Ako si vybrať klimatizáciu?

V lete funguje klimatizácia ako „ čarovná palička “, ktorá vytvára príjemný chládok doma, v kanceláriách, obchodoch.
A keď ste sa už rozhodli pre typ klimatizácie (predchádzajúci článok „ Typy klimatizácií - ktorú si zvoliť? “ Pomôže vám s tým), je čas zistiť technické vlastnosti, aby ste si vybrali najlepšiu možnosť pre teba.
Spotreba energie klimatizácie
Spotreba energie sa často zamieňa s chladiacim výkonom. V skutočnosti je energia spotrebovaná klimatizáciou asi 3-krát nižšia ako chladiaci výkon, to znamená, že klimatizácia s výkonom 2,5 kW spotrebuje iba asi 800 W - menej ako žehlička alebo rýchlovarná kanvica. Preto môžu byť klimatizácie pre domácnosť spravidla zapojené do bežnej zásuvky bez obáv z " vyrazených " zástrčiek. Nie je tu paradox, pretože klimatizácia je chladiaci stroj, ktorý „ nevyrába “ chlad, ale prenáša ho z ulice do miestnosti.
Pomer chladiacej energie k spotrebe energie je hlavným ukazovateľom energetickej účinnosti klimatizácie, ktorý je v technických katalógoch indikovaný ERR (Energy Efficiency Ratio). Ďalším parametrom - COP (Coefficient of Performance - tepelný koeficient) sa rovná pomeru vykurovacieho výkonu k spotrebe energie. ERR rezidenčných split systémov sa zvyčajne pohybuje od 2,5 do 3,5 a COP od 2,8 do 4,0. Všimnete si, že COP je vyššia ako ERR. Je to spôsobené tým, že počas prevádzky sa kompresor zahrieva a prenáša ďalšie teplo na freón. To je dôvod, prečo klimatizácie vždy vytvárajú viac tepla ako chladu. Túto skutočnosť často používajú bezohľadní výrobcovia, čo v reklame naznačuje vysokú energetickú účinnosť ich klimatizácií a namiesto ERR koeficient COP. Existuje sedem kategórií energetickej účinnosti domácich spotrebičov, ktoré sú označené písmenami od A (najlepšie) do G (najhoršie). Klimatizácie kategórie A majú COP> 3,6 a ERR> 3,2 a kategórie G - COP <2,4 a ERR <2,2.
Je potrebné poznamenať, že spotreba energie a chladiaci výkon sa zvyčajne merajú v súlade s normou ISO 5151 (vnútorná teplota 27 ° C, vonkajšia teplota 35 ° C). Keď sa tieto podmienky zmenia, bude výkon a účinnosť klimatizácie nižšia (napríklad pri vonkajšej teplote vzduchu mínus 20 ° C bude výkon klimatizácie iba 30% menovitej hodnoty).
„ Teplá “ klimatizácia alebo možnosť ohrevu vzduchu
Existujú klimatizácie, ktoré dokážu ochladiť iba vzduch, ktorý sa nazýva iba studený, a klimatizácie so schopnosťou ohrievať vzduch, ktoré sa nazývajú teplo-chlad, tepelné čerpadlo, reverzibilná klimatizácia alebo jednoducho „ teplá “ klimatizácia. Modely so schopnosťou ohrievať vzduch sú nákladnejšie, ale v mimosezóne (jeseň a jar) môžu nahradiť ohrievač.
Názov tepelného čerpadla nie je uvedený náhodou. Ukazuje to, že klimatizácia ohrieva vzduch nie pomocou elektrickej špirály alebo vykurovacieho telesa, ako je elektrický ohrievač, ale pomocou tepla odoberaného z vonkajšieho vzduchu (teplo sa čerpá z ulice do miestnosti). V režime kúrenia teda nastáva rovnaký proces ako v režime chladenia, zdá sa, že sú vymenené iba vonkajšie a vnútorné jednotky klimatizácie. V súlade s tým je v režime vykurovania, rovnako ako v režime chladenia, spotreba energie 3 - 4 krát nižšia ako vykurovací výkon, to znamená, že klimatizácia vydáva 3 - 4 kW tepla na 1 kW spotrebovanej energie. Upozorňujeme, že všetky klimatizačné jednotky s tepelným čerpadlom môžu pracovať efektívne iba pri pozitívnych vonkajších teplotách, takže sa v zime nemôžete klimatizáciou zahriať!
Hladina hluku klimatizácie
Ak sa chystáte inštalovať klimatizáciu v spálni alebo ak je vedľa vonkajšej jednotky okno suseda, mali by ste venovať pozornosť úrovni hluku zakúpeného klimatizačného zariadenia. Úroveň hluku sa meria v decibeloch (dB) - relatívna jednotka, ktorá ukazuje, koľkokrát je jeden zvuk hlasnejší ako druhý. Prah sluchu sa považuje za 0 dB (všimnite si, že zvuky s úrovňou nižšou ako 25 dB v skutočnosti nie sú počuteľné). Úroveň šepotu je 25 - 30 dB, hluk v kancelárskej miestnosti, rovnako ako hlasitosť bežnej konverzácie, zodpovedá 35 - 45 dB, a hluk rušnej ulice alebo hlasnej konverzácie je 50 - 70 dB.
Pre väčšinu klimatizácií pre domácnosť je úroveň hluku vnútornej jednotky v rozmedzí 26 - 36 dB, pre vonkajšiu jednotku - 38 - 54 dB. Môžete si všimnúť, že hluk vnútornej jednotky v prevádzke nepresahuje hladinu hluku kancelárskych priestorov. Preto má zmysel venovať pozornosť úrovni hluku klimatizácie, ak ju plánujete inštalovať v tichej miestnosti (spálňa, súkromná kancelária atď.).
Zdalo by sa, že teraz stačí zvoliť klimatizáciu s najnižšou úrovňou hluku a komfort je zaručený. Ale nie všetko je také jednoduché: môže sa stať, že klimatizácia s hladinou hluku 26 dB bude v praxi pracovať hlasnejšie ako klimatizácia s úrovňou 32 dB. Navyše tu nejde o podvod a všetky merania boli vykonané správne. Tu je vec. Akákoľvek klimatizácia môže pracovať v niekoľkých desiatkach režimov a každý režim má svoju vlastnú hladinu hluku. Pretože hlavným zdrojom hluku vo vnútornej jednotke je prúdenie vzduchu cez ventilátor, chladič a distribučné žalúzie, je logické merať hladinu hluku pri najnižších otáčkach ventilátora a dokonca ich dosiahnuť tak, aby boli čo najnižšie.
Problém je v tom, že v tomto režime klimatizácia nepodá deklarovaný výkon a v horúcom počasí sa buď automaticky prepne na vyššiu rýchlosť (so zvýšenou hlučnosťou), alebo nebude schopná udržiavať nastavenú teplotu. V úplnom opise klimatizačného zariadenia je spravidla uvedená hladina hluku pre všetky režimy prevádzky ventilátora alebo aspoň jeho maximálne a minimálne hodnoty. Zároveň je typická hladina hluku vnútornej jednotky elitnej klimatizácie 27 - 31 - 34 dB pre trojstupňový ventilátor. V reklamnej brožúre je možné uviesť iba najmenšiu hodnotu 27 dB, a nie správnejšiu maximálnu hodnotu šumu 34 dB.
Je potrebné poznamenať, že klimatizačné zariadenia môžu byť zdrojom nielen monotónneho hluku generovaného prúdením vzduchu, ale aj niektorých ďalších zvukov - praskanie, syčanie, grganie, klikanie. Zvyčajne sú tieto zvuky viditeľné iba v úplnom tichu, môžu však rušiť pokojný spánok, pretože náhle sa vyskytujúce zvuky sú oveľa nepríjemnejšie ako jednotvárny zvuk. Tieto zvuky majú inú povahu. K praskaniu dochádza, keď sa plastové časti krytu roztiahnu a stiahnu, čo je spôsobené zmenami jeho teploty. Freón môže pri zapnutí a vypnutí kompresora bublať a zasyčať. A kliknutia vznikajú pri prepínaní relé, ktoré riadia činnosť ventilátora, kompresora a ďalších komponentov klimatizácie. Zo všetkých týchto zvukov je praskanie puzdra najnepríjemnejšie - takéto zvuky vás môžu dokonca prebudiť uprostred noci. „ Praskajúcu “ vnútornú jednotku spoznáte podľa lacného plastu, ktorý sa svojím vzhľadom a dotykom výrazne líši od plastu, z ktorého sú vyrobené klimatizačné jednotky elitnej skupiny.
Ak skutočne potrebujete „ tichú “ klimatizáciu, môžete pred nákupom poradiť, aby ste obišli niekoľko spoločností, ktoré majú showroomy s prevádzkovými modelmi klimatizácií, dotknite sa vnútorných jednotiek a počúvajte, ako fungujú v rôznych režimoch. Všeobecne platí, že ako pravidlo, že väčšina " pokročilý " a drahé klimatizácie sú tiež najtichší.
Niekoľko slov o vonkajšej jednotke. Ak sú okná zatvorené, inak nie je dovolené prevádzkovať klimatizáciu, hluk vonkajšej jednotky je prakticky nepočuteľný. Ale tento hluk je zreteľne počuť aj vašich susedov, ak sami nemajú klimatizáciu a všetky okná sú otvorené. Aj keď hluk vonkajšej jednotky použiteľnej klimatizácie pre domácnosť nikdy neprekročí úroveň povolenú pre obytný priestor, môže tento hluk stále veľmi rušiť obyvateľov, najmä v noci. Upozorňujeme, že rozdiel v hladine hluku vonkajších jednotiek klimatizačných zariadení hornej a dolnej cenovej skupiny je výrazne vyšší ako rozdiel v hladine hluku vnútorných jednotiek.
Ochranné systémy klimatizácie
Ak sú spotrebiteľské funkcie všetkých klimatizačných zariadení rovnaké, potom sa funkcie ochrany pred nesprávnym fungovaním alebo nepriaznivými vonkajšími podmienkami naopak výrazne líšia. Kompletný systém monitorovania stavu klimatizácie zvyšuje svoje náklady o 20 - 30%. Zároveň je nepravdepodobné, že bude možné efektívne inzerovať povedzme prítomnosť nízkotlakového spínača, a teda nebude možné rýchlo dosiahnuť návratnosť investovaných peňazí. Preto v „ rozpočtových “ klimatizáciách ochranné systémy prakticky chýbajú. Aj v prvej skupine má veľa klimatizácií iba čiastočnú ochranu pred zneužitím.
Hlavné riadiace a ochranné systémy:
Reštart. Táto funkcia umožňuje klimatizácii zapnúť sa po výpadku prúdu. Klimatizácia sa navyše zapne v rovnakom režime, v akom fungovala pred poruchou. Táto najjednoduchšia funkcia je implementovaná na úrovni firmvéru, a preto je k dispozícii takmer vo všetkých klimatizáciách.
Monitorovanie stavu filtrov. Ak nie sú vyčistené filtre vnútornej jednotky klimatizácie, potom sa na nich za pár mesiacov vytvorí taká vrstva prachu, že sa výkon klimatizácie niekoľkokrát zníži. V dôsledku toho bude narušená normálna prevádzka chladiaceho systému a na vstup kompresora bude namiesto plynného freónu privádzaný tekutý freón, čo s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k zaseknutiu kompresora. Ale aj keď kompresor nezlyhá, potom sa prach časom prilepí na dosky chladiča vnútornej jednotky, dostane sa do odtokového systému a vnútorná jednotka bude musieť byť odvezená do servisného strediska. To znamená, že následky prevádzky klimatizácie so znečistenými filtrami môžu byť najvážnejšie. Na ochranu pred týmito následkami je v klimatizácii zabudovaný systém kontroly čistoty filtra - keď sú filtre znečistené, rozsvieti sa príslušná kontrolka.
Kontrola úniku freónu. V každom rozdelenom systéme množstvo freónu časom klesá v dôsledku štandardizovaného úniku. Pre človeka to nie je nebezpečné, pretože freón je inertný plyn, ale klimatizácia bez doplňovania paliva môže „ žiť “ iba 2 - 3 roky. Faktom je, že kompresor klimatizácie je chladený freónom, a ak je nedostatočný, môže sa prehriať a zlyhať. Predtým sa na vypnutie kompresora pri nedostatku freónu používal nízkotlakový spínač - keď tlak v systéme poklesol, toto relé vyplo kompresor. Teraz väčšina výrobcov prechádza na elektronické riadiace systémy, ktoré merajú teplotu v kľúčových bodoch systému alebo prúd kompresora a na základe týchto údajov sa vypočítajú všetky prevádzkové parametre chladiaceho systému vrátane tlaku freónu.
Nadprúdová ochrana. Z prúdu kompresora možno zistiť množstvo porúch chladiaceho systému. Znížený prúd znamená, že kompresor pracuje bez záťaže - čo znamená, že unikol freón. Zvýšený prúd signalizuje, že na vstup kompresora nie je plynný, ale kvapalný freón, čo môže byť spôsobené príliš nízkou vonkajšou teplotou alebo znečistenými filtrami vnútornej jednotky. Senzor prúdu kompresora teda môže výrazne zvýšiť spoľahlivosť klimatizácie.
Automatické odmrazovanie. Ak je teplota vonkajšieho vzduchu nižšia ako +5 ° C, môže byť vonkajšia jednotka klimatizácie pokrytá vrstvou mrazu alebo ľadu, čo povedie k zhoršeniu výmeny tepla a niekedy dokonca k poruche ventilátora pri náraze. lopatiek na ľade. Nech sa to stane čokoľvek, riadiaci systém klimatizácie monitoruje podmienky svojej činnosti a ak existuje riziko námrazy, pravidelne zapína systém automatického odmrazovania (klimatizácia pracuje 5-10 minút v režime chladenia bez zapínania vnútornej jednotky. ventilátor jednotky, zatiaľ čo sa výmenník tepla vonkajšej jednotky zahrieva a topí) ...
Ochrana pred nízkou teplotou. Kategoricky sa neodporúča zapínať neprispôsobenú klimatizáciu pri negatívnych vonkajších teplotách. Aby sa zabránilo poruchám, niektoré modely klimatizačných zariadení sa automaticky vypnú, ak vonkajšia teplota klesne pod určitú značku (zvyčajne mínus 5 - 10 ° C).
Ochrana klimatizácie sa samozrejme neobmedzuje iba na uvedené systémy, ale zvážili sme tie systémy, ktorých prítomnosť je veľmi žiaduca, aby sa klimatizácia mohla starať o vás, a nie o klimatizáciu. .
Vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou klimatizácie
Vzdialenosť medzi jednotkami je veľmi dôležitá, a to tak z hľadiska nákladov na inštaláciu klimatizácie, ako aj z hľadiska jej životnosti. Táto vzdialenosť je určená dĺžkou medzirezortnej komunikácie - medených rúrok a káblov. Štandardná inštalácia zvyčajne obsahuje 5-metrovú koľaj - to je vo väčšine prípadov celkom dosť. V zásade je maximálna dĺžka trate pre domáce klimatizačné zariadenia 15 - 20 metrov, avšak trasa tejto dĺžky sa z mnohých dôvodov neodporúča používať. Po prvé, náklady na inštaláciu klimatizácie sa výrazne zvyšujú - o 15 - 20 dolárov za každý ďalší meter komunikácie, a ak je potrebné smerovať stenu, potom sa celkové náklady na každý ďalší meter môžu zvýšiť na 40 - 50 dolárov. Po druhé, s nárastom dĺžky trasy klesá výkon klimatizácie a zvyšuje sa zaťaženie kompresora.
Ak je potrebné použiť dráhu viac ako 15 - 20 metrov, napríklad pri umiestňovaní vonkajšej jednotky na strechu budovy, nebudete musieť používať klimatizáciu pre domácnosť, ale polopriemyselný systém. Systémy VRV teda umožňujú rozmiestnenie blokov o 100 metrov s 50-metrovým výškovým rozdielom, náklady na tieto systémy sú však oveľa vyššie.
Vplyv teploty na prevádzku klimatizácie
Správne zvolená klimatizácia je schopná vytvoriť a udržiavať príjemnú teplotu vzduchu v miestnosti - zvyčajne od +18 ° C do +28 ° C. S vonkajšou teplotou je to náročnejšie. Pre režim chladenia: dolná hranica je od -5 ° C do +18 ° C pre rôzne modely, horná hranica je asi +43 ° C. Pre režim kúrenia: dolná hranica je od -5 ° C do +5 ° C pre rôzne modely je horná približne +21 ° C. Významné rozšírenie dolnej teplotnej hranice sa vysvetľuje skutočnosťou, že na zabezpečenie normálnej prevádzky klimatizácie v širokom teplotnom rozmedzí je potrebné inštalovať ďalšie snímače a skomplikovať okruh klimatizácie, čo zvyšuje jeho cenu. Ak plánujete zapnúť klimatizáciu na chladenie, keď je teplota vonkajšieho vzduchu nižšia ako +15 ° C, odporúčame vám venovať pozornosť prevádzkovému rozsahu vybraného modelu. Rozsah prevádzkových teplôt je vždy uvedený v technických katalógoch alebo v užívateľskej príručke. Prevádzka klimatizácie pri teplote pod prípustnou teplotou vedie k nestabilnej prevádzke a zamrznutiu radiátora vnútornej jednotky, v dôsledku čoho môže z klimatizácie kvapkať voda.
Ak vonkajšia teplota klesne pod -5 ° C, potom sa dôrazne neodporúča zapínať klimatizáciu. Pri nízkych teplotách sa menia fyzikálne vlastnosti freónu a kompresorového oleja. Výsledkom je, že pri štarte sa môže studený kompresor zaseknúť a bude ho treba vymeniť. Ale aj v prípade úspešného spustenia bude opotrebenie kompresora výrazne vyššie ako prípustné. Prevádzka klimatizácie v zime preto nevyhnutne povedie k poruche kompresora v priebehu 2 - 3 rokov. Navyše pri nízkych teplotách zamrzne odtokový otvor odtokovej hadice a pri práci na chladenie začne všetok kondenzát prúdiť do miestnosti.
Nie je to však všetko zlé. Mnoho výrobcov má klimatizácie prispôsobené zimným podmienkam.
Na záver uvádzam niekoľko malých praktických odporúčaní:
Výkon klimatizácie sa určuje na základe výpočtu a nezávisí od našich želaní a preferencií. Pokus ušetriť peniaze a kúpiť klimatizačnú jednotku s nižším výkonom možno odôvodniť iba malou (10 - 15%) odchýlkou ​​od vypočítanej hodnoty.
Ak si vyberiete klimatizáciu so schopnosťou ohrievať vzduch a strávite ďalších 100 - 150 dolárov, môžete sa na jeseň a na jar zahriať a ušetriť 65% elektrickej energie. Pamätajte však, že za rovnaké peniaze si môžete kúpiť dobrý ohrievač, ktorý bude schopný vykurovať aj v zime. Podľa štatistík sa „ teplé “ klimatizácie kupujú niekoľkonásobne viac ako „ studené “.
Klimatizácia na freóne bezpečnom pre ozón má cenu o 10 - 15% vyššiu v porovnaní s podobným modelom na freóne R-22 a náklady na inštaláciu takejto klimatizácie sa zvyšujú o 20 - 30%. Používanie freónu bezpečného pre ozón zároveň nijako neovplyvňuje spotrebiteľské vlastnosti klimatizácie.
Invertorová klimatizácia šetrí až 30% elektrickej energie, udržuje presnejšiu nastavenú teplotu a menej hluku. Zároveň je oveľa ťažšie vyrobiť. Preto neodporúčame kupovať invertory „ populárnych “ značiek. Je lepšie kúpiť obyčajnú klimatizáciu prvej alebo druhej skupiny za rovnaké peniaze - bude to spoľahlivejšie.
Pretože v klimatizáciách pre domácnosť nie je možnosť vetrania vzduchu, je na zabezpečenie pohodlných podmienok v klimatizovaných miestnostiach potrebný systém prívodu vzduchu. V opačnom prípade budete musieť pravidelne otvárať okno na vetranie miestnosti.
Spotrebiteľské funkcie všetkých klimatizačných zariadení sú približne rovnaké, preto je pri výbere klimatizácie lepšie venovať pozornosť jej spoľahlivosti a prítomnosti ochranných systémov proti nesprávnej prevádzke a nepriaznivým vonkajším podmienkam.
Moderné klimatizácie pre domácnosť majú dostatočne nízku hladinu hluku, ktorá vo väčšine prípadov tomuto parametru nevenuje pozornosť.
Obmedzenia teplotného rozsahu vonkajšieho vzduchu, ktoré sú vlastné všetkým lacným klimatizačným zariadeniam, nehrajú v domácich podmienkach veľkú úlohu, pretože v režime chladenia sa klimatizácia používa iba vtedy, ak teplota mimo okna presahuje 20 ° C. Ak potrebujete stabilnú prevádzku klimatizácie v širokom rozmedzí teplôt, potom je lepšie zvoliť model špeciálne prispôsobený zimným podmienkam.
Pri plánovaní umiestnenia jednotiek rozdeleného systému sa pokúste minimalizovať dĺžku medzirezortnej komunikácie. V typickej verzii inštalácie klimatizácie (vonkajšia jednotka je pod oknom, vnútorná jednotka je v blízkosti okna) dĺžka trasy nepresahuje 5 metrov. Ak je dĺžka trate viac ako 7 metrov, potom je vhodné nepoužívať „ rozpočtové “ klimatizácie.

Ako si vybrať klimatizáciu?
Ako si vybrať klimatizáciu?
Ako si vybrať klimatizáciu?
Ako si vybrať klimatizáciu? Ako si vybrať klimatizáciu? Ako si vybrať klimatizáciu?Home | Articles

December 6, 2022 15:41:49 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting