3D svet vo vašej domácnosti. Ako si vybrať 3D televíziu

Pozerali ste teda Avatara, skúste si nenechať ujsť premiéry filmov v 3D a už ste zrelí na kúpu 3D televízora. Tento článok vám pomôže pochopiť zložitosť 3D technológií a poradí vám, čo treba hľadať pri výbere 3D televízora.
Čo je to 3D televízia?
Dnes je drvivá väčšina všetkého videoobsahu - filmov, vysielaní, hier - uvedená v 2D, t.j. obrázok vidíme iba v dvoch rovinách. 3D dodáva obrazu tretí rozmer - hĺbku. Samotný stereoskopický efekt nie je ničím novým, ale až teraz sa 3D technológie stali skutočne masívnymi. Teraz, aby ste si mohli pozrieť 3D film, nie je potrebné chodiť do špecializovaného kina a utrácať peniaze za drahé lístky. Musíte si len kúpiť 3D televízor.
Ako funguje 3D TV
3D televízia je založená na mechanizmoch ľudského videnia. Preto, aby sme pochopili, ako funguje 3D technológia, pochopme, ako pracujú naše oči a mozog. V školskom kurze trigonometrie je prítomný termín triangulácia. Je to metóda určovania vzdialenosti k objektu meraním uhlov od konkrétneho bodu. Mechanizmus našej vízie je implementovaný podobným spôsobom. Oči dospelého človeka sú od seba vzdialené asi 7 cm, takže každý z nich vidí objekt z trochu iného uhla. Ak zatvoríte ľavé oko a pozriete sa na predmet, a potom bez toho, aby ste spustili oči, otvoríte pravé oko, môže sa vám zdať, že predmet, na ktorý sa pozeráte, skáče. Tento efekt je spôsobený rozdielom v pozorovacích uhloch každého oka. Mozog analyzuje a porovnáva dva obrazy a poskytuje nám jediný obraz.
Rovnako tak už len pri pohľade na 3D obraz na obrazovke 3D TV uvidíte na začiatku dva samostatné obrázky. 3D technológia núti mozog myslieť si, že objekty na obrázku sú ďalej alebo bližšie ako v skutočnosti sú. Každý z dvoch obrazov sa vysiela do každého z dvoch očí. Pomocou 3D okuliarov ich mozog kombinuje a „ rozdáva “ v dôsledku stereoskopického účinku.
Typy 3D technológií
Rovnako ako mnoho iných ľudských vynálezov, aj 3D technológia má rôzne cesty vývoja a implementácie. Existujú 3 typy 3D zobrazovania:
Anaglyph je úplne prvý, klasický spôsob modelovania 3D obrázkov pomocou okuliarov s červenými a modrými šošovkami. V tomto prípade je 3D obraz výsledkom farebného filtrovania, v dôsledku čoho sa objavuje hlavná nevýhoda tohto typu - nereálne farby v 3D.
Pasívna technológia na vytvorenie stereoskopického obrazu sa používa, keď je uhol pohľadu diváka na obraz menší ako veľkosť obrazovky - napríklad v kinách s veľkou obrazovkou. Nevýhodou tejto technológie je, že ak nie ste priamo pred obrazovkou alebo nakláňate hlavu, okuliare 3D efekt znovu nevytvoria.
Aktívne 3D okuliare sú doteraz najprogresívnejším a najmodernejším typom. Nevýhodou tejto technológie je dostupnosť okuliarov (v dnešnej dobe sa robia úspešné pokusy o získanie 3D obrazu bez použitia okuliarov a iného pomocného príslušenstva). Divák má však možnosť vychutnať si obrázky Full HD 1080p s realistickými a sýtymi farbami.
Čo potrebujete na sledovanie 3D
Najprv nová 3D televízia. Bežné 2D televízory nie sú technologicky schopné reprodukovať stereofónny obraz. Pred zakúpením zariadenia sa uistite, že vy a vaši členovia rodiny dokážete pozorovať 3D efekty. Asi 7% ľudí nevidí stereofónny obraz kvôli rôznym problémom so zrakom alebo pri ich sledovaní nepohodlie (bolesti hlavy, závraty atď.). A ani tie najlepšie aktívne 3D okuliare v tomto prípade nepomôžu.
Po druhé, okuliare. Väčšina výrobcov 3D televízorov ponúka použitie aktívnych 3D okuliarov na sledovanie vysielania v 3D. Pri výbere a kúpe televízora nezabudnite skontrolovať kompletnú sadu, dostupnosť a výkon okuliarov. Väčšina televízorov 3D sa dodáva s jedným alebo dvoma pármi okuliarov - ak máte veľkú rodinu, budete si musieť dokúpiť ďalšie okuliare na spoločné sledovanie. Všetky 3D televízory zároveň môžu vysielať bežný 2D obraz vo vysokom rozlíšení, to znamená, že na obrazovke takéhoto zariadenia môžete sledovať akékoľvek programy a filmy.
Čo treba hľadať pri kúpe 3D televízora
3D televízory môžu byť plazmové alebo LED / LCD. V každom prípade ide o high-tech zariadenia, ktoré výrobcovia veľkoryso obdarili rôznymi dodatočnými funkciami a širokými komunikačnými schopnosťami vrátane internetového pripojenia, možnosti sledovať video na požiadanie, podpory externých pamäťových médií a oveľa viac.
Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere 3D televízora je obnovovacia frekvencia. Čím vyššia je, tým pohodlnejšie pre vaše oči bude sledovanie televíznych programov v 3D aj 2D formáte. Väčšina vysokokvalitných LED / LCD 3D televízorov má obnovovaciu frekvenciu 200 Hz, lacnejšie modely môžu byť vybavené maticami s obnovovacou frekvenciou obrazovky 100 Hz. Pre 3D plazmové televízory je dnes optimálna obnovovacia frekvencia obrazovky 600 Hz. Pri nižších hodnotách tejto charakteristiky 3D televízora budete mať nepríjemné pocity pri dlhodobom sledovaní dynamických scén (akčné filmy, športové prenosy).
Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je spôsob pripojenia aktívnych 3D okuliarov k televízoru. Môže to byť infračervené žiarenie (infračervené žiarenie, infračervené žiarenie) a vysokofrekvenčné žiarenie (vysokofrekvenčné žiarenie, RF). V prvom prípade okuliare fungujú ako diaľkové ovládanie - na prezeranie 3D obrázkov musíte byť v priamej viditeľnosti infračerveného vysielača televízora. Druhý typ poskytuje väčšiu slobodu, pretože na komunikáciu s televízorom využíva rádiové vlny.
Existujú aj drôtené 3D okuliare, ktoré sú však minulosťou, takže sa im nebudeme podrobne venovať.
Opatrenia
Na záver uvádzam niekoľko odporúčaní na sledovanie 3D televízie. Aj keď dizajnéri 3D TV neustále pracujú na zdokonalení technológie, pre mnohých ľudí môže byť dlhodobé sledovanie 3D obrazu vyčerpávajúce. Platí to najmä pre deti. Dávkujte sledovanie ich televízie, najmä v 3D.
Príjemné nakupovanie a príjemné prezeranie!

3D svet vo vašej domácnosti. Ako si vybrať 3D televíziu
3D svet vo vašej domácnosti. Ako si vybrať 3D televíziu
3D svet vo vašej domácnosti. Ako si vybrať 3D televíziu
3D svet vo vašej domácnosti. Ako si vybrať 3D televíziu 3D svet vo vašej domácnosti. Ako si vybrať 3D televíziu 3D svet vo vašej domácnosti. Ako si vybrať 3D televíziuHome | Articles

December 6, 2022 15:58:56 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting