Руски шпорет во вашата кујна. Како да изберете авионче

Од античко време, јадењата зготвени во руската печка биле особено ценети за нивниот ненадминат вкус и арома. Печката за конвекција е еден од обидите да се рекреираат методите за готвење во рерната во модерната кујна.
Што е авион и како работи
Конвекциона печка или, како што првично беше наречена, конвекциона печка е електричен апарат за домаќинство за готвење на различни начини со употреба на протоци на топол воздух, измислен во САД во 80-тите години на минатиот век и дизајниран во тоа време да ги замени микробрановите печки. Името „ воздушен фрлач “ за прв пат се користеше во Русија во 1996 година и оттогаш стана домаќинско име за оваа кујнска техника.
Однадвор, воздушниот прстен е стаклен сад-колба со држач и капак, во кој се вградени грејниот елемент и вентилаторот. Грејниот елемент го загрева воздухот во колбата до одредена температура, а вентилаторот рамномерно ги распределува струите на топол воздух што циркулираат во него и го подготвуваат садот. Надвор е контролната табла.
Предности на авиокомпанијата
Присуството на зборот „ скара “ во името на нашиот „ херој “ не значи толку тесна специјализација. Напротив, овој прекрасен уред ќе може делумно или целосно да замени многу кујнски апарати, бидејќи може да пржи, кафеава, да готви скара, да замени двоен котел и тостер, да создаде ефект на котел или тенџере, па дури и направи ријажанка! Исто така, постојат нестандардни опции за користење на воздушната фен - можете да ја користите за пушење риба и месо, готвење тепсии и пити, стерилизирање тегли, суви овошја и билки, одмрзнување и едноставно загревање на готови јадења. Покрај тоа, можете да готвите неколку различни јадења истовремено, заштедувајќи време и енергија со поставување на неколку контејнери од кој било материјал отпорен на топлина во стаклениот сад.
Важно е да се напомене дека можете да готвите на воздухот без додавање масло и маснотии, начинот на готвење со топол воздух зачувува максимум корисни материи и витамини во производите, така што вашите јадења не само што ќе бидат вкусни и апетитни по изглед, но и здрави.
Платформата се подготвува брзо: на пример, можете да послужите пилешко на скара со тежина од 1 кг на масата во рок од 40 минути по почетокот на готвењето. Благодарение на транспарентноста на колбата, процесот на готвење може да се следи постојано. Како по правило, уредот ќе ве извести за крајот на работата со звучен сигнал.
Функции на климатизерот. Што да барате при купување
Иако, во принцип, сите аерогрил се исти, тие можат да се разликуваат едни од други во присуство или отсуство на голем број дополнителни функции и додатоци.
Главните функции на воздушниот прстен вклучуваат:
Тајмер (присутен во скоро сите модели, само неговото време на работа може да варира - од 1 до 24 часа со можност за одложен почеток)
Веќе споменатата звучна и светлосна индикација за почеток и крај на работата
Способност за прилагодување на моќноста (температура на греење на грејниот елемент)
Прилагодлива брзина на вентилаторот
Тип на капакот - отстранлив или фиксиран со посебна заграда. Првиот тип е малку поудобен за нега, вториот е посигурен и побезбеден (помал ризик да се изгорите од врелата површина на капакот или случајно да го испуштите)
Функција за самочистење (присутна во скапи модели)
Контролен тип (механички или електронски)
Број на програми за готвење
Што се однесува до додатоците, овие може да вклучуваат дополнителен додаток што го зголемува обемот на колбата, разни подножја, клешти, шпатули и дупки за извлекување на готови јадења, книга со рецепти. Обрнете внимание на комплетниот комплет на воздушна фрлачка што планирате да ја купите.
Како заклучок, неколку практични совети. Со некои методи за готвење производи, воздушниот фреј се справува специјално. За да ги разберете сложеноста на нејзината работа, ќе ви помогнат прегледите и советите од сопствениците на авион.
Значи, откривме дека воздушната фреза е модерен компактен и мултифункционален кујнски апарат за подготовка на различни вкусни и здрави јадења.
Добар апетит!

Руски шпорет во вашата кујна. Како да изберете авионче
Руски шпорет во вашата кујна. Како да изберете авионче
Руски шпорет во вашата кујна. Како да изберете авионче
Руски шпорет во вашата кујна. Како да изберете авионче Руски шпорет во вашата кујна. Како да изберете авионче Руски шпорет во вашата кујна. Како да изберете авиончеHome | Articles

November 27, 2022 03:21:06 +0200 GMT
0.006 sec.

Free Web Hosting