Ako si vybrať vysávač?

Koncept „ vysávača “ je v skutočnosti jednoduchý a komplexný súčasne. Na jednej strane je účel zariadenia zrejmý z jeho názvu, ale na druhej strane ... Ako ukazujú skúsenosti, výber tohto typu domácich spotrebičov, a to aj v obchode, kde je sortiment tovaru obmedzený na tucet modelov, môže spôsobiť ťažkosti. Čo môžeme povedať o obchodných centrách, ktorých okná ponúkajú širokú škálu druhov vysávačov! Niektoré sú kompaktné a ľahké, druhé sú nápadné svojou silou, tretie sa vyznačuje štýlovým dizajnom a zhoduje sa tak s farbou nového nábytku. Štvrté sú ovládané úplne nezávisle od majiteľov. Mali by ste však podrobnejšie zvážiť všetky možné typy a typy týchto domácich spotrebičov.
Typy vysávačov
Začnime tým, že existujú mobilné vysávače, to znamená premiestniteľné a zabudované. Jedná sa o celý systém pozostávajúci z pohonnej jednotky, nástenných vstupov a hadíc s rôznymi kefami a dýzami. Hadica je pripojená k jednému zo stenových vstupov a potom sú odpady odvádzané systémom vzduchového potrubia do nádoby na odpadky inštalovanej mimo domu. Tento typ vysávača má nepopierateľnú výhodu: z miestnosti sa odnáša nielen odpad, ale aj prach, čo je pomocou mobilného vysávača jednoducho nemožné. Donedávna boli vstavané vysávače určené iba na suché čistenie, teraz sa však objavili kombinované modely. Teraz ich možno použiť na zber prachu, osvieženie kobercov, čistenie rozliatej vody a dokonca aj na čistenie okien. Prax ukazuje, že výhody musia byť sprevádzané nevýhodami a náš prípad nie je výnimkou. Hlavnou a možno jedinou nevýhodou takéhoto vysávača je jeho vysoká cena. Možno to je dôvod, prečo vstavané modely na ruskom trhu s domácimi spotrebičmi ešte nie sú veľmi bežné. Zatiaľ ich zastupujú produkty spoločností KRONEMARK, BEAM, BVC SIEMENS, Husky, PUZER a niektorých ďalších. Napriek tomu sa v každodennom živote používajú známejšie mobilné modely.
Oba typy vysávačov môžu vykonávať suché aj mokré čistenie, takže pri výbere modelu pre domácnosť by ste sa mali rozhodnúť, aký druh práce by mal robiť. Ak sa chystáte čistiť parkety, koberce a nábytok, ktorých vlhkosť je kontraindikovaná, stojí za to zastaviť sa pri najbežnejšom vysávači na chemické čistenie. Oni sa zase delia na balónové, vertikálne a robotické vysávače.
Valcové vysávače
Valcové vysávače zastupujú predovšetkým kompaktné modely, ktorých hmotnosť nepresahuje 7 kilogramov, alebo prístroje s veľkým zberačom prachu. Takéto jednotky môžu vážiť až 10 kg vďaka mnohým ďalším funkciám a prítomnosti mechanizovanej turbo kefy, ktorá vytláča prach z koberca. Na zadržanie prachu a zabránenie úniku jeho najmenších častíc do ovzdušia sa používajú rôzne filtre - od papiera a textilu po uhlíkové a syntetické. V niektorých moderných modeloch sa používajú aquafiltre, kde separátor neutralizuje prach zmiešaním s vodou.
Vertikálne vysávače
Vertikálne vysávače, také populárne na Západe, teraz vstúpili do života ruského spotrebiteľa. Takéto modely sú volumetrické valcovité telo pripevnené k podlahovej kefe. Sú navrhnuté tak, aby eliminovali odpad a prach vo veľkých miestnostiach, a s touto úlohou odvádzajú dobrú prácu. Spolu s ich výhodami však majú svoje nevýhody - pomerne vysokú hladinu hluku a pôsobivé rozmery: je pochybným potešením nosiť takýto model po podlahách chaty.
Roboty vysávačov
Robotický vysávač bol vždy jedným z najznámejších obyvateľov domu v takmer každej sci-fi knihe. Ale nie je to tak dávno, čo sa sen o čistote, ktorý vznikol bez ľudského zásahu, stal skutočnosťou. Mnoho spoločností vyrábajúcich domáce spotrebiče ponúka zákazníkom modely, ktoré si poradia s upratovaním ktorejkoľvek miestnosti. Prepracovaný systém štetcov vám umožňuje zbierať nečistoty z kobercov a podlahových povrchov a venovať osobitnú pozornosť soklovým lištám a iným ťažko dostupným miestam. Robot nezávisle určuje optimálnu trasu čistenia, vďaka zabudovaným senzorom obchádza prekážky a v prípade potreby ide na dobitie batérií do základňovej stanice. Keď je kôš na prach plný, čistiaca jednotka odhodí nahromadený prach do veľkého koša umiestneného na základni a potom pokračuje v čistení. Hlučnosť takýchto modelov je dosť nízka, nevýhodou je však vysoká cena, ktorá nikomu neumožňuje kúpiť si „ inteligentnú “ jednotku.
Umývacie vysávače
Tí, ktorí chcú a môžu kombinovať proces zberu odpadu s mokrým čistením, by pri výbere vysávača mali venovať pozornosť rade modelov „ umývania “ . Spravidla ide o zariadenia na kombinované čistenie, to znamená, že sa dajú čistiť ako v „ suchom “ režime, tak pomocou tekutých čistiacich prostriedkov. Mokrá práca sa zvyčajne vykonáva na jemných latexových kobercoch, podlahách a stenách vydláždených alebo natretých vodou odolnými zlúčeninami. Ak máte príslušné dýzy (zvyčajne ich je päť až sedem), môžete pomocou vysávača vyčistiť okná, zhromaždiť vyliatu tekutinu a upchať zanesenú vaňu alebo umývadlo.
Umývacie vysávače sú vybavené dvoma zásobníkmi: z prvého sa na kefku privádza čistiaca zmes, ktorá sa nastrieka na celú plochu hubice a do druhej je už znečistená voda, zhromaždená z povrchu spolu s prachom a trosky. V umývacom režime musí vysávač pracovať na plný výkon, aby zachytával tekutinu skôr, ako koberec alebo poťahová látka navlhnú. Napriek tomu po takomto vyčistení zostávajú vyčistené povrchy istý čas vlhké. Tento „ vedľajší efekt “ je nevyhnutný pri použití akejkoľvek jednotky, dokonca aj tej najvyššej.
Výhodou umývacích modelov je schopnosť zvlhčovať a osviežovať vzduch počas čistenia. Hlavnou nevýhodou je jeho veľká veľkosť, hmotnosť a v dôsledku toho nízka manévrovateľnosť. Po každom použití je navyše potrebné vysávač rozobrať, nádrže umyť a nechať na voľnom vzduchu až do úplného vysušenia. Cena umývacieho vysávača je o niečo vyššia ako u modelov na zachytávanie suchého prachu. A nemali by ste zabudnúť ani na náklady na čistiacu kvapalinu.
Ak ste sa už rozhodli pre typ a typ vysávača, je čas sa porozprávať o tom, aké vlastnosti musíte pri výbere modelu venovať pozornosť.
Charakteristiky
Moc. Táto vlastnosť je zvyčajne uvedená na prípade modelu. Mali by ste si však uvedomiť, že spotreba energie a sací výkon sú dva úplne odlišné pojmy. A ak prvý môže byť od 1 200 do 1 800 W, potom je nepravdepodobné, že hodnota druhého presiahne značku 440 aerowatt (A W). Veľký sací výkon v každodennom živote však nie je potrebný: na každodenné čistenie relatívne čistých miestností stačí od 250 do 330 A W. Účinné odstraňovanie prachu zabezpečujú modely s výkonom 350 až 440 A W. Či už existujú „ výkonnejšie “ vysávače, a ak áno, kde sa dajú použiť - zostáva záhadou, pretože už 400 A W môže nakoniec rozstrapkať látku na nábytku alebo hromadu koberca z prírodných vlákien. Všetky moderné modely sú spravidla vybavené regulátorom sacieho výkonu.
Filtre. Cena vysávača vo veľkej miere závisí od ich množstva a kvality: čím viac filtrov, tým drahšie vás zvolený model bude stáť. Nezabudnite však, že v prvom rade sú filtre určené na čistenie nasávaného vzduchu od prachu, takže je nerozumné na nich šetriť. Účinnosť filtrácie je často uvedená v pase pre vysávač a je vyjadrená v percentách. Čím vyššie je toto číslo, tým čistejšie bude vzduch vo vašej domácnosti. Prirodzene, prítomnosť mnohých moderných filtrov, ktoré poskytujú dobré čistenie, vyžaduje zvýšenie spotreby energie vysávača a tento indikátor znamená zvýšenie jeho celkových nákladov. Výrobcovia vysávačov dnes ponúkajú modely s papierovými, textilnými, uhlíkovými, vodnými a syntetickými filtrami.
Typ zberača prachu. Môže to byť odnímateľná taška - papierová alebo látková taška, trvalá textilná taška alebo plastová nádoba. Posledné uvedené vyžadujú po každom odstránení zvyškov ďalšie opláchnutie a vysušenie.
Počet príloh. Spravidla sú hlavnými, najčastejšie používanými dýzami, kefa na koberce, podlahová kefa, nástavce na čistenie nábytku vrátane úzkych nástavcov na odstraňovanie prachu z ťažko dostupných miest. Ďalej je možné pripevniť kefu na čistenie okien, kefu na čistenie dlaždíc a piest (ak umýva vysávač).
Záruka
Mobilné vysávače rôznych modelov majú zvyčajne jednoročnú alebo dvojročnú záruku. Rovnaký údaj nazýva aj známy výrobca domácich spotrebičov Miele. Vývojári drahých vstavaných vysávačov ponúkajú svojim zákazníkom záručný servis od troch (BEAM) do 7-8 (BVC SIEMENS) rokov, ale výrobcovia robotických vysávačov si netrúfajú predĺžiť záručnú dobu nad 18 mesiacov.
Ako sa rozhodnúť pre výber značky
Pri rovnakom súbore funkcií sa náklady na vysávače vyrábané rôznymi značkami líšia. Spravidla známi, dlho etablovaní výrobcovia tohto typu výrobkov ponúkajú drahšie modely. Je pravdepodobné, že za značku sa zaplatí suma, ktorá predstavuje rozdiel v cenách medzi dvoma podobnými modelmi. Nezabudnite však, že je to propagovaná značka, ktorá zaručuje kvalitu a spoľahlivosť: mnohoročná sláva a imidž spoločnosti sa stanú kľúčom k efektívnej práci vašej novej akvizície.

Ako si vybrať vysávač?
Ako si vybrať vysávač?
Ako si vybrať vysávač?
Ako si vybrať vysávač? Ako si vybrať vysávač? Ako si vybrať vysávač?Home | Articles

December 2, 2022 02:45:17 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting