Ako si vybrať slúchadlá

Aby ste pochopili, ktoré slúchadlá zvoliť, musíte si odpovedať na otázku, prečo potrebujeme slúchadlá? Samozrejme, s cieľom počúvať hudbu. A je veľmi dobré, že tento proces bude sprevádzať pohodlie. Primárnym kritériom ovplyvňujúcim komfort počúvania bude určite absencia cudzieho hluku. Za žiadnych okolností by ste nemali počuť basy, pískanie alebo iný zvuk, ktorý nemá nič spoločné so súborom, ktorý počúvate. Tieto požiadavky však v žiadnom prípade nespĺňajú všetky slúchadlá. Väčšina ľudí s prenosnými zariadeniami si musí kúpiť samostatné slúchadlá. Stáva sa to kvôli tomu, že počúvanie hudby pomocou slúchadiel dodávaných so zariadením nie je príjemné. Čo musíte urobiť, aby ste si vybrali dobré „ uši “? Ako si vybrať správne slúchadlá?
Najdôležitejším pravidlom, ktoré vám pomôže ušetriť nervy, je nepreferovať lacné slúchadlá. Úspory výrazne ovplyvnia kvalitu zvuku. Úspora peňazí za slúchadlá je obrovská strata kvality. Je veľmi nepravdepodobné, že chcete počuť nie príjemný, jasný zvuk, ale zasyčanie alebo pískanie. V prípade, že si kúpite vysoko kvalitné slúchadlá, vaše náklady nebudú zbytočné. Na výstupe získate nádherný zvuk a absenciu cudzích zvukov.
Dizajn
Podľa typu prevedenia sú slúchadlá rozdelené do niekoľkých typov. Sú elektrostatické, dynamické a výstužné.
V dynamických slúchadlách sa používa elektrodynamický princíp premeny signálu. Cievka drôtu, ktorá je v oblasti permanentného magnetu, je pripevnená k membráne. Pod pôsobením striedavého prúdu cievka vykonáva pohyb, ktorý presne opakuje tvar elektrického signálu. Aj keď vezmeme do úvahy všetky nevýhody tejto metódy konverzie signálu, použitie nových materiálov a vynálezov ich vyhladí, čím sa zlepší kvalita reprodukovaného zvuku.
Výstužné slúchadlá sú v princípe dosť podobné dynamickým. Hlavnou súčasťou takýchto slúchadiel je armatúra, takzvaná doska v tvare U, vyrobená z feromagnetickej zliatiny. Účinok magnetického poľa na kotvu pripevnenú k membráne spôsobuje, že vibruje, čo je úplne v súlade s prijatým signálom. Oscilácie bránice vnímame ako zvukové. Táto konštrukcia zabraňuje skresleniu počas prehrávania, a preto je tento typ slúchadiel u hudobníkov veľmi obľúbený. Zvuk týchto slúchadiel veľmi závisí od priamej polohy slúchadiel v uchu a od anatomickej štruktúry ucha. Nevýhodou sú tiež vysoké náklady na túto odrodu.
Elektrostatické slúchadlá používajú na vytvorenie zvuku membránu medzi dvoma elektrónmi. Na membránu sa privádza konštantné napätie a na elektródy sa privádza signál z audiosystému, pod vplyvom ktorého vibrácie membrány neuveriteľne presne opakujú tvar elektrického signálu. Tieto slúchadlá sa často používajú v spojení s Hi-Fi a Hi-End zvukovým zariadením. Je to spôsobené tým, že ich cena je veľmi vysoká.
Kábel slúchadiel musí byť jednosmerný alebo obojsmerný. V prípade, že je pripojenie obojsmerné, potom sa vodič hodí zvlášť pre každé slúchadlo, ale ak máme jednosmerné pripojenie, potom sa vodič hodí iba pre jedno slúchadlo. Druhé slúchadlo je spojené pomocou drôtu, ktorý je skrytý lukom. Čo je veľmi výhodné pre osobu, ktorá ich používa.
Hlavnou súčasťou spojovacieho kábla je meď, ktorá slúži ako vodič. Prepojovací kábel je tvorený sériovým pripojením jednotlivých granúl. Každá granula v sebe má kryštálovú mriežku správnej štruktúry. Prechody medzi granulami sú však oxidované a narušujú štruktúru. Tieto prechody sú prekážkou, ktorá degraduje signál a bráni elektrickému prúdu. Slúchadlá najvyššej triedy používajú medený vodič bez obsahu kyslíka. Vďaka tomu nedochádza k narušeniu štruktúry medzi granulami, čo má pozitívny vplyv na kvalitu signálu.
Dĺžka kábla bežných slúchadiel je 1-3 metre, ale v niektorých odrodách môže dosiahnuť 7 metrov. Slúchadlá pre hráčov majú kábel dlhý 50 centimetrov, veľmi často sa však k slúchadlám dodáva predlžovací kábel, pretože dĺžka kábla nemusí stačiť na to, aby ste si hráča pohodlne vošli do vrecka. Kábel slúchadiel pre prenosné zariadenie by mal byť v priemere dlhý 1 - 1,2 metra, ale táto dĺžka nemusí byť dostatočná na domáce použitie.
Frekvencia
Pri výbere slúchadiel si dôkladne prezrite krabicu. Mal by označovať frekvenciu, ktorá ovplyvňuje kvalitu zvuku vychádzajúceho zo slúchadiel. V prípade, že je frekvenčný rozsah úzky, na výstupe dostaneme kovový tón zvuku pri veľmi vysokých alebo veľmi nízkych frekvenciách, ako aj charakteristické zasyčanie. Ale aby výrobcovia zaujali klienta, veľmi často označujú širší rozsah, ako je v skutočnosti. Je to tak preto, lebo kritériá na meranie frekvenčného rozsahu sú pre každého výrobcu odlišné. Mimo rozsahu sa zvuk nebude líšiť, ibaže bude mierne tichší. Preto sú ľudia tak často prekvapení pri porovnaní lacných a drahých slúchadiel s rovnakými frekvenčnými rozsahmi. V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že tento parameter by ste nemali venovať pozornosť.
Existuje niečo ako frekvenčná odozva alebo graf amplitúdovo-frekvenčnej odozvy, ktorý by mal vždy zostať lineárny bez zvukového skreslenia. Preto bez lineárnosti frekvenčnej odozvy zostáva charakteristika frekvenčných rozsahov zbytočnou informáciou. Frekvenčná amplitúda v balíku sa nezistila. Aby ste to dosiahli, musíte počúvať expresívnu skladbu cez slúchadlá, a tak vyskúšať zariadenie.
Membrána slúchadiel je tiež jedným z faktorov ovplyvňujúcich kvalitu zvuku. Čím väčší je priemer membrány slúchadiel, tým lepšie budú tieto slúchadlá reprodukovať „ dolnú časť “. Vo výsledku, ak je pre vás dôležitá kvalita prijímaného zvuku, nezabudnite, že membrána by nemala byť menšia ako 30 mm.
Odpor
Ďalšie dôležité parametre sú uvedené na obale. Odpor je miera minimálneho odporu vo vzťahu k striedavému prúdu. Tento parameter sa berie do úvahy vo vzťahu k zariadeniu, ku ktorému budú pripojené slúchadlá. Slúchadlá s impedanciou 16-40 ohmov sú vhodné pre prenosný prehrávač. Ale stojí za to vedieť, že ak je odpor pod minimálnou prípustnou úrovňou, používateľ bude počuť nielen hudbu, ale aj šelesty, ktoré sa vyskytujú pri prepínaní kariet prehrávača, ako aj ďalšie zvuky.
Ak sú k prehrávaču pripojené veľké monitorové slúchadlá s impedanciou 250 ohmov, nebudeme počuť zvuk, ale šepot. Musíte tiež vedieť, že na pripojenie slúchadiel s impedanciou viac ako 150 ohmov musíte použiť vlastný zosilňovač. Slúchadlá určené pre zvukové karty, ktoré sa používajú bez zosilňovača, musia mať impedanciu od 120 do 150 ohmov. Slúchadlá najvyššej kvality majú impedanciu viac ako 300 ohmov. To znižuje celkové skreslenie, vyžaduje však signál vysokého napätia zo zosilňovača.
Citlivosť
Tento parameter ovplyvňuje úroveň hlasitosti slúchadiel pri určitých hodnotách signálu dodávaného do nich. Slúchadlá s vyššou úrovňou citlivosti budú pracovať hlasnejšie ako slúchadlá, ktoré majú rovnakú úroveň impedancie. Citlivosť slúchadiel je určená tlakom, ktorý vytvárajú, keď sú napájané elektrickým signálom s výkonom 1 mW.
Akustický tlak sa meria v dB (decibeloch). Prah pre ľudský sluch je nula decibelov. Prah bolesti je 140 dB. V tomto ohľade musí byť citlivosť slúchadiel minimálne 100 dB. Zvláštnu pozornosť si zaslúžia magnetické jadrá slúchadiel. Malý priemer jadra môže naznačovať nízky výkon magnetu. V prípade, že pre vás nie sú vhodné slúchadlá s veľkými membránami, mali by ste sa rozhodnúť pre slúchadlá s neodýmovými jadrami, ktoré majú vysokú hladinu magnetickej energie.
Slúchadlá majú elektrický výstupný výkon od 1 do 3 500 mW. To naznačuje hlasitosť, pri ktorej slúchadlá prehrávajú zvuk. Hlavná vec, ktorú treba pochopiť, je, že hlasitosť závisí nielen od výkonu, ale aj od odporu a citlivosti.
Typ pripojenia
Líšia sa aj spôsoby pripojenia slúchadiel. Podľa typu pripojenia existujú bezdrôtové a káblové slúchadlá. Aká je najlepšia voľba? Bezdrôtové slúchadlá sú samozrejme celkom atraktívnym riešením, ktoré vyhovuje ľuďom, ktorí sa pri počúvaní hudby pohybujú alebo tancujú. Existuje však názor, že kvalita prenosu zvuku takýchto slúchadiel je veľmi odlišná, v horšom prípade od káblových slúchadiel z rovnakej triedy. Takéto slúchadlá však nezľavujte. Moderná technológia umožňuje vyhnúť sa silnému skresleniu pri prenose signálu pomocou bezdrôtových slúchadiel.
Bezdrôtový slúchadlový vysielač môže mať 1 až 27 kanálov. Viac kanálov vytvára podmienky pre ľahší výber prevádzkovej frekvencie. Je to tak kvôli skutočnosti, že ak na jednom z kanálov existuje rušenie, môžete prepnúť na ďalší. Čím vyššia je pracovná frekvencia vysielača, tým lepšie bude signál prechádzať cez steny a iné prekážky. Ak vaše plány zahŕňajú použitie slúchadiel mimo miestnosť alebo mimo obytný priestor, stojí za to zvoliť slúchadlá s pracovnou frekvenciou vysielača najmenej 800 MHz.
Dosah takýchto slúchadiel sa veľmi líši a môže dosiahnuť 100 m. V prípade, že potrebujete slúchadlá, ktoré budú pracovať v miestnosti, postačí vám dosah niekoľkých metrov. Na pohyb po byte stačí, aby bol dosah 10 - 30 m. Slúchadlá s dosahom až 100 m sú vhodné na vonkajšie použitie.
Okrem zdrojov infračerveného a rádiového signálu existujú modely, ktoré využívajú technológiu Bluetooth, takže sú schopné spojiť sa s mnohými zariadeniami, ktoré majú zabudovaný adaptér Bluetooth, ktorý podporuje profil A2TP.
Nie je žiadnym tajomstvom, že bezdrôtové „ uši “ sú o niečo ťažšie ako ich kábloví „ súdruhovia “. Je to tak kvôli skutočnosti, že pre svoju činnosť sú potrebné batérie alebo nabíjateľné batérie, ktoré sa tiež vybijú pomerne často. Preto, aby ste si nemuseli kupovať samostatné slúchadlá pre systémy Hi-Fi a Hi-End, mali by ste sa okamžite rozhodnúť pre káblové slúchadlá.
Všetky bezdrôtové, ako aj niektoré modely káblových slúchadiel majú bez výnimky ovládanie hlasitosti. To sa stáva užitočným, ak je osoba ďaleko od zdroja signálu.
Akustický dizajn
Podľa akustického dizajnu existuje niekoľko typov slúchadiel: zatvorené, otvorené a polootvorené. Zatvorené slúchadlá zabraňujú prenikaniu vonkajších zvukov, čo je dobré pri počúvaní hudby v MHD. Pri zatvorenom prístroji luk, ak je prítomný, tlačí na ucho viac ako u iných typov slúchadiel. Je to tak preto, lebo nízkofrekvenčné zvuky budú rušené, ak šálky dobre nesedia. Pri výbere špuntov ich noste 5-10 minút. Okamžite pocítite, či na vás tlačia.
Otvorené slúchadlá umožňujú prenikanie vonkajších zvukov. V tomto ohľade nie je človek počuteľne oddelený od vonkajšieho sveta, čo robí zvuk prirodzenejším. Ale vo verejnej doprave je problematické počúvať hudbu pomocou takýchto slúchadiel. Polootvorené slúchadlá umožňujú priechod vonkajších zvukov, ale poskytujú slušnú zvukovú izoláciu.
Pohodlie
Existuje niekoľko typov konštrukcií slúchadiel:
- zapojiť
- nákladné listy
- štuple do uší
- monitor
Slúchadlá umiestnené priamo v ušiach sú rozdelené do dvoch typov: do uší a do uší. Slúchadlá do uší sú malé a veľmi pohodlné na použitie s prenosnými zariadeniami. Zahrnuté u väčšiny hráčov. Nevýhodou je, že sú dosť zle držané v ušiach. Je to spôsobené tým, že ľudia majú veľmi odlišné tvary uší. Tieto slúchadlá majú tiež nízku zvukovú izoláciu, zle reprodukujú nízkofrekvenčné zvuky.
Slúchadlá do uší zostanú v uchu oveľa lepšie. To sa dosiahne menším priemerom. Vkladajú sa tiež hlbšie do zvukovodu. Takéto slúchadlá majú zvyčajne takzvané silikónové podložky do uší, ktoré dobre fixujú slúchadlo v uchu, a tiež prispievajú k zlepšeniu zvukovej izolácie, čo zvyšuje kvalitu počúvania hudby.
Slúchadlá na uši pomocou okcipitálneho oblúka sú tlačené proti ušiam a majú tiež oveľa väčší priemer bránice, čo má priaznivý vplyv na kvalitu zvuku. Niekedy vertikálny luk slúži ako úchyt, ktorý spája dva poháre týchto „ uší “. Takto sa váha slúchadiel rovnomerne rozloží na povrch hlavy.
Najlepšie sú slúchadlá k monitoru, ktoré sa používajú na sledovanie zvuku v nahrávacích štúdiách. Stojí však za zmienku, že existujú slúchadlá k monitoru pre domáce použitie. Táto verzia má veľkú čelenku, vankúše do uší, ktoré čo najviac zakrývajú ucho, a tiež veľké membrány, ktoré rovnomerne reprodukujú celý frekvenčný rozsah.
Rôzne modely slúchadiel na monitor majú svoje vlastné vlastnosti. Niektoré majú kábel, ktorý veľmi pripomína kábel slúchadla alebo odpojiteľný kábel. Na zabránenie visenia drôtu pod nohami sa používa skrútený kábel. Odnímateľný kábel umožňuje výmenu v prípade poškodenia. To je veľmi dôležité, keď vezmete do úvahy cenu slúchadiel monitora. Je oveľa jednoduchšie kúpiť si nový kábel, ako vyhodiť špičkové slúchadlá pre najmenšie poškodenie.
Veľký význam má aj váha slúchadiel, ktoré sa neustále nosia na hlave. Vložky vážia od 5 do 30 gramov, režijné od 40 do 100 a monitorovacie 150 až 300 gramov.
Komutácia
Existujú dva typy prenosu audio signálu - analógový a digitálny. Digitálny prenos znamená, že signál sa prenáša kódovaný ako jednotky a nuly. Podobný typ vysielania sa používa v bezdrôtových slúchadlách, ale väčšina slúchadiel používa typ analógového vysielania. To znamená, že veľkosť signálu je priamo úmerná sile signálu. Digitálne slúchadlá poskytujú vyššiu kvalitu zvuku, žiadne rušenie, efekt stmievania v pohybe a hluku, ale tento typ slúchadiel má pomerne vysokú cenu.
Výstupy
Bezdrôtové slúchadlá majú základnú jednotku, ktorá obsahuje vysielač, elektroniku na spracovanie signálu a linkový výstup, kde je signál duplikovaný. To vám umožní pripojiť k nim zosilňovač s reproduktormi bez vypnutia slúchadiel.
Vstupy
Základná jednotka nainštalovaná v bezdrôtových slúchadlách má tiež digitálny koaxiálny vstup, ktorý eliminuje rušenie a šum. Pomocou neho môžete prenášať zvukové signály v stereofónnom aj viackanálovom režime. Môže sa tiež použiť na prenos viackanálového zvuku pomocou jednoduchého kábla s konektorom RCA.
Okrem tohto vstupu môže byť k dispozícii digitálny optický vstup. Umožňuje vám prenášať digitálny signál v niekoľkých režimoch. Hlavným rozdielom od koaxiálneho vstupu je použitie svetla na prenos signálu a tiež použitie optického vlákna namiesto elektrického kábla. To všetko vám umožňuje zaistiť ochranu signálu aj pri silnom elektromagnetickom rušení.
Konektory
Existuje niekoľko typov konektorov na pripojenie slúchadiel k zariadeniu. Sú to mini jack 3,5, mini jack 2,5, 5-pinový, jack 6,3. Existujú dva typy konektorov - 6,3 pre zvukové systémy a 3,5 pre prehrávače.
Veľkosť slúchadiel sa musí zhodovať s priemerom vstupu audio systému. V slúchadlách s mini jackom 3.5 je veľmi často jedným z príslušenstva adaptér pre jack 6.3. Slúchadlá s konektorom 6.3 sú zasa dodávané s adaptérom pre 3.5. Takmer všetky elektrostatické slúchadlá používajú 5-pólový konektor.
Existuje niekoľko úprav konektora mini jack. Je to priamy konektor a tvar L. V prípade použitia prenosného zariadenia je vhodný konektor v tvare písmena L. Je to spôsobené tým, že tesne prilieha k telu, a tiež nijako neovplyvňuje jeho rozmery. Slúchadlá s priamym konektorom sú celkom vhodné pre stacionárne vybavenie.
Záver
Rozmanitosť typov slúchadiel sťažuje ich výber. Pri výbere slúchadiel sa musíte rozhodnúť, na aký účel a za akých podmienok ich budete používať. Je tiež veľmi dôležité zvážiť všetky parametre, ktoré boli špecifikované v tomto článku. Rôzne slúchadlá umožňujú každému zvoliť si správne „ uši “ pre neho . Cieľom tohto článku bolo pomôcť priemernému používateľovi pri výbere slúchadiel. Naozaj dúfame, že sa informácie, ktoré ste nám poskytli, ukázali ako užitočné pre vás, a vy ste si mohli vybrať slúchadlá, ktoré plne vyhovovali vašim požiadavkám a očakávaniam.

Ako si vybrať slúchadlá
Ako si vybrať slúchadlá
Ako si vybrať slúchadlá
Ako si vybrať slúchadlá Ako si vybrať slúchadlá Ako si vybrať slúchadláHome | Articles

December 3, 2022 03:41:01 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting