Како да изберете производител на леб?

Првично, украински домаќинки печеле домашен леб. Станаа во зори, ја запалија рерната, го привлекоа тестото, замесија уредни лебови и наскоро миризливата арома на свеж леб се прошири низ куќата. Печењето леб одземаше многу трпеливост, внимание и, се разбира, време. Затоа во наше време, со својата врева и постојаните грижи, не останаа толку многу семејства каде домаќинките ги воодушевуваат своите најблиски со домашен леб. Повеќето едноставно купуваат печива од локалната продавница. Но, не си го одрекувајте задоволството!
На крајот на краиштата, со доаѓањето на прекрасен производител на леб во вашиот дом, ќе можете да гозувате со вистински домашни колачи секој ден!
Па, да дознаеме повеќе за производителот на леб. Однадвор, сите производители на леб се слични едни на други, тие се разликуваат само по боја и материјал за тело - пластика или нерѓосувачки челик. Дизајнот на производителите на леб има и многу заедничко: секој модел е работна комора со капак, грејна цевка (греен елемент) внатре и мотор. Кофа се вметнува во таква "рерна", која се отстранува, со прицврстувач за нож (се нарекува и шпатула). Кофата има удобна рачка, нелеплива обвивка и е сад за печење. Шпатулата ги меша состојките за да формира тесто, додека десетте го претвораат тестото во леб. Вашето учество во процесот на готвење е минимизирано: само треба да ги вчитате состојките наведени во рецептот во рерна без да ги мешате. Производителот на леб ќе го стори останатото самостојно: ќе ги измеша состојките, ќе ги загрее, ќе го остави тестото да се вари, месете го, печете леб. Кога лебот е подготвен, производителот на леб ќе ве извести со сигнал. Тоа е толку едноставно!
Покрај директно печење леб, производител на леб може да ви помогне да добиете готово тесто ако немате време или ментална сила да го направите тоа сами. Благодарение на функцијата за месење без печење, добивате одлично тесто за исполнети паштети, бесквасен тесто за пица и кнедли со оптимална конзистентност. "Пунџата" измешана од шпоретот ќе треба да се подели на пити, да се стави на плех за печење, да се остават и да се печат во рерна. Постои и директно спротивна функција - печење без месење, што е погодно за печива - мафини, шарлоти. Прво, со помош на миксер, тестото се мати, потоа се става во калап - и во производител на леб! Functionе ви треба оваа функција ако рерната е зафатена со, да речеме, јадења со месо.
Во прилог на функциите за леб, во некои модели постои уште една опција "џем" со вкусно име: можете да готвите џем, џем, мармалад од свежо или замрзнато овошје и бобинки. Тајната на овој режим е комбинацијата на ниска температура, оптимално време на готвење и постојано бавно мешање со шпатула.
Функционалноста на производителите на леб зависи од вашите потреби и преференции. При избор на машина за леб, треба да обрнете внимание на следниве параметри:
Моќност - од 400 до 1650 W во различни модели. Колку е поголем индикаторот, толку побрзо работи рерната. Повеќето современи производители на леб имаат просечна моќност од најмалку 600 вати. Тежина и големина на лепче. За семејство од 2-4 лица, производ со тежина од 500гр до 1кг обично е доволен, но некои производители на леб се способни да печат големи лепчиња до 1,5 кг! За да се осигурате дека лебот се подготвува во умерени количини секој пат, производителот на леб ви овозможува да ја поставите големината на секој леб - мал, среден или голем.
Дизајн и број на ножеви: постојат модели на вертикален и хоризонтален дизајн, дизајнирани за еден и два ножеви. Производителите уверуваат дека со помош на два ножеви тестото се меси порамномерно.
Стакло за вид: процесот на печење ќе се одвива непосредно пред вашите очи, ако изберете модел со прозорец за проверка. Што е поголемо, подобро е: eringиркањето во мал плоштад ќе биде крајно незгодно, сигурно ќе сакате да ја отворите рерната, но тоа не се препорачува. Ако немате намера да ја контролирате работата на производителот на леб, купете модел со „празен“ капак.
Број на програми за печење.
Производителите на леб можат да имаат од 3 до 17 програми. Програмите се разликуваат главно во температурите за месење, печење и работно време. Во современите модели, можете да најдете и " стандардни " програми за печење " основен " и " пченичен " леб, како и оригинални програми, на пример: правење џем, правење мафини, печење леб од Бородино, печење леб со разни додатоци, специјална програма за 'ржан леб, печење колачи, печење леб без диета, печење леб од пченка, ориз, бисер јачмен, брашно од хеuckда, програма за печење од грубо брашно, програма за слатки печива со суво грозје, чоколадо, мед, шеќер и други адитиви и сл.
Тајмерот ќе го олесни поставувањето на времето до кое треба да бидат подготвени вашите печива: во зависност од моделот, тој е дизајниран за 12-15 часа. Тоа е, со преземање на состојките и инсталирање на апликацијата, на пример, навечер, ќе добиете свежа топла печива точно за појадок. Луксузно! Производителот на леб сам ќе пресмета во кој момент треба да го започне процесот.
Екранот е секогаш течен кристал, понекогаш со погодно осветлување. Колку е поголемо, толку подобро: малиот ги покажува само броевите што го означуваат почетокот и крајот на процесот на печење. Големиот, целосно функционален дисплеј ќе ги обезбеди сите информации за поставките на рерната, времето и моменталната состојба на процесот на печење леб или ролни.
Функцијата на меморијата штити од можни прекини на струја. Речиси сите производители на леб го имаат: ако електричната енергија е исклучена, рерната ја одржува програмата од 30 секунди до 40 минути, во зависност од моделот, а кога ќе се вклучи напојувањето, таа автоматски се враќа во прекинатиот циклус и продолжува да работи .
Како да додадете состојки: Сакате да направите слатки бухти, мафини со суво грозје или леб од рустикален орев? Овие состојки се додаваат на готовото тесто, така што сепак мора да го отворите капакот на обична машина за леб. За да не се наруши микроклимата во рерната, подобро е да купите модел со диспензерот: истурете суво грозје, ореви или суво овошје во мала преграда во капакот, а во вистинското време тие автоматски се истураат во кофа со тесто, рамномерно распоредено низ целото тесто.
Додатоци: рерната доаѓа со додатоци како мерна чаша, комбинирана мерна лажица со два краја, често со апаратот ќе најдете што и четка за покривање печива со глазура. Во моделите со функција на правење багети, постојат специјални штандови. И, секако - книга на брендирани рецепти за печење леб со точна доза на производи и корисни совети за почетници.

Како да изберете производител на леб?
Како да изберете производител на леб?
Како да изберете производител на леб?
Како да изберете производител на леб? Како да изберете производител на леб? Како да изберете производител на леб?Home | Articles

November 29, 2022 13:30:34 +0200 GMT
0.031 sec.

Free Web Hosting