Ako si vybrať vysávač?

Keď sa u nás práve objavili vysávače, mnohí s nimi zaobchádzali iba ako s „ hračkami “ pre meštianstvo, uprednostňovali starý proletársky spôsob narábania s prachom v podobe lopatky a metly. Našťastie tie dni uplynuli a o výhodách vysávačov sa už dokázala presvedčiť aj tá najstaršia generácia. Navyše, moderný vysávač už dávno nie je tým vytiacim monštrom, ktorého vak prepúšťal akoby celú polovicu prachu zhromaždeného týmto mechanizmom. Naopak, moderné vysávače nepoužívajú ako zberač prachu iba nádobu s vodou, ale môžu byť vyrobené aj v prevedení robotov, ktorí budú samostatne čistiť váš dom.
Ako si vybrať vysávač?
Prvá otázka, na ktorú by potenciálny kupujúci mal odpovedať, je asi takáto: aké funkcie by mal vysávač vykonávať? Odpoveď „ vysávať “ sa nepočíta - všetky vysávače to robia inak, a tu je dôležité určiť rozsah úloh, ktorým bude váš budúci vysávač čeliť.
Ak je hlavnou prácou zariadenia odstránenie prachu z linolea, nábytku a kobercov, potom bude pre vás najvhodnejším nákupom jednoduchý vysávač, ktorý pracuje iba v režime suchého čistenia a má výkon asi 300 wattov. Ak dom obsahuje zvieratá s dĺžkou vlny alebo samotné koberce majú značnú plochu, je lepšie si kúpiť výkonnejšie zariadenie - do 500 W, pretože výkonnejšie zariadenie má spravidla väčšie zdroje a lepšie zvláda znečistenie.
Chemické čistenie nie je jedinou funkciou vysávača. Asi pred tridsiatimi rokmi sa objavili „ umývacie “ modely - tj. vysávače, pomocou ktorých môžete vykonávať mokré čistenie priestorov. Takéto vysávače sú výrazne nákladnejšie ako bežné vysávače, prinášajú však oveľa viac výhod, pretože môžu čistiť nielen koberce a linoleum, ale aj mnoho ďalších povrchov. Možno je jednoduchšie objasniť, že umývacie vysávače nemôžu čistiť - sú to parkety, koberce na penovej báze a drahý nábytok, ktorý sa zrúti, keď je vystavený kvapkajúcej tekutej vlhkosti.
Najmodernejší typ vysávača je robotický. Takéto vysávače sú podľa výrobcov sami schopné určiť znečistenie podlahy, vyčistiť ju a vrátiť sa k dobitiu. V praxi sa to ukazuje trochu inak: vysávače-roboty sú „ nudné “, a preto je kvalita ich práce veľmi žiadaná - takže nikto z nich zatiaľ nedokáže vyčistiť rohy miestnosti.
Keď ste sa rozhodli pre funkčnosť a výkon vysávača, mali by ste sa vysporiadať s takým dôležitým bodom, ako je typ nádrže, v ktorej sa hromadí prach.
Dnes existujú tri takéto typy: vodný filter, nádoba a taška.
Najvýhodnejšie sú vysávače s vodným filtrom. Podstata ich práce spočíva v tom, že nasávaný vzduch prechádza vodnou vrstvou a všetok prach zostáva vo vnútri nádrže. Jedná sa o takmer ideálny typ filtra, avšak také vysávače sú spravidla o niečo nákladnejšie: navyše v niektorých modeloch je proces čistenia filtra dosť náročný.
Kontajnerové vysávače zachytávajú prach v plastovej alebo kovovej nádobe. Pod tlakom vzduchu sa prach stlačí na hustú hrudku, ktorá sa potom jednoducho vyhodí. Vysávače na nádoby majú dve nevýhody - veľké rozmery a značný hluk spojený s plastovými vibráciami.
Najčastejšie sa vyskytujú vysávače vybavené vreckami na jedno alebo opakované použitie. Takéto zariadenia môžu byť veľmi kompaktné: okrem toho sú náklady na vysávač s vreckami tiež pomerne nízke. Jediným možným problémom v tomto prípade je, že jednorazové tašky skôr či neskôr dôjdu a nie vždy je možné kúpiť nové. S touto zložitosťou by ste mali počítať vopred - jednoducho sa opýtajte predajcu, či je v predaji náhradná taška alebo jej opakovane použiteľný ekvivalent.
Dôležitým detailom vo vysávači je šnúra, respektíve jeho dĺžka. Nákup vysávača s káblom s dĺžkou menej ako šesť metrov je spojený s neustálymi ťažkosťami s jeho používaním a troj- až štvormetrové šnúry si spravidla automaticky vyžadujú predlžovací kábel. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť kvalite izolácie kábla, pretože káble vysávačov sú všeobecne náchylné na mechanické poškodenie.
Jednou z najťažších otázok, na ktoré musí kupujúci odpovedať, je otázka veľkosti vysávača. Prirodzene, každý sa snaží získať čo najkompaktnejšie zariadenie, mali by ste si však uvedomiť, že nikto nemôže vyrobiť kompaktný, výkonný a spoľahlivý elektrický motor súčasne - preto treba vždy niečo obetovať.

Ako si vybrať vysávač?
Ako si vybrať vysávač?
Ako si vybrať vysávač?
Ako si vybrať vysávač? Ako si vybrať vysávač? Ako si vybrať vysávač?Home | Articles

December 5, 2022 03:57:41 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting