Ako funguje LCD televízor

Konkurencia medzi televízormi je veľmi vysoká. Jednou zo skutočných požiadaviek je schopnosť spracovávať digitálne signály. Vzhľadom na špecifiká svojho pôvodu majú LCD televízory spočiatku niekoľko závažných výhod.
V modernom svete sa človek do veľkej miery spolieha na početných technických „pomocníkov“ - autá, počítače, systémy GPS, mobilné telefóny a inú elektroniku. Technológia LCD dokázala svoju užitočnosť vo všetkých sférach ľudskej činnosti. Je ťažké si predstaviť niečo technologicky vyspelé bez informačného LCD displeja, vhodného na sledovanie činnosti ľubovoľného zariadenia. LCD technológia sa každý deň ocitá v nových oblastiach použitia. Nie je prekvapením, že si podmanil trh IT a nakoniec priniesol revolúciu vo výrobe televízorov.
Televízory LCD sú ploché a štýlové zariadenia, po ktorých je každým dňom rastúci dopyt.
Princíp činnosti
„Tekuté“ kryštály objavil v roku 1888 rakúsky botanik. V rôznych podmienkach majú inú mieru transparentnosti. V 60. rokoch minulého storočia sa vedcom podarilo vytvoriť prvé experimentálne modely obrazoviek z tekutých kryštálov, ktoré však boli príliš nestabilné na to, aby boli vyradené z produkcie. Iba relatívne nedávno dosiahli vývojári prijateľné výsledky.
V moderných televízoroch sa najčastejšie používa technológia TFT LCD - displej z tekutých kryštálov na tenkovrstvových tranzistoroch. Skladá sa z dvoch tabúľ skleneného polarizovaného materiálu, z ktorých jeden je pokrytý TFT fóliou. Film obsahuje kryštály, toľko kryštálov - toľko pixelov. Tenkovrstvové tranzistory regulujú tok prúdu, spôsobujú zmenu a deformáciu kryštálov a poskytujú priehľadnosť / nepriehľadnosť.
Samotné kryštály nesvietia, preto je za displejom žiarivka. Displej a lampa sú oddelené bielou obrazovkou, ktorá rovnomerne rozdeľuje svetlo.
Na získanie farebného obrázka sa používa špeciálny filter. Pridáva červenú, zelenú a modrú farbu. Ich kombináciou je možné vytvoriť akúkoľvek inú farbu. Pretože pixely sú veľmi malé, prehliadač nakoniec uvidí „pevný“ obraz.
Kvôli zvláštnostiam technológie LCD obrazovka nevyžaruje.
Obrázok
Uhlopriečka obrazovky u LCD TV dosahuje 50 palca a v niektorých modeloch ešte viac. Výrobcovia doteraz neboli schopní úplne vyriešiť problém zväčšovania veľkostí. Každý pridaný pixel vyžaduje pridanie troch tranzistorov; v modeloch nad 37 palcov je distribúcia svetla problematická. Poistenie, že poprední výrobcovia boli schopní tento problém do značnej miery vyriešiť. Sony, Samsung, Sharp, LG - to sú značky, pod ktorými sa predávajú kvalitné LCD televízory s veľkou uhlopriečkou.
Pomer strán niektorých modelov je 16: 9, tento formát je najvhodnejší na sledovanie DVD a HDTV. Mnoho modelov si však zachováva tradičný pomer strán 4: 3, ktorý väčšina televíznych kanálov stále podporuje. Rozpor medzi formátom signálu a TV je zvyčajne kompenzovaný rôznymi algoritmami.
Obraz na LCD TV je zvyčajne oveľa jasnejší a kontrastnejší ako na konvenčných CRT. Poskytuje dobrý „obraz“ v akomkoľvek svetle. Denné ani umelé svetlo nemôže brániť jeho správnej činnosti.
Televíziu môžete sledovať z ktorejkoľvek polohy, pretože pozorovací uhol je zvyčajne od 160 stupňov, v najnovších modeloch až do 178 stupňov. Predtým sa verilo, že „plazma“ má najlepší pozorovací uhol, avšak zodpovedajúce ukazovatele oboch technológií sú takmer rovnaké. Na zorný uhol spravidla v neposlednom rade nemá vplyv ani „zrnko“ obrazovky, tzv. „rozteč bodov“ - najlepšie menej ako 0,28 mm.
Jednou z najdôležitejších charakteristík LCD je doba odozvy - čím menej, tým lepšie (ukazuje, ako rýchlo sa môže zmeniť priehľadnosť jednotlivých pixelov bez straty kvality obrazu). Čas odozvy sa meria v milisekundách, optimálny indikátor je od 20 ms alebo menej. Rýchle časy odozvy sú veľmi dôležité pri sledovaní DVD a HDTV na veľkých obrazovkách, najmä v rýchlo sa pohybujúcich scénach.
Na rozdiel od plazmových a CRT televízorov sa obraz na LCD „nespáli“, takže je veľmi dobrý na prácu s počítačom alebo na pripojenie video konzol. Kvalita zobrazenia textu a grafiky je veľmi vysoká.
Jednou z bežných mylných predstáv je „čím vyššie rozlíšenie, tým väčší obraz.“ Nie vždy to tak je. Väčšina konvenčných televízorov CRT má rozlíšenie VGA (640 x 480 pixelov), LCD môže mať tiež XGA (1024X768) alebo W-XGA (1280X768). Pred štúdiom čísel je lepšie porovnať samotný „obrázok“.
Technické vlastnosti
Televízory LCD sa zvyčajne predávajú so zabudovaným zvukovým systémom, tunermi atď., Je však lepšie vedieť vopred, čo je súčasťou balenia. Napríklad televízory niektorých výrobcov nepodporujú pripojenie k počítaču, čo môže byť pre nepozorného kupujúceho prekvapením, niekedy však televízor nemá reproduktory, aby mohol pracovať v systéme domáceho kina.
Je dôležité, aby televízor podporoval signály HDTV. Digitálny obraz s vysokým rozlíšením je oveľa lepší ako bežný obraz. Dnes niektoré káblové a platené satelitné kanály pracujú s HDTV, v budúcnosti s nimi bude fungovať konvenčná televízia.

Ako funguje LCD televízor
Ako funguje LCD televízor
Ako funguje LCD televízor
Ako funguje LCD televízor Ako funguje LCD televízor Ako funguje LCD televízorHome | Articles

November 26, 2022 22:14:55 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting