Ako si vybrať projektor

Pomerne vysoká cena projektora znamená jeho starostlivý výber. 30-60 tisíc rubľov je presne to množstvo, na ktoré sa musíte sústrediť. Tento materiál vám pomôže odpovedať na otázku: ako si vybrať projektor a pochopiť nuansy a dôležité body tejto voľby.
Ako už bolo spomenuté vyššie, pomerne vysoká cena za projektor je spôsobená predovšetkým jeho dizajnom. Pri výbere digitálneho zariadenia sa musíte najskôr rozhodnúť, na čo ho potrebujete? To isté platí pre projektor, pretože prezentačný projektor a filmový projektor doma sú úplne odlišné veci.
Vezmime si napríklad prezentačný projektor. Keďže s vami bude často cestovať na rôzne udalosti, jeho kompaktnosť, váha a jas vystúpia navrch. Pre domáce projektory platí iná situácia a požiadavky, pretože pre nich sú dôležitá tichá prevádzka a vysoká kvalita obrazu.
Zvážte základné princípy projektora
Projektory CTR
Tri kineskopy vytvárajú všeobecný obraz pomocou šošovky zarovnanej na obrazovke. Takéto projektory sú zvyčajne objemné, ťažké (hmotnosť môže dosiahnuť niekoľko desiatok kg) a nie sú mobilné, preto nie sú vhodné na prezentácie. Okrem toho je nastavenie takýchto zariadení náročné a vyžaduje si pomoc špecialistu. pozitívnou stránkou CTR projektorov je kvalita obrazu. Presná reprodukcia farieb a bohaté tóny, žiadny šum a pixely. Všetky tieto plusy z neho robia vynikajúci projektor na sledovanie filmov vo vašej domácnosti.
Je potrebné poznamenať, že za takýto projektor sa bude musieť zaplatiť vysoká cena, takže drvivá väčšina kupujúcich je okamžite vylúčená.
LCD projektory
Princíp konštrukcie obrazu je nasledovný: svetlo prechádzajúce maticou tekutých kryštálov dopadá na obrazovku. Táto fyzika práce umožňuje vyrábať pomerne kompaktné modely s dobrým jasom. Z vážnych nevýhod stojí za zmienku šum ventilátora ochladzujúceho matricu, pretože pozostáva z kryštálov citlivých na vysoké teploty. Pri pozornom pohľade tiež nájdete na obrazovke mriežku maticových pixelov.
Na zlepšenie kvality obrazu výrobcovia niekedy používajú viac matíc z tekutých kryštálov. LCD projektory sú jedným z najpopulárnejších segmentov na trhu projektorov, náklady na tieto modely sa môžu pohybovať od 30 000 tisíc rubľov a viac.
LP projektory
Relatívne nový vývoj, ktorý už má svojich zákazníkov. Táto technológia je založená na reflexnej matici, ktorá sa skladá z mnohých mikrozrkadiel. Svetlo z tejto lampy sa odráža od matice cez špeciálny svetelný filter a dopadá na obrazovku. Významnou výhodou v porovnaní s LCD projektormi je absencia pixelového rezu na obrazovke, čo sa dá dosiahnuť znížením hranice medzi zrkadlami v porovnaní s matricou z tekutých kryštálov. Ďalším pozitívnym bodom je vysoká úroveň jasu. Je to tak preto, lebo svetelný tok vstupuje na obrazovku bez straty, na rozdiel od projektorov LCD. A posledným plusom je nedostatok zotrvačnosti.
Medzi mínusmi je možné rozlíšiť diskrétne zobrazovanie, buď je bod osvetlený, alebo nie.
Táto technológia je nedokonalá, ale výrobcovia nachádzajú východisko zo situácie. Zvýšením počtu matríc a zväčšením svetelných filtrov.
Nekupujte lacné DLP projektory na sledovanie videa. generovaný obraz je dosť špecifický a na obrazovke je efekt blikania, ktorý pri dlhodobom sledovaní unavuje oči.
D-ILA projektory
Najvýkonnejšia technológia, ktorá obsahuje pozitívne vlastnosti projektorov LCD a DLP. Pracuje na reflexnej komplexnej matici tekutých kryštálov. Schopný pracovať pri vysokých teplotách. Odborníci považujú túto technológiu za najlepšiu a výrobcovia ju vyvíjajú.
Je však potrebné poznamenať, že tieto projektory nie sú v živote bežné. Cena je totiž príliš vysoká, takže váš výber bude pravdepodobne obmedzený na projektory LCD a DLP.
Rozlíšenie projektora
Za starých čias bolo rozlíšenie projektora na úrovni štandardných grafických kariet pre PC, ale s rozvojom digitálnych technológií, televízie vo vysokom rozlíšení a s príchodom DVD a FullHD sa rozlíšenie projektorov stalo oveľa vyššie.
Zvážme bežné možnosti povolení:
SVGA (800 x 600)
XGA (1024 x 780)
SXGA (1280 x 1024)
UXGA (1 600 x 1 200)
QXGA (2048x1536)
Full HD (1 920)
WUXGA (1920x1200)
HD 4K (4096 x 2400)
Okrem tých, ktoré sú uvedené, existujú aj menej bežné formáty. Ako už bolo spomenuté, širokouhlé modely sú prijateľnejšie na sledovanie filmov. Treba tiež poznamenať, že trendy moderných digitálnych technológií a televízie do veľkej miery určili prechod výroby projektorov k veľkoformátovým maticiam medzi výrobcami.
Moderné projektory podporujú bežné farebné formáty PAL, SECAM, NTSC4 vrátane HDTV.
Upozorňujeme, že čím je vyššie rozlíšenie, tým kvalitnejší je obraz na obrazovke a tým vyššie sú náklady na projektor.
Svetelný tok, jas
Jednotky svetelného toku sú ANSI lm. Nebudeme sa venovať technickým momentom, ale dáme iba hodnoty, vďaka ktorým sa budete vedieť orientovať. U projektorov určených na prezeranie filmov v zatemnenej miestnosti stačí svetelný tok 700 až 1 500 ANSI lúmenov. Ak sa váš projektor používa na prezentácie v osvetlených miestnostiach, odporúča sa kúpiť projektor s vysokým jasom.
Pri nákupe stojí za zváženie, že svetelný tok uvedený v technických charakteristikách projektora je nižší ako skutočné hodnoty asi o 10%, v niektorých prípadoch aj viac.
Tiež stojí za to zabrániť pádu slnečných lúčov na obrazovku. Nie, aj ten najsilnejší projektor v tomto prípade poskytne dobrý a kvalitný obraz, takže pri sledovaní filmov nezabudnite použiť rolety alebo závesy z hrubej látky.
Sieťové rozhrania
Bezdrôtový prenos dát je dnes v trende. Absencia káblov, technológií Wi-Fi a bluetooth je pevne zakomponovaná do života každého aktívneho používateľa počítača. Dnešné projektory sú schopné prijímať dáta cez sieť vrátane bezdrôtových. Zakúpením špeciálneho adaptéra môže akýkoľvek projektor prijímať streamované video.
Kontrast
Pomer maximálneho osvetlenia obrazovky k minimu sa nazýva kontrast. Kontrastný pomer je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere projektora pre domáce kino. Dnes sa výrobcovia, ktorí si navzájom konkurujú, snažia tento parameter v charakteristikách produktu mierne zvýšiť. Pri tom všetkom sa výrobné technológie nemenia súčasne a je takmer nemožné pochopiť, na základe toho, čo výrobca nastavuje tento alebo ten údaj. Bohužiaľ, toto všetko hrá pre zákazníka krutý žart a výber projektora z hľadiska kontrastu je dosť ťažký. Napríklad v roku 2004 sa táto hodnota rovnala približne 3 000: 1 a pre rok 2010 je v údajoch o pasoch údaj 10 000: 1. Musíte sa sústrediť na značku a svoje vlastné vnímanie.
Objektív projektora
Moderné projektory sú vybavené objektívmi ZOOM s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou. Toto výrazne zjednodušuje prácu, je možné meniť veľkosť obrazu bez toho, aby ste projektor premiestňovali z miesta na miesto.
Schopnosť ovládať obraz, upravovať zaostrenie existuje dnes a z diaľkového ovládača.
V najpokročilejších modeloch sú objektívy vybavené elektrickými pohonmi, ktoré umožňujú nielen manuálne, ale aj z diaľkového ovládača meniť mierku obrazu a upravovať zaostrenie. Táto kvalita je samozrejme pohodlná, najmä ak je projektor namontovaný na strope, ale zvyšuje náklady na zariadenie. Najdôležitejšou charakteristikou šošovky je tzv. projekčný pomer Pro je hodnota rovná pomeru projekčnej vzdialenosti k šírke obrazu. Štandardné objektívy majú Pro v rozmedzí 1,8 - 2,2, dlhý hod - až 4-8, krátky hod - 0,8 -1,2. Nedávno sa objavili projektory s extrémne nízkym projekčným pomerom. Tieto projektory sú schopné produkovať obrazy s uhlopriečkou 80 - 100 palcov (približne 180 - 200 cm) a s projekčnou vzdialenosťou iba 8 - 30 cm, a sú určené predovšetkým na použitie s interaktívnymi tabuľami a inými špeciálnymi aplikáciami.

Ako si vybrať projektor
Ako si vybrať projektor
Ako si vybrať projektor
Ako si vybrať projektor Ako si vybrať projektor Ako si vybrať projektorHome | Articles

December 2, 2022 01:05:49 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting