Ako si vybrať LCD televízor?

Televízia nie je nadarmo považovaná za jeden z hlavných vynálezov minulého storočia. Niekto miluje televízne programy, ale niekto chce pozerať futbal s fľašou piva. A aká radosť je na tvárach detí, keď s nadšením sledujú svoje obľúbené kreslené filmy. Televízor sleduje takmer každý, čo znamená, že skôr alebo neskôr bude každá rodina čeliť problému zvoliť tento zázrak technológie.
Výber televízora LCD by sa nemal robiť iba na základe estetických preferencií a vzhľadu konkrétneho modelu, ale v súlade s technickými parametrami uvedenými v televízore. Čo by ste teda mali vedieť pri výbere LCD alebo ako sa hovorí - LCD TV.
Uhlopriečka televízora LCD
Tento parameter je jedným z najdôležitejších pri výbere ľubovoľného televízora, najmä moderných LCD televízorov, ktorých uhlopriečka už prekročila 50-palcovú hranicu, teda 127 cm. Ak chcete ušetriť oči pred stresom a dosiahnuť maximálny komfort pri sledovaní novej televízie nezabudnite, že vzdialenosť, z ktorej sa budú pozerať vaše obľúbené televízne programy, by mala byť 4 - 5-krát väčšia ako uhlopriečka televíznej obrazovky. Preto, ak ste si kúpili 32-palcový LCD televízor (1 "= 2,54 cm), pozorovacia vzdialenosť by mala byť medzi 3,25 m a 4 m.
Nepokúšajte sa prenasledovať veľkosť, to nie je prípad, keď je lepšia lepšia. Pocit búrania hlavou, ktorý sa snaží sledovať rýchlo sa meniaci obraz, nebude tým najpríjemnejším okamihom.
Rozlíšenie LCD TV
Tento ukazovateľ stojí za to venovať osobitnú pozornosť. Rozlíšenie LCD televízora alebo rozlíšenie matice televízora nie je nič iné ako počet svetelných článkov (pixelov), ktoré vytvárajú obraz viditeľný na obrazovke. Pixel je malý štvorec (bod), ktorý má normalizovanú veľkosť a obsahuje informácie o jasnosti troch farieb (RGB - červená, zelená a modrá). Tieto body vytvárajú obraz na obrazovke LCD.
Hodnota, ktorá charakterizuje rozlíšenie LCD televízora, je označená ako pomer počtu horizontálnych pixelov k počtu vertikálnych pixelov. Napríklad, ak technické vlastnosti televízora naznačujú rozlíšenie 1366 × 768, znamená to, že obrazovka sa skladá z 1366 pixelov na šírku a 768 pixelov na výšku.
Ak chcete sledovať iba televízne programy, nezabudnite, že prenášaný signál vo formáte PAL alebo SECAM, ktorý je u nás veľmi rozšírený, zodpovedá rozlíšeniu 720x576 (šírka 720 riadkov a výška 576). Používa sa tiež, že daná veľkosť je široká 720 pixelov a vysoká 576 pixelov. Preto, ak si chcete kúpiť LCD televízor s malou uhlopriečkou, hľadajte rozlíšenie väčšie ako je táto veľkosť. Na vysokokvalitné prezeranie filmov z DVD prehrávača už potrebujete rozlíšenie 1366 x 768 a na dosiahnutie plnej kvality digitálneho signálu s vysokým rozlíšením (HDTV) 1 920.
Aj keď digitálna televízia s vysokým rozlíšením v našej krajine zatiaľ nenašla široké použitie, digitálne technológie bluе-ray za pár rokov môžu v dnešnej dobe vážne stlačiť formát DVD, ktorý je dnes tak rozšírený. Už teraz, keď máte po ruke prehrávač médií a bluе-ray prehrávač, si môžete vychutnať svoj obľúbený film v HD kvalite. Prirodzene, ak váš televízor podporuje rozlíšenie 1920x1080. Dnešná úspora na rozlíšení obrazovky LCD TV vás tak môže pripraviť o mnoho výhod a pôžitkov v budúcnosti.
Pozorovací uhol
Vertikálny a horizontálny pozorovací uhol, parametre, ktoré by ste nemali pri výbere LCD TV podceňovať. Ak sa pozriete na obrazovku zo strany od jej stredu, môžete vidieť prudký pokles kontrastu a zmeny farieb. S rastúcou vzdialenosťou od stredu LCD TV sa bude iba zväčšovať skreslenie. Minimálny povolený vertikálny a horizontálny pozorovací uhol je 160 stupňov. To znamená, že pri sledovaní televízie v uhle 80 stupňov bude kontrast 10-krát menší, ako keď sledujete televíziu v strede.
Moderné LCD televízory by mali mať pozorovacie uhly rádovo 176 - 178 stupňov. Preto venujte pozornosť tomuto parametru, aby ste si nekupovali zastaraný model LCD, ktorý môže mať nižšie pozorovacie uhly.
Doba odozvy
Aby sa na obrazovke mohol zobraziť farebný obraz, ktorý sa intenzívne mení pri sledovaní akýchkoľvek televíznych programov, filmov atď. tekuté kryštály, na ktorých je založená technológia výroby LCD televízorov, sa musia posunúť z pôvodnej polohy do extrému. Napríklad v horizontálnej polohe je viditeľná iba biela farba, pri preklopení do zvislej polohy bude viditeľná iba čierna farba. Čas potrebný na pohyb tekutých kryštálov z horizontálnej do vertikálnej sa nazýva doba odozvy tekutých kryštálov. Čím rýchlejšia je doba odozvy, tým lepšia je farebná reprodukcia obrázka. V opačnom prípade, ak má doba odozvy veľký význam, potom pri prezeraní dynamických scén zostane za rýchlo pôsobiacimi objektmi „ stopa “ alebo bude jeden obrázok superponovaný na druhý. U moderných displejov LCD by doba odozvy nemala byť vyššia ako 8 ms (milisekundy, to znamená 1 ms = 1 x 10–3 s).
Kontrast a jas
Kontrast LCD televízora je jedným z najdôležitejších parametrov. Ak je kontrast televízora nízky, potom na obrazovke neuvidíte bohatú farebnú paletu obrázkov a bohatú škálu tónov a stredných tónov farieb. V poslednej dobe však tento parameter stratil osobitný význam, pretože jeho kvalitatívne charakteristiky už dosiahli veľmi vysoké hodnoty. Televízory LCD majú kontrastný pomer 600: 1. To znamená, že najtmavšie časti obrázka sa od najsvetlejších líšia 600-krát. Prirodzene, čím väčší je tento pomer, tým lepšie bude farebné podanie obrázka. Pre moderné LCD televízory by tento parameter mal byť minimálne 800: 1.
Niektorí výrobcovia môžu určiť kontrastný pomer 12000: 1. Hovoríme o dynamickom kontraste, ktorý sa dosahuje použitím špeciálnych adaptívnych algoritmov, to znamená dodatočnou úpravou obrazu. Preto by ste nemali venovať pozornosť tejto hodnote, ale hlavnej hodnote pri výbere zradiť statický kontrast.
Ďalším rovnako dôležitým parametrom televízora LCD je jas obrazu. Ak je jas zakúpeného modelu televízora nízky, budete musieť veľmi namáhať oči, aby ste dobre videli prenášaný obraz, a denné sledovanie televíznych programov sa môže zmeniť na mučenie. Preto musí byť jas moderných LCD televízorov minimálne 450 cd / m2, táto hodnota sa považuje za normálnu pre sledovanie televízneho vysielania. Pokiaľ je hodnota jasu zakúpeného modelu vyššia ako 450 cd / m2 (napríklad 600 cd / m2), nebude to určite nevýhodou LCD. Niektoré modely televízorov LCD majú zabudovaný detektor na určovanie úrovne osvetlenia v pracovnej miestnosti. V závislosti od nameranej hodnoty sa jas televízora automaticky mení, aby sa dosiahol maximálny komfort pri sledovaní televíznych súborov a videosúborov.
Zvuk
Pri výbere LCD televízora venujte osobitnú pozornosť stereofónnemu systému, ktorý vlastníte. Väčšina moderných modelov má digitálny zosilňovač, ktorý sa používa na zaistenie maximálnej čistoty zvuku. Televízor LCD musí mať minimálne 2-dutinový reproduktorový systém pozostávajúci zo 4 reproduktorov a výškových reproduktorov. Veľkosť reproduktorov pre pohodlné vnímanie zvuku by mala byť minimálne 6 cm a veľkosť výškových reproduktorov minimálne 2 cm.
Okrem toho venujte pozornosť prítomnosti ekvalizéra v nastaveniach televízora, čo vám umožní mierne upraviť rovnaké frekvenčné charakteristiky zvuku podľa vášho vkusu.
Pripojovacie rozhranie
Majiteľ moderného LCD televízora môže pomocou pripojených zariadení vytvoriť centrum domácej zábavy a naplno využívať všetky možnosti televízora.
Aby ste to však dosiahli, musí mať váš televízor aspoň minimálnu sadu štandardných vstupov a výstupov:
Anténny vstup - určený na pripojenie vysielania alebo káblovej televízie. Môžete pripojiť videorekordér.
Kompozitné konektory sú prítomné takmer na akomkoľvek audio-video zariadení a sú určené na prenos analógových signálov.
Vstup S-Video - podobne ako kompozitný konektor, je navrhnutý na prenos analógového video signálu s maximálnym rozlíšením 480 i. Umožňuje získať lepší obraz, pretože poskytuje samostatný prenos jasu (Y) a dvoch kombinovaných chrominančných (C) signálov cez nezávislé káble.
Komponentné vstupy - určené na prenos video signálu farebnými komponentmi. Vďaka samostatnému prenosu je obraz jasnejší, stabilnejší a s presnou reprodukciou farieb.
SCART (Syndicat des Constructeurs d 'Appareils, Radiorecepteurs et Televiseurs) je univerzálne 21-kolíkové audio-video rozhranie na prenos analógového signálu v dvoch smeroch.
Konektor RGB - slúži na pripojenie k počítaču. Obraz sa prenáša priamo na obrazovku a obchádza tak procesory televízora.
DVI (Digital Video Interface) je digitálny konektor, ktorý neprechádza žiadnou konverziou signálu, čo znižuje pravdepodobnosť obrazového šumu.
HDMI (High Definition Multimedia Interface) je digitálne multimediálne rozhranie, ktoré dokáže súčasne prenášať až 8 zvukových kanálov a televíziu s vysokým rozlíšením (HDTV).
Koaxiálny konektor je tiež digitálny. Vždy zvýraznené oranžovou farbou a určené na prenos z digitálneho zdroja.
Optické - opäť digitálne, založené na spojení z optických vlákien.
Konektor FireWire je obojsmerný digitálny systém na pripojenie kamkordérov alebo iných digitálnych záznamových zariadení.
Nie všetci výrobcovia, bohužiaľ, vybavujú svoje LCD televízory všetkými vyššie uvedenými vstupmi a výstupmi. Pri výbere televízora sa preto uistite, či má niekoľko digitálnych výstupov. Inak je počas prevádzky nevyhnutná situácia, keď musíte manuálne prepínať medzi rôznymi zariadeniami. To je samozrejme prípad, keď chcete pripojiť viac zdrojov signálu naraz, napríklad DVD prehrávač, satelitný prijímač, počítač atď. Toto určite skôr či neskôr budete chcieť.
Preskúmali sme teda takmer všetky vlastnosti LCD televízora, na ktoré budete určite musieť pri výbere venovať pozornosť. Použitie všetkých uvedených odporúčaní vám pomôže urobiť správnu voľbu, pokiaľ ide o pomer ceny a kvality.

Ako si vybrať LCD televízor?
Ako si vybrať LCD televízor?
Ako si vybrať LCD televízor?
Ako si vybrať LCD televízor? Ako si vybrať LCD televízor? Ako si vybrať LCD televízor?Home | Articles

November 29, 2022 13:08:26 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting