Ako si zvoliť digestor?

Kapota je plnohodnotným „ obyvateľom “ moderného bytu. Ak často varia v rodine, bez tohto prístroja sa nezaobídete. Nechcete, aby novo zrekonštruovaná kuchyňa stratila o rok svoju nádheru, však? Odpoveď je zrejmá, a ak áno, budete sa musieť postarať o boj proti mastnote a sadzám. Po každom varení môžete samozrejme zariadiť všeobecné čistenie, ale je lepšie si kúpiť digestor. Ako sa nemýliť pri výbere tohto zariadenia - dozviete sa z nášho materiálu.
Pred zakúpením niečoho z domácich spotrebičov je vhodné aspoň všeobecne načrtnúť, ako to funguje. Kapota nie je výnimkou. Našťastie je toto zariadenie jednoduché, takže jeho učenie nebude trvať veľa času.
Hlavnou úlohou odsávača je chrániť strop, nábytok a prístroje v kuchyni pred usadzovaním sadzí a mastnoty. Čistenie vzduchu od nepríjemných pachov, ktoré často vznikajú v procese kulinárskeho čarodejníctva, je tiež jej životnou prácou. Odsávač pár navyše slúži aj na osvetlenie kuchynského pracovného stola. Samozrejme, moderné kukly vyzerajú dostatočne atraktívne, aby mohli dobre zdobiť kuchyňu. Vo všeobecnosti je zariadenie jedno, ale má veľa výhod.
Dizajn kuchynského digestora je nasledovný: telo vyrobené z kovu alebo plastu, niekedy s drevenými alebo sklenenými vložkami, motor (niekedy dva) a filtre na čistenie prichádzajúceho vzduchu.
Typ konštrukcie
Samotný odsávač sa v závislosti od miesta inštalácie vyrába vo vhodnom kryte a má niektoré ďalšie technologické vlastnosti. Podľa typu konštrukcie je možné kukly rozdeliť na:
Ostrovné kukly sú pripevnené k stropu nad pracovnou časťou. Potreba ostrovnej kukly nastáva, ak sú kachle v strede kuchyne alebo nesusedia so žiadnymi stenami (podľa umiestnenia sú kachle akýmsi „ ostrovom “ - odtiaľ pochádza aj názov digestorov).
Nástenné (kupola alebo krb) Toto je najbežnejší typ kukiel určených na montáž na stenu. Vyrábajú sa v kupolovitých, pyramídových, obdĺžnikových a iných tvaroch.
Rohové kukly Tento typ sa vzťahuje na nástenné kukly, ktorých plášť je optimalizovaný pre inštaláciu v rohu miestnosti.
Vstavané kukly Typ kukly je určený na inštaláciu v spodnej časti závesnej skrinky nad sporákom. Takéto kukly majú často výsuvný panel, ktorý je navrhnutý tak, aby zväčšoval plochu nasávania vzduchu. Väčšina kuchýň je malých rozmerov, takže také zabudované kukly vám umožňujú maximalizovať pracovný priestor.
Cirkulujúce a tečúce
Podľa typu čistenia vzduchu je možné kukly rozdeliť na cirkulujúce a prúdiace. Mnoho moderných modelov digestorov môže pracovať v prietokovom režime aj v režime recirkulácie.
Cirkulačné kukly čistia nasávaný vzduch filtračným systémom a vracajú ho späť do miestnosti, čím udržujú byt v teple, čo je dôležité najmä v chladnom období. Najskôr vzduch prechádza tukovým filtrom, ktorý zadržiava dostatočne veľké častice, ako sú kvapky tuku, produkty spaľovania atď. Takéto filtre môžu byť jednorazové aj opakovane použiteľné. Jednorazové filtre sú zvyčajne vyrobené z vypchávkového polyesteru, netkaného papiera alebo papiera. Hneď ako sa tieto filtre upchajú, musia sa znehodnotiť. Preto je oveľa ekonomickejšie použiť opakovane použiteľné akrylové alebo kovové filtre. Za tukovým filtrom sa vzduch nakoniec vyčistí vo filtri s aktívnym uhlím. Tieto filtre sú jednorazové a po znečistení je potrebné ich znovu dokúpiť.
Klady:
Nie je potrebný systém vetrania budov.
Ľahko sa pripája.
Udržiavanie tepla v chladnom počasí.
Minusy:
Výmena uhlíkových filtrov (znečistenie).
Nízka účinnosť čistenia. Bez ohľadu na to, ako kvalitné sú filtre, nečistia vzduch o 100%, najčastejšie sa tento údaj blíži k 70%.
Cirkulačné odsávače pár odporúčame iba v prípade, že sú s pripojením odsávača pár k vetracej šachte značné ťažkosti.
Prietoková metóda čistenia je založená na odstránení kontaminovaného vzduchu mimo priestorov. Inštalácia tohto typu je náročnejšia, pretože na pripojenie k ventilačnému systému bude potrebné vyvŕtať technologické otvory v stene. Ale zároveň sú kukly využívajúce prietokovú čistiacu metódu oveľa efektívnejšie, pretože znečistený vzduch bude úplne vyhodený a nahradí ho čistý vzduch.
V prietokových digestoroch je nainštalovaný iba tukový filter. Je to potrebné, aby sa na stenách kapoty a lopatiek ventilátora nehromadila vrstva tuku, čo môže viesť k poruche elektrických častí.
Druhy filtrov, ich čistenie a výmena
Mastné alebo hrubé filtre sú troch typov:
jednorazové vypchávkové polyesterové, netkané alebo papierové filtre. Na ich povrchu sú znaky, ktoré je vidieť cez ochrannú mriežku tela kapoty. Výmena sa vykoná, keď sa značky prestanú objavovať na povrchu filtra;
akrylové filtre sa označujú ako opakovane použiteľné filtre. Pravidelne, asi raz za mesiac, by sa mali umývať v teplej mydlovej vode. V takom prípade nie je potrebné silne stlačiť filter, pretože by sa mohol ľahko poškodiť;
hliníkové filtre sú tiež opakovane použiteľné. Pretože sa znečistí, asi raz za mesiac sa musí takýto filter vyčistiť odmasťovacím prostriedkom alebo vložiť do umývačky riadu. Pretože hliníkový filter zvyčajne pozostáva z niekoľkých tenkých vrstiev perforovaného hliníka, musí sa s ním manipulovať opatrne, aby sa nepoškodil jeho povrch.
Uhlíkové filtre sú zložené z aktívneho uhlia. Sú jednorazové a mali by sa vymieňať približne každé 4 - 6 mesiacov. Presné načasovanie výmeny filtra by mal určiť výrobca kukly. Zdôrazňujeme, že všetky filtre musia byť neustále sledované, pretože upchatý povrch filtra počas aktívneho používania kapoty výrazne zníži prevádzkový výkon a zvýši zaťaženie motora, čo môže výrazne znížiť životnosť kapoty.
Extrakčná kapacita
Pri výbere kapucne musíte venovať pozornosť takým parametrom, ako je výkon alebo výkon kapucne. Tento parameter zobrazuje objem vzduchu, ktorým môže digestor sám prejsť za jednotku času. Meria sa v kubických metroch vzduchu za hodinu. Na výpočet tohto parametra existuje nasledujúci vzorec:
Produktivita = (objem miestnosti) x (výmenný kurz vzduchu).
Nebude pre vás ťažké vypočítať objem miestnosti vynásobením kuchynskej plochy výškou stropu. Pre väčšiu presnosť možno od získaného objemu odčítať objem obsadený kuchynským nábytkom.
Výmenný kurz vzduchu je hodnota, ktorá určuje počet výmen vzduchu v miestnosti za hodinu. Pre optimálnu výmenu vzduchu by sa tento parameter mal rovnať 12.
V každom prípade je však lepšie zvoliť digestor s výkonovou rezervou, pretože konštantná prevádzka pri maximálnom výkone výrazne ovplyvní životnosť. Okrem toho bude kapota pri maximálnej rýchlosti vydávať pomerne hlasný zvuk. Ak má navyše vzduchové potrubie postavené pre kuklu ohyby, vytvorí to ďalšie zaťaženie. Ako už bolo spomenuté, so znečistením filtrov sa tiež znižuje výkon extrakcie, čo je tiež potrebné vziať do úvahy.
Tento vzorec slúži iba ako pomôcka. Napríklad v kuchyni na malej ploche sa koncentrácia škodlivých látok počas aktívneho varenia môže veľmi rýchlo priblížiť ku kritickým hodnotám. Aby ste tomu zabránili, možno sa budete musieť podrobnejšie pozrieť na kukly, ktorých výkon je 1,5 - 2-násobok odporúčaného.
Rozmery a hladina hluku
Pri výbere veľkostí je potrebné staviť na veľkosti sporáka. Takže šírka kukly musí byť väčšia alebo rovnaká ako šírka dosky, potom zachytí celý prúd vzduchu s prchavými látkami v ňom obsiahnutými. Štandardné šírky kukly sú 50, 60 a 90 cm.
Hladina hluku sa meria v decibeloch. Napríklad hluk 40 dB je porovnateľný s tichou ľudskou rečou vo vzdialenosti niekoľkých metrov a 60 dB bude porovnateľný s úrovňou ľudskej reči vo vzdialenosti asi 1 m. Priemerná úroveň extraktov pri maximálny výkon je približne 60-70 dB. Pretože ľudia môžu často tráviť veľa času v kuchyni, hluk môže mať veľmi negatívny vplyv na náladu človeka. Ak sa tomu chcete vyhnúť, musíte venovať pozornosť digestorom s dvoma ventilátormi a vysoko kvalitným elektromotorom.
Ovládanie
Ako hlavné ovládacie prvky kapoty môžete vybrať spínač elektromotora, regulátor otáčok a osvetlenie. Regulátor otáčok je užitočný v tom zmysle, že nie je vždy potrebné používať kapotu na plný výkon. A v prípadoch, keď je to skutočne nevyhnutné, bude užitočný režim turbo (nie je k dispozícii vo všetkých modeloch).
Samotné prepínanie môže byť tlačidlové, dotykové alebo elektronické.
Najjednoduchším typom je tlačidlové ovládanie, ktoré pozostáva zo skupiny spínačov umiestnených na prednom paneli kapoty. V závislosti od konkrétnej úlohy je potrebné požadovaný vypínač zapnúť alebo vypnúť.
Pri dotykovom vypnutí sú namiesto veľkých prepínačov k dispozícii malé tlačidlá, ktoré sa zapínajú ľahkým stlačením klávesov. V takom prípade je tlačidlo na úrovni panelu a nie je do neho zapustené, čo bude mať priaznivý vplyv na ľahké čistenie kapoty. Medzi výhody takéhoto riadenia patrí krásny vzhľad.
Najdrahšie ovládanie je elektronické. Elektronická jednotka teda umožňuje nastaviť rôzne prevádzkové režimy odsávača pár v určitých časových intervaloch. Tieto kukly majú navyše veľké množstvo ďalších funkcií. Napríklad automatické zvýšenie kapacity kapoty, keď je vzduch veľmi znečistený. Automatické zapnutie pri varení. Zapnutie osvetlenia, keď sa človek priblíži k sporáku, indikátor zanesenia filtra a oveľa viac. Samozrejme, bez toho všetkého sa jednoducho zaobídete, ale všetky ďalšie funkcie pridávajú k takémuto kritériu, ako je jednoduché použitie, mnoho výhod.
Funkcia dobehu bude užitočná: ponechá ventilátory zapnuté ďalších 10 minút po vypnutí kapoty. Takto je zaistené konečné čistenie vzduchu po dokončení varenia. Nemenej užitočná je aj ďalšia možnosť - intervalový režim. Digestor sa automaticky zapína pri nízkom výkone každú hodinu, čím zaisťuje dodatočné vetranie v miestnosti.
Ako vidíte, nie je také ťažké zistiť, ktorá kapucňa je pre vašu kuchyňu výhodnejšia. Hlavná vec je vziať do úvahy niekoľko základných parametrov. Keď to urobíte, získate vynikajúce zariadenie, o výhodách ktorého sa hovorí čudne, ak nechcete mať dymový strop a mastný kuchynský nábytok a spotrebiče. Náklady na kukly sú rôzne. Existujú ekonomické modely a existujú zariadenia so vstavanými rádioprijímačmi, televízormi, s možnosťou pripojenia k počítaču, s použitím drahých materiálov v dekorácii. Výber je na tebe.

Ako si zvoliť digestor?
Ako si zvoliť digestor?
Ako si zvoliť digestor?
Ako si zvoliť digestor? Ako si zvoliť digestor? Ako si zvoliť digestor?Home | Articles

November 28, 2022 03:19:07 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting