Како да изберете таблет компјутер

Популарноста на таблет компјутерите моментално добива само на интензитет. Нивната големина, тежина и функција постојано се развиваат и одат во чекор со развојот на компјутерската технологија. Се повеќе компании нудат таблети на пазарот и понекогаш е тешко за обичен човек да избере од оваа разновидност на уреди. Овде ќе се обидеме да ви помогнеме и да одговориме на прашањето: како да изберете таблет компјутер?
Дали вреди да се започне со дефинициите и да се открие што точно е таблет компјутер? Всушност, неколку типови уреди се скриени под едно име. Ајде да ги разгледаме најчестите. Тоа е таблет компјутер и Интернет таблет.
Првиот тип е нормален полноправен компјутер, разликата од обичен стационарен персонален компјутер е само неговиот фактор на форма, со едноставни зборови, изгледа многу како голема таблета. За работа со надворешни уреди, ги има сите можни интерфејси и можете да поврзете и тастатура и глушец и сите вообичаени уреди за работа во канцеларија. Целосните верзии на оперативните системи Windows, Linux или Mac OS се инсталирани на таков компјутер.
Одделно, треба да се каже за Интернет таблетот. Комбинира два уреди, паметен телефон и лаптоп, и има непобитен предност, тој е компактен. И покрај големината, современите Интернет таблети се прилично функционални и се фокусираат главно на работа на Интернет и веб апликации. Било кој Интернет таблет е компатибилен со персонален компјутер и има можност да се поврзе со него за размена на датотеки и други операции. Најчестите оперативни системи за овие таблети се андроид и iOS. Токму на овие системи се произведуваат огромното мнозинство на модерни таблети.
Сега, откако е утврдена разликата помеѓу Интернет таблетите и таблет компјутерите, можете подетално да живеете на Интернет таблетите и да откриете на што треба да обрнете посебно внимание при изборот.
Едно од главните прашања при купување на кој било дигитален уред на кој вие самите мора да одговорите е прашањето, зошто ми е потребен? За кои задачи ви треба таблет? Ако барате мала тежина, компактност, подвижност, погодност за користење Интернет и сурфање на Интернет со игри, тогаш овој уред е за вас.
Изглед и ергономија
Еден од главните критериуми за купувачот е изгледот на уредот. Како што велат, ги пречекува облеката. Денес ви се нудат стотици модели од разни производители за избор, сите тие имаат свои чипови, од кои едниот може да биде убавината на уредот. Со други зборови, нема другари за вкус и боја. Тука е потребно да се направи резервација дека зад надворешната привлечност може да има мизерно полнење или други непријатни моменти, на пример, лоша ергономија на таблетот. Со цел да дознаете, постојат два начина, првиот е да прочитате прегледи за уредот на специјализирани форуми и веб-страници со помош на експерти или лично да ја потврдите погодноста за користење на уредот со тоа што ќе го разгледате и испитате.
Процесор
Полнењето на таблетата е уште еден важен детал. Процесорот е срцето на таблетот, се разбира, тој нема иста моќ како и стационарните компјутери, бидејќи не извршува сложени математички операции. Ако сте обичен корисник и обично сурфате на Интернет во потрага по интересни информации, тогаш процесорот со фреквенција на часовникот од 600-800 MHz е сосема погоден за вас. Ако ви се случува да играте и да гледате видеа, тогаш обрнете внимание на помоќните модели.
Меморија
Пред сè, вреди да се прави разлика помеѓу RAM меморијата и вградената меморија. Првиот влијае на брзината на работењето, а вториот е одговорен за зачувување на податоците. Со RAM меморија, сè е јасно, колку повеќе од тоа, толку подобро, како и со второто. Треба да се запомни дека за да се зголеми меморијата за складирање на информации, се произведуваат мемориски картички, така што нејзиниот волумен може да се зголеми.
Операционен систем
Како што споменавме погоре, лидерите на пазарот на оперативни системи за таблети се Google со Android и Apple со iOS. Виндоус Телефон има за цел да ги згази потпетиците, но тој е значително инфериорен во однос на популарноста на првите два. Постојат многу мислења за предностите на едниот или другиот оперативен систем, еве неколку точки на кои треба да обрнете внимание:
Со купување на ipad, станувате горд сопственик на iOS. Таа е брза, стабилна на работа и извонредно привлечна. Неговите недостатоци вклучуваат голем број платени апликации, непријатности при преземање датотеки од компјутер и недостаток на компатибилност со Flash player, односно нема да бидат прикажани разни анимации со продолжување на swf на вашиот iOS таблет.
Ако имате андроид уред, тогаш сте сопственик на можеби најпопуларниот оперативен систем денес. Тој е лишен од сите горенаведени недостатоци, флексибилен во поставките, има можност за ажурирање и куп апликации на пазарот на андроид.
Постојат и други оперативни системи за таблети, но тие не се толку популарни во Русија и нема да обрнеме внимание на нив.
Екран и дијагонала
Оваа спецификација може да се движи од 4 до 11 инчи. Цената на уредот во голема мера може да зависи од овој параметар. Ако сакате удобно да сурфате на Интернет, тогаш 10-инчен таблет компјутер е доста погоден за вас.
Таблетите имаат екран на допир, вреди да се напомене дека постојат капацитивни и отпорни типови на екрани на допир. Капацитивните реагираат на лесен допир на прстите, но не се погодни за допирање на игла, а отпорните се дизајнирани за игла, но присутна е и можност за допир со прсти, но ќе мора да се притисне на екранот со напор. во ова време, капацитивниот тип на екрани стана пораспространет.
Траење на батеријата
Многу важен параметар на кој треба да обрнете големо внимание. Најмногу троши дел од таблетот во екранот, се разбира, колку е поголем, толку побрзо ќе се потроши батеријата. Обрнете внимание на капацитетот на батеријата, пожелно е да биде најмалку 2400 mAh, ова ќе биде доволно за 4-6 часа континуирана работа.
Друга важна точка е тежината, сето тоа зависи од вашите преференции, денес производителите значително ги олеснија своите модели благодарение на технологијата и нема да има голем проблем при изборот.
Безжични адаптери
Работата на Интернет и веб апликации е главната цел на таблетите, затоа тие мора да бидат опремени со адаптери за Wi-Fi и 3G. Денес, мрежи од трета генерација и безжичен Wi-Fi се достапни во Русија во скоро секој локалитет.
Кутија за таблети
Како по правило, телото е направено од метал или пластика. Нормално, металната кутија е многу посилна од пластичната. Обрни внимание дека телото не „крцка“ во рацете и изгледа цело. Сепак, за сите Интернет таблети, без исклучок, вреди да се купи обвивка. Тоа ќе го спаси вашиот таблет од церапини и несакани дамки.

Како да изберете таблет компјутер
Како да изберете таблет компјутер
Како да изберете таблет компјутер
Како да изберете таблет компјутер Како да изберете таблет компјутер Како да изберете таблет компјутерHome | Articles

December 8, 2022 01:34:44 +0200 GMT
0.008 sec.

Free Web Hosting