiadne materiály, ktoré je potrebné vymeniť (filtre, náplne)
má pohodlnú rukoväť na prenášanie
má najvyšší výkon spomedzi všetkých typov zvlhčovačov
má indikátor množstva zostávajúcej vody
zvlhčuje vzduch o viac ako 60%
relatívne nízke náklady a ľahká údržba
Nevýhody:
spotrebúva veľa elektriny - podstatne viac ako iné typy zvlhčovačov
nemá hygrostat, ktorý umožňuje udržiavať danú vlhkosť v miestnosti - treba si ho dokúpiť
sa neodporúča v domácnostiach, kde sú deti a domáce zvieratá, pretože pri hrubom zaobchádzaní môže byť nebezpečný
Ultrazvukové zvlhčovače. Tento typ zvlhčovača vzduchu je obzvlášť zaujímavý svojim princípom činnosti. Celá rovnaká nádrž s vodou, ale voda z nej nespadá do nádrže, ale na dosku vibrujúcu vysokou (ultrazvukovou) frekvenciou. Vibrácie štiepia tekutinu na malé kvapôčky - získa sa niečo podobné ako hmla alebo oblak. Touto „ hmlou “ poháňa vzduch zabudovaný ventilátor . Vyzerá to, že zo zariadenia vychádza skutočná horúca para - ale je absolútne chladno, môžete nad ním pokojne držať ruku.
Ultrazvuková metóda zvlhčovania sa v súčasnosti považuje za najefektívnejšiu. Tento typ zvlhčovača vzduchu je vybavený zabudovanými hygrostatmi - zariadeniami, ktoré regulujú hladinu vlhkosti „ na výstupe “, ktoré sú schopné samy sa zapínať a vypínať a udržiavať danú úroveň. Pre činnosť ultrazvukových zvlhčovačov sú potrebné náplne s iónomeničovou živicou, ktorá čistí vodu od solí ťažkých kovov a minerálnych nečistôt (náplne je potrebné meniť každé 3 - 4 mesiace). Zvlášť sa odporúča inštalovať také zvlhčovače vzduchu v miestnostiach s parketovými podlahami, starožitným nábytkom, hudobnými nástrojmi.
Príkon ultrazvukových zvlhčovačov vzduchu je od 40 do 130 W, objem vodných nádrží je od 3,5 do 6,5 litra. Nedávno sa v predaji objavili nové modely zvlhčovačov vzduchu vybavené ďalšími funkciami: viacstupňové čistenie vzduchu (od nepríjemného zápachu, škodlivých látok a chemických zlúčenín), ionizácia (výroba negatívnych iónov kyslíka, ktoré sú prospešné pre zdravie a čerstvý vzduch), filtre na čistenie vzduchu od hrubého prachu a zvieracích chlpov, dezinfekcia vody v nádrži, ozonizácia (na dezinfekciu vnútorného vzduchu).
Výhody:
vlhkosť, ktorú potrebujete, sa udržuje vďaka zabudovanému hygrostatu
zvlhčovač sa sám zapína a vypína, pričom neustále udržuje nastavenú vlhkosť
rôzne modely ultrazvukových zvlhčovačov vzduchu umožňujú ukazovať skutočnú vlhkosť v miestnosti, ničiť mikróby vo vode, majú dotykové tlačidlá
malá veľkosť
zvlhčuje vzduch o viac ako 60%
má moderný, štýlový dizajn
Nevýhody:
nútená výmena filtra každé 2-3 mesiace
nedostatok možnosti aromatizácie miestnosti
špeciálna citlivosť filtra na tvrdú vodu (potreba použitia špeciálnej demineralizovanej vody)
„ Vzduchová práčka “ kombinuje funkcie zvlhčovača a čističa vzduchu. V takom prípade dochádza k zvlhčovaniu vzduchu v dôsledku plastových diskov, ktoré premieňajú vodu na hmlu. Výsledkom je nielen zvlhčovanie, ale aj čistenie vzduchu od prachu, peľu, mikroorganizmov atď. Zásadný rozdiel medzi „čistením vzduchu“ a tradičnými zvlhčovačmi vzduchu je v tom, že toto zariadenie funguje bez vymeniteľných filtrov a nepotrebuje spotrebný materiál.
Konštrukcia "vzduchovej práčky" a jej princíp činnosti sú celkom originálne: systém plastových diskov zložitého hydrodynamického tvaru sa otáča v nádrži s vodou. Častice prachu, ktoré znečisťujú vzduch a vstupujú do prístroja, sú nabité zabudovaným predionizačným prístrojom, usadia sa na diskoch a následne opláchnuté vodou. Ionizačné elektródy ISS umiestnené v panve sa používajú na boj proti mikroorganizmom a baktériám. Spolu so zvlhčovaním teda „čistič vzduchu“ prirodzene čistí vzduch - v jímke sa hromadí prach a nečistoty. Ak chcete vo svojej miestnosti neustále cítiť čerstvý a čistý vzduch (napríklad po daždi), potom si s touto úlohou ľahko poradí „umývanie vzduchom“ a v miestnostiach so silnou prašnosťou je toto zariadenie jednoducho nevyhnutné na rýchle obnovenie normálnej mikroklímy.
Výhody:
funguje na princípe samoregulácie (bez hygrostatu)
na dochutenie je kapsula
nevychádza z neho para
rôzne modely môžu mať špeciálne filtre s ionizačnou tyčinkou na biologické čistenie vzduchu od rôznych mikroorganizmov
Nevýhody:
dosť veľké rozmery
maximálna vlhkosť vzduchu - 60%
filtre v niektorých modeloch vyžadujú pravidelnú výmenu
„ Umývačky vzduchu “ sú vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú mimoriadne čistý a bezprašný vzduch (alergici trpiaci bronchiálnou astmou), ako aj pre dom, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný.
Klimatické komplexy sú moderné domáce spotrebiče, ktoré vykonávajú množstvo opatrení na zlepšenie kvality vzduchu v dome.
Čistenie vzduchu. V klimatických komplexoch sa spravidla používa niekoľko filtrov: antibakteriálny filter typu HEPA (vysoko účinná retencia častíc), na čistenie vzduchu od najmenších častíc prachu, roztočov, baktérií a uhlíkový filter na odstránenie nepríjemného zápachu , tabakový dym, mestský smog, výfukové plyny. Proces zvlhčovania vzduchu v klimatickom komplexe prebieha rovnako ako v tradičných zvlhčovačoch prirodzeným odparovaním vody. Zvlhčovací výkon závisí od vlhkosti vzduchu v miestnosti, to znamená, čím vyššia je vlhkosť, tým nižšia je rýchlosť odparovania vody, t.j. vlhkosť vzduchu sa automaticky udržuje na optimálnej úrovni.
Takmer všetky klimatické komplexy sú vybavené zabudovaným ionizátorom vzduchu, ktorý obohacuje vzduch o negatívne iónové kyslíky, ktorých množstvo je vo vzduchu moderných miest, a ešte viac v bytoch, miestnostiach s dostatkom kancelárskeho vybavenia. Pomocou ionizácie sa zlepšuje kvalita vzduchu, vzduch sa stáva „živým“. Klimatické komplexy poskytujú možnosť aromatizácie vzduchu pomocou špeciálnej kapsuly. Vaša izba bude plná príjemnej arómy a voňavé oleje upokoja nervový systém, uvoľnia napätie a budú pôsobiť tonicky.
Klimatické komplexy sa efektívne využívajú v bytoch, kanceláriách, kozmetických salónoch, vidieckych domoch a materských školách. Vďaka vysoko účinnej cirkulácii vzduchu je ideálny pre extrémne prašné alebo zadymené prostredie.
Výhody:
multifunkčnosť
mobilita
Nevýhody:
obmedzenie zvlhčovania vzduchu na 60%
rozmery.
pravidelná výmena spotrebného materiálu (filtre)
Mali by ste zhrnúť, na čo sa treba zamerať pri výbere konkrétneho modelu:
Oblasť miestnosti a obsluhovaná oblasť konkrétneho zariadenia. Uznajte, nemá zmysel kupovať zariadenie určené na zvlhčovanie 50 - 60 štvorcových. m, ak je plocha vašej izby 15 štvorcových. m. Okrem toho je nepravdepodobné, že bude možné použiť 1 zariadenie na klimatizáciu vo všetkých miestnostiach obydlia naraz, budete ho musieť preniesť z jedného miesta na druhé.
Kapacita vodnej nádrže. V kompaktných ultrazvukových zvlhčovačoch je rezerva zvyčajne malá, do 5 litrov (inak je zariadenie už svojou veľkosťou dosť vážne). Spravidla je tento objem viac ako dostatočný, ak je zvlhčovač ponechaný zapnutý v noci. Okrem toho, ak výrobca uvedie, koľko vzduchu je schopné prejsť zariadením (napríklad pri čistení alebo „ umývaní “), je žiaduce, aby celý objem vzduchu v miestnosti mohol prechádzať cez filtre najmenej 2 krát za hodinu
Funkcia udržiavania vlhkosti na danej úrovni. To umožní nadmerné zvlhčenie vzduchu v miestnosti, zabráni sa výskytu vlhkosti
Spotreba energie. Všeobecne sú spotrebiče hospodárne, ale čím viac energie, tým rýchlejšie sa hydratuje. Tu by ste už mali vychádzať zo svojich potrieb a zvoliť si to, čo je pre vás dôležité - výkon alebo ekonomika
Spotreba vody sa meria v litroch na jedno sústo alebo v gramoch za hodinu. Väčšina zvlhčovačov pre domácnosť sa rozptýli cez sito od 8 do 12 litrov a je to celkom postačujúce
Časovač zvýši pohodlie počas používania: napríklad po určitej dobe prevádzky prístroj vypne
Hladina hluku (5 - 70 dB) je určená stálosťou zariadenia, rýchlosťou ventilátora. Najmenej hlučné modely sú určené do spálne. Čím nižší je tento parameter, tým pohodlnejší bude spánok, keď je zariadenie v prevádzke.
Filtre. Zvlhčovač môže byť vybavený predčistiacim filtrom - jedná sa o mechanický „ hrubý “ filter pre veľké aplikácie. Viac „ tónovaných “ filtrov vyčistí vzduch od roztočov, spór od plesní, peľu rastlín, chorých baktérií (HEPA, ULPA, elektrostatické a fotokatalytické). Fotokatalytické filtre sú považované za najlepšie a historicky najnovšie filtre, navyše sú odolné
Dávajte pozor aj na to, akú kvalitnú vodu je možné do nádrže plniť: destilovanú alebo priamo z kohútika.
Všetky zvlhčovače sú navrhnuté tak, aby fungovali v rovnakom uzavretom priestore, ľahko sa používajú a sú navrhnuté tak, aby fungovali nepretržite. Bez ohľadu na typ majú zvlhčovače veľmi nízku hladinu hluku.
Použitie zvlhčovačov bude prínosom nielen pre vás a vaše deti, ale aj pre všetko, čo vás obklopuje: domáce zvieratá, rastliny a dokonca aj interiérové ​​predmety. Ich použitie bude mať priaznivý vplyv na vašu pohodu a náladu.

Ako si zvoliť zvlhčovač vzduchu?
Ako si zvoliť zvlhčovač vzduchu?
Ako si zvoliť zvlhčovač vzduchu?
Ako si zvoliť zvlhčovač vzduchu? Ako si zvoliť zvlhčovač vzduchu? Ako si zvoliť zvlhčovač vzduchu?Home | Articles

December 8, 2022 02:16:59 +0200 GMT
0.005 sec.

Free Web Hosting