Како да изберете таблет компјутер?

Лични компјутери, лаптопи, мобилни телефони - сите овие уреди предизвикаа голем удар со нивниот изглед, бидејќи засекогаш ја сменија идејата за личност за модерната технологија и нејзините можности. Но, сето ова бледи пред неодамна појавените таблети, кои конечно ги заробија сите соништа и мисли на loversубителите на современите гаџети. До неодамна немаше повеќе од неколку десетици модели на таблети, додека денес ги има повеќе од илјада. Во ваква разновидност, не е ни чудо што дури и искусен техничар, да не спомнувам обичен купувач, да се збуни. Па, што да барате при купување таблет? Ако сакате да го знаете ова, тогаш треба да го прочитате овој напис!
Таблет компјутерите вклучуваат:
Е-книги, овој таблет добива сè поголема публика. Предностите на е-книгата се многу. Во споредба со обичните книги, зафаќа малку простор, има многу голема меморија и многу е-книги имаат функција на плеер. Многу е погоден за луѓе кои учат странски јазици. Сега да разговараме малку за техничките карактеристики. Многу луѓе сметаат дека екранот на е-книга треба да биде голем, но тоа не е сосема точно. Главната работа е добра резолуција на екранот. За поудобно читање, дијагоналата треба да биде 5,6 инчи, а резолуцијата треба да биде 320 * 460 пиксели. Исто така, при избор на е-книга, обрнете внимание на облогата на екранот, таа мора да биде антирефлексирачка и да има добар агол на гледање. При избор на книга, задолжително држете ја во ваши раце, вклучете ја, видете дали ви е погодно да ја прочитате, видете ги поставките, дали сè ви одговара. Не бркајте брендови, тие често ја надувуваат цената, ова важи и за руските продавници. Цените се движат од 1.800 до 15.000 рубли.
Таблет персонален компјутер е една од сортите на лаптопи со екран на допир, таквите таблети имаат целосна компатибилност со IBM PC-компјутерите и комплетен оперативен систем. Како оперативен систем се користат претежно Windows, Linux, Apple Mac OS X системи. Погоден е за луѓе кои секогаш сакаат да останат во контакт и да бидат во тек со настаните. Дијагоналата е од 6 до 11,6 инчи. Фреквенција на процесорот од 1 GHz до 800 MHz, RAM меморија од 1 GB до 512 MB, постојана меморија 4 GB - 64 GB, 3G модем може да биде вграден или не. Кога купувате таблет персонален компјутер, не заборавајте малку да се запознаете со него во продавницата: поддржете го во ваши раце, вклучете го, одете во поставките.
Интернет таблет комбинира квалитети на лаптоп и паметен телефон, тие можат постојано да се поврзуваат на Интернет преку 3G и Wi-Fi системи, многу е погодно да го користите за прегледување на сите видови веб-страници и страници, екранот на допир ви овозможува да ја контролирате таблетата со само еден допир на прстот. Разликата помеѓу Интернет таблет и таблет компјутер: прво, ова е цената, таа се движи од 4500 до 15000 рубли; второ, безжичен интернет; трето, работи многу долго без повторно полнење; не е подложно на хакерски напади.
Како да изберете таблета?
Постојат два вида технологија на екран: отпорна и капацитивна.
Отпорен дисплеј е екран кој се состои од панел со течни кристали. Над него, две транспарентни плочи се надредени, тој е одделен со диелектрик меѓу нив. Предностите на таквиот екран се: ниска цена во споредба со другите материјали, голема чувствителност на екранот и можност за контрола на екранот со кој било предмет.
Недостатоци на технологијата: недоволен пренос на светлина, како резултат на што ќе треба да користите дополнително осветлување на позадината; таквите екрани исто така се истрошат брзо.
Капацитивен дисплеј - екран на допир, стаклен панел на кој се става отпорен материјал во тенок слој. На аглите на панелот, инсталирани се електроди кои обезбедуваат нисконапонски наизменичен напон на спроводливиот слој.
Лошата страна на таквиот екран е што ќе треба да купите специјален игла за него.
Обрнете посебно внимание на кинеските производители, тие имаат многу добри и квалитетни модели, иако имаат еден мал недостаток. Во многу модели, копчето за звук тоне, понекогаш звукот сам по себе не успее, но ако слушате преку слушалки, можете да слушнете сè добро, што се однесува до квалитетот на сликата, тоа е едноставно одлично. И уште еден мал трик на „ Кинезите “, за да ги разберете упатствата, ќе мора да го проучите Интернетот, бидејќи во приложените упатства нема ниту еден збор на руски јазик.
И уште еден совет, пред да купите таблет, поминете низ неколку продавници, разговарајте со продавачите, оставете ги детално да ви објаснат сè, да ви кажат и да ви покажат. И што е најважно, прошетајте на Интернет, тука не само што можете да ги најдете сите информации што ве интересираат (и со позитивни и со негативни критики), туку и да купите таблет за пониска цена. Уживајте во вашиот шопинг.

Како да изберете таблет компјутер?
Како да изберете таблет компјутер?
Како да изберете таблет компјутер?
Како да изберете таблет компјутер? Како да изберете таблет компјутер? Како да изберете таблет компјутер?Home | Articles

December 6, 2022 15:27:57 +0200 GMT
0.064 sec.

Free Web Hosting