Како да изберете микробранова печка?

Секој ја одредува улогата на микробранова печка во секојдневниот живот: за некои е друга модерна " играчка ", за други е неопходен и незаменлив асистент во кујната. Некој го купува со цел брзо и безбедно загревање на храната, за некого целосно ги заменува плочата за готвење и рерната. Навистина, во модерна микробранова печка не само што можете да одмрзнувате храна, да готвите супи, чорба зеленчук, риба, месо, туку и да печете пити, да готвите пилешко со апетитна крцкава кора и други кулинарски задоволства. Важно е само да се избере вистинскиот модел, а потоа трошоците за нови апарати за домаќинство ќе бидат оправдани, а неговите сопственици ќе бидат задоволни.
Говорејќи за вградени апарати за домаќинство, дури и искусните потрошувачи не секогаш знаат дека микробранова печка исто така може да се припише на тоа. Во меѓувреме, веќе долго време се произведуваат специјални рамки, со чија помош разновидни модели на микробранови печки се безбедно фиксирани во нишите на wallидните ормари, со што се ослободува простор на кујнските маси и ноќните чаири. Така, клиентот има избор на вградена микробранова печка или соло микробранова печка.
Што е микробранова печка? Наједноставниот е шкаф со врата што содржи магнетрон. Тој е тој што генерира многу микробранови или, во научна смисла, ултрависоки фреквенции (микробранова печка), со чија помош се спроведува термичка обработка на производите. Под влијание на микробранови бранови, молекулите на водата содржани во храната почнуваат да вибрираат, се загреваат и загреваат сè што ги опкружува. Така, производите се варат одвнатре, како што беше. За готвење месо, живина или риба во микробранова печка не се потребни маснотии и вода, а храната ги задржува своите корисни својства што е можно повеќе.
Видови микробранови печки
Сите микробранови печки може да се поделат во три вида:
микробранова печка;
микробранови и скари;
микробранови, скара и конвекција.
Во кој било модел од првиот тип, можете да одмрзнете, да готвите и да се загреете. Но, за да добиете поразновидни јадења, само микробрановите бранови не се доволни, така што многу современи модели на микробранови печки се опремени со скара.
Скарата е од два вида: греен елемент и кварц.
Спиралата на решетката на грејниот елемент се наоѓа во горниот дел од работната комора, а понекогаш се наоѓа и на дното. Оваа опција ви овозможува да обезбедите порамномерно загревање на храната и да ја создадете таа многу апетитна остра кора, што не може да се постигне во едноставна микробранова печка. Во некои модели, решетката може да ја смени својата позиција од хоризонтална во вертикална. Со сите предности на грејниот елемент, решетката има уште една работа, што толку често се покажува како одлучувачко при изборот на микробранова печка: моделите со него чинат помалку од сличните опремени со кварц.
Кварцна скара е вградена во горниот дел од микробрановата печка. Зафаќа помалку простор од грејниот елемент, што значи дека работната комора има поголем волумен на производи. Кварцната скара е стационарна, побрзо добива оперативна моќ и е многу полесна за одржување. Нормално, ќе мора да платите малку повеќе за ова.
Моделите со функција за скара и конвекција ви овозможуваат да ги создадете највистинските кулинарски ремек-дела. Тие може да се готват на пет различни начини: користење микробранови, печење скара, како и комбинирање на микробранови печки и скара, скара и конвекција, микробранови и конвекција. Конвекционите микробранови печки имаат греен елемент и вентилатор кој дистрибуира воздух низ комората за готвење. Ефектот е ист како да сте печеле храна во рерна, но во исто време воздухот во кујната не се загрева, па дури и при екстремна топлина во текот на летото, процесот на готвење не предизвикува непријатности.
Добра микробранова печка со скара и конвекција, ако има електричен котел и кафемат во куќата, ви овозможува целосно да ги напуштите плочата за готвење и рерната. Зошто да се зафати гломазна, иако позната од детството, шпорет, ако сè - од супа до компот и пити - може да се готви во микробранова печка? Таквите модели, инсталирани во мали кафулиња и канцелариски кујни, одлично ја извршуваат својата задача, дозволувајќи не само да загреваат готова храна, туку и да пржат пилешко или риба, да печат колачи и да прават крутони.
Сепак, удобноста бара инвестиција во пристоен износ, а димензиите на рерната со конвекција и скара ги надминуваат димензиите на едноставна микробранова печка со ист волумен.
Волумен на микробранова печка
Не треба да обрнувате помалку внимание на овој параметар отколку на типот на микробранова печка и на типот на скара, бидејќи волуменот на работната комора одредува колку производи можете да вчитате и да готвите истовремено. Микробранова печка со волумен на работна комора од 8,5 литри е доволна за едно лице, модел за 13-19 литри е сосема погоден за две, и ако вашето семејство се состои од 3 или повеќе лица, треба да се фокусирате на 23-32 литри. Но, овој волумен сè уште не е граница! За оние кои сакаат да покануваат гости и да организираат забави, тие ќе претпочитаат рерна со волумен од 38 до 41 литар, во која лесно може да се сместат големо пиле, патка, па дури и гуска, каде што може да се готви печен компир или голема саксија . Сепак, запомнете дека вградената скара бара одредено место, затоа, надворешно идентичните фурни со микробранови и со микробранови и скара имаат различен волумен на работната комора.
Тип на контрола
Типот на контрола на микробранова печка во голема мера одредува колку ќе ви одговара да ја користите. Секој од методите што моментално ги нудат производителите на овој вид апарати за домаќинство има свои предности и недостатоци.
Наједноставна и најсигурна е механичката контрола. Две ротирачки копчиња ви овозможуваат да ја поставите моќноста на уредот и неговото време на работа Обично тајмерот е дизајниран за 30-60 минути.
Електронската контрола може да биде чувствителна на копчето или на допир.
Копчињата овозможуваат избор на нивоа на моќност, време на готвење, префрлување во режим на скара или конвекција. Денес, овој тип на контрола на микробранова печка се смета за оптимален: тој е едноставен и доста сигурен. Понекогаш ротирачко копче се наоѓа веднаш до тастатурата.
Панелот за допир е целосно мазен и овозможува целосна автоматизација на процесот на готвење. Обично, со негова помош, можете да пред-програмирате голем број ваши омилени рецепти, а во некои модели, ваквите рецепти се веќе вклучени во програмата. Вие само треба да ја наведете тежината на производите и видот на садот што сакате да го примите. Рерната ќе го постави потребното време сама по себе, изберете го режимот и на крајот на процесот ќе дава сигнал.
За разлика од пластичните копчиња, копчињата за допир немаат изразено олеснување и се активираат со лесен допир.
Дополнителни функции и додатоци
Една од дополнителните функции на микробрановата печка е можноста за снабдување со пареа, што помага да се спречи пресушување на некоја храна за време на готвењето. Благодарение на оваа функција, храната се готви два до три пати побрзо, додека ја одржува својата природна конзистентност.
Можноста за вентилација на работната комора може да се нарече ситница, но многу пријатна. Мирисот на риба или месо со зачини се отстранува за неколку минути, а кратко време по подготвувањето на врело јадење, можете да ставите лиснати или пити за печење.
Плочата со повеќе нивоа ви овозможува да загревате неколку садови истовремено.
Со две решетки за скара, можете да готвите двојно повеќе храна на една „ сесија “.
Некои печки се опремени со функција за автоматска тежина, односно се опремени со вградена електронска вага. Во такви модели, нема потреба да се наведува тежината на производите поставени во работната комора - микробрановата печка ќе ја одреди самата.
„ Крустирана плоча “, инаку наречена „ Крцкава “, ви овозможува да пржете храна на неа како во тава. Направен е од специјален метал и се загрева до 200 ° С.
Функцијата „ Двојно зрачење “ прогласена од производителот значи дека изворот на зрачење е бифурциран. Ова одвојување придонесува за порамномерно загревање на производите и ја зголемува ефикасноста на рерната.
Понекогаш микробрановите печки се опремени со интерактивен режим, со кој дури и дете може да готви. Водечкото прашање е обележано на екранот и треба да одговорите само за да се појави следното. Некои модели говорат дупликат пораки прикажани на електронската табла.
Електронска книга за готвење - Оваа опција во голема мера ќе го олесни вашиот паричник за време на купувањето, а животот по микробрановата печка „ паметна “ ќе биде доставен дома. Дури и дете може да готви со помош на колекција рецепти, само треба да разберете како да го користите. Сепак, во нашата компјутерска ера, децата се многу подобри пријатели со електрониката отколку возрасните.
Внатрешна декорација на фотоапаратот
Внатрешниот слој на работната комора може да биде различен.
Емајлот е можеби најчест. Грижата за тоа е едноставна и не зазема многу време: само избришете ги wallsидовите на микробрановата со влажна мека крпа.
Керамичкиот слој е скоро невозможно да се оштети, барем кога користите рерна за наменетата цел, во согласност со упатствата. Масните честички не траат на него, а оние што случајно остануваат на wallsидовите лесно се мијат со сунѓер или салфетка.
Работната комора од не'рѓосувачки челик има атрактивен изглед, висока јачина и е способна да издржи на високи температури подолго време. Но, за жал, грижата за неа трае малку повеќе време.
Некои ефтини модели на едноставни микробранови може едноставно да се насликаат " емајл ". Имајќи предвид дека ваквите печки почесто се користат за загревање на готова храна, овој премаз може да трае доста долго. Но, со продолжено изложување на високи температури, точно она што треба да се случи со бојата: таа едноставно ќе се олупи.
Како да изберете бренд
Како што покажува искуството со купување - електронски и потполно реално -, цените на микробрановите печки се движат од 100 до 2.200 евра. И, ако е разбирлива одредена разлика во цената помеѓу различните видови печки - тоа ги вклучува трошоците за скара, вентилатор за конвекција, дисплеј и панел за допир, тогаш микробрановите печки со ист сет на функции од различни производители ве тераат да размислите. Зошто да платиме, на пример, шестотини, ако истото може да се купи за четири? Истото, но не и тоа. Обидете се да споредувате модели со ниска цена на производство со оние од висока класа, каде што секој детал е тестиран и дебагиран за да се изврши совршено! Можеби ова е ситница, но користењето солидна скапа опрема е многу попријатно од неговиот ефтин колега. Во микробрановите печки од Миле, Бош, Сименс, Гагенау или Куперсбуш, самиот допир на површинскиот материјал, стаклото на вратата, копчињата или контролните копчиња е пријатно. Моделите на такви добро познати брендови се стилски дизајн, достапност на дополнителни функции и пријатни ситници, а исто така и гаранција за беспрекорна работа.
Lifeивотен век и гаранции
Микробрановите печки обично се покриени со гаранција на производителот за 1 година, додека нивниот животен век се тврди од 5 до 8 години. Избраните продавници обезбедуваат тригодишна гаранција за модели направени од реномирани производители.
И, конечно
Со сета разновидност на функции на модерна микробранова печка, вреди да се запамети дека главната работа во неа не е вграден тостер, аспиратор или приемник, можност за независен пристап до Интернет и, секако, не „ зборувај “. Микробранови, скара и конвекција се она што ви треба за готвење или загревање на вашата храна на дневна основа.
Екранот за течни кристали е убава работа, но не е многу прилагодлив за „ нашите “ падови на напон. Само „ болно “ да ја исклучите електричната енергија за да реагирате и да ја допрете контролната табла, па доколку сте решени да купите токму таков модел, внимавајте на стабилизаторот за купување. Сепак, имајте на ум дека ќе мора да платите од 70 до 200 конвенционални единици за тоа.
Не е важно која микробранова печка ќе одлучите да ја изберете: вградена или соло, со цел спектар на функции или наједноставната, главната работа е што ги исполнува сите ваши барања и станува вистински асистент во кујната и не е убав скап мебел. Во оваа статија, разговаравме за главните параметри за избор на микробранова печка. И само вие можете да ја одредите посакуваната боја и форма.

Како да изберете микробранова печка?
Како да изберете микробранова печка?
Како да изберете микробранова печка?
Како да изберете микробранова печка? Како да изберете микробранова печка? Како да изберете микробранова печка?Home | Articles

November 28, 2022 17:15:49 +0200 GMT
0.008 sec.

Free Web Hosting